dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 57
  1. #1

    Domyślnie Wybór działki - proszę o poradę, komentarze

    Witam,

    Od kilku miesięcy analizuje różne oferty działek budowlanych i dochodzę do wniosku ze nie ma działki idealnej

    Po obejrzeniu kilkunastu działek i poświeceniu sporo czasu na analizę doszedłem do wniosku ze zostaje 2 oferty - ceny obu działek są podobne i są oddalone od siebie ok 500 m.

    Oferta nr 1:

    - działka ok 820 metrów o wymiarach 25 m x 32 m
    - wszystkie media tzn skrzynka energetyczna oraz skrzynka z gazem na działce + woda, kanalizacja, światłowód przy działce
    - z minusów dość blisko szkoły podstawowej czyli pewnie hałas oraz korki z rana
    - z minusów to możliwość wybudowania domu z dachem 2 spadowym - kąt nachylenia od 35 stopni



    Oferta nr 2:
    - działka ok 1700 metrów o wymiarach 29 m x 59 m
    - skrzynka energetyczna na działce , przy drodze kanalizacja, woda
    - z plusów ostatni rząd domów na spokojnej ulicy
    - z plusów możliwość budowy domu z dachem wielospadowym i kąt nachylenia od 30 stopni
    - z minusów przez działkę przechodzą 3 nitki gazociągu wiec teoretycznie odpada 1/3 działki z zabudowy jednak jak dobrze liczę pozostaje ok 30 x 35 m





    Na działkę nr 2 byłem już prawie zdecydowany jednak zaczynam sie zastanawiać czy koszty przy działce nr 2 mnie nie przerosną tzn:
    - będę potrzebować ok 40 m przyłączy prądu, wody oraz kanalizacji
    - wydam więcej na kostkę na podjazd
    - wydam raz tyle na ogrodzenie działki

    Przy działce nr 2 mógłbym rozważyć inne projekty domów oraz miałbym większy ogródek zarówno z przodu oraz z tyłu domu.

    W planach jest budowa domu parterowego ok 120-130 m pow użytkowej + garaż w bryle budynku ok 35 m.

    Co byście doradzili - kierować sie sercem tzn opcja nr 2 czy rozumem opcja nr 1?

    Czy przy działce nr 2 koszty przyłączy oraz kostki będą większe waszym zdaniem o ok 50 k od działki nr 1?

    Czy posiada ktoś na swojej działce nitkę gazociągu - jakie są wady oprócz braku możliwości zabudowy mieszkalnej/garażowej?

    Czy na takim terenie można mieć np mała szklarnie z warzywami oraz owocami?

    Z góry dzięki za wszelki porady/komentarze.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Daniel_26 ; 31-01-2023 o 21:03

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    850m2 na dom parterowy to tak na styk.
    problemem drugiej działki jest to, że duża część ogrodu miałbyś od ulicy i z powodu nitek gazu ciężko byłoby osłonić się od ulicy większymi drzewami.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Nad rurami gazowymi (rozsądek podpowiada - w pasie 5m, bo dojazd sprzętem ciężkim) nic trwałego (na fundamencie) nie postawisz i drzew nie posadzisz. Ale "hektary" trawnika założysz, jeśli rurociąg nie jest stary, stalowy i skorodowany to szanse na powtórkę z Jankowa, nie sa wielkie = są bardzo małe. Rury masz na mapie, budynek lokalizujesz w miare daleko i masz spokuj. Prawidłowo wykonana magistrala jest praktycznie bezobsługowa, więc szanse że będzie konieczność wjazdu sprzętem cięzkim są znikome. Wjazd czy przyłącza, jeśli muszą być dłuższe to wprawdzie kosztują, lecz robisz to raz. Potem najwyżej dłużej machasz śniegówką, lecz to dla zdrowia.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Wielkość działki nr 2 ma duże znaczenie. Lokalizację gazociągu masz, więc zależy co chcesz stawiać. Pytanie czy można ciężkim sprzętem jeździć po tych rurach?
    Przyłącze prądu to pikuś, kanaliza i gaz to jest koszt. U mnie za 25 m chcą ok 55 tys.
    Osobiście bym zrezygnował z obu. Poza tym niestety w PL trzeba szukać działki pod dom, nie odwrotnie. Dlatego wybierz najpierw projekt.
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 01-02-2023 o 07:26
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  5. #5

    Domyślnie

    Panowie/Panie

    Dzięki za odpowiedzi.

    Problem jest taki ze fajnych działek bez "problemów" typu linia średniego napięcia , duży spadek nie ma w okolicy która mnie interesuje.

    Z tego co wyliczyłem będę potrzebować ok 40-50 m przyłączy tzn prąd,woda,kanalizacja - gaz mnie nie interesuje bo wybrałem inne źródło ciepła tzn pompę ciepła.

    Działkę chce kupić do wiosny aby jeszcze w tym roku ruszyć z budową do SSZ.

    Co do projektu to mam juz faworyta jednak MPZP robi swoje

    Nie pozostaje mi nic innego jak jechać i porozmawiać z sąsiadami którzy już domy wybudowali na podobnych działkach bo nie wiem jak z przejazdem sprzętu ciężkiego po działce gdzie jest nitka z gazem ...

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel_26 Zobacz post
    Witam,

    Od kilku miesięcy analizuje różne oferty działek budowlanych i dochodzę do wniosku ze nie ma działki idealnej

    Są. To kwestia ceny. Przecież można odkupić zabudowaną i wyburzyć. Nie ma nic gorszego przy zakupie gruntu, niż nakręcić się na jedną lokalizację. Może przejdzie Ci ten etap (dużo z nas tak miało). Ja swoją działkę szukałem kilka lat. Odpuściłem, by na końcu i tak kupić gdzie indziej i w innej cenie

    Oferta nr 2:
    - działka ok 1700 metrów o wymiarach 29 m x 59 m
    - skrzynka energetyczna na działce , przy drodze kanalizacja, woda
    - z plusów ostatni rząd domów na spokojnej ulicy
    - z plusów możliwość budowy domu z dachem wielospadowym i kąt nachylenia od 30 stopni
    - z minusów przez działkę przechodzą 3 nitki gazociągu wiec teoretycznie odpada 1/3 działki z zabudowy jednak jak dobrze liczę pozostaje ok 30 x 35 m

    Npisałeś że prąd juz jest na działce, a wod-kan w drodze. Tym samym zapłacisz koszty będą niskie (stosunkowo) - kilka-kilkanaście tys. zł. Pytanie jak utrudni prace przyłączeniowe przebieg gazociągu. "Nad" działką nr 2 stoi dom - zobacz jak u niego przebiegają przyłącza, a najlepiej wpadnij z dobrym burbonem i pogadaj by nabrać wiedzy




    Na działkę nr 2 byłem już prawie zdecydowany jednak zaczynam sie zastanawiać czy koszty przy działce nr 2 mnie nie przerosną tzn:
    - będę potrzebować ok 40 m przyłączy prądu, wody oraz kanalizacji
    - wydam więcej na kostkę na podjazd
    - wydam raz tyle na ogrodzenie działki

    W relacji do budowy domu, to są śrubki - w 100 tys się zmieścisz hehe. Za przyłącze prądu zapłacisz koszt łopaty, taśmy i kabla - 2.000 zł może wystarczyć. Ja mam wszystkie media pociągnięte po 40-50 m. woda 50 zł/mb



    Czy na takim terenie można mieć np mała szklarnie z warzywami oraz owocami?

    Z tego co wiem, to tak. Ograniczenia dotyczą zabudowy.
    Kolor
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  7. #7

    Domyślnie

    Witam,

    Po wielu godzinach analiz i namysłów doszedłem do wniosku ze działka z nitkami z gazociągów odpada - również odpuszczam działkę przy szkole podstawowej.

    Pojawiły sie 2 nowe działki w okolicy :

    Działka nr 3:
    - działka o wymiarach 20x45 m
    - wszystkie media w drodze
    - działka w ostatniej linii zabudowy
    - lasek z 2 stron działki

    Z minusów działka jeszcze nie podzielona na mniejsze wiec podział pewnie zajmie kolejne 3 miesiące oraz dość wysoka cena działki.



    Działka nr 4
    - działka w wymiarach ok 29 m x 31 m
    - prąd oraz woda w drodze
    - działka już podzielona w spokojnej okolicy , z tyły działki ładny lasek.
    - do zrobienia ok 40 m drogi dojazdowej oraz oczyszczalnia biologiczna - na droge licze ok 20 K zl a na oczyszczalnie ok 25 K zl.
    - mimo tego iz musze zrobic droge oraz oczyszczalnie cena działki jest nadal niższa niz w przypadku działki nr 3.



    Aktualnie chce złożyć wniosek o wydanie warunków przyłączenia nieruchomości do sieci wodociągowej i kanalizacji aby zobaczyć czy nie będzie żadnych problemów z tymi mediami i jaka będzie odległość tych przyłączy.

    W następnym tygodniu planuje złożyć swoja ofertę i zobaczymy czy sprzedający będą zainteresowani dalszymi rozmowami.

    Macie może jakieś uwagi co do tych 2 działek np usytuowanie względem stron światła oraz która działka wg Was lepsza?

    Z góry dzięki za wszelki porady/komentarze.

    Pozdrawiam

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Chyba postrzegasz las za płotem jako zaletę?
    Ja bym nie chciał mieszkać w pierwszej linii zabudowy od lasu.
    - Sprawdź przepisy dotyczące odległości domu od lasu
    - Jak będzie pożar lasu, to będziesz się cieszył z tych przepisów - chociaż przy mocnym wietrze nie będzie bezpiecznie zwłaszcza, jak posadzisz jeszcze jakieś drzewa na swojej działce między domem a lasem.
    - Cień przeszkadza PV, ogródkowi i zyskom słonecznym.
    - Szkodniki (i te ludzkie, i te zwierzęce) mogą podejść blisko i skorzystać z działki

    Drogę dojazdową budowałbyś na swojej działce? To tylko sprawdź koszty, żebyś się nie zdziwił. Jak na cudzej - to sprawdź dodatkowo, ile będzie Cię kosztowała zgoda na zbudowanie drogi i ile czasu zajmie jej otrzymanie.

  9. #9

    Domyślnie

    zależy czy to las czy nieużytki , które też mogą porastać drzewami. Bo od lasu to się chyba z domem trzeba odsunąc wg przepisow 14 metrów.

    W mojej opinii las to jeden z lepszych sąsiadów, lepsze to niż inny sąsiad.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Las od południa to niestety cień przez wieksza częśąc roku.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Las i wysokie drzewa przy domu są dobre w weekend , uwentulanie na wakacjach. Las co najwyżej urośnie, chyba że w PUL jest do wycinki na pelet.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    ... Bo od lasu to się chyba z domem trzeba odsunąc wg przepisow 14 metrów. ...
    max zbliżenie projektowanego budynku do Ls to 12 lub 16m ( w zależności od pokrycia dachu i/lub ściany zewnętrznej budynku - nierozprzestrzeniające ognia lub rozprzestrzeniające ogień )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  13. #13

    Domyślnie

    Panowie/Panie,

    Dziękuje za odpowiedz.

    Kaizen tak las traktuje jaka zaletę i wole mieć zdecydowanie las za oknem niż z 4 stron sąsiadów.

    Las znajduje sie w odległości ok 9 m od przodu działki i miedzy lasem a nasza działka jest droga asfaltowa oraz dom będzie sie znajdował ok min 15-20 m od pierwszych drzew.
    Z tyłu działki znajdują sie pojedyncze drzewa które mogę dawać cień ale jak duzy to będę musiał to jeszcze jakoś sprawdzić.

    Pisze tutaj o działce nr 3.

    Za działka nr 4 również znajduje sie lasek jednak sa to pojedyncze drzewa - czerwona strzałka działka , zielone strzałki linia drzew.



    Nie wiem jednak ile ten lasek przy działce nr 4 będzie przeszkadzał dla paneli na dachu bo planujemy takie mieć ...

    Co do drogi to wraz z działka kupuje udział w drodze dojazdowej wiec wg mnie pozostaje jedynie kwestia zlecenia budowy drogi po zakupie działki.

    Szczerze mówiąc sam nie mam jeszcze faworyta jeśli chodzi o te dwie działki dlatego z uwaga analizuje wasze komentarze.

    Jak coś może jeszcze coś podpowiedzieć to proszę pisać śmiało - każda rada/sugestia mile widziana.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    cóż, na zdjęciu satelitarnym widać jak daleko kładzie się cień latem.
    Zimą będzie dłuższy.

  15. #15

    Domyślnie

    Działka nr 3 ma wjazd od zachodu, do tego jest wąska. Planujesz duży garaż- zasłoni ci niemal całą wystawę zachodnią i widok na las.
    Działka nr 4 - sprawdź czy na pewno zmieści ci się biologiczna oczyszczalnia.
    W ogóle zastanów się jakie projekty ci odpowiadają i przymierz je do działek, które rozważasz. Sprawdź też czy WZ lub MPZP nie narzuca odległości domu od drogi, żeby nie okazało się, że nie zmiescisz domu, jaki planujesz.
    Z czterech działek, które przedstawiłeś brałabym pierwszą. Szkoła nie jest dla mnie minusem - bliskość sprawia, że dzieci szybko mogą chodzić do szkoły samodzielnie i nie jesteśmy skazani na bycie kierowca do ich osiemnastki. Do tego hałas i ruch jest chwilę rano i chwilę popołudniu. Wieczorami, w weekendy, w wakacje, kiedy najwiecej czasu spędza się w ogródku szkoły nie pracują. A uzbrojenie działki to duży atut.

  16. #16

    Domyślnie

    Chyba nigdy nie mieszkaleś przy szkole.... nie wiem jak duża ta szkola ale szkoly miejskie i podmiejskie to koszmat dla okolicy. Chociaz widze ze jest tam jakis parking wiec moze chociaż pobocza nie bedą zawalone autami. Ale halas jest caly rok, nawet w wakacje jak są boiska pod szkoła.
    Z tych 4 działek wziałbym drugą albo żadną. Las pod domem to zdecydowanie nie jest plus (cień, zwierzyna, zagrożenie pożarowe, kleszcze, złodzieje)

  17. #17

    Domyślnie

    Mieszkałam koło przedszkola i było to mniej uciążliwe niż cosobotnie odpalanie kosiarek i pił bladym świtem na osiedlu domków. Tesc mieszka obok szkoły i nie narzeka. Boiska są z drugiej strony szkoły, więc u niego nic nie słychać.

  18. #18

    Domyślnie

    Panowie/Panie,

    Wracając do działki nr 1 to odległość do szkoły wynosi ok 90 m w linii prostej.



    Nie jest to pierwsza a 2 linia zabudowy.



    Tak bardzo zależało mi na lasku wokół domu ze chyba nie zauważyłem faktu ze jak będzie ze zlej strony to zasłoni mi dostęp światła i spowoduje ze nie będzie można zainstalować paneli na dachu ;/

    Wstępnie podoba mi się ten projekt domu:

    Stodoła S+ Premium po zmianach 1

    https://projektstodola.pl/stodoly-po-zmianach/

    Minimalne wymiary działki 25,61 x 24,86 m* wiec powinna wejść na działkę nr 1(brak okien z jednej strony domu) oraz 4.

    Pytanie na której z tych działek dom będzie lepiej ustawiony względem stron światła ...

  19. #19

    Domyślnie

    Na działkę 4 masz wjazd od północy, czyli idealnie dla tego projektu. Garaż I kuchnia byłaby z wystawa północną, salon południowo-zachodni naroznik, pokoje od południa.
    Dla działki nr 1 lepiej byłoby zrobić odbicie lustrzane, bo wjazd jest od wschodu. Masz wtedy kuchnie i garaż od wschodu, pokoje od zachodu, salon poludniowy-zachod.
    Czy pokoje i ogrod maja byc od zachodu czy południa to jest kwestia indywidualnych upodoban. Każde ma swoje wady i zalety.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    taka stodoła wymaga przestrzeni. Wpychanie jej na styk na działkę da kuriozalny efekt.
    Jak planujesz panele, to skos dachu musisz ustawić na poludnie

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony