dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 92
  1. #21

    Domyślnie

    Ten cytat to wypowiedż kolegi mar_cik, piszącego swego czasu na ISE i forum SEP. Żaden przepis, prywatne zdanie forumowicza.
    Reszta to twoje nieudolne tłumaczenie się i próby wybielenia, nic więcej.

    YAKY 4x16 pod FR : fragment.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4 x 16.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	57,7 KB
ID:	463558
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Polska B to siedziba ... CityMatic.

    I przy okazji - do czego ta piąta żyła jest potrzebna na przyłączu do Odbiorcy?
    Teraz widzę, że do niczego ten piąty ochronny przewód, maszynę zasilaną siłą podłączyłem na 4 przewody, gniazdo też takie zamontowałem.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  3. #23

    Domyślnie

    Okkk podsumowując tę jakże merytoryczną dyskusję

    jak dam 4x10mm2 to według wszelkich prawideł będzie OK. Chcę dać miedź. Wiem, że alu tanie tylko dylemat to 4x10 czy 4x16.

  4. #24

    Domyślnie

    Zdaje się, że są jeszcze jakieś wymagania co do przekroju związane z ewentualną instalacja fotowoltaiczną. Jeśli więc planujesz instalować kiedyś panele, to doszukaj szczegółów w tej kwestii.

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyszt0fs Zobacz post
    Okkk podsumowując tę jakże merytoryczną dyskusję

    jak dam 4x10mm2 to według wszelkich prawideł będzie OK. Chcę dać miedź. Wiem, że alu tanie tylko dylemat to 4x10 czy 4x16.
    Jak masz zamiar ładować elektryka w przyszłości daj 16. Instalacją FV się nie przejmuj chyba że chcesz instalować ponad 10kWP.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Jak masz zamiar ładować elektryka w przyszłości daj 16. Instalacją FV się nie przejmuj chyba że chcesz instalować ponad 10kWP.
    PV będzie, pewnie z 6-7kWp.

    Elektryka nie planuję

    Temat myślę, że można zamknąć.

  7. #27
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    78

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyszt0fs Zobacz post
    Okkk podsumowując tę jakże merytoryczną dyskusję

    jak dam 4x10mm2 to według wszelkich prawideł będzie OK. Chcę dać miedź. Wiem, że alu tanie tylko dylemat to 4x10 czy 4x16.
    Dokładnie, tutaj decyduje zasobność portfela. jak nas stać na miedź to dajemy miedź, jak nie to aluminium.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyszt0fs Zobacz post
    jak dam 4x10mm2 to według wszelkich prawideł będzie OK. Chcę dać miedź. Wiem, że alu tanie tylko dylemat to 4x10 czy 4x16.
    10mm2 to minimum jak masz PEN - przepisy wymagają dla przewodu ochronnego minimum 10mm2. 17kW to uciągniesz na tym na jednej fazie.

    Kolejny wymóg to spadek napięcia do samego punktu - to do policzenia. Ale 10mm2 przy typowej długości też na pewno nie będzie problemem. Jak chcesz to pogooglaj kalkulatory spadku napięcia i policz dla WLZ i dodatkowo na najdłuższym kablu do najdalszego gniazdka obciążonego na maksa.

    Zostaje temat PV. I tu grubość może robić różnicę, jeżeli masz (albo będziesz miał) wysokie napięcie przy złączu spowodowane pracą instalacji sąsiadów. Tu "spadek" działa w drugą stronę - można patrzeć na sieć jako odbiornik a falownik jako sieć. Więc na falowniku będzie wyższe napięcie, niż w złączu. A jak przekroczy 253V to falownik ma obowiązek się odłączyć. Więc jeżeli sąsiedzi podbiją napięcie do 251V - to Twój falownik przy cieńszym WLZ i pozostałymi kablami do niego odstawi się wcześniej, niż przy grubszych. Wystarczająco grube kable w porównaniu do sąsiadów mogą spowodować, że to ich falowniki się odstawią i przestaną produkować prąd a Twój będzie działał cały czas dzięki małej różnicy napięcia między złączem, a falownikiem.
    Ale jak ZE ustawi wystarczający zapas i w szczycie produkcji PV będzie w złączu z 10V zapasu, to tym też nie ma co się przejmować.

  9. #29

    Domyślnie

    @up dzięki. Spadki policzone nawet tam wkleiłem w jednym z początkowych postów, wychodzi chyba 0,2% a ma być poniżej 0,5% więc git.

    Sieć mam TN-C więc będzie rozłączenie na PE i N i powstanie jak dobrze rozumuję TN-C-S.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Jak masz zamiar ładować elektryka w przyszłości daj 16. Instalacją FV się nie przejmuj chyba że chcesz instalować ponad 10kWP.
    Po co mu 16mm2 skoro zabezpieczenie przedlicznikowe będzie zapewne 25A.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyszt0fs Zobacz post
    @up dzięki. Spadki policzone nawet tam wkleiłem w jednym z początkowych postów, wychodzi chyba 0,2% a ma być poniżej 0,5% więc git.
    Masz policzone na WLZ - a ważne do najgorszego punktu elektrycznego. Ale tak czy inaczej przy tych odległościach to nie problem.

    A co do aluminium, to największy problem to utlenianie się i korozja galwaniczna. Niby jak zrobisz dobrze (złączki/podkładki cupalowe i zabezpieczysz przed dostępem powietrza) to będzie to trwałe. Ale niech ktoś nierozgarnięty coś grzebnie w rozdzielnicy czy w przyłączu i masz problem częsty w instalacjach z aluminium, gdzie słaby styk kabli z osprzętem powodował iskrzenie. Bezpieczniej miedź, jak robisz sobie na dekady.

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Po co mu 16mm2 skoro zabezpieczenie przedlicznikowe będzie zapewne 25A.
    A przeczytałeś ze zrozumieniem co napisałem? Zabezpieczenie przedlicznikowe będzie zależne od mocy przyłączeniowej o jaką zawnioskuje. Już pytający odpowiedział ale gdyby planował elektryka to ładowarka 22kW to nie wypas a gdzie dom.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  13. #33

    Domyślnie

    Tu nie ma co kombinować. 4x10 miedź do rozdzielni i w niej rozdział PENa
    4,48kW na południe kąt 45°

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    A przeczytałeś ze zrozumieniem co napisałem? Zabezpieczenie przedlicznikowe będzie zależne od mocy przyłączeniowej o jaką zawnioskuje. Już pytający odpowiedział ale gdyby planował elektryka to ładowarka 22kW to nie wypas a gdzie dom.
    W pierwszym poście mowa o 17 kW.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    W pierwszym poście mowa o 17 kW.
    A się uczepiłeś. Masz rację na 17 wystarczy ale napisałem jeśli planujesz (w przyszłości) elektryka. O zmianę mocy można wystąpić zawsze, płacisz i masz albo nie a ZE często nawet nic nie musi robić. Gorzej z przystosowaniem WLZ-a, podjazdy ułożone ogród obsadzony a tu trzeba kopać. Rozumiesz o co mi chodziło czy nadal wątpliwości?
    Ps. Wiedzą już się popisałeś przy 5 i 4.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Już pytający odpowiedział ale gdyby planował elektryka to ładowarka 22kW to nie wypas a gdzie dom.
    To naprawdę nie jest wyzwanie dla kabla miedzianego 10mm2 czy aluminiowego 16mm2.


    https://www.tim.pl/fileuploader/down...Fkable_yky.pdf

    Przy cosfi=0,9 10mm2 w miedzi na trzech fazach uciągnie ponad 46kW długotrwale.
    A dom (włącznie z ogrzewaniem kablami i 6kW grzałek) jak dotąd u mnie jeszcze nigdy nie zbliżył się do 20kW (wg wskazań licznika).
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ObciążalnośćWLZ.jpg
Wyświetleń:	170
Rozmiar:	51,8 KB
ID:	463561  

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To naprawdę nie jest wyzwanie dla kabla miedzianego 10mm2 czy aluminiowego 16mm2.


    https://www.tim.pl/fileuploader/down...Fkable_yky.pdf

    Przy cosfi=0,9 10mm2 w miedzi na trzech fazach uciągnie ponad 46kW długotrwale.
    A dom (włącznie z ogrzewaniem kablami i 6kW grzałek) jak dotąd u mnie jeszcze nigdy nie zbliżył się do 20kW (wg wskazań licznika).
    Jeśli chodzi o "uciągnięcie" to oczywiście masz rację ale troszkę sobie sam zaprzeczasz bo nie uwzględniasz tego o czym pisałeś wcześniej. Pisałem o sytuacji z ładowarką elektryka i Twoje 20kW nie starczy tylko na to.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    A się uczepiłeś. Masz rację na 17 wystarczy ale napisałem jeśli planujesz (w przyszłości) elektryka. O zmianę mocy można wystąpić zawsze, płacisz i masz albo nie a ZE często nawet nic nie musi robić. Gorzej z przystosowaniem WLZ-a, podjazdy ułożone ogród obsadzony a tu trzeba kopać. Rozumiesz o co mi chodziło czy nadal wątpliwości?
    Ps. Wiedzą już się popisałeś przy 5 i 4.
    Dlaczego przy 5 i 4? Od licznika do tablicy w domu biegnie przewód 5-cio żyłowy i co, boli Cię to jakoś, niezgodne z czym? Tak zrobili elektrycy, tak odebrał dozór.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  19. #39
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    ........ Można również 4x10mm2+ bednarka ale zazwyczaj i powszechnie stosuje się 5x10mm2
    To stwierdzenie + bednarka wygląda jakby bednarkę ZE miał gdzieś u siebie podłączyć.
    Nawet 5 żyły kabla mu nie podłączą bo budynek musi mieć własny uziom najlepiej fundamentowy o rezystancji < 30Ohm
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Dlaczego przy 5 i 4? Od licznika do tablicy w domu biegnie przewód 5-cio żyłowy i co, boli Cię to jakoś, niezgodne z czym? Tak zrobili elektrycy, tak odebrał dozór.
    Chodzilo mi raczej o #22 (trójkąt, gwiazda). To że biegnie 5 żył do domu to akurat mnie nie boli, był czas że pisali w warunkach 5 plus bednarka i z głupoty się wycofali. A jaki dozór Ci to odbieral
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony