dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła. Co wpływa na koszty eksploatacji. Zmiana ustawień zmniejszy rachunki

    Głównym kosztem ogrzewania domów dla posiadaczy pomp ciepła jest energia elektryczna. Każdy chce aby pompa pracowała jak najtaniej. Mamy kilka możliwości aby zmniejszyć koszty ogrzewania pompą ciepła. Główny wpływ na pobór prądu ma przede wszystkim odpowiedni dobór mocy pompy, rodzaj ogrzewania, czyli najlepiej niskotemperaturowe, ustawienia pompy ciepła a także wybrana taryfa energii. Na moim przykładzie pokaże porównanie koszów energii dla taryf G11, G12, G12AS, G12W i G13. Rachunki zminimalizuje do minimum własna instalacja fotowoltaiczna. Dziś na podstawia kilkuletnich doświadczeń pokaże jak obniżyć rachunki za ogrzewanie do minimum. Oglądajcie do końca bo warto.

    https://youtu.be/LSBBQA4s9M4
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Pompa ciepła żre za dużo, zmiana ustawień + taryfy..jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	98,9 KB
ID:	463369  
    ---Tu była reklama zakupów---

  2. #2

    Domyślnie

    A to my nie wiemy jak mamy ogrzewać dom pompą ciepła i potrzebujemy twojej pomocy?
    Im dłużej tego słucham tym film jest bardziej /moderowano/.. 26*C w podłogę... YHY myjemy się w wodzie o tej samej temperaturze.

    /moderowano/ film robiony dla siebie aby sobie powiedzieć że PC to błąd.
    Mam chałupę z 1952 + dobudówka z 2020r. w starym domu jest chłodniej ale to nie jest przepaść 24* i spadek do 16*C. Wszędzie podłogówka zasilana 32*C w nowym domu 24*C, w starym 22*C pompa wpierdzieliła od września do grudnia 2000kWh faktycznie majątek 1400zł. Niech zje kolejne tyle przez Styczeń i luty 2800zł za co i cwu więcej płacę za ogrzewanie w bloku w Warszawie 365 * 12 = 4400zł za ogrzanie 50m2 w stolicy i porównując to do 180m2 na wsi...
    Aha zapomniałem mam 7,3kW w PV ojej ta kalkulacja nie ma sensu bo on ogrzewa za koszty a ten od gazu... no, no właśnie
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 23-01-2023 o 20:45
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał marxxx Zobacz post
    Główny wpływ na pobór prądu ma przede wszystkim odpowiedni dobór mocy pompy, rodzaj ogrzewania, czyli najlepiej niskotemperaturowe, ustawienia pompy ciepła a także wybrana taryfa energii. Na moim przykładzie pokaże porównanie koszów energii dla taryf G11, G12, G12AS, G12W i G13.
    Z Twoich kalkulacji wynika, że zmiana taryfy w przypadku grzania pc nie spowoduje jakiś wielkich różnic w opłatach za energię elektryczną.

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    A to my nie wiemy jak mamy ogrzewać dom pompą ciepła i potrzebujemy twojej pomocy?
    Na forum pewnie zaglądają jeszcze inni użytkownicy niż tacy mistrzowie jak Ty.

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Im dłużej tego słucham tym film jest bardziej dla debili... 26*C w podłogę... YHY myjemy się w wodzie o tej samej temperaturze.
    DNO i kibel to mało powiedziane film robiony dla siebie aby sobie powiedzieć że PC to błąd.
    Bez komentarza...
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 23-01-2023 o 20:11

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rrrrrrr

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    laskowice
    Kod pocztowy
    86-130
    Posty
    188

    Domyślnie

    Dolce nie irytuj się ale naprawdę w tym filmiku jest kilka bzdur. A potem się dziwimy że na forum pełno gł....pytań. Filmiki na you tube są do klików lub zarobku a nie zawsze do pomocy.
    Ostatnio edytowane przez rrrrrrr ; 25-01-2023 o 19:14
    Dom z danymi https://cieplo.app/wynik/1dkd6 Pompa Rotenso Aqami split 10kw. Tylko grzejniki c22. Bufor=sprzęgło 200 L równolegle na zasilaniu. CWU 200L -trzy osoby.

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli obejrzałeś filmik są tam bzdury to po prostu napisz czego dotyczą. Skomentowanie kwitujące jedynie, że jest debilny, że to gówno i są tam bzdury - co to właściwie wnosi?
    Nie można zakładać z góry, że autor chciał sobie nabić jedynie oglądalność a skoro już taki filmik znalazł się na forum, gdzie są fachowcy to lepiej po prostu napisać co jest błędne, wówczas każdy zainteresowany będzie mógł na takim wpisie skorzystać.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 25-01-2023 o 21:02

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Niezły offtop się tu zrobił. Jest tu jakaś moderacja na tym forum? Są z pewnością odpowiednie wątki gdzie można dyskutować o NWO i polityce

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dolce1313 Zobacz post
    Z Twoich kalkulacji wynika, że zmiana taryfy w przypadku grzania pc nie spowoduje jakiś wielkich różnic w opłatach za energię elektryczną.
    W kwestii zmiany taryfy wszystko zależy od 2 rzeczy :
    - jak rozkłada się standardowo zużycie bez żadnych zmian - u mnie było to ~70% w taniej a z tych 30% mniejsza część w porannej drogiej (dalej tańsza niż G11),
    - i co możemy przesunąć na tanie godziny zyskując więcej - np grzanie CWU,

    W chwili obecnej dochodzi jeszcze limit 2000kwh/rok, ponieważ powyżej tego limitu cena robi się płaska.

    za 2022 mam 71% tania /13% poranna droga / 16% popołudniowa droga

    Jak liczyłem w 2021 dla mojego zużycia (7800kwh) to różnica w taryfie na 2022 wychodziła 5950,00 G11 / 4740,00 G13 (prąd + przesył bez kosztów stałych). Z tym że tak to wygląda bez fotowoltaiki. Dołożenie PV powoduje że płacimy tylko za kawałek realnego zużycia (mam netmetering).
    Więc przy rozliczeniu tylko 1500 kwh różnica jest na poziomie 1120,00 G11 / 850,00 G13

    Teraz ta różnica przez limit 2000kwh będzie inna

    Czy warto - teraz prawdopodobnie nie.
    Jak zniosą gwarancję ceny prądu prawdopodobnie będzie warto i różnice będą większe ale też rachunek będzie większy
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał a.gwozdz Zobacz post
    W chwili obecnej dochodzi jeszcze limit 2000kwh/rok, ponieważ powyżej tego limitu cena robi się płaska.
    Nie robi się, bo ciągle różnicę robi dystrybucja.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rrrrrrr

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    laskowice
    Kod pocztowy
    86-130
    Posty
    188

    Domyślnie

    Jak wy pięknie piszecie o tym limicie . Wczoraj udało mi się dodzwonić do enei i na pytanie od którego momentu liczy się limit dla klienta bez fotowoltaiki usłyszałem że jeszcze nie wiadomo a na pytanie kiedy w końcu spiszą licznik - przepraszamy mamy opużnienia = normalny termin był 16 stycznia. Na pytanie dlaczego nie mam faktury za zużycie które sam podałem przez ebok drugiego stycznia odpowiedz że to się nie liczy bez spisania więc pytam już na wkórwie to po ch... na eboku pozycja =PODAJ ZUŻYCIE = Rozłączyła się . Banda
    Dom z danymi https://cieplo.app/wynik/1dkd6 Pompa Rotenso Aqami split 10kw. Tylko grzejniki c22. Bufor=sprzęgło 200 L równolegle na zasilaniu. CWU 200L -trzy osoby.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał rrrrrrr Zobacz post
    Jak wy pięknie piszecie o tym limicie . Wczoraj udało mi się dodzwonić do enei i na pytanie od którego momentu liczy się limit dla klienta bez fotowoltaiki usłyszałem że jeszcze nie wiadomo a na pytanie kiedy w końcu spiszą licznik - przepraszamy mamy opużnienia = normalny termin był 16 stycznia. Na pytanie dlaczego nie mam faktury za zużycie które sam podałem przez ebok drugiego stycznia odpowiedz że to się nie liczy bez spisania więc pytam już na wkórwie to po ch... na eboku pozycja =PODAJ ZUŻYCIE = Rozłączyła się . Banda
    Zużycie znają. W czym problem? Zawsze faktury są wystawiane dużo później. I nie muszą być wystawione za okres do końca roku czy półrocza a nawet miesiąca. Ja mam wystawiane w marcu i sierpniu (marcowa obejmuje część lutego). A rozliczenie jest szczegółowe - w razie potrzeby podzielone na różne stawki taryfowe czy VAT.

    A na które kWh obowiązuje stawka z 1 stycznia 2022 - masz w ustawie.

    Art. 3. 1. Przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną na potrzeby odbiorców uprawnionych, posiadające zatwierdzoną i obowiązującą taryfę dla energii elektrycznej, w taryfie na 2023 r. uwzględnia również ceny energii elektrycznej dla odbiorcy uprawnionego za zużycie wynoszące maksymalnie 2 MWh albo:
    [...]
    – w punkcie poboru energii w 2023 r., równe cenom zawartym w taryfie obowiązującej na dzień 1 stycznia 2022 r., dla poszczególnych grup taryfowych.
    2. Przedsiębiorstwo energetyczne, o którym mowa w ust. 1, w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi w 2023 r. stosuje ceny energii elektrycznej, o których mowa w ust. 1.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rrrrrrr

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    laskowice
    Kod pocztowy
    86-130
    Posty
    188

    Domyślnie

    Kaizen nic z tego co napisałeś nie rozumiem albo Ty nie znasz mojego problemu . Gdyby nie limity wymyślone przez pisowców to nie było by pytania , ale jest limit od stycznia a ja mam okres rozliczeniowy od 16 listopada do 16 stycznia. Podałem zużycie sam przez EBOK na początku roku by się rozliczyć i by limit leciał z nowym rokiem ale nie uwzględniono tego stanu bo musi przyjść gość co spisuje . Dziś dzwoniłem do gościa od spisu kiedy będzie a on że nie był bo nie ma mnie na liście . Chodzi o to że nie chcę by policzono mi zużycie z grudnia do limitu za bo pół limitu z tych 2 tyś pójdzie się walić A jak policzą jakąś średnią z poprzednich okresów to lipa bo wtedy miałem małe zużycie bo nie było PC.
    Ostatnio edytowane przez rrrrrrr ; 27-01-2023 o 16:40
    Dom z danymi https://cieplo.app/wynik/1dkd6 Pompa Rotenso Aqami split 10kw. Tylko grzejniki c22. Bufor=sprzęgło 200 L równolegle na zasilaniu. CWU 200L -trzy osoby.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony