dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Problem z ogrzewaniem/ podlogówka

    Mam problem z moim ogrzewaniem podłogowym. Ale od początku. Kupiłem dom do remontu. Instalator miał zrobić całą kotłownie i podłogowke na parterze, łącznie z wyprowadzeniem dalszego przyłącza na pierwsze piętro. Pierwsze piętro, było robione już przezemnie z wykorzystaniem systemu firmy Sanders, tak więc jest on moim zdaniem zaprojektowany dobrze.Wprowadzilem się w lutym zeszłego roku, grzał tylko parter i ewentualnie niedogrzania było spychane przez nas na nieszczelności w domu. W chwili obecnej nieszczelności brak. Okna drzwi - wszystko powymieniane. Mam przeświadczenie, że instalator coś schrzanił.
    W tym momencie w układ wpięte cały parter(6 obwodów), 3 z 8 obwodow na 1szym piętrze ( ok 30m²) i 2 z 4 obwodów na 2 piętrze.
    Ogrzewanie Poprostu nie daje rady nagrzać domu.Przy temperaturze zewnętrznej około 2-3 stopni, ledwo dochodzę po grzaniu około 14 godzin na temperaturę 20 w salonie. Potem piec wyłancza się na noc. Na najwyższym piętrze, nawet jak odkrece przepływ na maksa to pokazuje 1l/min tak jakby pompa nie dawała rady.
    Ogrzewanie podłogowe. Parter 6 obwodów, pierwsze piętro 8 obwodów, 2 piętro 4 obwody. Piec dwufunkcyjny Wolf CWG 20kW. Priorytet ustawiony na OWU. Wyjście z pieca 44 stopnie, powrót 36 stopni. Instalator poprowadził do rozdzielacza rury AluPex od pieca do rozdzielacza na parterze 25. Od parteru na pierwsze 20. Pierwsze drugie piętro też 20. Sterownik od pieca pokazuje wydajnosc pompy obiegu grzewczego 45%.
    Dodam, że kotłownia znajduje się w pomieszczeniu przyległym do budynku ( przez ścianę), wyżej od pierwszego rozdzielacza ( budynek na lekkim spadku). Piec musi przepchnąć wodę najpierw jakiś metr w dół do podłogi, potem 4 metry w bok, przez ścianę i znów jakieś 1,5 metra w dół i 5 metrów do pierwszego rozdzielacza na parterze. Potem do góry, do rozdzielaczy na pierwszym i drugim piętrze.Po drodze napewno jest pare kątów 90 stopni...

    Co mogę z tym zrobić? W tym momencie przychodzą mi do głowy dwie możliwości:
    1. pociągnąć rury 25 z kotłowni do rozdzielacza na 1szy piętrze, przez rozdzielacz i dalej niech przepycha 20stkami na parter i 2 piętro. Stare rury zaslepic od strony kotlowni i rozdzielacza na parterze.Opcja możliwa do wykonania bez żadnych przelotek czy kątów.
    2. Dorzucić pompę przy rozdzielaczu na pierwszym piętrze. Podobno ten piec ma możliwości sterowania dodatkowym urządzeniem więc może udało by się to jakoś spiąć.


    Co radzicie jako eksperci. W domu nie jest wpięty jeszcze cały w układ podlogowki, a system już nie wydala, to co będzie jeśli wepne wszystkie zaplanowane obwody.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał DartRebelian Zobacz post
    jest on moim zdaniem zaprojektowany dobrze.
    Wrzuć projekt. Wszystko, co już zrobione, jest zrobione zgodnie z projektem?


    Cytat Napisał DartRebelian Zobacz post
    Potem piec wyłancza się na noc.
    Czemu ma służyć to wyłączanie?

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.284

    Domyślnie

    Sprzęgło hydrauliczne i przynajmniej dwie pompy.

    Cytat Napisał DartRebelian Zobacz post
    ..... Instalator poprowadził do rozdzielacza rury AluPex od pieca do rozdzielacza na parterze 25. Od parteru na pierwsze 20. Pierwsze drugie piętro też 20. .
    Rury od rozdzialaczy sprowadzić na parter.
    Przekroje 25mm - 2x2,5mm ścianka daje 20mm wewnątrz i materiał PEX to jakaś pomyłka..
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 25-01-2023 o 13:46
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4

    Domyślnie

    Witam.
    Dziękuję przede wszystkim za odpowiedzi. Projekt z Sandersa wrzucę jutro, bo muszę go znaleźć. Generalnie są dwie zmiany w stosunku co do projektu. Pierwsza zmiana: rozdzielacz został przesunięty o około 1,5 metra w bok względem projektu. Druga zmiana jest taka, że w pokoju na 2 piętrze powstała dodatkowa ścianka i jest jedną długość tam i spowrotem rurek mniej niż w projekcie.

    Jedna rzecz o której nie napisałem wcześniej to kominek z płaszczem wodnym. Otóż Pan instalator miał to wpiąć w system ogrzewania, a wpiął w system od OWU. Rury były za zbiornikiem OWU więc w pierwszym momencie tego nie widziałem. Potem jak do niego dzwoniłem to twierdził, że nie może kominka wpiąć w system grzania bo spali podłogowke...Kominek też oczywiście na Alupexach. Chciałbym to wszystko zrobić jak należy. Umiejętności mam, plany umiem czytać więc sobie poradzę.


    Mareks powiadasz, że sprzęgło hydrauliczne. Ok. Jest to jakieś rozwiązanie poczytałem o tym. Zastanawia mnie tylko, gdzie w takiej sytuacji, jeśli w sprzęgło wepne i piec i kominek ( zakładam, że sprzęgło będzie z dwoma wejściami, bez żadnych kombinacji), gdzie powinnien być zawór trójdrożny. Bo podlogówka przecież powinna dostać 45, a kominek dowali tam dobre 70. Czy może ktoś mi narysować na to jakiś prosty plan ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony