dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie - dobór pieca

    Dzień dobry,

    Potrzebuje pomocy w doborze kotła który będzie służyć do centralnego ogrzewania i do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

    Urządzenia będą użytkowane w nowym domu wolnostojącym o powierzchni 130m2,
    Ocieplenie styropian grafitowy przynajmniej 25cm. Ogrzewanie podłogowe w całym budynku - tylko parter, poddasze nieużytkowe.

    Jakie rozwiązanie będzie najlepsze:

    a) elektryczny kocioł c.o. z wbudowanym zasobnikiem c.w.u
    b) elektryczny kocioł c.o z osobnym zasobnikiem c.w.u
    c) elektryczny kocioł c.o z osobnym zasobnikiem 2w1 tzn. zasobnik c.w.u i bufor c.o. w jednym
    d) elektryczny kocioł c.o z osobnym zasobnikiem c.w.u i z osobnym buforem c.o

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.658

    Domyślnie

    pompa ciepła przerobiona z klimatyzatora , koszt ok 6-7 tys (twoja robota) i masz ciepłą wodę i grzaną chałpę .

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    pompa ciepła przerobiona z klimatyzatora , koszt ok 6-7 tys (twoja robota) i masz ciepłą wodę i grzaną chałpę .
    Dzięki za pomysł, ale raczej ja nie będę eksperymentował z przeróbkami nie czuje się na tyle mocny aby tego się podjąć. Jestem zdecydowany na kocioł elektryczny z zasobnikami tylko nie wiem jak konfiguracja jest najlepsza.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gacek123 Zobacz post
    Dzięki za pomysł, ale raczej ja nie będę eksperymentował z przeróbkami nie czuje się na tyle mocny aby tego się podjąć. Jestem zdecydowany na kocioł elektryczny z zasobnikami tylko nie wiem jak konfiguracja jest najlepsza.
    A kolega liczył co jest bardziej ekonomiczne ?i ile zużyje jego domek energii na ogrzewanie?
    Tak z postów wyżej potrzeba ok 11600kWh/rok czy nie lepiej pompa ciepła powietrze/woda? jeśli już elektryka.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5

    Domyślnie

    Tak liczyłem i bazując również na obliczeniach z projektu domu wychodzi że zużycie energii powinno być na poziomie 7500 kW/h rocznie. Dodam że w domu będą mieszkać tylko dwie osoby. Zdaje też sobie sprawę ze za cały rok przy cenie średnie około 1 zł za kW/h rachunki będą właśnie w granicach 7000 zł na roku. Jest to kwota do zaakceptowania dla mnie, ważniejsze jest dla mnie zrobienie sytemu ładnie nazwanego w innym wątku "3Z" zakupić, zainstalować, zapomnieć. Tzn chciałbym system ogrzewania jak najmniej awaryjny i najprostszy w regulacji. Taki system że mogę wyjechać z domu na dwa tygodnie i nie muszę się martwić że mogło coś się stać lub wymaga obsługi.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gacek123 Zobacz post
    Tak liczyłem i bazując również na obliczeniach z projektu domu wychodzi że zużycie energii powinno być na poziomie 7500 kW/h rocznie. Dodam że w domu będą mieszkać tylko dwie osoby. Zdaje też sobie sprawę ze za cały rok przy cenie średnie około 1 zł za kW/h rachunki będą właśnie w granicach 7000 zł na roku. Jest to kwota do zaakceptowania dla mnie, ważniejsze jest dla mnie zrobienie sytemu ładnie nazwanego w innym wątku "3Z" zakupić, zainstalować, zapomnieć. Tzn chciałbym system ogrzewania jak najmniej awaryjny i najprostszy w regulacji. Taki system że mogę wyjechać z domu na dwa tygodnie i nie muszę się martwić że mogło coś się stać lub wymaga obsługi.
    Skąd te obliczenia? Masz OZC?
    Skąd masz cenę energii w wys. 1zł/kWh?przecież teraz jest ochrona, a Ty zużywasz dużo powyżej 2000kWh/rok, a jeszcze zużycie bieżące poza ogrzewaniem ok 300kWh/mc - tłumaczenie że są tylko dwie osoby , a te dwie dodatkowe zużywają jeszcze raz tyle samo energii?

    Kolego lepiej zużywać mniej ale nie siedzieć po ciemku w chłodzie- ogrzewanie piecem na ee to 1:1 przelicz to proszę, a zobaczysz, że nie jest tak różowo. Chyba, że planujesz fotowoltaiczną instalację hybrydową ok 10kWp i akumulatory rzędu 27-35kWh.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7

    Domyślnie

    W projekcie domu mam pozycję:
    Roczne zapotrzebowanie ma energię użytkową:7568kWh/rok

    Stąd wzięły się moja założenia. Teraz chce zaryzykować i wystartować z kotłem elektrycznym, jak po sezonie grzewczym rachunki okażą się druzgocące to pewnie dodam instalacje fotowoltaiczną, jak rachunki będą akceptowalne to nic nie będę zmieniał. Natomiast teraz zastanawiam się nad tym czy powinienem dodać bufor, czy podłogówka sama w sobie nie jest wystarczającym buforem? Jeśli powinienem dodać to jakiej wielkości bufor byłby optymalny?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Ale po co Ci bufor? Zbiorniki akumulacyjne potrzebne są po to by panować nad energią którą trudno okiełznać. Szczególnie jak jest jej mało potrzeba, a źródło dostarcza jej w nadmiarze - to do pieca na paliwo stałe czy instalacji solarnych .
    Można oczywiście i trzeba zgromadzić ze źródła energii elektrycznej, ale na potrzebę CWU by nie stosować wysoko energochłonnych przepływowych podgrzewaczy wody o ponadprzeciętnej wydajności, nie zaś CO gdyż w tym drugim przypadku energia elektrycznej jest najbardziej regulowalna z wszystkich możliwych nośników: czy przez regulację napięcia, czy przez częstotliwość czy przez natężenie prądu.
    Zmieniając którykolwiek z parametrów energii elektrycznej możesz regulować temperaturą elementów grzejnych, a tym samym wydajność całego układu centralnego ogrzewania niezależnie jak przekazujesz go do otoczenia czy przez promieniowanie cieplne, podczerwone czy podgrzanie cząsteczek powietrza - nadmuchowo.
    Bufor do CO za pomocą ee jest zbędny i wręcz szkodliwy.

    W Twoim przypadku jeśli chcesz całość domu przekazać elektryczności to "konieczne" staje się jej zgromadzenie - czyli tak jak pisałem wcześniej dodatkowo jakiś dobry agregat na wypadek "W" Piszę to dlatego , że warto jest przewidzieć czy instalacje - dedykowaną, awaryjną o pierwszorzędnym czy pomijalnym znaczeniu czy nawet miejsce na awaryjne źródło zasilania.
    Nieodzownym może okazać się instalacja solarna(płaska bardziej niezawodna) próżniowa (niewiele wydajniejsza) praktycznie bezobsługowa a zapewniająca CWU przez większość słonecznych dni w roku.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Ale po co Ci bufor?
    .....
    Bufor do CO za pomocą ee jest zbędny i wręcz szkodliwy.
    Z tego co się zdążyłem zorientować to bufor miałby być pomocny przy gromadzeniu ciepła przy grzaniu wody w tańszej taryfie, by potem oddać ciepło w ciągu dnia.

    Jakie szkodliwe skutki może mieć bufor przy zasilaniu kotłem elektrycznym?

    A o zapasowe zasilanie w postaci agregatu oczywiście rozważam.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gacek123 Zobacz post
    Z tego co się zdążyłem zorientować to bufor miałby być pomocny przy gromadzeniu ciepła przy grzaniu wody w tańszej taryfie, by potem oddać ciepło w ciągu dnia.

    Jakie szkodliwe skutki może mieć bufor przy zasilaniu kotłem elektrycznym?
    Wiesz, taki bufor jeśli już by był to, aby było oszczędnie gromadziłby ciepło, ale z alternatywnego źródła energii np. tak jak wspomniałem instalacji solarnej, instalacji fotowoltaicznej zrobionej tylko w połączeniu z grzałką lub hybrydowej z akumulatorami, jednak to wszystko zimą jest również mało wydajne może jakiegoś kominka na paliwo stałe.
    Obecnie tańsze taryfy G12w kiedyś tak powszechne nie są już tak ekonomiczne. Można o tym poczytać od "zawiedzionych" użytkowników.

    Jeszcze raz się powtórzę - bufor montuje się wtedy gdy w krótkim okresie czasu pozyskujesz energię której nie jesteś w stanie spożytkować.
    dlatego tam ją gromadzisz na "chudsze" czasy.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony