dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sew333

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    55-210
    Posty
    35

    Domyślnie Monitor - wyrzucił bezpiecznik , korki wywaliło. Pytanko

    Witam. Od 3 lat posiadam komputer i dany monitor AORUS FI27Q . Jest to płaski LED 1440P.
    Monitor był włączony 24 godziny na dobe. Wszystko podłączone do zwykłej listwy antyprzepięciowej.

    2 dni temu,rano wstaje i prąd zniknął. Myślałem,że awaria prądu zwykła. Ale na klatce schodowej i u sąsiadów był prąd. Więc coś u mnie.Okazało się ze wywaliło korek/bezpiecznik ,opadł w dół. Pomyślałem ze to wina komputera po prostu. I od tego momentu,za każdym razem jak podnosiłem bezpiecznik w góre w skrzynce, to opadał w dół i dalej nie było prądu.
    Następnie wyłączyłem listwe ( tzn przełączyłem ten guziczek na "0" ) do której jest podłączony komputer i monitor i po tym udało się przywrócić prąd.
    Ten bezpiecznik w skrzynce( wajcha ) dałem na góre i już nie opadał. Mówie o tej skrzynce w domu oczywiście.

    Następnie znowu wlączyłem listwe i gdy prąd dochodził ,monitor już nie chciał się włączyć a komputer dalej tak. Czyli monitor się zepsuł prawda? Ale tu mam pytanie. Czemu teraz nie wywala bezpiecznika jak włącze listwe ?
    Wtedy wywalał bezpiecznik bo listwa do której był podłączony już uszkodzony monitor ,była włączona. Po wyłączeniu listwy antyprzepięciowej, do której jest podłączony komputer i monitor i przywróceniu prądu , teraz gdy ją włączam/wyłączam nic się nie dzieje. Jedynie monitor odmawia dalej posłuszeństwa.

    Może mi to ktoś wytłumaczyć?dziękuje. Chyba ,żeby zmienić tylko gniazdko do którego jest podłączony monitor bo ono się zepsuło czy to nic nie zmieni?
    Ostatnio edytowane przez sew333 ; 30-01-2023 o 15:07

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    A inne urządzenie w tym samym gniazdku w listwie działa? Może wywaliło teraz bezpiecznik w listwie?

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sew333

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    55-210
    Posty
    35

    Domyślnie

    normalnie komputer podłączony do tej listwy działa. Oraz router podłączony do tego gniazdka gdzie listwa tez dziala. Tylko monitor nie. Ale czemu wtedy wywalało korek ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sew333 Zobacz post
    normalnie komputer podłączony do tej listwy działa. Oraz router podłączony do tego gniazdka gdzie listwa tez dziala. Tylko monitor nie. Ale czemu wtedy wywalało korek ?
    To pytaj elektronika jak obada, co padło w monitorze.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Jeśli zabezpieczenie było jak piszesz podnoszone to oznacza ze była to po prostu S-ka np B16
    Takie zabezpieczenie oprócz członu przeciążeniowego nad-prądowego posiada także człon temperaturowy,
    Wyrzucanie raz za razem po pierwszym lub drugim zadziałaniu jest możliwe ponieważ człon temperaturowy jest jeszcze ciepły więc jego zadziałanie powoduje mniejszy prąd, np samego zasilacza komputerowego.. .
    Druga możliwość jest taka że element elektroniczny w monitorze ( zasilaczu ) który uległ uszkodzeniu posiadał zwarcie. Natomiast po drugim czy trzecim podniesieniu zabezpieczenia element po prostu się uszkodził kompletnie i ze zwarcia nastąpiła zmiana na rozwarcie, czyli nadmierny prąd powodujący zadziałanie zabezpieczenia przestał płynąć.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sew333

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    55-210
    Posty
    35

    Domyślnie

    Po prostu jak prąd wysiadł i zabezpieczenie poszło ,za każdym razem jak je podnosiłem opadało w dół ( i nie było prądu ) z powodu ,że listwa była włączona ciągle. Dopiero listwe przełączyłem na 0 i wtedy prąd wrócił i zabezpieczenie zostało na górze. I teraz właśnie mam pytanie. Czemu teraz jak włączam listwe i wyłączam i w kółko to nie wywala nic? Tylko wtedy wywalało przed przełączeniem jej na "0".

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Wg mnie cały czas działał warystor będący na zabezpieczeniu wejściowym zasilacza monitora. Warystor zwierał przez neonówkę listwy. Gdy odłączyłeś listwę neonówka przestała go zwierać i jako element zabezpieczający nie przepuszcza prądu dalej do monitora przez co brak jest zwarcia i instalacja została usprawniona a monitor "zdechł"
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sew333

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    55-210
    Posty
    35

    Domyślnie

    A ok dziękuje wszystkim za wytłumaczenie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony