dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 72 z 72
  1. #61

    Domyślnie

    Rozumiem, dzięki.

  2. #62

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dolce1313 Zobacz post
    Rozumiem, dzięki.
    Agb dobrze mówi wczoraj w nocy przeczytałem manual do tego również ma racje o cyklach odszraniania dokładnie co 31-32 min się odpalają tylko defrost trwa dłużej bo niska temp powrotu ale to wiedziałem już wcześniej - logika. Kolega Kaizen wrzuca wszystko do wzorów i stosuje matematykę ale zapomina o tym ze izolacja stropu daje szczelność w budynku wiec jego wyliczenia na 10,5 to można między bajki włożyć (bez obrazy oczywiście) jak jest przeciąg lodowatym powietrzem, wczoraj zwróciłem na to uwagę, ze dość mocno „wieje” w środku. Pozatykalem kominki wentylacyjne trochę poszło w dol z przeciągiem. Wilgoci w środku nie ma, czuć suchsze powietrze, powierzchnia grzania 180m2 całość powierzchni 211m2. Zakręcę polowe obiegów żeby pompa miała lżej zostawię tylko zewnętrzne i ustawie temp na 22 stopnie. Wyłączyć nie mogę bo jak spadnie poniżej 0 to pompa może nie wstać po przerwie. Generalnie producent zaleca montaz powyżej 10 stopni o ile się nie mylę.

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    COPy uwzględniają defrosty (jak również energię pobraną przez pompy obiegowe i elektronikę).

    Jak weźmiemy taką przykładową pompę



    to, jak widać, przy A2W25 (tak, czytałem, że tyle przedmiotowa PC na zasilaniu nie jest w stanie osiągnąć po otwarciu wszystkich pętli - więc COP będzie wyższy, ale tabela niżej nie schodzi) chodzą na maksymalnych obrotach ma 14,11kW mocy i COP 3,37 a na nominalnych obrotach 11kW@COP=3,9. Więc jak to szanująca się PC to przyjęcie COP 3,5 w takich warunkach jest jak najbardziej realne (a nawet realno/pesymistyczne).

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Wyłącz ogrzewanie na 2 tygodnie i otwórz okna w domu. Potem nie zamykając okien włącz PC i pokaż te 50C. Może wtedy zrozumiesz. Pokaż wszystkim niedowiarkom jak twoja pompa z 17C na powrocie robi 50C na wyjściu.
    Kolega Marcin dalej nie rozumie, ze przy -16 i wychłodzonym domu (wspomniane dwa tygodnie) to jego/moja/czy kogokolwiek innego pompa może mieć problem z rozruchem przy pierwszym starcie od montażu. Nawet producent podaje zalecana temp montażu na plusie (chyba 10 ale było dużo informacji i nie pamietam)

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    COPy uwzględniają defrosty (jak również energię pobraną przez pompy obiegowe i elektronikę).

    Jak weźmiemy taką przykładową pompę



    to, jak widać, przy A2W25 (tak, czytałem, że tyle przedmiotowa PC na zasilaniu nie jest w stanie osiągnąć po otwarciu wszystkich pętli - więc COP będzie wyższy, ale tabela niżej nie schodzi) chodzą na maksymalnych obrotach ma 14,11kW mocy i COP 3,37 a na nominalnych obrotach 11kW@COP=3,9. Więc jak to szanująca się PC to przyjęcie COP 3,5 w takich warunkach jest jak najbardziej realne (a nawet realno/pesymistyczne).
    Ale autor nie ma PC Mitshubishi. Nie wiem jak algorytm w tych pompach wygląda. Tu przy A2W25 będzie miał defrosty długie i energochłonne. W skrajnym wypadku COP wyniesie połowę tego.

    Wbrew pozorom COP w normalnych warunkach (dom zamieszkały, regularnie ogrzewany) będzie wyższy przy wyższej temperaturze zasilania. Dzieje się tak dlatego, że PC wtedy znacznie efektywniej przeprowadza defrost. Spadek COP z powodu temp zasilania wyższej o kilka stopni nie będzie tak duży.

  6. #66

    Domyślnie

    Rivelv a jakie jest ozc budynku?
    Podałeś metraż, który będzie ogrzewany (ok. 200m2) ale ważne są jeszcze inne dane więc jeśli znasz zapotrzebowanie na ciepło swojego domu to podaj.
    W tej chwili ciężko jest wyrokować czy coś zostało źle wykonane w instalacji CO czy też coś jest nie tak z PC czy też wszystko jest ok a brak możliwości dojścia do wyższej temp zasilania wynika po prostu z braku ocieplenia strychu.
    Tak naprawdę to wszystko się wyjaśni niebawem, gdy autor dociepli strych.
    Na pewno będzie lepiej
    Ja mimo wszystko obstaję za tym co wcześniej napisałem ale oczywiście ręki sobie bym za tą teorię uciąć nie dał. A to dlatego, że nie mam praktyki odnośnie tego typu nietypowych sytuacji, nie znamy nawet wszystkich danych (ozc, konstrukcji budynku).
    Natomiast myślę, że w takiej nietypowej sytuacji podane przez kol Kaizena dane tabelaryczne mogą się nie sprawdzić. Z jednej strony faktycznie mamy COP podany dla w/w parametrów AW czarno na białym, z drugiej strony z pewnością istotne są straty występujące wewnątrz budynku. Jeśli są one bardzo duże to mamy właśnie taką niestandardową sytuację, gdzie nie może dojść do zrównoważenia temperatur. PC/CO/OZC to są naczynia połączone. Do tego ważna jest skuteczność odprowadzania ciepła, a ta w przypadku posadzki jest wysoka.

  7. #67
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    COPy uwzględniają defrosty (jak również energię pobraną przez pompy obiegowe i elektronikę).
    To ciekawy temat, bo jak sąsiad zapytał swojego instalatora, dlaczego pomiędzy tym co pokazuje wyświetlacz PC a podlicznik jest 17% niedokładności, to ten odpowiedział, że PC liczy tylko pobraną energię na produkcję ciepła/chłodzenia bez popy obiegowej. Tutaj też widziałem posty z podobnym problemem.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    To ciekawy temat, bo jak sąsiad zapytał swojego instalatora, dlaczego pomiędzy tym co pokazuje wyświetlacz PC a podlicznik jest 17% niedokładności, to ten odpowiedział, że PC liczy tylko pobraną energię na produkcję ciepła/chłodzenia bez popy obiegowej. Tutaj też widziałem posty z podobnym problemem.
    I co to ma wspólnego z tabelą COP wg PN-EN 14511? Wyświetlacz może pokazywać dowolne marketingowe ściemy.

  9. #69
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I co to ma wspólnego z tabelą COP wg PN-EN 14511? Wyświetlacz może pokazywać dowolne marketingowe ściemy.
    A ta norma oznacza z automatu, że przy wyliczeniu COPu było brane pod uwagę zużycie energii przez pompkę obiegową ? Ciekawe jak to w monoblokach robią, skoro są liczone w/g tej normy a obiegówek nie mają.
    Monoblok - https://www.aircon.panasonic.eu/PL_p...cooling-mdc-1/

    Split - https://www.aircon.panasonic.eu/PL_p...5c-wh-ud07je5/
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 27-01-2023 o 23:07
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  10. #70
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    A ta norma oznacza z automatu, że przy wyliczeniu COPu było brane pod uwagę zużycie energii przez pompkę obiegową ?
    Częściowo. Oczywiście w parametrach nie można podać zużycia całego prądu przez pompę obiegową, bo w znacznej części zależy ono od budowy systemu grzewczego a nie od samej pompy ciepła. Ale PN-EN 14511 uwzględnia tę część energii elektrycznej pompy obiegowej która wynika z oporów hydraulicznych skraplacza.

    https://instalreporter.pl/wp-content...omp_ciepla.pdf

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    monoblokach robią, skoro są liczone w/g tej normy a obiegówek nie mają.

    To do czego służy to ustawienie (obrazek z instrukcji pompy, do której podałeś linka)?



    A to co?

    PC PW bez pompy obiegowej nie produkują ciepła - więc COP nieokreślony (jak kto woli zero albo nieskończoność).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 27-01-2023 o 23:43

  11. #71
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Częściowo. Oczywiście w parametrach nie można podać zużycia całego prądu przez pompę obiegową, bo w znacznej części zależy ono od budowy systemu grzewczego a nie od samej pompy ciepła. Ale PN-EN 14511 uwzględnia tę część energii elektrycznej pompy obiegowej która wynika z oporów hydraulicznych skraplacza.

    https://instalreporter.pl/wp-content...omp_ciepla.pdf




    To do czego służy to ustawienie (obrazek z instrukcji pompy, do której podałeś linka)?



    A to co?

    PC PW bez pompy obiegowej nie produkują ciepła - więc COP nieokreślony (jak kto woli zero albo nieskończoność).
    Zadałem pytanie, bo myślałem, że masz jakieś źródło, w którym jednoznacznie jest opisane, że ta norma oznacza iż badania robione są w jednoznaczny sposób i nie bardzo rozumiem, o co Ty mnie pytasz.
    Tak czy siak, ciekawostka - " podawanie COP bez uwzględnienia
    energii elektrycznej zużywanej przez
    pompę obiegową c.o.
    W praktyce można spotkać się z podawa-
    niem przez producentów pomp ciepła COP
    wg normy PN-EN 14511, ale bez uwzględnie-
    nia części energii elektrycznej związanej
    z pompą obiegową c.o (norma PN-EN 14511
    uwzględnia część energii elektrycznej pom-
    py obiegowej związaną z oporami hydrau-
    licznymi skraplacza). Prowadzi to do poka-
    zania wysokiej wartości COP pompy ciepła
    (nawet o wartość ponad 10%) "
    Z czego wynika, że norma jest ale znaczenie ma kto "liczy głosy"
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 28-01-2023 o 13:32
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Z czego wynika, że norma jest ale znaczenie ma kto "liczy głosy"
    Cytujesz sekcję "Wartość COP podawana w nierzetelny sposób" na której początku stoi:
    Niestety zdarza się, że w danych technicznych, szczególnie w ogólnych prospektach pomp ciepła podawane są wartości COP odbiegające od wymaganych aktualną normą PN-EN 14511.

    Norma wymaga uwzględnienia zużycia prądu przez pompę obiegową w części dotyczącej pokonywania oporów wymiennika _._

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony