dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Sterownik Tybox 137+ Regulacja PID vs histereza

    Witam

    Zachęcam do podzielenia się doświadczeniem z użytkowania sterownika, Tybox 137+

    Głównie chodzi o dylemat czy ekonomiczniej, bez utraty komfortu, stosować w nim regulację PID czy histerezę.

    Póki co, z moich testów wynika, że u mnie, najkorzystniej wychodzi PID na okres 30 minut.

    Wcześniej testowałem PID na 45 minut, ale odchyły temperatur zadanej i osiąganej dochodziły do 0,8 stopnia oraz zużycie gazu było większe o ok. 20%.

    Histereza 0.4 również spalała więcej gazu.

    Obecnie dalej testuję PID na 30 minut z krzywą grzewczą 0.15, odchylenie max 0.3`C od zadanych temperatur.

    Spalanie w styczniu wyszło ok. 6m3 na dobę.

    Opis instalacji w sygnaturze na dole.

    Dodaje jeszcze zrzut z instrukcji sterownika, pokazujący gdzie znajdują się interesujące nas ustawienia.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PID.jpg
Wyświetleń:	140
Rozmiar:	101,9 KB
ID:	463565

    Zachęcam do dzielenia się swoimi doświadczeniami.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Hartke1985 ; 01-02-2023 o 08:50
    Dom Lisandra 2M, ok. 200 m2 powierzchni użytkowej, poszerzony garaż.
    100% podłogówka, temp. parter 21,5`C, piętro 21`C
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany 0,031, 10 cm EPS 100 podłoga, 28 cm wełna poddasze KNAUF 033
    Piec Vaillant 145/5-5 + VRC700 Multimatic 700/6 (pogodówka) + 2 obiegi + sprzęgło hydrauliczne + 2 x Tybox 137
    Zasobnik CWU Galmet 150L + grzałka 2 kWh Rodzina 2+2
    Wentylacja mechaniczna Enervent Salla
    Instalacja PV 5kWp Fronius + Jinko

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hartke1985 Zobacz post
    Witam

    Zachęcam do podzielenia się doświadczeniem z użytkowania sterownika, Tybox 137+

    Głównie chodzi o dylemat czy ekonomiczniej, bez utraty komfortu, stosować w nim regulację PID czy histerezę.

    Póki co, z moich testów wynika, że u mnie, najkorzystniej wychodzi PID na okres 30 minut.

    Wcześniej testowałem PID na 45 minut, ale odchyły temperatur zadanej i osiąganej dochodziły do 0,8 stopnia oraz zużycie gazu było większe o ok. 20%.

    Histereza 0.4 również spalała więcej gazu.

    Obecnie dalej testuję PID na 30 minut z krzywą grzewczą 0.15, odchylenie max 0.3`C od zadanych temperatur.

    Spalanie w styczniu wyszło ok. 6m3 na dobę.

    Opis instalacji w sygnaturze na dole.

    Dodaje jeszcze zrzut z instrukcji sterownika, pokazujący gdzie znajdują się interesujące nas ustawienia.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PID.jpg
Wyświetleń:	140
Rozmiar:	101,9 KB
ID:	463565

    Zachęcam do dzielenia się swoimi doświadczeniami.

    Pozdrawiam
    Użytkuję ten sterownik od ponad 6-ciu lat, cały czas na histerezie 0,2 C (TOR), funkcji PI nie testowałem, przypomnienie o serwisie zrobiłem na "0" bo wkurzała ikonka. Mi ten typ nastawy bardzo odpowiada, też mam podłogówkę 100%. Jako sterownik polecam z czystym sumieniem.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Użytkuję ten sterownik od ponad 6-ciu lat, cały czas na histerezie 0,2 C (TOR), funkcji PI nie testowałem, przypomnienie o serwisie zrobiłem na "0" bo wkurzała ikonka. Mi ten typ nastawy bardzo odpowiada, też mam podłogówkę 100%. Jako sterownik polecam z czystym sumieniem.
    Również wyłączyłem przypomnienie

    Polecam potestować sobie regulację PID, można się miło zaskoczyć zużyciem gazu
    Dom Lisandra 2M, ok. 200 m2 powierzchni użytkowej, poszerzony garaż.
    100% podłogówka, temp. parter 21,5`C, piętro 21`C
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany 0,031, 10 cm EPS 100 podłoga, 28 cm wełna poddasze KNAUF 033
    Piec Vaillant 145/5-5 + VRC700 Multimatic 700/6 (pogodówka) + 2 obiegi + sprzęgło hydrauliczne + 2 x Tybox 137
    Zasobnik CWU Galmet 150L + grzałka 2 kWh Rodzina 2+2
    Wentylacja mechaniczna Enervent Salla
    Instalacja PV 5kWp Fronius + Jinko

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hartke1985 Zobacz post
    Również wyłączyłem przypomnienie

    Polecam potestować sobie regulację PID, można się miło zaskoczyć zużyciem gazu
    Nie wiem z czego jeszcze schodzić, 3,5 tysiąca za gaz w zeszłym roku w tym CO, CWU i gotowanie. Lubię mieć cały czas stabilną temperaturę, może jak bym się pobawił ustawieniami jak piszesz ...ale jakoś nie mam weny. A z ciekawości, jak wyszedł Cię finansowo zeszły rok?
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  5. #5

    Domyślnie

    Nic na siłę, kto bogatemu zabroni

    Musiałbym faktury pododawać, bo złodziejska Orlen Energa pomimo miliardów zysku nie kwapiła się do stworzenia systemu BOK na gaz.

    Przeszedłem do PGNiG w listopadzie, myślałem, że uciekłem od Orlenu, a tu taki zonk, ale chociaż BOK`a mają.

    W 2022 poszło 1200m3 gazu, ale dodam, że zacząłem testować ustawienia kotła i sterownika dopiero od listopada, tak więc mam nadzieję, na mniejsze zużycie w 2023.

    Pozdrawiam
    Dom Lisandra 2M, ok. 200 m2 powierzchni użytkowej, poszerzony garaż.
    100% podłogówka, temp. parter 21,5`C, piętro 21`C
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany 0,031, 10 cm EPS 100 podłoga, 28 cm wełna poddasze KNAUF 033
    Piec Vaillant 145/5-5 + VRC700 Multimatic 700/6 (pogodówka) + 2 obiegi + sprzęgło hydrauliczne + 2 x Tybox 137
    Zasobnik CWU Galmet 150L + grzałka 2 kWh Rodzina 2+2
    Wentylacja mechaniczna Enervent Salla
    Instalacja PV 5kWp Fronius + Jinko

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hartke1985 Zobacz post
    Nic na siłę, kto bogatemu zabroni

    Musiałbym faktury pododawać, bo złodziejska Orlen Energa pomimo miliardów zysku nie kwapiła się do stworzenia systemu BOK na gaz.

    Przeszedłem do PGNiG w listopadzie, myślałem, że uciekłem od Orlenu, a tu taki zonk, ale chociaż BOK`a mają.

    W 2022 poszło 1200m3 gazu, ale dodam, że zacząłem testować ustawienia kotła i sterownika dopiero od listopada, tak więc mam nadzieję, na mniejsze zużycie w 2023.

    Pozdrawiam
    No to ja oscyluję wokół twojego wyniku, swoją drogą czemu od początku nie jesteś w PGNiG, no ale kto bogatemu zabroni .
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  7. #7

    Domyślnie

    Szczerze ? Bo ze mnie leń i po wyjściu z biura projektowego instalacji gazowej miałem na tej samej ulicy biuro Energi
    Dom Lisandra 2M, ok. 200 m2 powierzchni użytkowej, poszerzony garaż.
    100% podłogówka, temp. parter 21,5`C, piętro 21`C
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany 0,031, 10 cm EPS 100 podłoga, 28 cm wełna poddasze KNAUF 033
    Piec Vaillant 145/5-5 + VRC700 Multimatic 700/6 (pogodówka) + 2 obiegi + sprzęgło hydrauliczne + 2 x Tybox 137
    Zasobnik CWU Galmet 150L + grzałka 2 kWh Rodzina 2+2
    Wentylacja mechaniczna Enervent Salla
    Instalacja PV 5kWp Fronius + Jinko

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hartke1985 Zobacz post
    Szczerze ? Bo ze mnie leń i po wyjściu z biura projektowego instalacji gazowej miałem na tej samej ulicy biuro Energi
    Od "Energi" mam prąd i ...tylko prąd, choć na taryfie budowlanej łupali mnie, że hej.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Dakota_87

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Kod pocztowy
    36-046
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,

    chciałem trochę odkopać temat. Mam sternik Tybox137+, pod koniec poprzedniego sezonu testowałem sterowanie PID (komfort nieporównywalny z histereza).
    Czy może ktoś coś więcej opisać o sterowaniu PID w tym sterowniku ? Czy używacie takiej regulacji w swoich systemach i jaka macie podstawę czasu w zależności od rodzaju Instalacji ?

    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dakota_87 Zobacz post
    Witam,

    chciałem trochę odkopać temat. Mam sternik Tybox137+, pod koniec poprzedniego sezonu testowałem sterowanie PID (komfort nieporównywalny z histereza).
    Czy może ktoś coś więcej opisać o sterowaniu PID w tym sterowniku ? Czy używacie takiej regulacji w swoich systemach i jaka macie podstawę czasu w zależności od rodzaju Instalacji ?

    Pozdrawiam
    Witam.

    Mam od niedawna ten sam sterownik.
    Może ktoś się wypowiedzieć na temat regulacji PID vs. histereza? Jak się sprawdza, jak zużycie?

  11. #11

    Domyślnie

    Musisz potestować, każdy dom i instalacja jest inna. U mnie na testach przy KG 0.2, trochę mniejsze spalanie wyszło przy regulacji PID na 30 minut, sama podłogówka, ale zauważyłem, że piec włącza i wyłącza się dziennie nawet kilkadziesiąt razy, nie było to taktowanie pieca, po prostu sterownik na PID`ie dawał takie krótkie interwały grzania. Na początku się tym nie przejmowałem bo myślałem, że się "uczy" i po czasie się to unormuję, ale cały czas było tak samo, chyba przez miesiąc. Gdzieś wyczytałem, że PID raczej sprawdza się do ogrzewania z buforem ciepła np. pompą niżeli do kotła kondensacyjnego gazowego. Ustawiłem histerezę na 0,2 i tak już zostało, spalanie średnio 6 - 7 m3 na dobę, kocioł pracuję, aż nagrzeję do zadanej temperatury, nie wyłącza / włącza się często.
    Dom Lisandra 2M, ok. 200 m2 powierzchni użytkowej, poszerzony garaż.
    100% podłogówka, temp. parter 21,5`C, piętro 21`C
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany 0,031, 10 cm EPS 100 podłoga, 28 cm wełna poddasze KNAUF 033
    Piec Vaillant 145/5-5 + VRC700 Multimatic 700/6 (pogodówka) + 2 obiegi + sprzęgło hydrauliczne + 2 x Tybox 137
    Zasobnik CWU Galmet 150L + grzałka 2 kWh Rodzina 2+2
    Wentylacja mechaniczna Enervent Salla
    Instalacja PV 5kWp Fronius + Jinko

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony