dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lisekchytry

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Wilamowice
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    4

    Domyślnie Kocioł na ekogroszek vs pompa ciepła

    Dzień dobry wszystkim. Chciałbym poradzić się wszystkich użytkowników forum bo ma dylemat związany ze zmianą kotła. Mój dom ma 3 kondygnacje (sutereny użytkowe, piętro i poddasze użytkowe), łącznie niecałe 300 mkw po podłodze. Ocieplony, wszędzie nowe okna, wszędzie grzejniki. Do tej pory miałem kocioł węglowy, spalałem w nim 3.5 do 4 ton węgla na rok (słabe zimy, w domu utrzymywała się temp 20-22° w zależności od piętra, dodam że piec codziennie rozpalałem, nie był zasypowy). Teraz do meritum. Najchętniej poszedłbym w kocioł węglowy, zasypowy najnowszej generacji bo w moim przypadku taki piec z montażem wyniesie mnie góra 25 tysięcy, boję się jedynie ustaw które mogą zabronić w najbliższym czasie palenia w takich kotłach niezależnie od ich generacji. Biorę pod uwagę jeszcze pompę ciepła ale tu z kolei koszt kosmiczny, lekko licząc, pompa z montażem do takiego metrażu to spokojnie 80 tysięcy co dla mnie jest sumą astronomiczną. Teraz moje pytanie, właściwie dwa pytania: 1) czy ktoś ma jakieś pewne informacje jak długo będzie można palić w kotłach na paliwa kopalne, 2) czy ktoś ma pompę ciepła w porównywalnym budynku i może podzielić się doświadczeniami, czyli ile rzeczywiście kosztowało go założenie sprzętu i czy w budynku jest ciepło. Jeśli ktoś może coś podpowiedzieć, doradzić w jaką instalację pójść będę bardzo wdzięczny.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.263

    Domyślnie

    Cytat Napisał lisekchytry Zobacz post
    Najchętniej poszedłbym w kocioł węglowy, zasypowy najnowszej generacji bo w moim przypadku taki piec z montażem wyniesie mnie góra.
    Bardzo dobry wybór do istniejącej instalacji i powierzchni. Kocioł na drewno 26kW (węgiel) z buforem 1500L.
    boję się jedynie ustaw które mogą zabronić w najbliższym czasie palenia w takich kotłach niezależnie od ich generacji.
    czy ktoś ma jakieś pewne informacje jak długo będzie można palić w kotłach na paliwa kopalne
    Bez obaw - wojna na Ukrainie wywróciła wszystko do góry nogami i teraz węgiel będzie wypierał gaz.
    czy ktoś ma pompę ciepła w porównywalnym budynku i może podzielić się doświadczeniami, czyli ile rzeczywiście kosztowało go założenie sprzętu i czy w budynku jest ciepło.
    Na gruntową pompę ciepła złego słowa nie powiem - wygoda i najtańszy koszt ogrzewania (w domu jest ciepło i tanio). Jednak przy Twojej instalacji i powierzchni do pompy ciepła trzeba by było rujnować całą instalację + podłogi lub ściany.
    Regulamin forum

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lisekchytry

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Wilamowice
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    4

    Domyślnie

    Docierają do mnie informacje z różnych źródeł, że docelowo Unia chce zakazać wszelkich kopalnych źródeł, zostanie nam tylko prąd, pytanie tylko kiedy się to stanie. Zapomniałem dodać że posiadam też instalację fotowoltaiczną. Trzeba by co prawda dołożyć kilka paneli chcący założyć pompę ciepła i ogrzewać nią dom za niewielkie pieniądze, ale to w dalszym ciągu dość duży koszt.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.743

    Domyślnie

    Kup sobie klimatyzator 7kw np haier tayga lub droższy innova lub klon gree amber gold prestige 7kw ,kup wymiennik freon woda koszt ok 1 tys czy sam zrobisz wymiennik rurowy za ok 800 zł dwa przekaźniki po 30 zł zawór 3 dr przełączający za 200 zł filtr magnetyczny ok 300 zł i masz pompę ciepła nie odbiegającej parametrami od firmowych pomp i to nie czcza gadanina tylko fakt , zainteresujesz się to pogadamy chyba że jak 90 proc społeczeństwa powiesz nie wiem nie czuję sie na siłach bo jestem baba to odpuść , facet powinien dać sobie z tym rady bo po co przepłacać ????????

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    raxon

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    335

    Domyślnie

    Mozna tez kupic monobloka, sporo tanszy a tylko troszke bardziej pradozerny. Sa dotacje, koszt nie powinien wyniesc az tyle ale jak ktos jest teoche techniczny to przerobka klimy ma pompe to dobra alternatywa. Co z grzaniem cwu? Jakos sie sama przelaczy i nagrzeje czy raczej tylko do co?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.743

    Domyślnie

    Cytat Napisał raxon Zobacz post
    Mozna tez kupic monobloka, sporo tanszy a tylko troszke bardziej pradozerny. Sa dotacje, koszt nie powinien wyniesc az tyle ale jak ktos jest teoche techniczny to przerobka klimy ma pompe to dobra alternatywa. Co z grzaniem cwu? Jakos sie sama przelaczy i nagrzeje czy raczej tylko do co?
    Co miałeś na myśli bardziej prądożerny ? chyba nie monobloka z splitem bo akurat monoblok jest ciuteńkę sprawniejszy od splita .
    Robiona pompa z klimy normalnie grzeje wodę co oraz cwu od tego jest zawór 3 dr przełączający a sama klima w większości przypadków to jednostka zewnętrzna taka sama jak w normalnych pompach tylko oprogramowanie inne ale wydajność ta sama . a jak już ci bardzo zależy na super wydajnej pompie gruntowej na fejsie jest grupa pomp gruntowych i jeden z gostków robi porządne pompy gruntowe inwerterowe z cop ok 6 ale nie z odwiertami tylko czerpiesz wodę z jednej studni zlewasz do drugiej koszt ok 10-12 tys zł

  7. #7

    Domyślnie

    kolega ma 300m po podłogach i robiona 7-demka nie da rady
    WH-MXC09J3E8 9kW

  8. #8

    Domyślnie

    polecam Panasonic t-cap monoblok . jak dobrze pokombinujesz to będzie mniej niż 30k.
    WH-MXC09J3E8 9kW

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.743

    Domyślnie

    Cytat Napisał poltowski2000 Zobacz post
    kolega ma 300m po podłogach i robiona 7-demka nie da rady
    Ja mam 200 metrów po podłogach i pompa robiona mi taktuje przy plusowych temp a przy minus 18 normalnie grzała bez zadyszki choć już żrała prądu więcej bo ponad 30kw/doba klima gree amber gold prestige dobija do 10kw jak ma taką potrzebę i 80 proc mocy przy minus 30 stopniach więc luzik bo sprawdzone ,

  10. #10

    Domyślnie

    łącznie niecałe 300 mkw po podłodze. Ocieplony, wszędzie nowe okna, wszędzie grzejniki , czyli zakładam że to jest dom termo modernizowany.

    a jeżeli mogę zapytać to jaką maz temperaturę na zasilaniu ?
    WH-MXC09J3E8 9kW

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.743

    Domyślnie

    Jeśli pytanie do mnie to ja mam podłogówkę ,dom stary ale docieplony .

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lisekchytry

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Wilamowice
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał poltowski2000 Zobacz post
    łącznie niecałe 300 mkw po podłodze. Ocieplony, wszędzie nowe okna, wszędzie grzejniki , czyli zakładam że to jest dom termo modernizowany.

    a jeżeli mogę zapytać to jaką maz temperaturę na zasilaniu ?
    Jeśli do mnie to pytanie to nie wiem o jakie zasilanie chodzi

  13. #13

    Domyślnie

    Ile puszczasz teraz z kotła węglowego na grzejniki aby osiągnąć 20-22 stopni ?

  14. #14

    Domyślnie

    w tym roku wymieniłem kocioł 12kw na ekogroszek na pompę panasa t-cap 9kw . spalanie ekogroszku było ok 3 do 4 t. na rok. pompa w grudniu zużyła 1000kw , w styczniu 800kw i w lutym będzie podobnie jak w poprzednim miesiącu. instalacja to same grzejniki i pompa nie ma żadnego problemu z ogrzaniem domu , powiem więcej że nawet się zbytnio nie wysiliła . na razie jestem bardzo zadowolony i gorąco polecam ale z tyłu głowy mam podwyżki cen prądu bo zazwyczaj jest tak co dobre to się musi szybko spierniczyć więc zobaczymy co przyszłość przyniesie, pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez poltowski2000 ; 24-02-2023 o 15:44
    WH-MXC09J3E8 9kW

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony