dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
  1. #1

    Domyślnie Poddasze - kilka pytań "elektryzujących"

    Dzień dobry wszystkim!
    Mam w planach zrobienie instalacji elektrycznej na poddaszu (z nieużytkowego na użytkowe). Wybudowałem już ścianki działowe z solbetu 12 cm, są podciągnięte do wysokości 15 cm poniżej linii krokiew-jętka, ponieważ planuję dać drugą warstwę wełny o grubości 20 cm. Z rozdzielnicy na parterze zabezpieczone i wyprowadzone są oddzielne trzy obwody: oświetlenie, gniazda w łazience (ewentualny ogrzewacz przepływowy do umywalki) oraz gniazda w pozostałych miejscach (małe obciążenia - ładowarki, lampki nocne i takie tam). Przewody wyprowadzone ponad strop z dużym zapasem. Na stropie będzie styropian podłogowy 4 cm a na to ogrzewanie podłogowe (wylewka 6 cm). Oto moje pytania, napiszcie proszę, że tak będzie ok, albo zasugerujcie lepsze/poprawne rozwiązanie.
    1. Przewód 3x2,5 do łazienki pójdzie bez cięcia w peszlu po murłacie, a potem w dół po ściance kolankowej na strop i znów w peszlu do gniazda.
    2. Pozostałe obwody rozgałęzię za pomocą wago221x5 w małej skrzynce hermetycznej, może być nawet natynkowa, bo to wypada w takim małym schowku, więc nikomu nie będzie przeszkadzać ani psuć wyglądu (jak się zawezmę to wkuję pod tynk).
    3. W łazience będzie wentylator - wypada niestety jakieś 215 cm od podłogi na ścianie nad prysznicem, czyli co 12V? Jeśli tak, to do zasilania trafo toroidalne czy takie drogie po 250zł (wiem, płaci się za bezpieczeństwo, podwyższoną separację itd...) i czy to trafo wtedy może być na nieogrzewanym stryszku powyżej jętek??
    4. Czy lokowanie puszek pod gniazda po przeciwnych stronach ściany (oczywiście przesuniętych, powiedzmy ok. 10 cm) ) zasilanych jedno z drugiego jest ok?
    5. Prowadzenie przewodów 3x2,5 do gniazd po stropie w peszlu i potem w górę na ścianę do puszki, następnie z powrotem i dalej do kolejnego gniazda (z wyjątkiem sytuacji z punktu 4)?
    6. Przewody pod kinkiety mogą po prostu wychodzić ze ściany czy muszą być te małe puszki kinkietowe?
    7. Przewody oświetlenia 3x1,5 w peszlu przy murłacie, następnie bez peszla przewód wchodzi na skos ściany działowej od góry (mocowanie co jakiś czas uchwytem albo blaszką), potem w dół do włącznika, następnie z powrotem do góry i już zostawiony odpowiedni nadmiar do punktu oświetleniowego (tu może być 4x1,5 jeśli planowany żyrandol). Te przewody na "szczycie" ściany działowej planuję potem zagipsować w takim "daszku" z zaprawy albo kleju do solbetu, żeby się nie stykały bezpośrednio z ociepleniem (wełną).
    Z góry serdecznie Wam dziękuję za porady i sugestie, starałem się precyzyjnie opisać każdy punkt, ale w razie potrzeby chętnie wyjaśnię wątpliwości.

    Pozdrawiam
    Andrzej
    Ostatnio edytowane przez murako ; 30-01-2023 o 21:15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony