dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Współpraca pompy ciepła z kolektorami słonecznymi

    Ostatnio przy wymianie anody magnezowej zauważyłem kilka bąbli pod emalią kołnierza, co oznacza że za jakiś czas może będzie potrzeba pomyśleć o wymianie zbiornika. I teraz biorąc pod uwagę istniejące możliwości dotacji na montaż kolektorów słonecznych zastanawiam się nad ewentualną instalację kolektorów słonecznych. Koszt zestawów to na allegro około 5-6 tysięcy bez zbiornika, ze zbiornikiem (który i tak będę musiał zakupić) około 10-11 tysięcy plus montaż. Biorąc dotację mogę mieć taką instalację za stosunkowo nieduże pieniądze (nie licząc kosztu zbiornika).
    1. Czy ktoś próbował to spiąć? Jeśli chodzi o mnie to mam panasonica T-Cap.
    2. Czy da się to wykorzystać jako rodzaj bufora, który w cieplejszych miesiącach da ogrzewanie pomieszczeń (podłogówka)?
    3. Jaki ewentualny zbiornik? Typowy z dwoma wężownicami, czy też zainteresować się jakimś systemem przepływowego odbioru wody?
    Mam zbudowany dom Jantar II wersja odbicie lustrzane bez szczególnych zmian w architekturze. Zmieniłem wentylację grawitacyjną na rekuperację Zehnder QBasic, ogrzewam pompą ciepła PW Panasonic T-Cap 9kW. Nie mam kominów, izolacja 20cm styropiany oraz piana PUR.

  2. #2

    Domyślnie

    Mam zestaw Hewalexa Integra 400 składa się z 4 płaskich kolektorów (7,2m2 netto) na dachu domu oraz bufora kombinowanego 400/100 z czego bufor to 400l a wewnątrz tego bufora oddzielny zasobnik cwu. Do tego samego bufora pompa ciepła Galmet 8kW.
    Jeśli oczekujesz jakiś spektakularnych zysków w okresie zimowym to już podaje Ci uzyski z kolektorów słonecznych.
    09.22 551kWh
    10.22 491kWh
    11.22 163kWh
    12.22 31kWh
    1.23 74 kWh
    Więc o ile we wrześniu i październiku mogą coś tam wrzucić w bufor pozostałe okresy to raczej marginalne uzyski.
    OK jeśli chodzi o okres kwiecień - październik gorąca woda w dowolnych ilościach, tylko co z tego jeśli pompą ciepła zagrzejesz tę wodę taniej niż zapłacisz latami za prąd do pompy ciepła. U mnie kolektory wiszą na dachu już chyba z 10 lat a pompa jest od lipca.

    150m2 w 95% podłogówka, zasada jest prosta jeśli świeci słońce wszystko idzie ze słońca, jeśli słońca nie ma kolektory nie grzeją nic. Sprawdź sobie statystycznie ile słonecznych dni przypada na okres przejściowy dla Twojej lokalizacji i będziesz wiedział jaka jest szansa na grzanie chaty ze słońca.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    X_ray

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    53

    Domyślnie

    Też mam kolektory (próżniowe 40 rur) i pompę ciepła, ale tylko dla tego że kolektory miałem wcześniej (podobnie jak u kolegi marcinbbb wiszą już ponad 10 lat) i szkoda mi było ich wywalać. Do pompy i tak musiałem nowy zbiornik kupić więc kupiłem z 2 dużymi wężownicami. Jeżeli miałbym kupić teraz kolektory to uważam że szkoda kasy, to już lepiej zainwestować w fotowoltaikę.
    Instalacjia 7.54Kwh na panelach Longi, falownik Fronius Symo 5.0-3-M + kolektory słoneczne. Zbiornik CWU 300l
    Panasonic T-CAP J 9kW 3faz Monoblock + bufor 100l, temp. w domu 22-23st. 100% grzejniki
    OZC 7.5kW

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post
    TJeżeli miałbym kupić teraz kolektory to uważam że szkoda kasy, to już lepiej zainwestować w fotowoltaikę.
    40 rur to niewiele, zresztą sposób przekazywania ciepła jest inny niż w płaskich. U mnie dziś na zewnątrz w trakcie dnia było -3*C jednak słońce świeciło i większośćza dnia z ogrzewania poszło ze słońca.
    Grzanie wody fotowoltaiką to pomyłka PV ma sprawność max 23%, kolektory słoneczne w okolicach 90%. Ale mówimy tu o grzaniu wody. Mam jedno i drugie i solary dają mi gorącą wodę od kwietnia do września/października i tym samym z PV nie muszę grzać wody grzałką która by pewnie 10kWh/dobowo zjadła czyli w lato pochłonęła by około 2000kWh.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    X_ray

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    40 rur to niewiele, zresztą sposób przekazywania ciepła jest inny niż w płaskich. U mnie dziś na zewnątrz w trakcie dnia było -3*C jednak słońce świeciło i większośćza dnia z ogrzewania poszło ze słońca.
    Grzanie wody fotowoltaiką to pomyłka PV ma sprawność max 23%, kolektory słoneczne w okolicach 90%. Ale mówimy tu o grzaniu wody. Mam jedno i drugie i solary dają mi gorącą wodę od kwietnia do września/października i tym samym z PV nie muszę grzać wody grzałką która by pewnie 10kWh/dobowo zjadła czyli w lato pochłonęła by około 2000kWh.
    No tak ,ale kolega nie grzałby grzałką bo ma pompę ciepła i dla tego wydaje mi się lepszą inwestycją w fotowoltaikę która zasili pompę niż kolektory. Jak miałbym grzać wodę grzałką to wolałbym chyba przepływówkę założyć.
    Instalacjia 7.54Kwh na panelach Longi, falownik Fronius Symo 5.0-3-M + kolektory słoneczne. Zbiornik CWU 300l
    Panasonic T-CAP J 9kW 3faz Monoblock + bufor 100l, temp. w domu 22-23st. 100% grzejniki
    OZC 7.5kW

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz197710

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    105

    Domyślnie

    Ja również mam t-cap 12kw i 3 kolektory płaskie które miałem już wcześniej

    Wcześniej miałem zbiornik 300l teraz mam 400l
    Grzeja wodę aż milo oczywiście pod warunkiem że jest słońce
    Od zeszłej środy do soboty codziennie było słońce a temperatura ok - 8 i 400l zbiornik nagrzewaly do ok 50 stopni
    Mam również Fotowoltaike ale solary grzeją wodę znacznie lepiej licząc m2 powierzchni
    My wychodzimy z DOMU !!

    #Start Zimbabwe !!




    Dom ok 180m2 ocieplony średnio żeby nie powiedzieć słabo OZC 10KW
    Temperatura w domu 22-23 stopnie

    panasonic t-cap 12kw

    cwu 400l nierdzewka dwie wezownice + 3 palskie kolektory bufor 100l

    99% grzejniki w części domu przewymiarowane

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony