dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Question Wywłaszczenie pod gazociąg bez zgody właściciela działki

    Może w skrócie operator gazociągu zaproponował śmieszną stawkę za służebność (752,92 PLN) , w dodatku liczy błędnie szerokość pasa dla gazociągu 1 m (po 0.5 m od osi rury). Czytając wyroki sądowe taki pas wynosi od 5 do nawet 8 metrów (zależy od ciśnienia i rury). Gazociąg nie idzie w pasie drogowym, jest to droga krajowa i osoba zajmująca się akurat moją sprawą mówi, że przekopy na drugą stronę nie wchodzą w grę.

    Rozmawiałem dzisiaj z tą osobą dlaczego jest tylko 1 m w którym nawet koparka się nie zmieści z wykopami, gdzie urobek i BHP pracowników a ona, że spokojnie się zmieści, zacząłem jej cytować uzasadnienia sądów a ona, że to ich matematyka, oni mają swoją.

    Na końcu zapytałem co jeżeli nie dojdzie do porozumienia i powiedział, że wtedy jest wywłaszczenie przez Starostwo Powiatowe.

    Czy po wywłaszczeniu mam wtedy jeszcze coś do powiedzenia czy jest to na zasadzie "nie chciałeś naszej stawki to nie dostaniesz nic"?

    Z firmą na pewno nie dojdę do porozumienia bo mi wychodzi suma (przyjmuję szerokość pasa 4 m) za wszystko ok. 24 000 PLN.

  2. #2

    Domyślnie

    Dla każdej sieci gazowej wyznaczana jest odpowiednia strefa kontrolowana. Dla gazociągów niskiego i średniego ciśnienia strefa ta wynosi 1m (po 0,5m w obu kierunkach od osi gazociągu). W strefie tej nie wolno wznosić obiektów budowlanych. Dla gazociągów podwyższonego i wysokiego ciśnienia strefa ta ma inne wymiary. Nie podałeś jaki typ gazociągu ma być zlokalizowany na Twojej działce wobec czego trudno odnieść się do szerokości strefy kontrolowanej. Wyliczenie służebności przesyłu dotyczy wyłącznie strefy kontrolowanej. Druga sprawa to pas technologiczno-montażowy ustalany na okres wykonania robót - ten pas nie jest brany przy ustalaniu służebności przesyłu. Na pewno za wszelkie uszkodzenia czy zniszczenia na działce (jeżeli nie zostaną one naprawione), możesz żądać odszkodowania.
    Posadowienie sieci gazowej w pasie drogowym nie jest takie proste. Istnieje coś takiego jak Dz.U.2022.1693 w którym masz wyraźnie napisane, że w obrębie pasa drogowego nie możesz umieszczać urządzeń infrastruktury nie związanymi z obsługą drogi. Z tego względu wszelkie sieci przesyłowe powinno projektować się na działkach prywatnych.
    Jeżeli nie wyrazisz zgody na przeprowadzenie sieci gazowej po swojej posesji, Operator sieci gazowej może wystąpić do Starosty Powiatowego z wnioskiem o ograniczenie Twoich praw do nieruchomości. Na podstawie wydanej decyzji gazociąg zostanie posadowiony na Twojej działce. Oczywiście przysługuje Ci wtedy prawo do starania się o ustanowienie służebności przesyłu i odszkodowanie, jednak na pewno nie będzie to kwota 24 tys zł. Wyliczenie stawki odszkodowania dokonuje się na zasadzie audytu a nie widzimisię.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony