dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1

    Domyślnie Jaki kocioł gazowy wybrać - dom 200m2

    Witam. Czy moglibyście doradzić jaki kocioł gazowy wybrać + jak duży zasobnik dla nowo budowanego domu jednorodzinnego o powierzchni 200m2.

    Będę wdzięczny zarówno za doradzenie optymalnej mocy kotła, jak i rekomendacji co do danej marki lub wręcz konkretnego modelu.

    Dom piętrowy z poddaszem nieużytkowym. Ogrzewanie podłogowe przewidziane w całym domu. Przewidziane ocieplenie elewacji to styropian 20cm. Na podłogach styropian, strop ocieplony wełną.

  2. #2

    Domyślnie

    Polecam kocioł z zakresem modulacji od jak najniższej wartości.
    Nie montuj tylko żadnego 24kW itp.
    Max 14kW Ci całkowicie wystarczy, a nawet mniej.
    Zasobnik, zależy od ilości domowników, na 3 osoby 120L powinno być ok, ja na 4 osoby mam 150L, ale pewnie 120 też by stykło.
    Osobiście mam kocioł i zasobnik Vaillanta i póki co, złego słowa nie mogę powiedzieć.
    Jedyny minus zasobnika CWU, że nie ma miejsca na grzałkę elektryczną.
    Pozdrawiam
    Dom Lisandra 2M, ok. 200 m2 powierzchni użytkowej, poszerzony garaż.
    100% podłogówka, temp. parter 21,5`C, piętro 21`C
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany 0,031, 10 cm EPS 100 podłoga, 28 cm wełna poddasze KNAUF 033
    Piec Vaillant 145/5-5 + VRC700 Multimatic 700/6 (pogodówka) + 2 obiegi + sprzęgło hydrauliczne + 2 x Tybox 137
    Zasobnik CWU Galmet 150L + grzałka 2 kWh Rodzina 2+2
    Wentylacja mechaniczna Enervent Salla
    Instalacja PV 5kWp Fronius + Jinko

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał pryczu Zobacz post
    Witam. Czy moglibyście doradzić jaki kocioł gazowy wybrać + jak duży zasobnik dla nowo budowanego domu jednorodzinnego o powierzchni 200m2.

    Będę wdzięczny zarówno za doradzenie optymalnej mocy kotła, jak i rekomendacji co do danej marki lub wręcz konkretnego modelu.

    Dom piętrowy z poddaszem nieużytkowym. Ogrzewanie podłogowe przewidziane w całym domu. Przewidziane ocieplenie elewacji to styropian 20cm. Na podłogach styropian, strop ocieplony wełną.
    Przy podobnym metrażu, mam kocioł jak w stopce. Daje radę bez problemu.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki. Co do Immergas to nie wiem jak z dostępnością serwisu w mojej okolicy (Grodzisk Mazowiecki). W pobliżu na pewno jest Vailant i Viessman, nie wiem który lepszy. Hydraulik polecał też kotły Hoval, o których wcześniej nic nie słyszałem, choć serwis jest niedaleko.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Lista serwisantów jest na stronie Immergasa
    https://www.immergas.pl/serwisy/
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał pryczu Zobacz post
    Dzięki. Co do Immergas to nie wiem jak z dostępnością serwisu w mojej okolicy (Grodzisk Mazowiecki). W pobliżu na pewno jest Vailant i Viessman, nie wiem który lepszy. Hydraulik polecał też kotły Hoval, o których wcześniej nic nie słyszałem, choć serwis jest niedaleko.
    Przez ponad 6 lat użytkowania "poleciała" tylko elektroda zapłonowa a ta ...i tak nie podlega gwarancji w żadnym z kotłów. Poza tym jestem zadowolony i polecam z czystym sumieniem.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  7. #7

    Domyślnie

    Dostałem kilka ofert od okolicznych monterów. Gdybyście mogli doradzić, która opcja z poniższych będzie najlepszym wyborem, bo nawet nie za bardzo wiem czym one się różnią, poza ceną:

    1. Viessman Vitodens 100 - 19kW
    2. Buderus Logamax GB 122 20kW
    3. Saunier Duval Thelia Condens As 18
    4. De Dietrich Home MCR 24
    5. De Dietrich Evodens AMC 25

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.843

    Domyślnie

    Wszystkie dużo za mocne jak na co i cwu z zasobnikiem wody.
    Jakie ceny?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9

    Domyślnie

    Nie bierz tylko viesmana jak wieje ma problemy. Pomyśl nad junkers smart 14kw

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Wszystkie dużo za mocne jak na co i cwu z zasobnikiem wody.
    Jakie ceny?
    Zdaniem sprzedawców / monterów wpływ na to miały następujące parametry:
    1) powierzchnia grzewcza ok. 170m2 + 40 m2 garaż;
    2) 2 układy po 12 sekcji każdy;
    3) rurki rozłożone nieco gęściej, co 12,5cm.

    Pytanie czy w świetle powyższych parametrów faktycznie kotły są za mocne.

    Co do modulacji to chyba żaden z zaproponowanych nie oferuje jakiegoś oszałamiającego zakresu?

    Co do cen: najdroższe są Vitodens 100 i De Dietrich AMC 25, ok 10.000 zł. Pozostałe oscylują w granicach ok. 5000 zł. Są to ceny samych kotłów. W zestawach poza oczywiście zasobnikami zaoferowano i zarekomendowano mi m.in. sprzęgło i pompy obiegowe. Łącznie ceny zestawów z montażem wynoszą ok. 20.000 zł lub wyżej.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Pytasz jaki kocioł, dostajesz rady, że max 12-14kW i wklejasz 5 propozycji kotłów, z których najsłąbszy ma 18kW....

    Zadzwoń do tych instalatorów, powiedz, że chcesz kocioł max 14kW z osobnym zasobnikiem 150l
    Powiedz im, że na "powierzchnię grzewczą 170m2" to kotły 20kW dobierało się na początku wieku, jak standardem było 4cm styropianu na ścianach.

    Oni (w większości) nei wiedzą, jakie obciążenie cieplne posiadają współcześnie budowane domy, pozostali mentalnie na początku wieku.
    Ilość sekcji, rurek nie ma wpływu na dobór kotła, bo jeśli wbudowana pompa nie daje rady, to się ją wspomaga sprzęgłem
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 05-03-2023 o 10:05
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.284

    Domyślnie

    Cytat Napisał pryczu Zobacz post
    Zdaniem sprzedawców / monterów wpływ na to miały następujące parametry:
    1) powierzchnia grzewcza ok. 170m2 + 40 m2 garaż;
    2) 2 układy po 12 sekcji każdy;
    3) rurki rozłożone nieco gęściej, co 12,5cm.

    Pytanie czy w świetle powyższych parametrów faktycznie kotły są za mocne.

    Co do modulacji to chyba żaden z zaproponowanych nie oferuje jakiegoś oszałamiającego zakresu?

    Co do cen: najdroższe są Vitodens 100 i De Dietrich AMC 25, ok 10.000 zł. Pozostałe oscylują w granicach ok. 5000 zł. Są to ceny samych kotłów. W zestawach poza oczywiście zasobnikami zaoferowano i zarekomendowano mi m.in. sprzęgło i pompy obiegowe. Łącznie ceny zestawów z montażem wynoszą ok. 20.000 zł lub wyżej.
    Problemem nie jest moc maksymalna ale raczej moc minimalna oraz w niektórych wyżyłowane parametry dla osiągnięcia tak szerokiego zakresu modulacji.
    Co do propozycji to u większości moc minimalna na poziomie 5kW i jedynie Viessman chyba 3,2kW na temat którego opinie możesz zgłębić na forum
    Z mojej strony stawiam na coś do 16kW....... VC 15CS/1-5 ecoTEC plus + zasobnik 120 - 150l w zależności od zapotrzebowania
    Polecam zlecić hydraulikowi wycenę na tym typie kotła., lub udać się do przedstawiciela, chociaż ta opcja moze być kosztowniejsza.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 05-03-2023 o 12:56
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ja w ogóle nie rozumiem tego wyceniania u "hydraulików".
    Jak wybierałem kocioł, to zasięgnąłem informacji na Forum, sprawdziłem dostępność serwisantów, wszedłem na Ceneo i zamówiłęm, tam, gdzie było najtaniej.
    Kocioł odbierałem po dwóch dniach (bo akurat oferta była z Katowic)
    "Hydraulik" podłączył kocioł, po tygodniu podjechał autoryzowany serwisant na bezpłatne pierwsze uruchomienie.
    I tyle.

    Jakbym miał polegać na opinii "hydraulika" to bym skończył z DeDietrichem MCR 24, bo najwyraźniej mieli jakieś dodatkowe korzysci z montażu tych kotłów
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.284

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ja w ogóle nie rozumiem tego wyceniania u "hydraulików".
    Jak wybierałem kocioł, to zasięgnąłem informacji na Forum, sprawdziłem dostępność serwisantów, wszedłem na Ceneo i zamówiłęm, tam, gdzie było najtaniej.
    Kocioł odbierałem po dwóch dniach (bo akurat oferta była z Katowic)
    "Hydraulik" podłączył kocioł, po tygodniu podjechał autoryzowany serwisant na bezpłatne pierwsze uruchomienie.
    I tyle.

    Jakbym miał polegać na opinii "hydraulika" to bym skończył z DeDietrichem MCR 24, bo najwyraźniej mieli jakieś dodatkowe korzysci z montażu tych kotłów

    Każdy instalator o ile nadal aktywnie działa w branży zaopatrując się w stałym miejscu ma swoje upusty w hurtowniach a na określony typ sprzętu i producenta tym bardziej, szczególnie gdy co pewien czas pojawiają się specjalne upusty na pakiety całościowe kocioł, zasobnik,sterownik, szacht.

    Stąd też wybór ich sprzętu.

    Czy to przekłada się na jego bezawaryjność ? niech każdy oceni we własnym zakresie.wzywając ponownie autora instalacji.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 05-03-2023 o 14:30
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  15. #15

    Domyślnie

    Ok, dopytam o wycenę kotłów z sugerowaną przez Was mniejszą mocą maksymalną.

    Żeby jednak dobrze zrozumieć: czy ważniejsze jest, żeby piec miał nie za dużą moc maksymalną, czy żeby miał odpowiednio niską moc minimalną? Jeśli będzie taktował np. od 2 kw, to ma znaczenie jaką ma moc maksymalną? Pytam jako laik.

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Pytasz jaki kocioł, dostajesz rady, że max 12-14kW i wklejasz 5 propozycji kotłów, z których najsłąbszy ma 18kW....
    Nie bierz mi za złe tego, że dostaję propozycje od firm sprzedających kotły, które teoretycznie powinny się znać na doborze odpowiednich kotłów. Oferty zebrane z pięciu różnych źródeł, niby nie przypadkowych "hydraulików", a firm sprzedających kotły.
    Poza tym gwoli ścisłości przed zebraniem tych ofert miałem tylko jedną opinie, że 14 kw max.
    Ale tak jak pisałem wyżej, będę działał dalej z wycenami i poproszę o kotły do 16 kw max.

    Co do kupowania kotłów samemu. Oczywiście tak też można, ale problem mój bierze się stąd, że poza kotłem jest jeszcze dużo innego sprzętu, który trzeba zamówić (pompy, sprzęgło itp). Ja się na tym nie znam, więc wolę zlecić to jako kompleksową usługą sprzedaży z montażem. Oczywiście wszystkie otrzymane oferty porównuję z cenami z Internetu.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał pryczu Zobacz post
    ...
    Żeby jednak dobrze zrozumieć: czy ważniejsze jest, żeby piec miał nie za dużą moc maksymalną, czy żeby miał odpowiednio niską moc minimalną? Jeśli będzie taktował np. od 2 kw, to ma znaczenie jaką ma moc maksymalną? Pytam jako laik.
    Dla kazdego nowego domu zgodnego z WT2021 o powierzchni mniej wiecej do ok. 200 m2, a nawet i wiecej, kazdy kocioł aktualnie produkowany dowolnego producenta ma za dużą moc maksymalną. Dlatego tez najwazniejsza jest moc minimalna kotła. Z reguły im wieksza moc maksymalna tym wieksza moc minimalna (są wyjatki). Szukaj kotła z jak najmniejsza moca minimalną. Oczywiscie serwis, gwarancja, koszty kotła i instalacji tez mają znaczenie i wybór nie jest łatwy.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pryczu Zobacz post


    Nie bierz mi za złe tego, że dostaję propozycje od firm sprzedających kotły, które teoretycznie powinny się znać na doborze odpowiednich kotłów. Oferty zebrane z pięciu różnych źródeł, niby nie przypadkowych "hydraulików", a firm sprzedających kotły.
    Poza tym gwoli ścisłości przed zebraniem tych ofert miałem tylko jedną opinie, że 14 kw max.
    .
    Ja widzę tutaj dwie
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.843

    Domyślnie

    Cytat Napisał pryczu Zobacz post
    Zdaniem sprzedawców / monterów wpływ na to miały następujące parametry:
    1) powierzchnia grzewcza ok. 170m2 + 40 m2 garaż;
    2) 2 układy po 12 sekcji każdy;
    3) rurki rozłożone nieco gęściej, co 12,5cm.

    Pytanie czy w świetle powyższych parametrów faktycznie kotły są za mocne.

    Co do modulacji to chyba żaden z zaproponowanych nie oferuje jakiegoś oszałamiającego zakresu?

    Co do cen: najdroższe są Vitodens 100 i De Dietrich AMC 25, ok 10.000 zł. Pozostałe oscylują w granicach ok. 5000 zł. Są to ceny samych kotłów. W zestawach poza oczywiście zasobnikami zaoferowano i zarekomendowano mi m.in. sprzęgło i pompy obiegowe. Łącznie ceny zestawów z montażem wynoszą ok. 20.000 zł lub wyżej.
    Moc kotła gazowego powinna wynika z obliczeniowego zapotrzebowania cieplnego.
    Dom o pow. 170m2 (+40 m2 garaż) dobrze ocieplony wg obecnych wymagań to szacunkowo powinno być 10 kW +/- 2 kW.
    Najdroższe bym chyba pominął w rozważaniach.
    Sprawdź który ma dobre sterowanie i możliwie duży zakres modulacji mocy (np. od 3 kW do 10 kW).
    Do tego zasobnik ok. 120 -150 litrów na cwu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Moc kotła gazowego powinna wynika z obliczeniowego zapotrzebowania cieplnego.
    Dom o pow. 170m2 (+40 m2 garaż) dobrze ocieplony wg obecnych wymagań to szacunkowo powinno być 10 kW +/- 2 kW.
    Najdroższe bym chyba pominął w rozważaniach.
    Sprawdź który ma dobre sterowanie i możliwie duży zakres modulacji mocy (np. od 3 kW do 10 kW).
    Do tego zasobnik ok. 120 -150 litrów na cwu.
    Moc wynika z projektowego obciązenia cieplnego, zapotrzebowanie na ciepło to cos innego.
    Dom o pow. 170 m2 plus garaz dobrze ocieplony to raczej 8-9 kW a nie 8-12 kW, oczywiscie mowa o max III strefie klimatycznej czyli zdecydowanej wiekszosci kraju. Owszem dla IV czy V stref klimatycznej te 12 kW moze sie zdazyc przy słabszej izolacji. Co do modulacji to Viessman i Immergas mają od 1,9 kW, 3 kW to az taki duzy zakres nie jest

  20. #20

    Domyślnie

    Ok, po przekazaniu Waszych wytycznych dostałem nowe wyceny:

    1. Buderus Logamax GB 122 15 kW - cena za zestaw 24.000
    2. Vailant EcoTec Pro 15 CS/1-5 - cena za zestaw 22.500

    W cenie zestawu zasobnik 150l, system kominowy, grupa bezpieczeństwa, sprzęgło, zawór mieszający, dwie pompy obiegowe, osprzęt i materiały do montażu oraz sam montaż i uruchomienie.

    Pytanie który z powyższych modeli jest lepszy.

    Gwarancja na 2 lata z możliwością wydłużenia do 5 lat. Trochę krótka, te 2 lata to standard rynkowy?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony