dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Zmiana rozkładu mieszkania

    Wracam na to forum po bardzo długiej przerwie z zapytaniem.
    Po zmarłych rodzicach odziedziczyłem mieszkanie w bloku z lat sześćdziesiątych. Mieszkanie to planujemy razem z żoną przeznaczyć na wynajem. Poniżej link do obecnego rozkładu mieszkania i zmiana, jaką chciałbym wprowadzić. Czy ma ona sens, czy też może lepiej jest nic nie zmieniać (tak jak podpowiada to córka)?
    https://photos.app.goo.gl/eyyr728o23GP2DAe7
    Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie odnośnie zmiany rozkładu tego mieszkania. Wszystkie ściany wewnętrzne są ścianami działowymi, więc można je bez problemu usuwać.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Rozumiałbym, jakbyś robiąc demolkę zyskiwał nieprzejściowy pokój do wynajęcia osobno.
    A tu jak były dwa, tak zostają dwa za to zmniejsza się ich powierzchnia a zwiększa zmarnowana na komunikację.
    Co w Twojej ocenie zyskujesz tak dużą demolką?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zacznijmy od pytania - dla jakiego typu lokatora przygotowujesz? Inne potrzeby mają studenci, inne rodzina z dzieckiem

  4. #4

    Domyślnie

    @Kaizen: demolka jest właśnie po to, aby uzyskać dwa niezależne pokoje o podobnym metrażu i zlikwidować pokój przejściowy. Poza tym chcę otworzyć kuchnię na salon. Teraz, w nowym budownictwie, to jest chyba standard - salon z aneksem kuchennym i brak pomieszczeń przejściowych. Na komunikację po przeróbkach tracę 3,2 m2.

    @Elfir: ze względu na bliskość Uniwersytetu Medycznego miejsce to jest idealne dla studentów. Raczej nie chcielibyśmy wynajmować mieszkania rodzinie z dzieckiem (dziećmi). Docelowo jednak ma to być mieszkanie dla syna lub córki (o ile założą swoje rodziny).

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Leszek Borkowski Zobacz post
    @Kaizen: demolka jest właśnie po to, aby uzyskać dwa niezależne pokoje o podobnym metrażu i zlikwidować pokój przejściowy. Poza tym chcę otworzyć kuchnię na salon. Teraz, w nowym budownictwie, to jest chyba standard - salon z aneksem kuchennym i brak pomieszczeń przejściowych. Na komunikację po przeróbkach tracę 3,2 m2.
    Jak były dwa nieprzechodnie pokoje, tak dwa zostały. Jeden przechodni jest dalej - do dwóch pozostałych nie wejdziesz z zewnątrz inaczej, niż przez salon.
    Jak chcesz trzy - to tylko wydziel korytarz z Living Room żeby przestał być przechodni.
    Nowoczesność sama w sobie ma być wartością? O tym, czy lepsza zamykana kuchnia, czy aneks tu była niejedna dyskusja - ale w domu/mieszkaniu dla jednej rodziny. Jak chcesz wynajmować do IMO zdecydowanie wygrywa opcja z zamykaną kuchnią. Nawet, jak salon miałby być przestrzenią wspólną to nie każdy chce oglądając film słuchać, jak współlokator dzwoni garnkami i wąchać jego kolację.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jak chcesz maksymalizować zyski z najmu studentom to coś takiego (pytanie w jakim wieku jest córka/syn, czy wprowadzić się ma za pięć lat czy za 20?):

    Powiększyłam łazienkę bo w pierwotnej jest bardzo ciasno.
    P koło zlewu w aneksie kuchennym to pralko-suszarka.
    P i L zabudowie to piekarnik i lodówka.
    W salonie stół z wygodnymi krzesłami aby zjeść posiłek i mała dwuosobowa kanapa.
    Wnęka w korytarzu jest na odwieszanie kurtek, coś w tym stylu:

    https://cdn.homedit.com/wp-content/u...-Mudroom-1.jpg
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 30-01-2023 o 21:12

  7. #7

    Domyślnie

    @Kaizen: jednak z Tobą pozwolę się nie zgodzić. W moim proponowanym rozwiązaniu salon nie jest przejściowy i do żadnej z sypialni nie trzeba przez niego przechodzić (może samym jego skrajem). Nowoczesność sama w sobie nie jest wartością, tu jako konserwatysta w pełni się z Tobą zgadzam. Kuchnia otwarta, czy zamknięta to temat na osobną dyskusję. Ja skłaniam się zdecydowanie ku tej pierwszej.
    @Elfir: bardzo dziękuję za to ciekawe rozwiązanie. Tym bardziej, że jest ono jak najbardziej technicznie możliwe do realizacji (chodzi mi o rozmieszczenie obecnych pionów sanitarnych, kaloryferów). To rozwiązanie dobre również dla czteroosobowej rodziny, z wydzieloną sypialnią rodziców. Żonie również się spodobał Twój projekt. Spróbuję zwizualizować to w Homestylerze. Zapomniałem dodać, że ten pokój po lewej ma zadaszony balkon po całej jego długości.
    Pozostaje jeszcze kwestia starego parkietu w pokojach (ułożony w jodełkę). Czy warto poddać go renowacji (i częściowo go przenieść z mającego powstać aneksu kuchennego w obecnym salonie do obecnej kuchni, gdzie będzie sypialnia), czy pozbyć się go całkowicie i ewentualnie odsprzedać, czy też położyć panele na istniejący parkiet (który prawdę mówiąc nie bardzo mi się podoba)?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Leszek Borkowski Zobacz post
    @Kaizen: jednak z Tobą pozwolę się nie zgodzić. W moim proponowanym rozwiązaniu salon nie jest przejściowy
    Każdy idący do kuchni wchodzi do salonu. Co gorsza, również dostawca pizzy, kurier i każdy domownik otwierający drzwi wejściowe zakłóca spokój - więc pod tym względem jest nawet gorzej, niż przed zmianą i nie widzę szans na to, by ktoś wynajął tylko ten pokój więc do wynajmowania były i zostają dwa niezależne pokoje.

  9. #9

    Domyślnie

    @Kaizen: moim pierwotnym zamysłem był wynajem tego mieszkania dla dwóch studentów (studentek), a docelowo ma to być mieszkanie rodzinne. Nie zrozumieliśmy się więc i stąd ta dyskusja. Projekt zaproponowany przez Elfir sporo namieszał i mam teraz dylemat w jakim kierunku podążać: czy salon z aneksem kuchennym i dwie sypialnie, czy też mniejszy salon z aneksem, ale z trzema (też mniejszymi) sypialniami. Nie chodzi mi tu o kwotę za wynajem jaką mógłbym uzyskać w obu wariantach, ale jak ma to mieszkanie wyglądać docelowo, gdyż podejrzewam, że będzie to nasz pierwszy i ostatni remont kapitalny tego mieszkania.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Docelowo to moja propozycja kompletnie się nie nadaje dla normalnego mieszkania, bo de facto nie ma wygodnego salonu - takiego gdzie można się wygodnie czteroosobową rodziną rozłożyć na kanapie. Tak naprawdę mieszkanie jest trochę za małe na 2+2.

    Lepiej kombinować z twoim układem, jeśli to ma być tylko dla dwóch studentek (wówczas w przyszłości dla rodziny 2+1).
    Jeśli planujesz dla siebie docelowo, to zwróć uwagę że przy wejściu nie ma gdzie odwiesić kurtek. Gdzie trzymać odkurzacz? Gdzie wstawić pralkę? Gdzie trzymać chociażby wanienkę do mycia niemowlaka?
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 31-01-2023 o 15:06

  11. #11

    Domyślnie

    Elfir, masz rację - to mieszkanie jest za małe dla rodziny 2+2. Trochę się rozpędziłem, ale przez 15 lat mieszkało tu 6 osób, kolejne 10 lat 4 osoby, a na koniec 2, więc stąd moje zapędy. Standardy jednak się zmieniły. Pozostanę więc przy moim pierwotnym planie. Poniżej link do przykładowej aranżacji wnętrz:
    https://photos.app.goo.gl/dwRjVjnBK2ZasGqV7
    Pralka i suszarka będą umieszczone w słupku w planowanym korytarzu. Beko robi takie zestawy o głębokości 46 cm, więc bez problemu uda się je schować do zabudowy za drzwi przesuwne, gdzie planuję umieścić jeszcze odkurzacz, deskę do prasowania, mop itp., takie małe pomieszczenie gospodarcze. W obu sypialniach też będą szafy z drzwiami przesuwnymi, biurka i komody. W łazience będzie kabina prysznicowa 80x80, sedes na stelażu podtnykowym (u góry nad sedesem przewiduję płytką szafkę), oraz umywalka na szafce o szerokości do 90 cm. W przedpokoju będzie mała wnęka na ubrania (kosztem kuchni). Zabudowa kuchni to od prawej (stojąc do niej frontem): lodówka do zabudowy, szafka 40 cm, kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym, mała zmywarka, zlewozmywak w szafce narożnej i pod oknem szafki (60 i 40 cm). Na części ściany bez okna szafki do sufitu (przy oknie na tej ścianie jest kaloryfer. Będę wdzięczny za każde uwagi do tej mojej przykładowej aranżacji.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Zdecydowanie mam uwagi - np. jak chcesz wejść do pokoju, gdzie drzwi zastawia ci łóżko?

    Zamiast prostokątnego stołu, zdecydowanie okrągły. Nie wstawiaj łóżek, które potencjalnie umożliwiają przespanie się dwóch osób - bo dziewczyny sprowadzą sobie chłopaków.

  13. #13

    Domyślnie

    Drzwi do pokoju będą otwierały się na zewnątrz - nie wiem, czy to prawidłowo, ale chyba nie ma innego wyjścia przy tej szerokości pokoju. Między ścianą drzwiową a łóżkiem będzie około 60 cm odległości, więc mam nadzieją, że wystarczy. Dlaczego preferujesz stół okrągły? Czy przy okrągłym jest lepsze wykorzystanie powierzchni? Stół prostokątny, to moim zdaniem dodatkowy blat roboczy w kuchni. Łóżka rzeczywiście za szerokie wstawiłem, zmniejszyłem je już do 100x200 cm.
    Edit->przy węższym łóżku udało mi się przesunąć drzwi w lewo i nic nie będzie ich blokowało nawet przy otwieraniu do środka. W miejsce drzwi na tej uzyskanej ścianie można będzie powiesić lustro lub inaczej ją wykorzystać:
    https://photos.app.goo.gl/ENEhNFyJVpz4hDm38
    Ostatnio edytowane przez Leszek Borkowski ; 01-02-2023 o 12:14

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    okragły stół zajmie mniej miejsca i trudniej walnąć się biodrem w narożnik, o co w ciasnych wnętrzach i meblach stojących na środku przejścia jest bardzo łatwo.

    A na okragłym stole też mozna kroić chleb.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 01-02-2023 o 18:02

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.843

    Domyślnie

    Cytat Napisał Leszek Borkowski Zobacz post
    Edit->przy węższym łóżku udało mi się przesunąć drzwi w lewo i nic nie będzie ich blokowało nawet przy otwieraniu do środka. W miejsce drzwi na tej uzyskanej ścianie można będzie powiesić lustro lub inaczej ją wykorzystać:
    https://photos.app.goo.gl/ENEhNFyJVpz4hDm38
    Możesz tapczan dać na lewej ścianie a szafę na prawej ścianie.
    W łazience bym zamienił miejscami natrysk z muszlą WC.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #16

    Domyślnie

    Jeżeli zamieniłbym tapczan z szafą, to szafa zachodziłaby na okno, a tego wolałbym uniknąć. W łazience pion kanalizacyjny jest w rogu, w którym zaplanowałem umywalkę. Ciężko byłoby przy zamianie sedesu z kabiną prysznicową poprowadzić tak szeroki odpływ z tego pierwszego. I tak liczę się z tym, że przy zaplanowanym układzie odpływ z sedesu będę musiał poprowadzić w jakimś dobudowanym progu (chyba nie da się tego wkuć w całości w podłogę lub ścianę). W chwili obecnej sedes jest w miejscu planowanej szafki z umywalką, obok jest mała pralka , nad którą udało się zmieścić jeszcze mniejszą umywalkę i dalej po lewej jest wąska wanna wzdłuż krótszej ściany.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.843

    Domyślnie

    Masz rację, szafa nie powinna zachodzić na okno.
    Ewentualnie szafa mogła by być węższa niż cała ściana.
    Może sedes zostaw w miejscu planowanej umywalki.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #18

    Domyślnie

    Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł. W miejscu kuchni będzie łazienka, zamiast łazienki (zmniejszonej) garderoba lub pomieszczenie techniczne, aneks kuchenny w salonie:
    https://photos.app.goo.gl/VnXh2xXWiWThBLnz5
    Czarnymi kropkami zaznaczyłem istniejące piony kanalizacyjne, kierunek północny też jest zaznaczony (mieszkanie jest bardzo słoneczne). Naniosłem przykładowy rozkład kuchni i łazienki (płyta indukcyjna będzie dwupalnikowa, gdyż instalacja elektryczna nawet po przeróbkach większej nie obsłuży). Bardzo proszę o ewentualne uwagi, za któe będę bardzo wdzięczny. Decyzję o ostatecznym wyborze wariantu musimy podjąć do najbliższej soboty.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    A to ten występ łazienki nie ma ściany nośnej? Można to zdemolować?

    Jakby łazienka została na starym miejscu a przeniósłbyś kuchnię to zyskałbyś mały pokoik do wynajęcia w miejscu dawnej kuchni. A co tu zyskujesz? Większą łazienkę?

  20. #20

    Domyślnie

    Występ w łazience to raczej na pewno nie jest ściana nośna. Większa łazienka, czy dodatkowy pokój? - trudny dylemat. Ja skłaniam się ku większemu komfortowi mieszkania. Patrząc na rynek mieszkań na wynajem w moim mieście, to cena zależy przede wszystkim od jego lokalizacji i standardu wykończenia. Sądzę więc, że cena wynajmu dla dwóch osób w lepszych warunkach na pewno nie będzie niższa niż dla trzech osób i dodatkowym pokoju.
    Przy proponowanym rozwiązaniu jest tylko jeden problem, na który nie zwróciłem uwagi. Rysując nowy rozkład źle umieściłem pion kanalizacyjny ten ze starej łazienki. W rzeczywistości znajduje się on nie w garderobie (pomieszczeniu gospodarczym), lecz w w miejscu zlewozmywaka w aneksie kuchennym. To raczej nie dyskwalifikuje pomysłu, ale aranżacja kuchni musi się trochę zmienić.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony