dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 45
  1. #1

    Domyślnie 1-szy miesiąc z PC - coś jest nie tak ?

    Witam,

    Od 1 miesiąca jestem posiadaczem PC (wcześniej przez 3 lata używałem gaz) i wg mnie zużycie prądu oraz czas pracy sprężarki w tym czasie jest sporo za duży. (projektowane roczne zuzycie 4000-4500 kWh)

    Dom 128 m2 ogrzewanie podłogowe z buforem 100l - temperatura w domu ok. 21/22 st. Dom ocieplony ściany styropian 20 cm dach wełna mineralna.
    Zbiornik na wodę użytkową 245l z wężownicą - temperatura ustawiona 50st z histerezą 5 st.

    Pomp ciepła KaiSai khc-08ry3-b

    W załączniku fotografie ze sterownika (wiem że obliczenia mogą być niedokładne, ale i tak wydaje się dużo za dużo) W ostatnim miesiącu średnia temperatura na dworze to 3 st.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1674920883970.jpg
Wyświetleń:	212
Rozmiar:	87,0 KB
ID:	463485
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1674920883958.jpg
Wyświetleń:	161
Rozmiar:	85,6 KB
ID:	463484

    Będę wdzięczny za komentarz

  2. #2

    Domyślnie

    W okresie analogicznym, wcześniejszym ile zużywałeś gazu
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ten bufor jest w tej instalacji potrzebny jak świni siodło.

    Zacznij od sprawdzenia przepływów, temperatury wyjścia z pompa podczas grzania CO i temperatury wyjścia z bufora.

    W takim domu powinno być max 500 z CWU, a optymistycznie o wiele mniej.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #4

    Domyślnie

    Pobór za duży, jak na nowoczesny dom.
    Zbyt mało informacji.

    Ile izolacji w dachu, ile izolacji w podłogach, jakie OZC ?
    Rekuperator ? czy wentylacja grawitacyjna?
    Jak już kolega pytał - ile proporcjonalnie szło gazu?

    Przy obecnych ustawieniach, starcza 1 grzanie bojlera CWU na dobę ?
    Jeśli grzeje 2x lub więcej, zmienił bym histerezę bojlera na 10*C.

    Ile podłogówki, jaka pojemność wodna?

    Na pierwszym zdjęciu złapałeś bojler CWU, czy bufor CO ?
    Jak grzejesz bufor +40*C, a w podłogi idzie +28/+30*C - to tu marnujesz energię, grzejąc bufor o +10*C wyższą temp. psującą COP pompy.
    Na 99% bufor przy podłogówce zbyteczny i to on podbija pobór prądu.
    Bo przy grzaniu bufora na +40*C jest pewne, że został wpięty jako sprzęgło i to jest błąd po stronie hydraulicznej.

    Wywalić bufor, lub przepiąć go szeregowo na powrót wody CO (dla samego zwiększenia zładu wody).

    Potrzeba więcej danych by coś dalej dyskutować.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 28-01-2023 o 19:17
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  5. #5

    Domyślnie

    Mam tę pompę tylko ze stajni Galmeta 8,4kW sterownik identyczny, jeśli chodzi o sam licznik zużycia prądu idealny nie jest jednak nie mogę powiedzieć że jakoś bardzo przekłamuję. Od września zużycie całej chałupy 3600kWh a pompa w tym czasie opędzlowała 2800kWh i powiem że zawyża ale o około 10%.
    Moja chałupa połowa z 1952r i kolejne 70m z 2020 izolacja stara chałupa średnia 10cm styro na ścianach i 10 cm wełny w suficie, nowy dom 15 cm grafit ściana i 40 cm wełna w dachu + wszędzie rekuperacja prawie wszędzie podłogówka w łazience jest grzejnik. temperatura zasilana 40*C ale muszę grzać bufor kombinowany 400l co + 100l cwu - do którego zapięte są solary i z niego idzie cwu i co gdzie dopiero z zasilaniem podłogówki zjeżdżam do 33*C.na podłogę. Jednak żona ciepłolubna 23*C wszędzie musi być. Wcześniej był ekogroszek szła 1t węgla i nie wiem ile pelletu brałem i wsypywałem worków liczę że ze 2t pelletu.
    Czyli lekko licząc tona węgla to ze 6000kWh, i 2t pelletu około 8000kWh w sumie 14000kWh czyli teoretucznie pompa powinna opędzlować MAX 4600kWh z których zrobi 14000kWh ciepła. W sumie wyjdzie to 3200zł za co i cwu i 500zł miesięcznie dużo czy nie dużo nie wiem nie mnie oceniać. Wygoda jak przy gazie ale moją pompę zasilają PV z lata zostało 2000kWh w magazynie więc dokupię drugie tyle i za prąd niech wyjdzie 1500zł. majątek.

    Sprawdź czy nie załącza Ci grzałek u mnie włączyła się od września 1 raz i wzięła w sumie 1kWh - pewnie na jakiś defrost.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 28-01-2023 o 20:01
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  6. #6

    Domyślnie

    Panowie,

    W analogicznym okresie zużyłem około 350m*3 gazu.

    Dach ocieplony wełną mineralną 20 cm

    Podłoga jak niżej
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1674936067163.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	94,0 KB
ID:	463492

    OZC to chyba to (wybaczcie nie znam się)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1674936067136.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	92,8 KB
ID:	463493


    Poniżej zrzut z aplikacji z tego co widać nawet jak woda na podłogę ustawiona jest za wysoko to załącza się tylko 4 razy po 1kWh. Martwi mnie to że wodę użytkową grzeje prawie cały czas. Przed chwilą patrzyłem nagrzało się do 50 st., sprężarka się wyłączyłam i po 25 min temperatura już 45 st. i grzanie od nowa, a krany zakręcone.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5 stycznia.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	79,3 KB
ID:	463494

    Z obecnego tygodnia również widać że grzeje głównie wodę użytkową
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1674937019001.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	74,4 KB
ID:	463495

    Mam wrażenie jakby woda użytkowa uciekała do podłogówki (mieszała się z nią o ile to możliwe) - jutro wyłączę grzanie podłogowe dla testu.

    Dodam jeszcze że bufor chyba na podłogę potrzeby ponieważ sterowanie podłogówką jest przez piec gazowy - jest to jakoś razem połączone, że jakby kiedyś gaż był tani to można grzać gazem.
    Ostatnio edytowane przez Lamalisz ; 28-01-2023 o 21:28

  7. #7

    Domyślnie

    Analogiczny okres 350m3 gazu * 11kWh czyli wychodzi jakieś 3850kWh i jak dla mnie wszystko się zgadza podziel przez COP = 3 i masz wynik zużycia prądu 1283kWh. Oczywiście COP jest różny ale zaokrąglone 3 będzie OK.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  8. #8

    Domyślnie

    No tak, gdy łączysz GAZ z PC - to sprzęgło jest potrzebne.
    W zależności jak to jest hydraulicznie poustawiane, to może dałoby się obniżyć krzywą grzewczą, by grzać nie więcej jak 4*C do 5*C wyżej niż to co idzie w podłogi.

    Nie rozumiem w pełni tych wykresów.
    Jeśli jest tak jak piszesz, że częściej grzeje bojler CWU jak CO - to może być coś źle pospinane hydraulicznie, lub zawór trójdrożny co przełącza grzanie CO lub CWU jest felerny i nie domyka, przepuszczając i mieszając CWU z CO. A że na CO jest niższa temp. to powoli wychładza bojler podbierając wodę z wężownicy bojlera.
    Sama cyrkulacja CWU jeśli jest, to nie powinna aż tak szybko wychładzać bojlera, bo rurki powinny być izolowane.

    Chyba, że hydraulik coś pokićkał i kocioł GAZ ciągnie jakoś wodę z wężownicy bojlera i przepuszcza do CO - skoro piszesz, że jakoś kocioł steruje układem.
    Trzeba przeanalizować jak to jest pospinane i jak przepływa woda w poszczególnych składowych tego systemu grzewczego.

    Gdyby się dało, to warto w dach dołożyć 10 do 20 cm wełny.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 28-01-2023 o 22:36
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  9. #9

    Domyślnie

    No tak, wymienić pół instalacji oraz dach...

    A tak serio to najprawdopodobniej czujnik temperatury masz zainstalowany w górnej części zasobnik CWU, a pompa chodzi na dużej delcie. Pompa nagrzewa górę do 50*C i się wyłącza po czym temperatura w zasobniku się wyrównuje (spada na czujniku) i masz taktowanie pompy na CWU.

    Doraźnie zwiększenie pasma histerezy powinno nieco pomóc. Zwiększenie przepływu (zmniejszenie delty T na pompie) też nie zaszkodzi.

  10. #10

    Domyślnie

    W zimę grzać cwu do 50*C to trochę nie teges dla pompy. Jeśli jedzie samopas to może grzać w dowolnej temperaturze zewnętrzej "na żądanie". Ja bym przestawił aby grzała w najcieplejszej fazie dnia czuli w dzień - zawsze jest kilka stopni więcjej niż w nocy.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    W zimę grzać cwu do 50*C to trochę nie teges dla pompy. Jeśli jedzie samopas to może grzać w dowolnej temperaturze zewnętrzej "na żądanie". Ja bym przestawił aby grzała w najcieplejszej fazie dnia czuli w dzień - zawsze jest kilka stopni więcjej niż w nocy.
    Moja pc cwu pobiera podetrze z garażu nieogrzewanego. Odzyskuje ciepło z samochodu po powrocie.

  12. #12

    Domyślnie

    No tak przepływ powietrza liczyć w m3 na godzinę, i ten zamykany garaż tam masz jakiś zamrażalnik pompa wydmucha mniej niż jest na zewnątrz. Więc przy 3*C na dworze masz -1*C w garażu.... przy -20*C robią się jajca
    W największe mrozy rozpalasz też ognisko za pompą ciepła aby jej było cieplej na wymienniku, to ja wolał bym powrót do kociołka na wungiel.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    No tak przepływ powietrza liczyć w m3 na godzinę, i ten zamykany garaż tam masz jakiś zamrażalnik pompa wydmucha mniej niż jest na zewnątrz. Więc przy 3*C na dworze masz -1*C w garażu.... przy -20*C robią się jajca
    W największe mrozy rozpalasz też ognisko za pompą ciepła aby jej było cieplej na wymienniku, to ja wolał bym powrót do kociołka na wungiel.
    Nie czytasz i wymyślasz pompa pobiera powietrze ale wydmuchuje na zewnątrz

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Nie czytasz i wymyślasz pompa pobiera powietrze ale wydmuchuje na zewnątrz
    Aaaa to ona ma tunel i z wiatraka oddaje na zewnątrz a ciepło bierze z dupuy wielkości 100m3 które jej starczy na 1/2 godziny pracy
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Aaaa to ona ma tunel i z wiatraka oddaje na zewnątrz a ciepło bierze z dupuy wielkości 100m3 które jej starczy na 1/2 godziny pracy
    Na samo CWU może to być wystarczająca moc z tego garażu

  16. #16

    Domyślnie

    A CO weźmie 4-6 razy więcej....
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Aaaa to ona ma tunel i z wiatraka oddaje na zewnątrz a ciepło bierze z dupuy wielkości 100m3 które jej starczy na 1/2 godziny pracy
    Tak owszem tunel to masz między uszami

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Na samo CWU może to być wystarczająca moc z tego garażu
    Działa bez problemu od 5 lat nie ma problemu, dodatkowo garaż jest wysuszony ze sniegu i czego tam co spłynie z nadkoli

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Kocioł gazowy masz odcięty zaworami? Może grawitacyjnie płynie przez niego woda i wychładza bufor.
    Masz cyrkulację? Jak chodzi?
    Zdecydowanie obniż temperaturę zasilania. PC tym wyższy COP osiąga, im niższa TZ.

    Gdzie masz umieszczoną wężownicę w zasobniku CWU? Czemu tak dużo prądu zżera grzałka do dogrzewania CWU?

  20. #20

    Domyślnie

    Ale 350 m3 gazu za miesiąc grzania, w nowym domu to też raczej jakaś anomalia, więc z ogrzewaniem lub ustawieniami było już wcześniej coś nie tak, albo z domem.
    Masz fotowoltaike, że zdecydowałeś się na tą pompę mając gaz? Ja ostatnio z ciekawości wyceniałem montaż Panasonica i przy moim zużyciu gazu (850-930 m3 rocznie) nie widzę na ten moment sensu takiej inwestycji.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony