dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Unhappy MPZP RM prośba o komentarz

    Mieszkam na wsi i do działek moich i córki,zrobiono MPZP. Teren jest oznaczony jako RM .Obszar całości to jedna działka 1,2 ha(własność córki) plus 2500 mkw plus 4999mkw zabudowana domem mieszkalnym. Wszytkie działki mają odrębne KW.
    I jest uwaga,iż: zasady podziału na działki: zgodnie z przepisami
    odrębnymi obowiązującymi na gruntach rolnych;
    W Gminie powiedziano mi,że mogę zrobić podział na działki >3000 mkw. Niby proste,ale dwóch geodetów stwierdziło,że to jest rola,więc drogi jako takiej nie można zrobić,tylko wymierzyć działką ,też taką dużą,która bedzie "drogą" do pozostałych.Zaś trzeci geodeta,chce : Zaświadczenie o gruntach do celów podziałowych - dla tych wszystkich trzech działek.Droga ma być o zwyczajowych wymiarach,czyli szerokości 6 m. Każdy geodeta twierdzi,że nie można wydzielać działek "razem" z różnych ksiąg wieczystych. Z kolei urzędniczki w Gminie nie znają takiego dokumentu jak chce geodeta,tylko wydadzą intuicyjnie,co zawiera MPZP. Do odbioru za kilka dni. Czy istotnie prawdą jest ,że w opisanej sytuacji wszystkie działki muszą mieć owe 3000 mkw? Dziękuję za pomoc.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Art. 93. [Warunki dopuszczalności podziału nieruchomości]
    1.
    Podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest on zgodny z ustaleniami planu miejscowego. W razie braku tego planu stosuje się przepisy art. 94.
    2.
    Zgodność z ustaleniami planu w myśl ust. 1 dotyczy zarówno przeznaczenia terenu, jak i możliwości zagospodarowania wydzielonych działek gruntu.
    2a.
    Podział nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego wykorzystywanych na cele rolne i leśne, powodujący wydzielenie działki gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3000 ha, jest dopuszczalny, pod warunkiem że działka ta zostanie przeznaczona na powiększenie sąsiedniej nieruchomości lub dokonana zostanie regulacja granic między sąsiadującymi nieruchomościami. W decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości określa się termin na przeniesienie praw do wydzielonych działek gruntu, który nie może być dłuższy niż 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna. Przepisu nie stosuje się w przypadku podziałów nieruchomości, o których mowa w art. 95.
    3.
    Podział nieruchomości nie jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej; za dostęp do drogi publicznej uważa się również wydzielenie drogi wewnętrznej wraz z ustanowieniem na tej drodze odpowiednich służebności dla wydzielonych działek gruntu albo ustanowienie dla tych działek innych służebności drogowych, jeżeli nie ma możliwości wydzielenia drogi wewnętrznej z nieruchomości objętej podziałem. Nie ustanawia się służebności na drodze wewnętrznej w przypadku sprzedaży wydzielonych działek gruntu wraz ze sprzedażą udziału w prawie do działki gruntu stanowiącej drogę wewnętrzną. Przepisu nie stosuje się w odniesieniu do projektowanych do wydzielenia działek gruntu stanowiących części nieruchomości, o których mowa w art. 37 ust. 2 pkt 6.
    3a.
    Warunku, o którym mowa w ust. 2a, dotyczącego wydzielenia działki gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3000 ha, nie stosuje się do działek gruntu projektowanych do wydzielenia pod drogi wewnętrzne.

    Z większej działki proponuję wyznaczyć drogę wewnętrzną ze służebnością dla obydwu działek jako droga dojazdowa.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 21-01-2023 o 08:05
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Działki w różnych KW, to odrębne nieruchomosci czyli osobne projekty podziału = osobne podziały -> także cena! Ominiesz to przenosząc wszystkie działki do jednej KW (wniosek w wydziale wieczystoksięgowym złożony przez wszystkich włascicieli). Słyszałem o interpretacji, że wystarczy aby w KW pojawiła sie wzmianka o wniosku i można dokonac podziału po sprawdzeniu stresci wniosku. Słyszałem...

  4. #4

    Domyślnie

    Serdecznie dziękuję za odpowiedzi. Uważnie każdą przeczytam i myślę,że już sobie dalej poradzę. Pozdrawiam,
    Pani w wieku starszej młodzieży.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony