dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Wykończenie a brak ogrzewania

    Witam.
    Przyłącze gazowe będziemy mieć najpóźniej w grudniu, czy mogę wcześniej robić wykończenie, panele, kuchnia, meble, czy w razie gdyby trzeba było czekać do końca grudnia na gaz meble nie zniszczą się od niskiej temperatury?

  2. #2

    Domyślnie

    Bardzo proszę, żeby ktoś się wypowiedział. To dla mnie bardzo ważne

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Angelika9 Zobacz post
    Bardzo proszę, żeby ktoś się wypowiedział. To dla mnie bardzo ważne
    A jakie ogrzewanie? Podłogówka czy grzejniki? Bo jak podłogówka, to przed położeniem podłóg wypadało by najpierw ją wygrzać.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał ig0r- Zobacz post
    A jakie ogrzewanie? Podłogówka czy grzejniki? Bo jak podłogówka, to przed położeniem podłóg wypadało by najpierw ją wygrzać.
    Jakoś niczego nie wygrzewałem i siódmy rok wszystko gra i buczy. Co za moda z tym wygrzewanie posadzek?
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Jakoś niczego nie wygrzewałem i siódmy rok wszystko gra i buczy. Co za moda z tym wygrzewanie posadzek?
    To nie jest moda tylko konieczność przy ogrzewaniu podłogowym. Poczytaj, uzupełnij wiedzę. Jeżeli u Ciebie jest wszystko ok, to nie znaczy, że u kogoś innego będzie tak samo.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  6. #6

    Domyślnie

    Podłogówka. A oprócz wygrzania posadzek jakiś inny powód?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał ig0r- Zobacz post
    To nie jest moda tylko konieczność przy ogrzewaniu podłogowym. Poczytaj, uzupełnij wiedzę. Jeżeli u Ciebie jest wszystko ok, to nie znaczy, że u kogoś innego będzie tak samo.
    Właśnie mam podłogówkę i płytki w dość sporym rozmiarze, pozwoliłem porządnie wyschnąć posadzkom zanim położono terakotę i może dlatego wszystko gra. A ta konieczność to z czego niby wynika, bo wszyscy tak robią?
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Właśnie mam podłogówkę i płytki w dość sporym rozmiarze, pozwoliłem porządnie wyschnąć posadzkom zanim położono terakotę i może dlatego wszystko gra. A ta konieczność to z czego niby wynika, bo wszyscy tak robią?
    To cytat np ze strony TECH - robiącej sterowniki do ogrzewania itd:

    "Zacznijmy od tego, że wylewka pod podłogówkę jest znacznie grubsza od tej standardowej. W związku z tym zawiera więcej wody. Jej wyparowanie zajmie więc też więcej czasu. Dzięki wygrzewaniu wylewki pozbywamy się nadmiaru wody, następuje równomierne odpowiedzenie wilgoci oraz usunięcie naprężeń, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia warstwy wierzchniej paneli czy płytek lub zniszczenia brzegów posadzki.
    Dodatkowo trzeba dodać, że jeśli jastrych nie zostanie w odpowiednim stopniu wygrzany, to jego dolna oraz górna warstwa będą posiadały różną wilgotność, co w efekcie, po uruchomieniu ogrzewania sprawi, że nastąpi odkształcenie całej płyty grzewczej. Brzegi płyty mogą wygiąć się ku dołowi, a wewnętrzna powierzchnia płyty uniesie się i straci kontakt z izolacją.
    Dodatkowo może dojść do pękania płytek ceramicznych czy pozostawienia szczelin pomiędzy deskami podłogi, odklejania się podłóg od wylewki czy ogólnej deformacji drewna."

    Ja wygrzałem, nie mam problemu z żadną płytką czy podłogą w domu. Było już kilka tematów tutaj o pękającym jastrychu przy wygrzewaniu, więc pomyśl czy jak by płytka była klejona to czy też by nie pękła.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  9. #9

    Domyślnie

    Wylewki były robione w październiku, wykończenie typu malowanie, podłoga meble chcielibyśmy kontynuować w lecie, więc to będzie ponad pół roku na schnięcie wylewki i tynków. Ewentualnie potem np w listopadzie możemy ogrzewać grzejnikami elektrycznymi, żeby temperatura nie spadała do zera.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał ig0r- Zobacz post
    To cytat np ze strony TECH - robiącej sterowniki do ogrzewania itd:

    "Zacznijmy od tego, że wylewka pod podłogówkę jest znacznie grubsza od tej standardowej. W związku z tym zawiera więcej wody. Jej wyparowanie zajmie więc też więcej czasu. Dzięki wygrzewaniu wylewki pozbywamy się nadmiaru wody, następuje równomierne odpowiedzenie wilgoci oraz usunięcie naprężeń, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia warstwy wierzchniej paneli czy płytek lub zniszczenia brzegów posadzki.
    Dodatkowo trzeba dodać, że jeśli jastrych nie zostanie w odpowiednim stopniu wygrzany, to jego dolna oraz górna warstwa będą posiadały różną wilgotność, co w efekcie, po uruchomieniu ogrzewania sprawi, że nastąpi odkształcenie całej płyty grzewczej. Brzegi płyty mogą wygiąć się ku dołowi, a wewnętrzna powierzchnia płyty uniesie się i straci kontakt z izolacją.
    Dodatkowo może dojść do pękania płytek ceramicznych czy pozostawienia szczelin pomiędzy deskami podłogi, odklejania się podłóg od wylewki czy ogólnej deformacji drewna."

    Ja wygrzałem, nie mam problemu z żadną płytką czy podłogą w domu. Było już kilka tematów tutaj o pękającym jastrychu przy wygrzewaniu, więc pomyśl czy jak by płytka była klejona to czy też by nie pękła.
    Żadna płytka nie pękła, ponad 200 m2 terakoty, Włączyłem ogrzewanie sporo przed płytkami na dwa dni, tak żeby sprawdzić czy dobrze działa, trudno to jednak nazwać typowym wygrzewaniem.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Żadna płytka nie pękła, ponad 200 m2 terakoty, Włączyłem ogrzewanie sporo przed płytkami na dwa dni, tak żeby sprawdzić czy dobrze działa, trudno to jednak nazwać typowym wygrzewaniem.
    To mówimy tu o farcie, którego nie można przekładać na praktykę. To że ktoś powie "jak jechałem samochodem 80na godzine, potrąciłem rowerzyste i nic mu nie jest" to nie znaczy że ten przypadek można uznać za regułę... Więc mam nadzieję, że wyczuwasz analogię
    W 99% przypadkow jak komuś pękają płytki na podłodze czy wichruje się parkiet to właśnie wina braku wygrzania posadzki (zostaje 1%.pod kątem przyczyny dylatacji) . Każdy producent pisze w warunkach gwarancji o wygrzaniu podłogi . Im większa płytka i cieńsza fuga tym material bardziej podatny na pęknięcie przy braku odpowiedniej wilgotności posadzki. Zwyczajnie wilgoc z podłogi nie mogąc nigdzie ujsc pod wpływem ciepła oddziałowuje na płytki. Jedyne miejsca jakie pozostają to fugi i to też zależnie od technologii ich wykonania.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    To mówimy tu o farcie, którego nie można przekładać na praktykę. To że ktoś powie "jak jechałem samochodem 80na godzine, potrąciłem rowerzyste i nic mu nie jest" to nie znaczy że ten przypadek można uznać za regułę... Więc mam nadzieję, że wyczuwasz analogię
    W 99% przypadkow jak komuś pękają płytki na podłodze czy wichruje się parkiet to właśnie wina braku wygrzania posadzki (zostaje 1%.pod kątem przyczyny dylatacji) . Każdy producent pisze w warunkach gwarancji o wygrzaniu podłogi . Im większa płytka i cieńsza fuga tym material bardziej podatny na pęknięcie przy braku odpowiedniej wilgotności posadzki. Zwyczajnie wilgoc z podłogi nie mogąc nigdzie ujsc pod wpływem ciepła oddziałowuje na płytki. Jedyne miejsca jakie pozostają to fugi i to też zależnie od technologii ich wykonania.
    Mialem kiedys taki przypadek ze załaczylismy ogrzewanie podłogowe po ok 2 tygodni po połozeniu płytek na wylewce nie wygrzewanej. Była zima (luty) płytkarze dogrzewali dom promiennikiem gazowym. Po 2 dniach od zalączenia ogrzewania 90% płytek sie odspoiło. To nic ze wylewka miała ok 4 m-cy, zostało duzo wilgoci i efekt łatwy do przewidzenia.
    Inwestor reklamował klej i płytki w hurtowni, hurtownia reklamowała u producenta kleju i płytek. Oczywiscie gwarancja nie uznana, nie było wygrzewania i protokołu dla potwierdzenia. Oczywiscie ze im dłuższy czas schniecia wylewek i pora roku odpowiednia do ukladania płytek (lato) tym szansa na ze nie stanie jest wieksza. Jak to mówią jest ryzyko jest zabawa, nikt nikogo nie moze zmusic do wygrzewania wylewek, ale warto przewidziec ewewntualne konsekwencje tego braku.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    880

    Domyślnie

    Że tak zapytam , a jak wygrzać wylewkę pod którą nie ma ogrzewania podłogowego ? Ci ludzie jakoś sobie radzą

    W moim domu nie była wygrzewana podłoga, na 86m podłogi poszło jakieś 14 ton półsuchego betonu ( w tym jakieś 700L wody ) .
    Mam podłogówkę ale nie mieliśmy wtedy prądu. Wszystko ładnie wyschło bez użycia jakiś kosmicznych technologi. Co kilka dni przepaliliśmy po 3h w kozie , do tego wentylator podłogowy który te ciepło dmuchał z salonu w kierunku pokojów, plus oczywiście wietrzenie .

    Sąsiad do wylewek i tynków używał osuszaczy przemysłowych plus 2 nagrzewnice . No ale u niego poszło na to 8 mauzerów wody

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Że tak zapytam , a jak wygrzać wylewkę pod którą nie ma ogrzewania podłogowego ? Ci ludzie jakoś sobie radzą
    Jak nie ma ogrzewania podłogowego, to nie ma problemu z nagłą emisją pary wodnej i odkształceniami po jej włączeniu.
    Wszystko dosycha powoli i o o ile nie ma drewna na podłodze nic się nei dzieje
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    880

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jak nie ma ogrzewania podłogowego, to nie ma problemu z nagłą emisją pary wodnej i odkształceniami po jej włączeniu.
    Wszystko dosycha powoli i o o ile nie ma drewna na podłodze nic się nei dzieje
    Czyli jaki jest wniosek ?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ze domach bez podłogówki nie da się wygrzać posadzki
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    880

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jak nie ma ogrzewania podłogowego, to nie ma problemu z nagłą emisją pary wodnej....
    Przecież tej emisji można uniknąć nawet jak się takie ogrzewanie posiada. Styknie go nie włączać

    Sporo osób robi też tak, że kafelkuje i nie robi fug żeby para miała gdzie uciekać

    U nas wylewki były robione pod koniec listopada, dom nie miał ogrzewania, okna były lekko zaparowane może przez 3 dni, potem systematyczne wietrzenie pomagało, do tego słoneczko wlatujące przez okna . Dom ( szkieletowy ) spokojnie sobie przezimował bez ogrzewania , aktualnie leci mu druga zima i dalej podłoga nie jest wygrzana . Po pierwszej zimie od razu wleciały na nią panele i kafelki.

    Ale sąsiad o którym pisałem powyżej mając 8000 litrów wody w wylewce i ścianach walczył z tym całą zimę , wiosnę i w lato dopiero miał wszystko suche . Pompa w tym czasie pożarła jakieś 10000 PLN prądu budowlanego....

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Przecież tej emisji można uniknąć nawet jak się takie ogrzewanie posiada. Styknie go nie włączać

    Sporo osób robi też tak, że kafelkuje i nie robi fug żeby para miała gdzie uciekać

    U nas wylewki były robione pod koniec listopada, dom nie miał ogrzewania, okna były lekko zaparowane może przez 3 dni, potem systematyczne wietrzenie pomagało, do tego słoneczko wlatujące przez okna . Dom ( szkieletowy ) spokojnie sobie przezimował bez ogrzewania , aktualnie leci mu druga zima i dalej podłoga nie jest wygrzana . Po pierwszej zimie od razu wleciały na nią panele i kafelki.

    Ale sąsiad o którym pisałem powyżej mając 8000 litrów wody w wylewce i ścianach walczył z tym całą zimę , wiosnę i w lato dopiero miał wszystko suche . Pompa w tym czasie pożarła jakieś 10000 PLN prądu budowlanego....
    Jeśli ktoś ma czas i nie w włącza ogrzewania przez dwa lata to nie ma sprawy, tylko mało kto tak buduje.
    Ja miałem wylewki (8-8cm) w kwietniu, a na wrzesień umówionego glazurnika, kafle o boku 90cm, więc po prostu przeszedłem cały cykl i po sprawie.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    880

    Domyślnie

    Jeszcze raz

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Po pierwszej zimie od razu wleciały na nią panele i kafelki.
    Nie twierdze ze wygrzewanie to jakaś niepotrzebna robota. Panowie od wylewek ( bardzo doświadczeni ) powiedzieli że wygrzewa się tylko w sytuacji jak trzeba szybko coś kłaść na podłogę . W każdym innym przypadku ( czyli dom wykańczamy powiedzmy pół roku lub rok ) nie ma takiej potrzeby

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Położyłeś kafle i przez rok nie włączyłeś ogrzewania.
    Tak się kiedyś budowało, teraz raczej nie, stąd wygrzewanie. Szczególnie, jak ktoś ma kafle 1m i 2-3mm fugi, nie mówiąc o drewnie
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony