dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 26 z 26
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post
    Dom to parterówka z poddaszem nieużytkowym - strych.

    Do tematu rekuperacji podchodzę dość sceptycznie. Zasięgnąłem nieco opinii ludzi, którzy mają i się mocno waham, a muszę podjąć decyzję już na starcie, bo od wyboru zależy to jakie okna będą, czy komin, czy nie itp.


    1. Koszt instalacji sporo większy, zakładając, że grawitacyjną można zrobić w pustaku i rurę przez strych.
    2. Koszty eksploatacji - bez PV WM chodzi przecież na prąd - drożejący z limitami do 2000 kwh. Do tego filtry i serwis. Jedni mówią, że raz czy 2 w roku wymieniają filtr inni, że co miesiąc i płacą za sztukę po 100 zł, żeby mieć dobre. Trzeba je też odkurzać.
    3. Odzysk ciepła - jedni mówią, że odzyskuje inni, że niewiele i że nawiewa zimne powietrze mimo wymiennika ciepła.
    4. Rekuperator kiedyś padnie i trzeba będzie nowy.

    Z kolei za:
    1. Grawitacyjna często nie działa jak powinna
    2. Nie ma wilgoci w domu. Lepsze, czystsze powietrze.


    Instalatorzy zachwalają, budowlańcy są sceptyczni, a klienci chwalą, ale dostrzegają wady jak koszt eksploatacji + nawiewanie jednak zimnego powietrza. W końcu WM jest o wiele wydajniejsza i wymienia sporo więcej powietrza niż WG. Mało kto z klientów mówi o realnie zauważalnej oszczędności energii.

    Niektórzy mówią, że słychać jak rekuperator chodzi.
    Temat rekuperacji powraca jak bumerang na te forum.

    ad 1. Przy WG jak chcesz robić kominki i prowadzić rury to to też kosztuje żeby zrobić dobrze żeby nie poprawiać (koszt rur, odskraplacze, gdzieś tą wodę trzeba poprowadzić). Jeżeli jeszcze chcesz stawiać komin do WG to już w ogóle koszt komina i jego postawienia też jest jakiś.
    ad 2. Mi rekuperacja bierze koło 12 kwh na miesiąc. W rekuperacji elektryczne są tylko 2 silniczki od wentylatorów, no i sterownik ale co on tam bierze. Zadziwiające dla mnie jest to, że nikt nie zastanawia się na forum czy kupić telewizor 55 cali do salonu który bierze przecież więcej prądu, a do niego trzeba jeszcze dokupywać jakiś streaming albo pakiety polsatu czy innych tam...
    ad 3. Zależy jak kto sobie zrobi albo jak mu zrobią. Jak będziesz miał kanały słabo albo w ogóle nie zaizolowane to będzie zimno wiało.
    ad 4. Samochód kiedyś padnie i trzeba będzie nowy. Lodówka kiedyś padnie i trzeba będzie nową. Komputer/telewizor/laptop kiedyś padnie i trzeba będzie nowy.

    Moim zdaniem do minusów WG trzeba dodać to że żeby mieć czyste powietrze musisz mieć nieszczelności. Czy to szczeliny w oknach, czy nawieniki czy co tam innego. Przez te dziury w zimie będzie ci wiało 0 st, powodzenia z usytuowaniem łóżka albo biurka na przeciwko takiego okna... Znaczy samo usytuowanie to nie problem ale praca/spanie to koszmar. Wtedy dopiero wieje zimne powietrze, a jak jeszcze jest wichura albo mocniejszy powiew to świszczy i dmucha.

    Z tą wilgocią to nie jest tak prosto. Możesz mieć rekuperację i w miarę sucho w domu ale jak masz skopane ocieplenie to i tak wilgoć ci wyjdzie bo wilgoć nie zależy od rodzaju wentylacji, a od wilgotności powietrza i temperatury powierzchni na której ta wilgoć moze się wykroplić.
    Z resztą przy rekuperacji z odzyskiem wilgotności prędzej w domu będzie za wilgotno jak za sucho. Był jakiś temat gdzie ludzie pisali że mają w zimie w domu 60% bo pora roku jest wilgotna.

    Niektórzy budowlańce to są sceptyczni do 20 cm ocieplenia na ścianach to nie ma co ich słuchać. Narzekają ci co mają coś nie tak w wentylacji.
    1. słychać jak rekuperator chodzi- skopana instalacja (za krótki odcinki tłumiące, za krótki odcinki do pomieszczeń, za mało wydajny wentylator i chodzi na dużej prędkości itd...)
    2. wieje zimno- słabo zaizolowane przewody, źle umieszczone anemostaty

    Ze swojego punktu nie żałuję rekuperacji.

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Nic dodać nic ująć. Dla mnie osobiście WM przyniesie oszczędności, ponieważ mogę nią sterować, a grawitacyjną nie. Mieszkanie wentyluję tak czy inaczej, nie siedzę w zanieczyszczonym powietrzu nigdy, ale są ludzie, którym smrodek i kwaśny zapach nie przeszkadza. Rekuperacja moze się nigdy nie zwrocić, bo jest to pracujaca instalacja, do utrzymania i doglądania.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Przypominają mi się rozterki ludzi starszej daty, gdy zastanawiali się czy warto zapłacić i podłączyć się do budowanego właśnie wodociągu, czy dalej nosić wodę ze studni. "Tata nosił, to ja też mogę", "Dla zdrowotności", "Co ja będę w tej chałupie robił", "Nie opłaca się".
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.204

    Domyślnie

    WM z rekuperacją to same zalety.
    Nie zastanawiaj się tylko instaluj w nowym domu.

  5. #25

    Domyślnie

    Nie montuj, po co Ci ta wentylacja. Zamontujesz i znowu będzie milion pytań na forum które już się drugi milion powtarzały. Posłuchaj budowlańców, oni się znają, niejeden dom już spier....

    Zrobisz grawitacyjną, prądu nie zużywa, gdzieś tam jakiś grzyb, ale komu to przeszkadza.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post
    Dom to parterówka z poddaszem nieużytkowym - strych.

    Do tematu rekuperacji podchodzę dość sceptycznie. Zasięgnąłem nieco opinii ludzi, którzy mają i się mocno waham, a muszę podjąć decyzję już na starcie, bo od wyboru zależy to jakie okna będą, czy komin, czy nie itp.


    1. Koszt instalacji sporo większy, zakładając, że grawitacyjną można zrobić w pustaku i rurę przez strych.
    2. Koszty eksploatacji - bez PV WM chodzi przecież na prąd - drożejący z limitami do 2000 kwh. .
    Policzyłem/odczytałem z licznika 396kWh /rok
    Tyle zużył energii elektrycznej mój rekuperator. Brink HR 300m3/h. Wentylatory na prąd stały.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony