dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Cris131

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Lipnica Mała
    Kod pocztowy
    33-323
    Posty
    55

    Domyślnie Papa vs. folia ?

    Witam.
    Tak jak w temacie...co lepsze na wieniec pod murlate ? Folia Papa a może...nie dawać niczego ? Czytam po różnych forach i opinie są różne rozniaste ale nie spotkałem opini jednoznacznej i racjonalnej faworyzujacej konkretny sposób oczywiście racjonalnie uzasadniając go. Co WY myślicie o tym i co WASZYM zdaniem jest najlepszym rozwiązaniem.
    Pozdrawiam.
    Krzysztof

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Żelbet ma współczynnik oporu dyfuzyjnego ok. 130. Paroizolacje od 10 000 wzwyż. Niby ogromna różnica. Tylko trzeba mieć świadomość, co to oznacza. Jak porównamy super folię 0,3 mm z 20cm betonu to mamy:
    folia - 0,03 cm x 100 000 (niech to będzie super folia) = 3000
    beton 20 cm x 130 = 2600

    Czyli nie ma sensu paroizolacja na betonie jeżeli celem jest ochrona przed parą która jest po drugiej stronie przegrody. Ale sam beton jest (przynajmniej na początku) wilgotny. Dlatego warto dać coś, co ochroni drewno przed parą wydobywającą się z niego i tu się sprawdzi przyzwoita folia (przyzwoita głównie po to, żeby nie uległa uszkodzeniu).

    Ale jeżeli ta warstwa ma również wyrównywać nierówności betonu i uszczelnić połączenie między murłatą a wieńcem przed przenikaniem powietrza w poziomie, to lepiej się sprawdzi wielokrotnie grubsza od folii i stosunkowo elastyczna papa.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cris131 Zobacz post
    Witam.
    Tak jak w temacie...co lepsze na wieniec pod murlate ? Folia Papa a może...nie dawać niczego ? Czytam po różnych forach i opinie są różne rozniaste ale nie spotkałem opini jednoznacznej i racjonalnej faworyzujacej konkretny sposób oczywiście racjonalnie uzasadniając go. Co WY myślicie o tym i co WASZYM zdaniem jest najlepszym rozwiązaniem.
    Pozdrawiam.
    Krzysztof
    To co już napisane wcześniej i wielokrotnie posmaruj beton bitumem, połóż pas z papy - będziesz miał na tyle lat ile będzie stał dom i świadomość, że nic nie niszczeje, butwieje czy gnije.
    "miliony much nie mogą się mylić , że gówno jest dobre"
    https://budujemydom.pl/stan-surowy/d...ocowac-murlaty
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Żelbet ma współczynnik oporu dyfuzyjnego ok. 130. Paroizolacje od 10 000 wzwyż. Niby ogromna różnica. Tylko trzeba mieć świadomość, co to oznacza. Jak porównamy super folię 0,3 mm z 20cm betonu to mamy:
    folia - 0,03 cm x 100 000 (niech to będzie super folia) = 3000
    beton 20 cm x 130 = 2600

    Czyli nie ma sensu paroizolacja na betonie jeżeli celem jest ochrona przed parą która jest po drugiej stronie przegrody. Ale sam beton jest (przynajmniej na początku) wilgotny. Dlatego warto dać coś, co ochroni drewno przed parą wydobywającą się z niego i tu się sprawdzi przyzwoita folia (przyzwoita głównie po to, żeby nie uległa uszkodzeniu).

    Ale jeżeli ta warstwa ma również wyrównywać nierówności betonu i uszczelnić połączenie między murłatą a wieńcem przed przenikaniem powietrza w poziomie, to lepiej się sprawdzi wielokrotnie grubsza od folii i stosunkowo elastyczna papa.
    Dokładnie 32 minuty zajęło Ci wyszukanie tego wszystkiego w necie. Jesteś waść coraz lepszy!
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cris131 Zobacz post
    Witam.
    Tak jak w temacie...co lepsze na wieniec pod murlate ? Folia Papa a może...nie dawać niczego ? Czytam po różnych forach i opinie są różne rozniaste ale nie spotkałem opini jednoznacznej i racjonalnej faworyzujacej konkretny sposób oczywiście racjonalnie uzasadniając go. Co WY myślicie o tym i co WASZYM zdaniem jest najlepszym rozwiązaniem.
    Pozdrawiam.
    Krzysztof
    Jak napisał CityMatic (Cinquecento automat) papa na jakimś bitumicznym mazidle.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Gruba folia pcv, fundamentowa podwójna.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Cris131

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Lipnica Mała
    Kod pocztowy
    33-323
    Posty
    55

    Domyślnie

    No i nadal nie wiem co wybrac ? Powiem wiecej...jeszcze wiecej mam watpliwosci no bo niby kazdy z Was Panowie ma w jakims stopniu racje ale...no wlasnie...czy ktos moze mi powiedziec skad na styku wieniec-murlata moze zebrac sie woda czy nawet wilgoc w sytuacji gdy na stropie zel-betonowym polozylem izolacje bitumiczna na niej gruba pape 4mm. na tym jest jedna warstwa pustaka ceramicznego no i wieniec. Strych jest przewiewny i nie zamieszkaly nie mam zamiaru tam klasc zadnych folii piany plyt g-k wiec skad tam wilgoć i podciąganie kapilarne ? Co więcej radzicie mi znowu malować wieniec i obkladac go gruba papa lub gruba folia...czy to nie przesada ?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Ja nic o malowaniu nie pisałem.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cris131 Zobacz post
    No i nadal nie wiem co wybrac ?
    A co Ty jeszcze chcesz? pytasz na forum więc Ci odpowiadamy . Jeśli nie chcesz układać i mieć czyste sumienie tylko dlatego że Cię ktoś poprze na forum -
    TO NIE UKŁADAJ.
    w CAŁKOWTEJ BUDOWIE DOMU WYDANIE 50 ZŁ NA MAZIDŁO I 170 ZŁ na rolki papy którą potniesz na paski stanowi dla ciebie koszty? wybacz, ale jesteś śmieszny. Każdy rysunek - link zamieściłem, każdy kto kiedykolwiek układał więźbę dachową lub elementy drewniane bezpośrednio na betonie dawał izolację p.wilgoci to nie chodzi o żadne podciąganie kapilarne do więźby to zasada fizyczna która powoduje wytrącanie się wilgoci na styku dwóch ciał o różnym cieple właściwym. Połóż sobie deskę na tym Twoim suchym stropie i przygnieć ją np bloczkiem.......za dwa dni podnieś deskę - zobaczysz efekt. I skończ już swój wywód na temat "mam wątpliwości", "zastanawiam się"... i takie tam. Myślisz , że nawet bezimienni użytkownicy chcą Ci coś doradzić, a potem się z Tego śmiać, że ich posłuchałeś?

    Zobacz jak było u mnie- nawet k...a zamieszczę zdjęcia z mojej budowy których tu na forum jest pełno.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	murłata.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	69,9 KB
ID:	463473Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	murłat 2.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	55,9 KB
ID:	463474

    mam jeszcze 2730 zdjęć ze swojej budowy tylko po to by jeśli jest temat to pokazać , że nikt nie "wpuszcza Cię w maliny" lub nie chce bo odpowiadam oczywiście tylko za siebie.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #10

    Domyślnie

    Teraz mi się przypomniało, pod moją murłatą było położone "coś" ani to papa ani co, taka czarna gofrowana folia trochę szersza od murłaty, z materiału podobnego do folii kubełkowej. Mazane nie było, albo było to zrobione tak dobrze, że nie wyłazi na boki.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Teraz mi się przypomniało, pod moją murłatą było położone "coś" ani to papa ani co, taka czarna gofrowana folia trochę szersza od murłaty, z materiału podobnego do folii kubełkowej. Mazane nie było, albo było to zrobione tak dobrze, że nie wyłazi na boki.
    Zapewne ułożyli folię fundamentową, to częsta praktyka(prawidłowa) bo zostaje jej jeśli układa się ją jako warstwę izolacyjną chudziaka od ścian
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Zapewne ułożyli folię fundamentową, to częsta praktyka(prawidłowa) bo zostaje jej jeśli układa się ją jako warstwę izolacyjną chudziaka od ścian
    Właśnie nie, papę na fundamenty kupowałem osobiście, była szersza i z innego materiału, bardziej podobna do zwykłej papy i bez tego charakterystycznego przetłoczenia.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Cris131

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Lipnica Mała
    Kod pocztowy
    33-323
    Posty
    55

    Domyślnie

    Panowie bez przesadnej uszczypliwosci ja naprawde jestem wdzieczny za opinie i pomysly ale jak moge podjac decyzje skoro dwoch forumowiczow mowi papa a pozostalych dwoch folia ? Co wiecej mi nie chodzi ani o 500 zlotych w ta czy w tamta mi chodzi tylko i wylacznie aby nie bylo przerostu formy nad trescia. Bo wszyscy mowicie..."tak trzeba, musi byc, zalecane a wrecz obowiazkowe" ale nikt nie potrafi powiedziec dlaczego ! Moj znajomy wybudowal pietrowy dom ponad dwadziescia lat temu murlaty polozone sa bezposrednio na wiencu i kilka dni temu specjalnie ogladalem jego wiezbe...wyobrazcie sobie ze nie ma sladu prochnicy zbutwienia zgnicia...drzewo przyczernialo ale po drapnieciu widac ze jest zdrowe. Wiec mam ukladac folie lub pape ( niektorzy sugeruja zeby nawet podkleic jakas masa bitumiczna ) tylko po to aby psychicznie czuc sie lepiej ( bez wzgledu na to czy to ma sens czy nie ! ) ??? Wiec bez obrazy ale moge sie przekonac sie do opini kogos ale pod warunkiem ze mi odpowie na wczesniej zadane pytania.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cris131 Zobacz post
    Bo wszyscy mowicie..."tak trzeba, musi byc, zalecane a wrecz obowiazkowe" ale nikt nie potrafi powiedziec dlaczego !
    Nieprawda.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Cris131

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Lipnica Mała
    Kod pocztowy
    33-323
    Posty
    55

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    A co Ty jeszcze chcesz? pytasz na forum więc Ci odpowiadamy . Jeśli nie chcesz układać i mieć czyste sumienie tylko dlatego że Cię ktoś poprze na forum -
    TO NIE UKŁADAJ.
    w CAŁKOWTEJ BUDOWIE DOMU WYDANIE 50 ZŁ NA MAZIDŁO I 170 ZŁ na rolki papy którą potniesz na paski stanowi dla ciebie koszty? wybacz, ale jesteś śmieszny. Każdy rysunek - link zamieściłem, każdy kto kiedykolwiek układał więźbę dachową lub elementy drewniane bezpośrednio na betonie dawał izolację p.wilgoci to nie chodzi o żadne podciąganie kapilarne do więźby to zasada fizyczna która powoduje wytrącanie się wilgoci na styku dwóch ciał o różnym cieple właściwym. Połóż sobie deskę na tym Twoim suchym stropie i przygnieć ją np bloczkiem.......za dwa dni podnieś deskę - zobaczysz efekt. I skończ już swój wywód na temat "mam wątpliwości", "zastanawiam się"... i takie tam. Myślisz , że nawet bezimienni użytkownicy chcą Ci coś doradzić, a potem się z Tego śmiać, że ich posłuchałeś?

    Zobacz jak było u mnie- nawet k...a zamieszczę zdjęcia z mojej budowy których tu na forum jest pełno.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	murłata.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	69,9 KB
ID:	463473Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	murłat 2.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	55,9 KB
ID:	463474

    mam jeszcze 2730 zdjęć ze swojej budowy tylko po to by jeśli jest temat to pokazać , że nikt nie "wpuszcza Cię w maliny" lub nie chce bo odpowiadam oczywiście tylko za siebie.
    sSzanowny forumowiczu pokazujesz mi strop z przklejona papa ja tea mam tak zrobione...asa bitumiczna + gruba papa ale ja mam na tym polozona jeszcze jeda warstwe pustakow ceramicznych ( sciana kolankowa ) oraz nastepny wieniec na ktorym polozona dopiero bedzie murlata. wiec akladajac ze tak jest jak mowisz to powiedz mi ile musialo by sie wydzielic wilgoci aby murlata nasiakla az do zgnicia ??? Moim zdaniem w tym ukladzie i takiej wlgotnosci jaka sie wytworzy na styku wieniec-murlata musialo by minac przynajmniej z 50 lat aby murlata zgnila.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Cris131

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Lipnica Mała
    Kod pocztowy
    33-323
    Posty
    55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nieprawda.
    Co nieprawda ??

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cris131 Zobacz post
    Co nieprawda ??
    To, co zacytowałem.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cris131 Zobacz post
    sSzanowny forumowiczu pokazujesz mi strop z przklejona papa ja tea mam tak zrobione...asa bitumiczna + gruba papa ale ja mam na tym polozona jeszcze jeda warstwe pustakow ceramicznych ( sciana kolankowa ) oraz nastepny wieniec na ktorym polozona dopiero bedzie murlata. wiec akladajac ze tak jest jak mowisz to powiedz mi ile musialo by sie wydzielic wilgoci aby murlata nasiakla az do zgnicia ??? Moim zdaniem w tym ukladzie i takiej wlgotnosci jaka sie wytworzy na styku wieniec-murlata musialo by minac przynajmniej z 50 lat aby murlata zgnila.
    To ja jeszcze raz napiszę.
    NIE MUSISZ NIC TAM UKŁADAĆ jesteś dorosły i postępuj i rub jak uważasz, wierzysz w to co się stanie w przyszłości za 50lat? Ja nie bo nie wiem czy przez ocieplenie klimatu jakiś super tajfun nie zerwie tego dachu do tego czasu.
    Forum jest po to ktoś pyta inni odpowiadają, nie chcesz znać opinie innych nie pytaj rób jak uważasz. ***** Twoją opinię ja nie chcę jej znać, nie ja zadałem pytanie, nie ja oczekuję odpowiedzi.
    Chcesz mnie przekonać do swojej wyjaśniając mi że tak jak myślisz jest dobrze? Już zaznaczyłem nie przekonasz mnie do tego,ani nie usprawiedliwiasz źle podjętych decyzji.
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 29-01-2023 o 14:45
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Cris131

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Lipnica Mała
    Kod pocztowy
    33-323
    Posty
    55

    Domyślnie

    Dziekuje wszystkim za informacje i pomoc jednak nie uzyskałem żadnej odpowiedzi na zadane pytanie. Owszem każdy wypowiedział swoje zdanie ale nikt nie potrafił uzasadnić i wyjaśnić swojego pogladu co nie wnioslo niczego do tematu i do sprawy. A wiec dyskusje zamykam i jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Jak oczekujesz wiążącej odpowiedzi z uzasadnieniem, to należy za nią zapłacić - uderz do kierownika, inspektora nadzoru lub innego rzeczoznawcę.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony