dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 92
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Chodzilo mi raczej o #22 (trójkąt, gwiazda). To że biegnie 5 żył do domu to akurat mnie nie boli, był czas że pisali w warunkach 5 plus bednarka i z głupoty się wycofali. A jaki dozór Ci to odbieral
    Nie pisałem o żadnej bednarce, a dozór odbierał tak, jak ...każdemu.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  2. #42
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Nie pisałem o żadnej bednarce, a dozór odbierał tak, jak ...każdemu.
    Kolejny raz piszesz o czymś o czym nie masz pojęcia do tego kolejny raz czytasz bez zrozumienia. O jakim ty dozorze piszesz może coś nowego się dowiem, jakaś nowa instytucja?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Kolejny raz piszesz o czymś o czym nie masz pojęcia do tego kolejny raz czytasz bez zrozumienia. O jakim ty dozorze piszesz może coś nowego się dowiem, jakaś nowa instytucja?
    Kuźwa "nadzór" omnibusie zafajdany, nigdy się nie przejęzyczyłeś? Co Ty z Sosnowca jesteś czy jak?
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Kuźwa "nadzór" omnibusie zafajdany, nigdy się nie przejęzyczyłeś? Co Ty z Sosnowca jesteś czy jak?
    Niepotrzebnie się denerwujesz, staram się wyciągnać z ciebie wiedzę ktorej nie posiadam bo o nadzorze odbierającym też nie słyszałem. Nie wiem tylko dlaczego boli cie Sosnowiec z którego nie jestem.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Niepotrzebnie się denerwujesz, staram się wyciągnać z ciebie wiedzę ktorej nie posiadam bo o nadzorze odbierającym też nie słyszałem. Nie wiem tylko dlaczego boli cie Sosnowiec z którego nie jestem.
    Jak mieszkałem na Śląsku, tak się mówiło. Nadzór Budowlany odbiera budynek i wszystkie jego składowe, dziwne to dla Ciebie? Jak inaczej chcesz rozpocząć użytkowanie budynku?
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  6. #46
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Jak mieszkałem na Śląsku, tak się mówiło. Nadzór Budowlany odbiera budynek i wszystkie jego składowe, dziwne to dla Ciebie? Jak inaczej chcesz rozpocząć użytkowanie budynku?
    Nie dziw się Remiks-owi, Prawdopodobnie w 80% kraju zgoda na użytkowanie jest milcząca a kontrole PiNB tylko wyrywkowe.
    przy niejasnościach, wpisanych do dziennika zmianach w projekcie itp.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Pisałem o sytuacji z ładowarką elektryka i Twoje 20kW nie starczy tylko na to.
    20kW ("moje") + 22kW ("Twojego" elektryka) to ciągle dużo mniej, niż 46kW@cosfi=0,9 które uciągnie długotrwale 10mm2. A dodajmy, że jakbym ładował elektryka, to odpalałbym go z godzinę po odpaleniu ogrzewania i grzania CWU - czyli w praktyce nie nakładałyby się te pobory.

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Jak mieszkałem na Śląsku, tak się mówiło. Nadzór Budowlany odbiera budynek i wszystkie jego składowe, dziwne to dla Ciebie? Jak inaczej chcesz rozpocząć użytkowanie budynku?
    Mojego nie odbierał. Twój odbierał?
    Zgłaszałem zakończenie budowy - i wszystko.

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Niestety kiedyś byłem u Was gdzie montuje się wyłącznik różnicowoprądowy na wejściu, teraz słyszę, że FR ? u Nas wykonuje się wg tego schematu
    .
    Trochę nie bardzo ten schemat z RCD 3faz na obwody 1faz...

  10. #50

    Domyślnie

    W WT jest info, że zabezpieczenie główne będzie 32A.

    To co piszecie + moja rozkmina = 4x10mm2. Zamówiłem już kabel. Dzięki wszystkim!

    P.S.
    I w końcu było merytorycznie

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77
    Nawet 5 żyły kabla mu nie podłączą bo budynek musi mieć własny uziom najlepiej fundamentowy o rezystancji < 30Ohm
    A to ci nowina. Skąd wytrzasnąłeś te 30Ohm ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #52
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Pojawiło się w N-SEP-E-001
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #53
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    N-SEP-E-001

    5.Uziemienia ochronno-funkcjonalne sieci pracujących w układzie TN

    5.3.Glówny zacisk (szyna) uziemiający (MET) instalacji elektrycznej budynku powinien być połączony z przewodem ochronnym (PE lub PEN) linii zasilającej instalacje i uziemiony możliwie blisko MET. Rezystancja tego uziemienia nie powinna przekraczać 30 ohm
    Dom : Przy alabastrowej 20 . 115 m2 powierzchni użytkowej. Ocieplenie : Elewacja 15 cm knauf 0,32 , dach/poddasze 30 cm roockwool , podłoga 15 cm knauf 0,32 . Wentylacja grawitacyjna. Ogrzewanie : Vissmann 100w B1HF. 100 % podłogówka + regulatory pokojowe Salus Quantum SQ610. Okna trzy szybowe Oknoplast winergetic premium . Rodzina 2+2

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyszt0fs Zobacz post
    W WT jest info, że zabezpieczenie główne będzie 32A.

    To co piszecie + moja rozkmina = 4x10mm2. Zamówiłem już kabel. Dzięki wszystkim!

    P.S.
    I w końcu było merytorycznie
    No i "będzie Pan zadowolony". Powodzenia!
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post
    N-SEP-E-001

    5.Uziemienia ochronno-funkcjonalne sieci pracujących w układzie TN
    A co kogo interesuje norma dotycząca sieci jak robi instalację domową?

    Rozwinięcie masz w "niezbędniku" dra Musiała o uziomach.

  16. #56

    Domyślnie

    Przecież wystarczy zajrzeć do arkusza 5-54 by się przekonać, że ani słowa o "wymaganej rezystancji uziemienia" (dla budynku mieszkalnego).
    Minimalne wymiary i efektywność oczywiście podano.
    Natomiast dobierając rodzaj i głębokość umieszczenia uziomu, należy wziąć pod uwagę warunki lokalne i wymagania tak,
    aby wysychanie i zamarzanie gruntu nie powodowały zwiększenia rezystancji uziemienia do takiej wartości,
    która mogłaby niekorzystnie wpłynąć na pracę środków ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym (patrz HD 60364-4-41)
    A tutaj dochodzimy już do p. 411.4 dotyczącego układu TN.

    Zresztą swego czasu ENION zakazywał łączenia uziemienia roboczego w złączu kablowym z uziemieniem ochronnym instalacji odbiorcy.
    I, z tego co wiem, nic się nie zmieniło w tym względzie.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 01-02-2023 o 12:40
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #57
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Jak mieszkałem na Śląsku, tak się mówiło. Nadzór Budowlany odbiera budynek i wszystkie jego składowe, dziwne to dla Ciebie? Jak inaczej chcesz rozpocząć użytkowanie budynku?
    PiNB odbiera budynek na podstawie zgromadzonych dokumentów i kontroli w razie wątpliwości. W zakresie elektryki takim dokumentem jest protokół odbioru instalacji elektrycznej i nie jest wykonywany przez PiNB. Dziwne dla mnie jest to że piszesz chaotycznie i niedokładnie (dozór, nadzór i w końcu nadzór budowlany), skąd ja mam wiedzieć co masz na myśli. Co mnie obchodzi co Ty słyszałeś na śląsku od pana kazia pod budką. Nowe instalacje elektryczne wykonuje się nie tylko w nowobudowanych budynkach i powinny one być odebrane ale nie robi tego PiNB tak dla wyjaśnienia. Jak tam temat niewygodny 4, 5 żył w instalacji odbiorczej (gniazdo trójfazowe)
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  18. #58
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post

    Zresztą swego czasu ENION zakazywał łączenia uziemienia roboczego w złączu kablowym z uziemieniem ochronnym instalacji odbiorcy.
    I, z tego co wiem, nic się nie zmieniło w tym względzie.
    Swego czasu to Tauron pisał w warunkach 5 plus bednarka w złączu nawet były ZUG-i pod PE i N. Przynajmniej w moim rejonie, już się wycofali z głupot ale z podłączeniem 5 żył nie ma problemu, są tacy co nadal tak robią (przynajmniej jest uzasadnienie dla 4p przepięciówki).
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  19. #59

    Domyślnie

    Nawet teraz "producenci" takie kwiatki tworzą :
    (fotka z Energetab 2022)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_4271.kopia jpg.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	70,9 KB
ID:	463570
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    PiNB odbiera budynek na podstawie zgromadzonych dokumentów i kontroli w razie wątpliwości. W zakresie elektryki takim dokumentem jest protokół odbioru instalacji elektrycznej i nie jest wykonywany przez PiNB. Dziwne dla mnie jest to że piszesz chaotycznie i niedokładnie (dozór, nadzór i w końcu nadzór budowlany), skąd ja mam wiedzieć co masz na myśli. Co mnie obchodzi co Ty słyszałeś na śląsku od pana kazia pod budką. Nowe instalacje elektryczne wykonuje się nie tylko w nowobudowanych budynkach i powinny one być odebrane ale nie robi tego PiNB tak dla wyjaśnienia. Jak tam temat niewygodny 4, 5 żył w instalacji odbiorczej (gniazdo trójfazowe)
    Aleś się uczepił słówek. Przerabiałem dozory i nadzory, mogłem się przejęzyczyć? Jak PINB odbiera dom doskonale wiem, nie musisz mi pisać jak niemocie, wyobraź sobie, że brałem czynny udział w budowaniu swojego domu.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony