dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Równanie działki

    Dzień dobry, mam pytanie dotyczące równania działki. Otóż jest kilka działek w jednym rzędzie i działki te są ułożone na spadku, mówiąc wprost woda od sąsiada spływa do mnie a ode mnie do sąsiada niżej itd. I tu moje pytanie, czy mogę w ramach budowy i równania terenu wybrać część ziemi z "górki" i przerzucić ją na drugą stronę tak żeby chociaż trochę wypoziomować sobie teren? Spadek wynosi ok 3m na 50m długości. Pozdrawiam.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Zaprojektować mur oporowy i po problemie. Lub dwa mury, byle na swoim.I od razu przechwytywanie (z góry) i przesył wody (na sąsiada), zgodnie z istniejącymi warunkami terenowymi (jak kierunek spadu).

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał zopper Zobacz post
    Dzień dobry, mam pytanie dotyczące równania działki. Otóż jest kilka działek w jednym rzędzie i działki te są ułożone na spadku, mówiąc wprost woda od sąsiada spływa do mnie a ode mnie do sąsiada niżej itd. I tu moje pytanie, czy mogę w ramach budowy i równania terenu wybrać część ziemi z "górki" i przerzucić ją na drugą stronę tak żeby chociaż trochę wypoziomować sobie teren? Spadek wynosi ok 3m na 50m długości. Pozdrawiam.
    Woda spływa po działkach?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Woda spływa po działkach?
    na chwile obecna tak. Działki leżą na spadku jednak póki co to nie zauważyłem żeby spływająca woda w jakikolwiek sposób niszczyła czy moja czy działkę sąsiada.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Z czego jest nawierzchnia działek, że woda po nich spływa?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Przy obecnych prognozach klimatycznych warto przygotować się na "większe opady".

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Nie ma takiej rury, której się nie da ... zapchać.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Rurę obejściową kładziesz raz, fakt że fi 500 jest droższa od fi 100. Lecz usuwanie szkód, gdy przyoszczędzisz na średnicy, też kosztuje.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Cytat Napisał zopper Zobacz post
    Dzień dobry, mam pytanie dotyczące równania działki. Otóż jest kilka działek w jednym rzędzie i działki te są ułożone na spadku, mówiąc wprost woda od sąsiada spływa do mnie a ode mnie do sąsiada niżej itd. I tu moje pytanie, czy mogę w ramach budowy i równania terenu wybrać część ziemi z "górki" i przerzucić ją na drugą stronę tak żeby chociaż trochę wypoziomować sobie teren? Spadek wynosi ok 3m na 50m długości. Pozdrawiam.
    Wodę opadową z budynku czyli rynien jak i tą bezpośrednio z gruntu każdy właściciel powinien zagospodarować na własnej działce. Jeśli koło działki biegnie rów melioracyjny to owszem możesz odprowadzić nadmiar, natomiast kierowanie wody od sąsiada rurą wkopaną w swoją działkę do sąsiada niżej to błąd który prędzej czy później się zemści .
    Lekkie poziomowanie działki jest dopuszczalne ale jeśli to aż 3m ma 50mb to radzę już zaplanować mur oporowy min. 1,5 m za ogrodzeniem wyższej działki sąsiada tak aby wypoziomować resztę terenu pod budynkiem i dróżkami ogródka.
    W pracach przygotowawczych możesz wykonać usuwanie humusu ze składowaniem tego na wolnym terenie swojej działki. Dopuszczalne jest także lekkie nawiezienie żyznej ziemi pod trawę i inne uprawy, dlatego przed podjęciem decyzji radzę dobrze przemyśleć sprawę gdyż murek może nie okazać się aż taki wysoki a na działce uda się zaplanować górki ze schodkami które urozmaicą teren.
    Nie radzę spieszyć się z drenażem itp sprawami przed sąsiadami tak aby to każdy wykonał swoją cześć nie zmuszając nikogo do zagospodarowania wód sąsiednich działek.

    Prawo wodne mówi iż właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może zmieniać kierunku i natężenia odpływu znajdujących się na jego gruncie wód opadowych lub roztopowych ani kierunku odpływu wód ze źródeł - ze szkodą dla gruntów sąsiednich.

    Według tego ostatnia działka położona najniżej była by poszkodowana dlatego radzę w miarę możliwości porozmawiać z sąsiadami dowiadując się co oni planują. Możliwe ze razem uda się wykonać drenaż razem załatwiając sprawę raz na zawsze.
    Mur w ogrodzeniu załatwi sprawę u ciebie ale zmusi każdego właściciela działki do zagospodarowania wody na swoim terenie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Cytat Napisał zopper Zobacz post
    Dzień dobry, mam pytanie dotyczące równania działki. Otóż jest kilka działek w jednym rzędzie i działki te są ułożone na spadku, mówiąc wprost woda od sąsiada spływa do mnie a ode mnie do sąsiada niżej itd. I tu moje pytanie, czy mogę w ramach budowy i równania terenu wybrać część ziemi z "górki" i przerzucić ją na drugą stronę tak żeby chociaż trochę wypoziomować sobie teren? Spadek wynosi ok 3m na 50m długości. Pozdrawiam.
    Tak, przy czym należałoby sprawdzić WZ_Warunki Zabudowy lub zapisy PM_Planu Miejscowego, które mogą narzucać możliwości dla niwelacji terenu. Ja spotkałem się z zapisem ( w jednym z PM ), że można " manipulować " z poziomem gruntu do 110cm, co nie znaczy że dla innej działki jest tak samo ( wg zapisów WZ / PM ). Należy też pamiętać, że :
    - poziom posadzki pomieszczeń na stały pobyt ludzi musi być powyżej lub na równi z poziomem terenu przy budynku
    - zmiany w spadkach terenu nie mogą doprowadzić do zalewania sąsiedniej działki ( budowlanej, drogowej, ... innej )
    ... a na naturalny spadek terenu i " migrującą " wodę z góry w dół - i tak nie mamy wpływu, natomiast można zapobiegać zalewaniu / podlewaniu budynku na różne sposoby
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony