dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    X_ray

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    53

    Domyślnie Jakiej wielkości inwenter wybrać

    Cześć, planuję rozbudowę swojej Fotowoltaiki o ok. 4kWp, nie wiem do końca czy to będzie 3.6 czy równe 4. Chcę kupić falownik Froniusa i do wyboru mam w tej samej cenie( różnica może 100zł) 4.5kW lub 3kW oba trójfazowe. Wszędzie czytam że optymalnie jest wówczas gdy moc paneli jest przewymiarowana od falownika o jakieś 20%, ale czy to oznacza że jeżeli będę miał większy falownik od instalacji to będzie ona gorzej pracować, będę miał z niej mniejsze uzyski niż przy mniejszym falowniku? Jeżeli chodzi o ekonomię to rozumiem że jeżeli miałbym kupić droższy i większy falownik to może nie mieć to sensu, ale jeżeli są w tej samej cenie, to który lepiej wybrać? Dodam że w grę wchodzą te 2 które wymieniłem wyżej , wiem że jest jeszcze wersja o mocy 3.7kW ale jest ona droższa od tych dwóch.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Kup 4,5 kW .
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Patrz na pozostałe parametry - sprawność EU, ilość trackerów MPP, napięcie zadziałania i MPPT i jak pasują do tego wybrane panele.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    X_ray

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Patrz na pozostałe parametry - sprawność EU, ilość trackerów MPP, napięcie zadziałania i MPPT i jak pasują do tego wybrane panele.
    W zasadzie to parametry mają identyczne, po 2 trackery, sprawność 3kW ma 96.5% 4.5kW ma 97%, napięcie zadziałania mają jednakowe 200V, o MPPT nic nie znalazłem.
    Co masz na myśli " jak pasują do tego wybrane panele"? Myślałem że jakie bym nie wziął to będą pasować

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post
    Cześć, planuję rozbudowę swojej Fotowoltaiki o ok. 4kWp, nie wiem do końca czy to będzie 3.6 czy równe 4. Chcę kupić falownik Froniusa i do wyboru mam w tej samej cenie( różnica może 100zł) 4.5kW lub 3kW oba trójfazowe. Wszędzie czytam że optymalnie jest wówczas gdy moc paneli jest przewymiarowana od falownika o jakieś 20%, ale czy to oznacza że jeżeli będę miał większy falownik od instalacji to będzie ona gorzej pracować, będę miał z niej mniejsze uzyski niż przy mniejszym falowniku? Jeżeli chodzi o ekonomię to rozumiem że jeżeli miałbym kupić droższy i większy falownik to może nie mieć to sensu, ale jeżeli są w tej samej cenie, to który lepiej wybrać? Dodam że w grę wchodzą te 2 które wymieniłem wyżej , wiem że jest jeszcze wersja o mocy 3.7kW ale jest ona droższa od tych dwóch.
    Na 100% bierz 4,5. Będziesz miał możliwość rozbudowy instalacji! Sprawność przy obecnych założeniach będzie zbliżona.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    X_ray

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Na 100% bierz 4,5. Będziesz miał możliwość rozbudowy instalacji! Sprawność przy obecnych założeniach będzie zbliżona.
    Z tą rozbudową to już osiągam limit, bo mam 6kWp na dachu więc więcej będzie przekroczenie granicy opłacalności. Dodatkowo mam problem z miejscem żeby upchać coś więcej.
    Teraz planowałem dołożyć 8 paneli na gruncie i kombinowałem, że dam 4 za domem i 4 przed chatą, wszystkie skierowane na południe. Sprawdziłem tego konfiguratora którego polecił kolega d7d i wyszło że ten falownik 4.5 daje radę, tyle że nie pozwala mi na rozdzielenie po 4 panele. Za każdym razem poprawia mi że ma ją być w jednym łańcuchu, a myślałem że skoro ma 2 wyjścia to mogę do każdego podłączyć 4sztuki.
    Instalacjia 7.54Kwh na panelach Longi, falownik Fronius Symo 5.0-3-M + kolektory słoneczne. Zbiornik CWU 300l
    Panasonic T-CAP J 9kW 3faz Monoblock + bufor 100l, temp. w domu 22-23st. 100% grzejniki
    OZC 7.5kW

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post
    myślałem że skoro ma 2 wyjścia to mogę do każdego podłączyć 4sztuki.
    Właśnie dlatego pisałem, o napięciach dopasowaniu falownika i paneli.
    Jakie napięcie mają wybrane panele? x4 to ile będzie? Pewnie dużo za mało na 200V - albo szukaj paneli z znacząco wyższym napięciem (żeby był zapas) albo inwertera, co ruszy na niższym napięciu. Albo podłącz osiem na jednym stringu (co będzie słabym rozwiązaniem, jak różne zacienienie czy azymut będą miały).

    Edyta. Jeszcze dwie propozycje:
    1. dwa mikrofalowniki obsługujące po cztery panele.
    2. jak panele mają podobne parametry, co stare to przemyślenie możliwości większego przetasowania i zmiany połączeń.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 30-01-2023 o 09:44

  9. #9

    Domyślnie

    4 panele będą miały za niskie napięcie, 6 to minimum.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    https://www.forum-fronius.pl/moc-ins...nikow-fronius/
    Falownik powinien być mniejszy od mocy paneli. Powinien nie znaczy musi
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post
    Z tą rozbudową to już osiągam limit, bo mam 6kWp na dachu więc więcej będzie przekroczenie granicy opłacalności. Dodatkowo mam problem z miejscem żeby upchać coś więcej.
    Teraz planowałem dołożyć 8 paneli na gruncie i kombinowałem, że dam 4 za domem i 4 przed chatą, wszystkie skierowane na południe. Sprawdziłem tego konfiguratora którego polecił kolega d7d i wyszło że ten falownik 4.5 daje radę, tyle że nie pozwala mi na rozdzielenie po 4 panele. Za każdym razem poprawia mi że ma ją być w jednym łańcuchu, a myślałem że skoro ma 2 wyjścia to mogę do każdego podłączyć 4sztuki.
    Podepnij w ten sposób, a dokładnie jeszcze możesz zadać pytanie na forum Fronius-a
    Rozwiązanie z łączeniem stringów jest na tyle opłacalne że omijasz większość ograniczeń związanych z dopasowaniem napięciowym pozostawiając moc na korzyść falownika. Jeśli np będziesz miał dwa Fronius-y - można fajnie je ze sobą połączyć i współpracują jak jeden nie zakłócając się ze sobą
    Ostatnio podłączyłem tak 4 szt i działają rewelacyjnie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2023-01-30_084937212.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	20,3 KB
ID:	463530

    źródło http://https://www.fronius.com/~/dow...410%2C1997.pdf

    A jak już edytowałem to dołączę z opisem
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	qazserfgvbuik2.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	86,4 KB
ID:	463531   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	qazserfgvbuik.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	87,9 KB
ID:	463532  
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 30-01-2023 o 08:58
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    X_ray

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    53

    Domyślnie

    Dzięki Panowie za wszystkie sugestie i podpowiedzi, bardzo mi pomogliscie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony