dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Jaka temperatura na piecu gazowym?

    Hej
    Mam piec gazowy od zeszłego roku, słysząc opinie, ze piec gazowy lepiej, żeby chodził częściej a na niższej temperaturze to w tym roku ustawiłem maks temp na 37c

    Wiec tak- dom 450m2, 3 poziomy- piwnica ogrzewane jedno pomieszczenie, reszta zakręcona na amen, parter- garaż 40m nie ogrzewany, góra- grzane- termostaty na grzejnikach na baterie.
    Dom ogrzewany grzejnikami, podłogówkę tylko na korytarzu i w łazience, bez specjalnych pomp, tylko termostat na zasilaniu.
    Mury- poroterm, 6cm styropiany i klasyczny betonowy pustak.
    W tym roku wymienione okna z 2 szyb na 3 szyby, dobre jakościowo.

    Wiec tak- w zeszłym roku zainstalowałem piec vaillant eco plus chyba 27kw, pogodowka i regulator pokojowy, było ustawione z tego co kojarzę na 50c, ale nonstop grzebałem i zmieniałem ustawienia wg pogody, stare okna 2 szyby, pogoda mroźna, przy temp minusowych dogrzewane kominkiem popołudniami, ustawiona temp 22c
    W tym roku jest dużo cieplej, postanowiłem zrobić eksperyment- ustawiłem na piecu maks temp 37c, w domu na 21 bez żadnych spadków na noc, czy kiedy nie ma nas w domu, wymienione okna i wczoraj przyszła faktura za gaz…
    Zużyte dokładnie tyle samo gazu co w tym okresie rok temu, przypominam, ze w domu mamy o 1c chłodniej, grzejniki były bardzo letnie, ale piec zalaczal się bardzo często
    Sądziłem, ze oszczędzę w ten sposób a wyszło tak, ze tylko się męczyliśmy a oszczędności żadnej…
    Przy minusowych temperaturach kominek również był odpalamy, tyle, ze rzadziej niż rok temu bo po prostu jest dużo cieplej…

    Serwisanci nie maja zielonego pojęcia, potrafią tylko wyczyścić, wziąć pieniądze- zero konkretnych porad

    Dlatego proszę tu- doradzi ktoś jakie temperatury powinienem mieć ustawione żeby było najbardziej ekonomicznie?

    Dziękuje i pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Aha i dodam, ze na bojlerze również temperatura została zmniejszona z 45 w zeszłym roku na 37 w tym

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Zapotrzebowanie domu na energię dla utrzymania określonej temperatury będzie zawsze stałe. Fakt że niższa temperatura na zasilaniu powoduje dłuższe odcinki pracy kotła oraz jego częściejsze załączanie nie jest wielkim odkryciem. Moim zdaniem ze względu na grzejniki należało by utrzymywać temperaturę raczej powyżej 40*C.
    Jeśli kocioł ma faktycznie 27kW mocy maksymalnej to jego moc minimalna jest na poziomie 5,7 - 6kW. Z tego względu aby uchronić się przed taktowaniem czyli niepotrzebnymi startami wyższa temperatura na zasilaniu będzie lepszym rozwiązaniem.
    Przy tak dużym domu jeśli cześć pomieszczeń nie jest ogrzewana to ze względu na nieizolowane lub słabo izolowane przegrody mamy do czynienie ze zjawiskiem w którym grzejniki które są używane wpływają na temperaturę także w pozostałych nieogrzewanych pomieszczeniach.
    Z tego względu po obnizeniu temperatury zasilania nastąpiło obniżenie temperatury pomieszczeń o 1*C.
    Ze względu na kondensację radzę podnosić temperaturę o 5*C do 50*c i sprawdzić czy nie nastąpi jakiś minimalny spadek zużycia.
    W takim przypadku różnice w zużyciu gazu będą minimalne i niezauważalne.

    Czy do instalacji podłogowej jest zastosowany jakiś mieszacz obniżający temperaturę w jej obiegu ?
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 03-02-2023 o 12:26
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post

    Czy do instalacji podłogowej jest zastosowany jakiś mieszacz obniżający temperaturę w jej obiegu ?
    Nie, stare budownictwo, podłoga podpiera bezpośrednio pod zasilanie tylko z zaworami rtl

    Temperatura w budynku została celowo obniżona z 22 na 21 celem oszczędności właśnie, dlatego moje zdziwienie ze pobór gazu identyczny co w zeszłym roku…

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sudo Zobacz post
    To może mieć związek z obniżoną kalorycznością gazu. Liderzy forum zgłaszali w tym temacie problemy. Obecnie czajnik z wodą gotuje się dwa razy dłużej wg ich obliczeń, niż rok temu. To może sprawdź ile czasu gotowałeś wodę wcześniej, a ile obecnie.
    Tu mnie zaskoczyłeś!
    Nie jestem w stanie tego sprawdzić, mam płytę indykcyjną…
    Popytam sąsiadów, w sumie to wogole by mnie to nue zdziwiło….

    Jednak pytanie pozostaje- czy temperatura maksymalna pieca na 37c to dobry nastaw?

  6. #6

    Domyślnie

    Ciepła woda również gazem, tyle, ze w zeszłym roku 45c a w tym 37…
    Wszystko identycznie jak rok temu- te same 2 dorosłe osoby i te same dwoje dzieci, nawyki kąpielowe tez raczej te same
    Okna nie były to zupełnie takie śmieci- montowane w 2007r, porządne dwie szyby- żaden drutex
    Po wymianie słyszę, ze jest ciszej- muszą być cieplejsze, nie ma innej opcji…

    Pytanie czy temperatura 37c na grzejnikach powoduje w sumie wieksze spalanie, czy jak kolega wyżej wspomniał- gaz z wodą rozrobiony…

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sudo Zobacz post
    Obniżenie o 1 stopień temperatury w domu daje wg zgrubnych obliczeń obniżenie zużycia energii o 6,5 %
    Podasz linka do tych obliczeń? Czy masz na myśli mit podawany powszechnie bez żadnych obliczeń?

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...zcz%C4%99dzimy

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Podasz linka do tych obliczeń? Czy masz na myśli mit podawany powszechnie bez żadnych obliczeń?

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...zcz%C4%99dzimy
    Mnie również wydaje się, ze oszczędności powinny być wieksze, widac z jaja łatwością jest dogrzać do 21, a ile jeszcze energii potrzeba żeby było 22…

  9. #9

    Domyślnie

    Na moje wydaje mi się to reszta budynku pochłania.

    No to to wygląda trochę tak, że masz jeden pokój ale ze ścianami jak cały budynek. No to całościowy ubytek energii z budynku jest sporo większy i ten ubytek trzeba uzupełnić.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zygit78

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Koszalin
    Kod pocztowy
    75-654
    Posty
    35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Podasz linka do tych obliczeń? Czy masz na myśli mit podawany powszechnie bez żadnych obliczeń?

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...zcz%C4%99dzimy
    ...ale to nie żaden mit. Znajdź sobie w necie wzory na strumień ciepła przenikania albo przewodzenia i zobaczysz ze jest on wprost proporcjonalny do różnicy temperatur miedzy ośrodkami pomiędzy którymi to ciepło przepływa. Jak masz różnice 20st pomiędzy domem a zew, to jak zmniejszysz ja o 1st, to strumień "uciekającego" ciepła zmniejszy się o 5%. Dla różnicy 10st, zmniejszy się o 10%. Dla 30st cos ponad 3%. Żeby utrzymać temp na tym samym poziomie musisz zapewnić generalnie ten sam strumień ciepła dopływającego do wnętrza w tym samym momencie, ewentualnie przy cyklicznie działającymi kotle tyle samo ciepła, ile go odpływa w danym przedziale czasu. Oczywiście te 6.5% to takie grubsze uśrednienie (zmienne różnice temp w czasie), co nie zmienia faktu ze i tak będzie mniej tego ciepła potrzeba.
    Jak chcesz sobie teraz dokładnie empirycznie wyliczyć te oszczędności, to proponuje zrobić dwa wykresy np na podst. tego twojego ogrzewania dla dwóch dni o porównywalnych zmianach temp zew, wykresy różnicy temp w domu i na zew dla tych nastaw 21 i 22stC i dalej zakupić gdzieś w sklepie z antykami planimetr, wyznaczyć za jego pomocą pola pod oboma wykresami i porównać ich wartości i wyliczyć ta różnice w procentach. Ewentualnie jak obsługa planimetru będzie za trudna to może w Excelu cos ci wyjdzie.
    Ostatnio edytowane przez zygit78 ; 10-02-2023 o 22:42

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zygit78 Zobacz post
    ...ale to nie żaden mit. Znajdź sobie w necie wzory na strumień ciepła przenikania
    Kliknij w linka i potem pogadamy. Przenikanie to tylko jeden z czynników - i wcale nie ma przełożenia 1:1.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zygit78

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Koszalin
    Kod pocztowy
    75-654
    Posty
    35

    Domyślnie

    Z linku twojego wynika (a właściwie nic nie wynika) jedynie to, ze poprzez zastosowanie rekuperacji i docieplenia pomiędzy analizowanymi okresami (dosyć odległymi), poprawiłeś sobie ekonomie, a na pewno nie wniosek o tym ze te "6 procent to mit"....no chyba ze jakaś pokrętna logikę stosujesz.
    ...a co do strat wentylacyjnych (o które ci pewnie chodzi), to od czegoś chyba są zależne? Może od różnicy temperatur?...a jak od różnicy temperatur to może będą tak samo proporcjonalnie mniejsze te straty, jak straty wynikłe z przenikania przez ściany budynku? Do obliczeń tego typu strat ma zastosowanie również natężenie przepływu powietrza , no ale jak zaznaczyłem w mojej poprzedniej wypowiedzi porównuję dwa dni które są pod względem pogody podobne do siebie i w niewielkim odstępie czasu, bo inaczej rozważania czy to mit czy nie nie miałyby sensu (tak samo porównywanie okresu czasu bez rekuperacji i z okresem z rekuperacja albo domu z wentylacja grawitacyjna z domem z wentylacja wymuszona mechanicznie lub domu z dołożona w międzyczasie warstwa styropianu).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony