dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe - wybór systemu

    Dzień dobry,

    Na początek chciałbym się przywitać gdyż to jest mój pierwszy post. Jestem szczęśliwcem który jest w trakcie budowy domu i będę szukał porad na forum. Obecnie mam stan surowy i jestem w trakcie doboru instalacji.

    W związku z tym mam rozterki co do wyboru systemu jaki zastosować do instalacji ogrzewania podłogowego.
    1. Pierwsze pytanie to jakie rury lepsze do ogrzewania podłogowego? Przeczytałem wiele wątków na różnych forach w sieci i w tej kwestii są zdania podzielone dlatego ciężko jest na coś konkretnego się zdecydować .
    Zastanawiam się nad wyborem między następującymi rurami:
    A. MULTYRAMA Prandelli Rura PEX/AL/PEX
    B. Rura KAN-therm PE-RT Blue Floor
    C. Rura KAN-therm PERT/AL/PERT
    Która z tych rur najlepiej sprawdzi się przy podłogówce? Czy może jest coś lepszego na rynku na co warto zwrócić teraz uwagę?

    2. Drugie pytanie jest powiązane z pierwszym tzn. który z producentów ma lepszy cały system do ogrzewania podłogowego tzn. rozdzielacze, sterowniki, złączki itp. ?
    Również zastanawiam się między systemem Prandelli a systemem KAN-therm.
    Czy ktoś z forum miał doświadczenia z powyższymi systemami i może doradzić?

  2. #2

    Domyślnie

    Ma wszystko z Wavin. Działa, działa i ...działa.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Rura KAN-therm PE-RT Blue Floor lub Kisan PE-RT/AL/PE-RT w ostateczności WAVIN KAMELEON PE-RT/EVOH/PE-RT nie ma jakiś naj ale te trzy trzeba wziąć pod uwagę nie szukać więcej, a teraz to co lubię najbardziej "będzie Pan zadowolony" Jak tego nie usłyszysz podczas budowy domu - to nie możesz się nazwać prawdziwym inwestorem


    ps dotyczy to również akcesoriów zarówno do ogrzewania jak i wody pitnej czy kanalizacji
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 27-01-2023 o 11:21
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    @CitiMatic,a co sądzisz o TECE?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    @CitiMatic,a co sądzisz o TECE?
    Ma dobre rzeczy - rzadko stosowane bo są stosunkowo drogie. u nas mało popularne może i przez to, że zaistnieli w rynku ceramiki sanitarnej.
    Nie wypowiem się na temat pracy z samym materiałem(rurami) bo nie wiem, miałem kilka złączek mosiężnych i są dobrej jakości.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6

    Domyślnie

    To ja jeszcze dorzucę Nueva Terrain SDP albo Wavin Hep2O.

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi

    "będzie Pan zadowolony" - już słyszałem na budowie i teraz muszę robić wylewkę wyrównującą bo strop tak zalany że styropianu nie da się ułożyć

    A wracając do tematu to czytając inne wątki często były polecane rury PEX/AL/PEX że niby są mocniejsze od tych PE-RT/AL/PE-RT. Natomiast rury PE-RT łatwiej się układa bo są bardziej "giętkie" . Ale czy nie jest tak że właśnie rury bardziej giętkie mogą się załamać w miejscach gdzie są ciasne zakręty przez co ograniczony będzie przepływ wody. Co lepsze rury wielowarstwowe czy jednorodne ?
    Producent KAN-therm posiada w swojej ofercie również rurę PE-Xc z osłoną EVOH UltraLine PE, czy to dobry wybór?
    Wiem że podłogówkę raczej robi się raz, a świadomość tego że wymiana rur po zalaniu wylewek jest bardzo kłopotliwa nie pomaga w dokonaniu ostatecznego wyboru.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gacek123 Zobacz post
    Dzięki za odpowiedzi

    "będzie Pan zadowolony" - już słyszałem na budowie i teraz muszę robić wylewkę wyrównującą bo strop tak zalany że styropianu nie da się ułożyć

    A wracając do tematu to czytając inne wątki często były polecane rury PEX/AL/PEX że niby są mocniejsze od tych PE-RT/AL/PE-RT. Natomiast rury PE-RT łatwiej się układa bo są bardziej "giętkie" . Ale czy nie jest tak że właśnie rury bardziej giętkie mogą się załamać w miejscach gdzie są ciasne zakręty przez co ograniczony będzie przepływ wody. Co lepsze rury wielowarstwowe czy jednorodne ?
    Producent KAN-therm posiada w swojej ofercie również rurę PE-Xc z osłoną EVOH UltraLine PE, czy to dobry wybór?
    Wiem że podłogówkę raczej robi się raz, a świadomość tego że wymiana rur po zalaniu wylewek jest bardzo kłopotliwa nie pomaga w dokonaniu ostatecznego wyboru.
    Każde dobrze rozłożone będą wiernie służyć, czy to Kan Therm, czy Wavin czy też inna w miarę dobra firma.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  9. #9

    Domyślnie

    Tak samo jak i Ty zadawałem takie pytania, ale niestety co osoba to opinia. Trzeba zdecydować się na jedną firmę i całość w tym robić i CO i CWU. Wszystkie powyżej wymienione firmy są raczej podobne jakościowo. Omijałbym rur z marketów budowlanych. Są zazwyczaj cieńsze i jakoś do mnie nie przemawiają.

    Ja robiłem wszystko na TECE. Wszystko robiłem sam i złego słowa powiedzieć nie mogę. Rury z wkładką aluminiową są grube, grubsze niż standardowe i trzeba posiadać zaciskarkę do złączek mosiężnych. Dwa lata temu kosztowała w granicach 750zł, teraz to nie wiem. Złączki mosiężne teraz to pewnie kosmos cenowy będzie.

    W przypadku ogrzewania podłogowego używałem TECEfloor takie srebrne.
    Dom piętrowy, grzane 190m2. Podłogówka 100%. Płyta fundamentowa. Ściany silikat 18cm + 25cm styropianu 0,031, strop 30cm PUR. Zapotrzebowanie na ciepło by ASOLT: 31 kWh/m2. PW Daikin Altherma III 8kW, rekuperator Wanas 615 entalpiczny. PV 7,12kWp 25o (południe 4,45kWp, zachód 2,67kWp).
    Sezon od 1 października do 30 września.
    Sezon 2021-2022 - CO 2 570 kWh, CWU 1 041 kWh, SCOP 3,32
    Sezon 2022-2023 - CO 1 974 kWh, CWU 1 113 kWh, SCOP 3,35

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Najlepiej jest poczytać,pooglądać i samemu rozłożyć rurki. Mając sprężynę, dobre spinki i kogoś do pomocy można to zrobić samemu.
    Jeśli się nie jest hydraulikiem podłączenie pod rozdzielacz i dalszą instalację zlecić jemu.
    Wtedy masz pewność że nie pozaginasz rurek na zakrętach. A jeśli to zrobisz wymienisz rurkę a ten odcinek wykorzystasz do czego innego lub na krótszy obwód.
    Po wykonaniu instalacji ja napuściłem wody i pozostawiłem pod ciśnieniem, aż do wykonania i wyschnięcia wylewek.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Najlepiej jest poczytać,pooglądać i samemu rozłożyć rurki. Mając sprężynę, dobre spinki i kogoś do pomocy można to zrobić samemu.
    Jeśli się nie jest hydraulikiem podłączenie pod rozdzielacz i dalszą instalację zlecić jemu.
    Wtedy masz pewność że nie pozaginasz rurek na zakrętach. A jeśli to zrobisz wymienisz rurkę a ten odcinek wykorzystasz do czego innego lub na krótszy obwód.
    Po wykonaniu instalacji ja napuściłem wody i pozostawiłem pod ciśnieniem, aż do wykonania i wyschnięcia wylewek.
    Tak planuje zrobić samemu instalacje ogrzewania, jestem na etapie doszkalania się. Jak już to wolę sam coś spierdzielić niż się denerwować na ekipy

    A im więcej czytam to bardziej skłaniam się do rur PEXC Kan Therm
    Tylko jeszcze mam rozterkę czy ktoś może wie jaka jest różnica miedzy rurą jednorodną a wielowarstwową?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    To nie chodzi o różnice bo tą widać naocznie, jednorodną układa się lepiej ale najlepiej w specjalnie wyprofilowanej folii (jak kubełkowa)albo styropianie piance. Rzadziej przypina się spinkami bo się ugina a tylko własnoręcznie wpina się spinki ręcznie , najczęściej nożną wpinarką.
    Tylko raz w życiu widziałem jak robiono i już zrobioną podłogówkę rurą miedzianą. Wyglądało super, poznałem zjawisko utwardzania i ponownego uplastycznia nią krążków miedzianej rury obecnie cena zrujnowała by inwestora.
    Rura warstwowa to rura aluminiowa pokryta polipropylenem wewnątrz -higienicznym i zewnętrznym wzmocnionym siatkowany. Warstwy sklejone klejem. Niektórzy twierdzą że to rura polipropylenowa wzmocniona aluminium. Kwestia spojrzenia. Ma zapobiegać przenikaniu do wnętrza tlenu ?????Tak czytałem.
    Typowa rura pert do OP jest bardzo twarda i sztywna a nadany jej kształt nie powraca. Ma mniejsze parametry wytrzymałości na ciśnienie bo do 6 bar, ale nie musi być na więcej.
    Tak jak napisałem wykorzystaj dedykowaną, nie uniwersalną i będzie dobrze.
    Ja mam czerwone i białe bardzo patriotyczne i sprawdzają się już 12lat. Oczywiście do ogrzewania podłogowego/powierzchniowego.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony