dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Inwerter jednofazowy i trojfazowy na jednym przyłączu.

    Witam
    Mam pytanie co do dołożenia nowej instalacji.
    Ale od początku. Na chwilę obecną mam instalację dokładnie 4.1 kWp z inwerter jednowazowym solaredge. Instalacji tej nie można tknąć ze względu na dotacje.
    Chce więc dodać druga całkowicie niezależną instalację fotowoltaiczna o mocy ok 5,4 kwp. Najprawdopodobniej będzie inwerter Fronius 3fazowy panele 12x 440wp.
    I teraz rodzą się pytania.
    Czy mój operator czyli Tauron może mieć coś przeciwko ? Czy występują w tym zakresie jakieś prawne bądź techniczne ograniczenia?
    Jeżeli nie to jak rozłożyć zasilanie na poszczególne fazy wiedząc że jedna jest już połączona z obecnym inweterem?
    Czy takie połączenie może wpływać niekorzystnie na cokolwiek?
    Czy inwetery różnych firm i z 3f z 1f mogą się jakoś ,,gryźć" ?
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magik Cz-wa Zobacz post
    Witam
    Mam pytanie co do dołożenia nowej instalacji.
    Ale od początku. Na chwilę obecną mam instalację dokładnie 4.1 kWp z inwerter jednowazowym solaredge. Instalacji tej nie można tknąć ze względu na dotacje.
    Chce więc dodać druga całkowicie niezależną instalację fotowoltaiczna o mocy ok 5,4 kwp. Najprawdopodobniej będzie inwerter Fronius 3fazowy panele 12x 440wp.
    I teraz rodzą się pytania.
    Czy mój operator czyli Tauron może mieć coś przeciwko ? Czy występują w tym zakresie jakieś prawne bądź techniczne ograniczenia?
    Jeżeli nie to jak rozłożyć zasilanie na poszczególne fazy wiedząc że jedna jest już połączona z obecnym inweterem?
    Czy takie połączenie może wpływać niekorzystnie na cokolwiek?
    Czy inwetery różnych firm i z 3f z 1f mogą się jakoś ,,gryźć" ?
    Technicznych przeciwwskazań nie ma dla takiej konfiguracji. 3F i 1F będą pracować razem jeśli Tauron Ci pozwoli.
    Moim zdaniem nie pozwoli, ponieważ jedna faza będzie produkować znacznie powyżej dzisiaj dozwolonej różnicy mocy między fazami 3.68kW.
    Zapytaj w Tauronie zanim wyłożysz kasę.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Technicznych przeciwwskazań nie ma dla takiej konfiguracji. 3F i 1F będą pracować razem jeśli Tauron Ci pozwoli.
    Moim zdaniem nie pozwoli, ponieważ jedna faza będzie produkować znacznie powyżej dzisiaj dozwolonej różnicy mocy między fazami 3.68kW.
    Zapytaj w Tauronie zanim wyłożysz kasę.
    To mnie zmartwiłeś. Z drugiej strony tej fazy co mam aktualnie podpięte mogę nie ruszać a te 5kwp rozłożyć na te dwie wolne fazy?

    A tu cytat z jednej ze stron internetowych
    ,,
    Pewne limity dopuszczalnej mocy instalacji PV wiążą się także z rodzajem instalacji elektrycznej w budynku. W najlepszej sytuacji są właściciele nieruchomości wyposażonej w instalację trójfazową – Ci nie powinni mieć większych problemów z limitem mocy. Dla budynków wyposażonych w jednofazową instalację przewidziana jest określona dopuszczalna moc instalacji fotowoltaicznej.

    Zgodnie z dokumentem “Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej – IRiESD” regulującym zasady bezpiecznego przyłączania i współpracy mikroinstalacji OZE z siecią:

    1.3. Jednostki wytwórcze o mocy zainstalowanej większej niż 3,68 kW przyłączane są do sieci dystrybucyjnej w sposób trójfazowy.

    Innymi słowy, maksymalna moc, jaką może posiadać fotowoltaika podłączona do sieci jednofazowej może być mniejsza lub równa 3,68 kW."

    Wiec może to co piszesz dotyczy przyłącza jednofazowego a nie dotyczy trójfazowego czyli takiego które ja mam. Bo jeżeli by tak było to czy pozwoliliby mi podłączyć tą obecną instalację pv jednofazowa o mocy 4 kWh?
    Ostatnio edytowane przez Magik Cz-wa ; 22-01-2023 o 00:44
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magik Cz-wa Zobacz post
    To mnie zmartwiłeś. Z drugiej strony tej fazy co mam aktualnie podpięte mogę nie ruszać a te 5kwp rozłożyć na te dwie wolne fazy?

    A tu cytat z jednej ze stron internetowych
    ,,
    Pewne limity dopuszczalnej mocy instalacji PV wiążą się także z rodzajem instalacji elektrycznej w budynku. W najlepszej sytuacji są właściciele nieruchomości wyposażonej w instalację trójfazową – Ci nie powinni mieć większych problemów z limitem mocy. Dla budynków wyposażonych w jednofazową instalację przewidziana jest określona dopuszczalna moc instalacji fotowoltaicznej.

    Zgodnie z dokumentem “Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej – IRiESD” regulującym zasady bezpiecznego przyłączania i współpracy mikroinstalacji OZE z siecią:

    1.3. Jednostki wytwórcze o mocy zainstalowanej większej niż 3,68 kW przyłączane są do sieci dystrybucyjnej w sposób trójfazowy.

    Innymi słowy, maksymalna moc, jaką może posiadać fotowoltaika podłączona do sieci jednofazowej może być mniejsza lub równa 3,68 kW."

    Wiec może to co piszesz dotyczy przyłącza jednofazowego a nie dotyczy trójfazowego czyli takiego które ja mam. Bo jeżeli by tak było to czy pozwoliliby mi podłączyć tą obecną instalację pv jednofazowa o mocy 4 kWh?
    Nie wiem kiedy tą 1 fazową instalację Ci założyli ale to ograniczenie 3.68kW istnieje od niedawna.
    Przedtem takiego ograniczenia nie było.
    Ograniczenia mocy dla instalacji 3 fazowych nie ma bo nie mają one różnicy mocy między fazami.
    3 fazowy inwerter wprowadza do sieci 1/3 mocy paneli na każdej fazie.
    Może będziesz mógł zainstalować na pozostałych dwóch fazach po jednym inwerterze o takiej samej mocy jak ten jedno-fazowy już zainstalowany.
    Ale tak jak sugerowałem, zapytaj w Tauronie jakie masz opcje.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Nie wiem kiedy tą 1 fazową instalację Ci założyli ale to ograniczenie 3.68kW istnieje od niedawna.
    Przedtem takiego ograniczenia nie było.
    Ograniczenia mocy dla instalacji 3 fazowych nie ma bo nie mają one różnicy mocy między fazami.
    3 fazowy inwerter wprowadza do sieci 1/3 mocy paneli na każdej fazie.
    Może będziesz mógł zainstalować na pozostałych dwóch fazach po jednym inwerterze o takiej samej mocy jak ten jedno-fazowy już zainstalowany.
    Ale tak jak sugerowałem, zapytaj w Tauronie jakie masz opcje.
    Związku z tym co piszesz oczywiście muszę zapytać w pierwszej kolejności Tauron.
    Czyli rozumiem że może nie być problemem że na fazie jest więcej niż 3.68kwh tylko to że nie będzie równego rozłożenia na każdą fazę?
    Ostatnio edytowane przez Magik Cz-wa ; 22-01-2023 o 06:50
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Trzeba by zacząć od tego kiedy ta instalacja jednofazowa była zgłaszana, ale z mocy 4.1 wynika że jeszcze za obowiązywania chyba drugiej nowelizacji ustawy o oze gdy to limit 3,68 jeszcze nie obowiązywał, wcześniej było 4,6. Teraz jak się zgłasza tzw. rozbudowę czy też dodanie następnej podłączanej pod ten sam układ pomiarowy to zgłasza się całość instalacji wyszczególniając w tym przypadku inwerter 1-fazowy i następny nowy trójfazowy oraz przypisane do nich moduły fotowoltaiczne i tu potrzeba dołączyć ważne certyfikaty dla inwerterów, trzeba sprawdzić czy ten model solaredge takie posiada bo dokładany nowy będzie miał na pewno, przy zgłoszenia liczy się moc modułów i jak potraktują to 4,1 do końca nie wiadomo. Można zapytać, tylko kogo?, weryfikacja nie przebiega na miejscu w placówkach i będzie problem z uzyskaniem prawidłowej odpowiedzi.

    Można by zgłosić taką jak sobie zaprojektujesz, zaczekać czy przejdzie i dopiero wykonywać, odstąpić od zgłoszenia zawsze można

  7. #7

    Domyślnie

    Ta 4,1 była uruchomiona w 2019r. Ona w związku z dotacją formalnie nie jest moja własnością tylko Urzędu miasta i to UM dokonywal wszelkich zgloszen itd.. Co do certyfikatu tego solaredge to gdzieś czytałem że ktoś pisał że zgłaszając druga instalację pisał im że są już w posiadaniu takiego certyfikatu przy zgłoszeniu pierwszej instalacji.
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magik Cz-wa Zobacz post
    Ta 4,1 była uruchomiona w 2019r. Ona w związku z dotacją formalnie nie jest moja własnością tylko Urzędu miasta i to UM dokonywal wszelkich zgloszen itd.. Co do certyfikatu tego solaredge to gdzieś czytałem że ktoś pisał że zgłaszając druga instalację pisał im że są już w posiadaniu takiego certyfikatu przy zgłoszeniu pierwszej instalacji.
    Tylko teraz potrzebny jest aktualny certyfikat i starsze urządzenia mogą go nie mieć.
    Już zainstalowanych inwerterów które w dniu zgłoszenia spełniały wymagania z czasu instalacji nie trzeba ponownie zgłaszać.
    Jednak gdy dzisiaj rozbudowujesz instalację zgłaszasz wszystko od nowa i obowiązują dzisiejsze wymagania i certyfikaty.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Tylko teraz potrzebny jest aktualny certyfikat i starsze urządzenia mogą go nie mieć.
    Już zainstalowanych inwerterów które w dniu zgłoszenia spełniały wymagania z czasu instalacji nie trzeba ponownie zgłaszać.
    Jednak gdy dzisiaj rozbudowujesz instalację zgłaszasz wszystko od nowa i obowiązują dzisiejsze wymagania i certyfikaty.
    Przypomniało mi się że identyczną rozbudowę w tamtym roku robiła koleżanka mojej mam tylko nie wiem czy ona ten istniejacy inweter to miala 1f czy 3f bo z tego co mi sie obilo o uszy to UM u niektórych instalowal 3f inwetery solaredge.Dziś niedziela to może niewypada dzwonić z takim tematem ale w poniedziałek zadzwonię i dopytam jak jej poszło
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @Magik Cz-wa

    W tym roku minie Ci 4 lata od założenia pierwszej instalacji. W najgorszym razie poczekasz trochę więcej niż rok (instalacja po 5 latach przechodzi na Twoją własność) i stary falownik wyrzucisz.
    Nowy dasz 3-fazowy o potrzebnej mocy. Do tego paneli tyle ile będziesz potrzebował.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #11

    Domyślnie

    A jakby tak falownik 1F popsuł się w sposób wykluczający naprawę... Zdarza się przecież
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    A jakby tak falownik 1F popsuł się w sposób wykluczający naprawę... Zdarza się przecież
    To go wymienią. Ma 12 lat gwarancji
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @Magik Cz-wa

    W tym roku minie Ci 4 lata od założenia pierwszej instalacji. W najgorszym razie poczekasz trochę więcej niż rok (instalacja po 5 latach przechodzi na Twoją własność) i stary falownik wyrzucisz.
    Nowy dasz 3-fazowy o potrzebnej mocy. Do tego paneli tyle ile będziesz potrzebował.
    To 5 lat to liczone od ostatnie płatności to tam pewnie jeszcze wyjdzie że dwa lata bo sam montaż to był coś sierpień 2019 więc szmat czasu. Oczywiście może się tak zdarzyć że tylko to wyjście mi pozostanie ale mino wszystko chciałbym jak najszybciej się da.
    Co do uszkodzenia to wszystko jest na gwarancji i wymiana na taki sam więc to nic nie zmieni dalej będzie inweter 1f.
    Przyznam że byłoby to mocno beż sensu gdyby nie dali zgody na takie dołożenie nowej instalacji. Jutro spróbuje dodzwonić się do Tauron i uzyskać od nich odpowiedź mam nadzieję że pozytywną
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  14. #14

    Domyślnie

    Gwarancja nie obejmuje bezwarunkowo wszystkich uszkodzeń
    Wystarczy wczytać się w warunki gwarancji.
    Oczywiście trochę żartuję. Ale w razie odmowy przyłączenia nowej instalacji warto przeanalizować przypadek uszkodzenie inwertera. Czy w takim przypadku możesz leganie zamienić go na 3F?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  15. #15

    Domyślnie

    Jeszcze jedna mnie zastanawia rzecz czytając te przepisy. Czy to nie jest tak że te ograniczenia 3.68 kWh na 1f to dotycza tylko przyłącza 1f a jeżeli ktoś tak jak ja ma przylacze 3f to takie ograniczenia nie występują?
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magik Cz-wa Zobacz post
    Jeszcze jedna mnie zastanawia rzecz czytając te przepisy. Czy to nie jest tak że te ograniczenia 3.68 kWh na 1f to dotycza tylko przyłącza 1f a jeżeli ktoś tak jak ja ma przylacze 3f to takie ograniczenia nie występują?
    Niestety to ograniczenie 3.68kW dla instalacji PV jedno-fazowych dotyczy wszystkich przyłączy (1- i 3- fazowych).
    W przypadku przyłączy 1-fazowych jest niezgodne z Prawem Energetycznym, bo to ogranicza wielkość inwertera do wielkości mocy zamówionej.
    Dla przyłącza 3-fazowego ograniczenie mocy instalacji 3-fazowej wynosi chyba 50kW.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Tylko teraz potrzebny jest aktualny certyfikat i starsze urządzenia mogą go nie mieć.
    Już zainstalowanych inwerterów które w dniu zgłoszenia spełniały wymagania z czasu instalacji nie trzeba ponownie zgłaszać.
    Jednak gdy dzisiaj rozbudowujesz instalację zgłaszasz wszystko od nowa i obowiązują dzisiejsze wymagania i certyfikaty.
    Jesteś tego pewien?
    Nie zgłasza się wszystkiego od nowa, tylko podaje się całość zainstalowanego sprzętu i wyszczególnia ten dokładany i do niego wysyła się niezbędne certyfikaty.
    Jeżeli pierwsza instalacja była wcześniej zgłoszona to miała aktualną certyfikację na dzień zgłoszenia.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał St@nley Zobacz post
    Jesteś tego pewien?
    Nie zgłasza się wszystkiego od nowa, tylko podaje się całość zainstalowanego sprzętu i wyszczególnia ten dokładany i do niego wysyła się niezbędne certyfikaty.
    Jeżeli pierwsza instalacja była wcześniej zgłoszona to miała aktualną certyfikację na dzień zgłoszenia.
    Jak zgłaszałem swoją rozbudowę i zgłosiłem jedynie to co dodałem, PGE nie przyjęło mojego zgłoszenia.
    Zażądali informacji o nowej wielkości instalacji i dokumentacji do wszystkich elementów, nowych i starych.

  19. #19

    Domyślnie

    Nawiązują do pytania z tematu, wszystko zależy od operatora i rejonu.
    PGE Dystrybucja, rejon Białystok gmina:
    - może być falownik 1F (nie więcej niż 3,86 kW) i 3F
    lub
    - 3 falowniki 1F (każdy na innej fazie, aby nie przekroczyć 3,86 kW asymetrii).

    Sam posiadam 1F 3,5kW i 3F 3kW na jednym przyłączu.

    Ale już kilka kilometrów dalej, inny rejon energetyczny i znajomy ma dwa falowniki 1F (każdy na innej fazie), oba o mocy poniżej 3,86kW. Mój rejon nie dopuszcza takiego rozwiązania.

  20. #20

    Domyślnie

    Tauron mi odpowiedział tak nie wprost, że składam tylko wniosek o rozbudowie i zwiększeniu mocy mikroinstalacji.
    Zgłoszenie poszło wczoraj. Mimo wszystko z montażem wstrzymam się aż uzyskam to zatwierdzenie zwiększenia mocy.
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony