dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 42
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Nie przesadzaj - w kotłach 5 klasy na drewno z buforami jeszcze zgodnie do tego z antysmogowymi - legalnie można - no oczywiście po za Krakowem - na spalanie gazu też zakaz powinni sobie wprowadzić.
    O kotłach klasy 5 nie pomyślałem. Tyle, że ich moce są gigantyczne i użyteczne tylko dla starych, zimnych, wielkich chałup.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.263

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Tyle, że ich moce są gigantyczne i użyteczne tylko dla starych, zimnych, wielkich chałup.
    Kocioł zasypowy 5 klasy pracuje z buforem, więc jego moc jest w tym wypadku atutem.
    Regulamin forum

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Kocioł zasypowy 5 klasy pracuje z buforem, więc jego moc jest w tym wypadku atutem.
    A bufor ma rozmiar Stadionu Narodowego.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #24

    Domyślnie

    Szanowni, dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi! Przez kilka dni byłem w delegacji i poza priv tematami.. Zauważyłem w dyskusji brak podanych przeze mnie podstawowych parametrów - najmocniej przepraszam:

    Standard wykonania budynku: 63 [kWh/m2/rok] - WT2021
    Skrócony bilans energetyczny budynku
    Szacowana moc obliczeniowa budynku 7,96 [kW]
    Szacowane zapotrzebowanie energii 21544 [kWh/rok]
    Szacowane zapotrzebowanie energii CO 17513 [kWh/rok]
    Szacowane zapotrzebowanie energii CWU 4031 [kWh/rok]
    BUDUJEMY NASZ 1. DOM (start: 10.2022):
    • 240 mkw. (12m szer. x 16m dł.), wliczając garaż 1-st
    • dach 2-spad z poddaszem użytkowym
    • porotherm 25 + wewn. 11.5, fundamenty styropian 15cm hydro, elewacja: grafit 20cm lub wełna skalna (jeszcze się waham)
    • pompa ciepła + kominek + rekuperacja + panele foto (pierwszy sezon-dwa spróbuję bez PV)

  5. #25

    Domyślnie

    Uzupełniając powyższą wiadomość:
    otrzymałem na chwilę obecną 2 propozycje pomp ciepła:

    1.VIESSMANN:
    -Pompa ciepła VIESSMANN VITOCAL 200-S D-10
    -Zasobnik buforowy Viessmann 46l
    -Zasobnik C.W.U. 300L Viessmann
    -Miedz chłodnicza
    -Osprzęt zasobnika C.W.U
    -Pompa Willo do cyrkulacji wody ciepłej
    -Zawory i śrubunki
    -Filtr magnetyczny Flamco
    -Rury i kształtki miedziane
    -Naczynia przeponowe C.O i C.W.U.
    -Wstępny filtr wody Dafii
    -Nawodnienie i uruchomienie całej instalacji.
    -5 lat gwarancji firmy Viessmann ( warunek co roczny przegląd )

    KOSZTY:
    MAYTERIAŁ : 48 500 PLN
    USŁUGA: 3 500 PLN
    .................................................. ...........
    RAZEM: 52 000 PLN


    2. POMPA CIEPŁA NIBE:
    -Pompa Nibe AMS 10-16KW
    -Jednostka wewnętrzna BS 05-16
    -Moduł SMO 20
    -Kocioł ELK 9
    -Bufor 100 L
    -Zasobnik C.W.U 200L
    -Miedz chłodnicza
    -Osprzęt zasobnika C.W.U
    -Pompa Willo do cyrkulacji wody ciepłej
    -Zawory i śrubunki
    -Filtr magnetyczny Flamco
    -Rury i kształtki miedziane
    -Naczynia przeponowe C.O i C.W.U.
    -Wstępny filtr wody Dafii
    -Nawodnienie i uruchomienie całej instalacji.
    -3 lat gwarancji firmy NIBE ( warunek co roczny przegląd )

    KOSZTY:
    MATERIAŁY : 47 500 PLN
    USŁUGA: 3 500 PLN
    .................................................. .......
    RAZEM: 51 000 PLN

    Przez weekend powinienem otrzymać propozycje od innych oferentów, w tym propozycję pomp gruntowych (DeDietrich, Bosch, Vaillant).
    Z jednej strony gruntówka kusi, bo pożyje to pewnie kilkanaście lat dłużej (lub więcej) od powietrznej, z drugiej na Opolszczyźnie z której pisze występowanie temperatur poniżej -10C w ciągu ostatnich 3 lat możnaby policzyć na palcach jednej ręki. Koszt wykonania 2 otworów po ok. 90-100m wraz z całą dokumentacją to byłoby ok. 25 000 PLN w moim przypadku.
    BUDUJEMY NASZ 1. DOM (start: 10.2022):
    • 240 mkw. (12m szer. x 16m dł.), wliczając garaż 1-st
    • dach 2-spad z poddaszem użytkowym
    • porotherm 25 + wewn. 11.5, fundamenty styropian 15cm hydro, elewacja: grafit 20cm lub wełna skalna (jeszcze się waham)
    • pompa ciepła + kominek + rekuperacja + panele foto (pierwszy sezon-dwa spróbuję bez PV)

  6. #26
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał ejay3 Zobacz post
    Plus wilgotność w domu 90% grzyb i plesn w gratisie
    Ja pisałem jako kominku gazowym na miejsce tego tradycyjnego. Czyli mozna traktowac jako dodatkowe zrodlo ogrzewania ja juz temat zostal poruszony kominkow, ale nie jest to jego zasadnicze przeznaczenie.

    Twoja wypowiedz tak czy inaczej ma sie nijak do czegokolwiek. Nie wiem co ma wilgotnosc do kominka gazowego.

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janusz_alfa Zobacz post
    Szanowni, dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi! Przez kilka dni byłem w delegacji i poza priv tematami.. Zauważyłem w dyskusji brak podanych przeze mnie podstawowych parametrów - najmocniej przepraszam:

    Standard wykonania budynku: 63 [kWh/m2/rok] - WT2021
    Skrócony bilans energetyczny budynku
    Szacowana moc obliczeniowa budynku 7,96 [kW]
    Szacowane zapotrzebowanie energii 21544 [kWh/rok]
    Szacowane zapotrzebowanie energii CO 17513 [kWh/rok]
    Szacowane zapotrzebowanie energii CWU 4031 [kWh/rok]
    Ktoś to w ogóle policzył czy tylko zadeklarował?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Ktoś to w ogóle policzył czy tylko zadeklarował?
    Sorki ale jak pisałeś o tym w liczeniu tego biegły jesteś – masz dom pasywny a z tym związane doświadczenia swoje – tu już było o tym :
    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Gdyby je posiadał zapewne by je podał, oczywiscie nie mówimy o danych z projektu bo do nich trzeba miec ograniczone zaufanie.
    Tak się składa przy tym, że nie jako rzeczony jest tylko w stanie wiarygodnie to policzyć na papierze, bo wszak nie robi tego za pomocą naukowej aparatury którą rozstawia w miejscu wykonywanej roboty – jako że tylko coś takiego by było odzwierciedleniem stanu rzeczywistego – tylko w realiach jakich ???

    Parametry podane zostało i jeśli ktoś nie udowodni tego, że zostały sfałszowane jak również że autor tematu działając w z góry powziętym zamiarze przedstawia fałszywe dane – to wara od tego ???

    Ramy dyskusji określone zostały – jest problem z tym jakiś – co za problem temat sobie na FM-ie założyć i propagować w nim dążenia swoje ?

    Czy może Ci w tym o wycenę tego chodzi – podasz rząd wielkości swoich ?

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    ....
    Tak się składa przy tym, że nie jako rzeczony jest tylko w stanie wiarygodnie to policzyć na papierze, bo wszak nie robi tego za pomocą naukowej aparatury którą rozstawia w miejscu wykonywanej roboty – jako że tylko coś takiego by było odzwierciedleniem stanu rzeczywistego – tylko w realiach jakich ???

    Parametry podane zostało i jeśli ktoś nie udowodni tego, że zostały sfałszowane jak również że autor tematu działając w z góry powziętym zamiarze przedstawia fałszywe dane – to wara od tego ???

    ...
    Wara to raczej od tematów w których wie sie niewiele lub w ogóle.
    W zasadzie komentarz zbyteczny ale wyniki jasno wskazują na fałszerstwo, ewidentne zresztą. Kto umie to policzy, a to akurat proste jest.

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Ramy dyskusji określone zostały – jest problem z tym jakiś – co za problem temat sobie na FM-ie założyć i propagować w nim dążenia swoje ?

    Czy może Ci w tym o wycenę tego chodzi – podasz rząd wielkości swoich ?
    Jesteście w stanie zaproponować sensowną pompę ciepła do budowanego właśnie domku 240 mkw.?
    ...
    Jaka moc będzie optymalna i jakich rachunków moglibyśmy się spodziewać, gdybyśmy olali temat paneli PV?
    Jak ktoś pyta o optymalną moc dla hipotetycznego domu 240 m2, to kto by to nie był, zawsze będę pytał, czy dokonał dokładnych wyliczeń. Na moją dzisiejszą wiedzę rzucenie "obliczonych kilowatów" na jednym nabraniu powietrza ze słowem "szacowane" powoduje u mnie podejrzenie, że nic policzone nie zostało, a jeśli juz to jakąś sprint-metodą - na przełaj, czytaj "na odpierdol". Ja nic tutaj nie narzucam, tylko pytam o obliczenia, nie szacunki.

    Standard wykonania budynku: 63 [kWh/m2/rok] - WT2021
    Skrócony bilans energetyczny budynku
    Szacowana moc obliczeniowa budynku 7,96 [kW]
    Szacowane zapotrzebowanie energii 21544 [kWh/rok]
    Szacowane zapotrzebowanie energii CO 17513 [kWh/rok]
    Szacowane zapotrzebowanie energii CWU 4031 [kWh/rok]
    (Podkreślenie moje)
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 10-02-2023 o 19:09
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #31

    Domyślnie

    te 52 tys to składa się koszt też rurek co idą w podłodze czy tylko sama instalacja i jakby podpięcie pod rurki? W każdym razie sporo, nie wiem czy przy tej chacie nie szedłbym w zgazowujący drewno. Duzo kWh potrzebuje chatka a prąd powyżej 2 MWh jest drogi. Chyba, że cię stać na taki komfort i nie patrzysz na cenę.

    Pompa ciepła to już przesądzone?

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie za bardzo mozna policzyc wedle WT2021. One spełnione są tylko na papierze, czyli na charakterystyce energetycznej dolączonej do projektu. Spełnione po to aby inwestor uzyskal PNB. Jakie są rzeczywiste parametry budynku nie wie nikt, łącznie z architektem.
    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Wara to raczej od tematów w których wie sie niewiele lub w ogóle.W zasadzie komentarz zbyteczny ale wyniki jasno wskazują na fałszerstwo, ewidentne zresztą. Kto umie to policzy, a to akurat proste jest.
    Że tak powiem - WITAJ.
    Tak się składa, że tu i tam w taki a nie inny sposób kwestie z tym związane właśnie tak są podnoszone – że co – projektanci i architekci bez wyjątku są oszustami, którzy tworzą dokumenty którymi poświadczają kłamstwo i to w urzędzie służy za dowód, bo urzędnicy debile zielonego pojęcia nie mają o niczym i tak samo jest z tymi co później na podstawie tego np. PC dobierają - tak ?

    Co niby projektantowi lub architektowi stoi w tym na przeszkodzie by na papierze wszędzie nawalić np. styropianu ile wlezie i jak to się mieć będzie do tego co i w jaki sposób wykonane zostało ?

    Od dewelopera ktoś dom kupuje i dostaje do tego dokumentację całą a że ma wątpliwość w tym jakąś zleca byś to sprawdził - i co – jeśli wedle twego dane są prawdziwe lub rozbieżności są małe acz zostały sfałszowane – po co – jaki zysk w tym mieć wystawiający te dokumenty by mieć mogli ?

    Bez danych tezę postawiłeś – na podstawie czego – z fusów kawy czy herbaty ją sobie wywróżyłeś – dane uzupełnione zostały i teraz na podstawie czego dalej jak kołek przy swoim stoisz – na dowód przykład jakiś czy coś bardziej namacalnego – proszę – tylko, że nie z fusów a jak już, to z kawy czy herbaty.

    Byś miał choć z tego dane : Ciepło Właściwie - jak i za ile ogrzewać https://cieplo.app, to fakt, że przez wzgląd na między-narodową sławę, to co napisałeś na podstawie dostarczonych danych - uznać by można za prawdę bez liczenia ale jest jak jest i co teraz z tym zrobisz ?

    Tu już nie chodzi o mnie ale autor tematu w szoku być może – jak chcesz zaistniały rozwiązać problem – może coś w rodzaju zakładu – jeśli oszustwo udowodnisz, to autor tematu za trud związany z liczeniem zapłaci a jeśli nie to zostanie oblizanie się smakiem.

    Jak wiadomo to nie są żarty, bo od tego uzależnione w inwestycji jest wiele kasy i jeśli tym co udowodnisz oszczędność zaistnieje – to cóż w tym za problem będzie by zyskiem się podzielić – a jeśli do czynienia z czymś w rodzaju wyciągnięcia pieniędzy tu mamy – to co – kto tu arbitrem w tej sprawie być może – kto czyjemu werdyktowi się podda i skutkiem tego uzna porażkę lub zwycięstwo swoje ?

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Jak ktoś pyta o optymalną moc dla hipotetycznego domu 240 m2, to kto by to nie był, zawsze będę pytał, czy dokonał dokładnych wyliczeń.
    A, to tak tylko.

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Że tak powiem - WITAJ.
    Tak się składa, że tu i tam w taki a nie inny sposób kwestie z tym związane właśnie tak są podnoszone – że co – projektanci i architekci bez wyjątku są oszustami, którzy tworzą dokumenty którymi poświadczają kłamstwo i to w urzędzie służy za dowód, bo urzędnicy debile zielonego pojęcia nie mają o niczym i tak samo jest z tymi co później na podstawie tego np. PC dobierają - tak ?

    Co niby projektantowi lub architektowi stoi w tym na przeszkodzie by na papierze wszędzie nawalić np. styropianu ile wlezie i jak to się mieć będzie do tego co i w jaki sposób wykonane zostało ?

    Od dewelopera ktoś dom kupuje i dostaje do tego dokumentację całą a że ma wątpliwość w tym jakąś zleca byś to sprawdził - i co – jeśli wedle twego dane są prawdziwe lub rozbieżności są małe acz zostały sfałszowane – po co – jaki zysk w tym mieć wystawiający te dokumenty by mieć mogli ?

    Bez danych tezę postawiłeś – na podstawie czego – z fusów kawy czy herbaty ją sobie wywróżyłeś – dane uzupełnione zostały i teraz na podstawie czego dalej jak kołek przy swoim stoisz – na dowód przykład jakiś czy coś bardziej namacalnego – proszę – tylko, że nie z fusów a jak już, to z kawy czy herbaty.

    ...
    Nie pisz nic o CW, nie pisz o fusach z kawy czy herbaty bo sie tylko osmieszasz, to co piszesz tylko pokazuje ze na obliczeniach OZC, swiadectwach energetycznych i charakterystykach energetycznych znasz sie jak wilk na gwiazdach.
    Juz napisałem wczesniej ze ten kto sie zna na prostych działaniach matematycznych wykaze fałszerstwo charakterystyki energetycznej ktore wyniki przedstawił Janusz_alfa.
    Nie mam zamiaru tłumaczyc co i jak , ale z podanych obliczen zapotrzebowania na co i cwu nijak nie wychodzi te 63 kWh/m2*a. Skoro nie wychodzi to musi byc fałszerstwo mające na celu albo sprzedanie projektu który spełnia wymagania WT2021 przez biuro projektowe albo uzyskanie PNB przez architekta adaptujacego. Nie wiem ktory przypadek zachodzi bo Janusz nie podał. Co do praktyki nagminnego fałszowania Ep przez architektów to dopoki nie bedzie weryfikacji ich obliczen cieplnych dopóty takie praktyki bedą miały miejsce. Sprawdziłem to w kilku tysiacach przypadków i te nieliczne obliczenia zgodne z rzeczywistoscią tego problemu nie przesłonią. Zapewne jestes kolejnym obroncą tej kasty, ale dlaczego wspierasz tę patologię nie wiem, nie jest to bynajmniej powód do chwały na forum.
    Wracajac do problemu prawidłowego zaprojektowania ocieplenia doboru okien itd, to architekt nie bawi sie w zadne obliczenia, jego nie interesuje ile energii zuzyje posiadacz domu ktory on zaprojektuje, nie on bedzie płacic za ogrzewanie. Architekt nie ma zadnego interesu aby uzytkownik/posiadacz domu płacił jak najmniej. On ma sprzedac projekt i uzyskac dla niego PNB. To dla architekta wartosc nadrzedna gdyz z tego zyje.
    Jeszcze jedno, nie twierdzę ze wszyscy bez wyjątku architekci są oszustami, nigdzie i nigdy tak nie napisałem, dlaczego mi to zarzucasz? Jednak z dostępnych mi projektów zdecydowana wiekszosc miała sfałszowaną charakterystykę energetyczną, a ponieważ były to projekty z całego kraju to sądzę to fałszowanie jest wszedzie powszechne.
    Kwestionowanie tego faktu to wspieranie tej patologii. Dlaczego???

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie mam zamiaru tłumaczyc co i jak , ale z podanych obliczen zapotrzebowania na co i cwu nijak nie wychodzi te 63 kWh/m2*a. Skoro nie wychodzi to musi byc fałszerstwo mające na celu albo sprzedanie projektu który spełnia wymagania WT2021 przez biuro projektowe albo uzyskanie PNB przez architekta adaptujacego.

    Architekt nie ma zadnego interesu aby uzytkownik/posiadacz domu płacił jak najmniej. On ma sprzedac projekt i uzyskac dla niego PNB. To dla architekta wartosc nadrzedna gdyz z tego zyje.
    No dobra – to ja na świadków sobie biorę FM forom i uznaję to, że na podstawie tego racja jest po stronie Twojej i że to jest wystarczające by dokładnie tak a nie inaczej o tym stanowić.
    Tylko jakim sposobem tak trafnie wyraziłeś się o tym nie mając bladego pojęcia co po tym o tym napisane zostanie – Ty napisałeś a dopiero długo/długo po tym – pojawiły się te dane ?

    W zacytowanym w kwestii architekta mamy do czynienia ze sprawami które się wykluczają, bo jak architekt ma – czy jak architekt może – skoro jest norma na to i wedle niej projekt musi spełniać określone parametry, to łacha jakaś z jego strony jest czy co ?
    Architekta fakt, że mogą walić ewentualne oszczędności użytkownika ale to co na papierze nakreśli i napisze to nikt tego nawet toporem nie wyrąbie.

    Te zaś wkładanie słów swoich w usta moje Ci daruję tym razem ale WIESZ !

    Piłka jest po stronie autora tematu – kciuki zaciskam – zobaczymy jak się do tego odniesie, bo tak jak @Ratpaw zauważył, iż tu do czynienia mamy ze „skróconym bilansem i szacowanymi”.

    Wiesz komu kibicuję i jeszcze wiedz jedno, że gdyby autor tematu się nie odezwał i tym razem, to jak nic stał bym przy tym, że któryś z FM-u ten temat sobie założył aby poruszone tu kwestie zawsze były na samym początku tematów FM.

    Dowodzik prosty na to – a se zobacz o czy dyskusja była od założenia tematu do pojawienia się danych na temat tego.

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Od 2024 r. zakaz palenia w kominkach drewnem będzie obowiązywał także w województwie mazowieckim
    Dasz namiary na tę uchwałę? Bo a w artykule nie ma takiej tezy.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    ....
    Tylko jakim sposobem tak trafnie wyraziłeś się o tym nie mając bladego pojęcia co po tym o tym napisane zostanie – Ty napisałeś a dopiero długo/długo po tym – pojawiły się te dane ?

    .....
    Znalezc projekt w którym charakterystyka energetyczna nie jest sfałszowana to jak wygrana w lotto. Faktycznie to duzo myslec nie trzeba, rozbieznosci przy ofertach, brak ozc niezaleznego od charakterystyki z projektu jednoznacznie wskazują, ze charakterystyka projektowa jest to lipa.

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dasz namiary na tę uchwałę? Bo a w artykule nie ma takiej tezy.
    W wyszukiwarkę wklepałem : zakaz palenia w kominkach na Mazowszu i to wyskoczyło a trochę niżej tego z Muratordom artykuł – spróbuj z ciekawości.

    Co sądzisz o tym :
    Cytat Napisał Janusz_alfa Zobacz post
    Szanowni, dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi! Przez kilka dni byłem w delegacji i poza priv tematami.. Zauważyłem w dyskusji brak podanych przeze mnie podstawowych parametrów - najmocniej przepraszam:
    Standard wykonania budynku: 63 [kWh/m2/rok] - WT2021
    Skrócony bilans energetyczny budynku
    Szacowana moc obliczeniowa budynku 7,96 [kW]
    Szacowane zapotrzebowanie energii 21544 [kWh/rok]
    Szacowane zapotrzebowanie energii CO 17513 [kWh/rok]
    Szacowane zapotrzebowanie energii CWU 4031 [kWh/rok]

    BUDUJEMY NASZ 1. DOM (start: 10.2022):
    • 240 mkw. (12m szer. x 18m dł.), wliczając garaż 1-st
    • dach 2-spad z poddaszem użytkowym
    • porotherm 25 + wewn. 11.5, fundamenty styropian 15cm hydro, elewacja: grafit 20cm lub wełna skalna (jeszcze się waham)
    • pompa ciepła + kominek + rekuperacja + panele foto (pierwszy sezon-dwa spróbuję bez PV)
    @Janusz_alfa sam se buduje a ma być tak jak by od dewelopera kupował który przez układy i konszachty swoje rżnie autora tematu na kase.
    Tak jak, to @asolt tłumaczy, to i @Ratpaw pasywnego nie ma a skoro jest osobą to liczącą, to co – naigrywa się z nas ? - no przecież kto jak kto ale on w butelkę nie dał by się nabić !

    W kwestii tego swą opinię wyrazisz :
    Cytat Napisał Janusz_alfa Zobacz post
    Uzupełniając powyższą wiadomość:
    otrzymałem na chwilę obecną 2 propozycje pomp ciepła:
    1.VIESSMANN:
    -Pompa ciepła VIESSMANN VITOCAL 200-S D-10
    -Zasobnik buforowy Viessmann 46l
    -Zasobnik C.W.U. 300L Viessmann
    -Miedz chłodnicza
    -Osprzęt zasobnika C.W.U
    -Pompa Willo do cyrkulacji wody ciepłej
    -Zawory i śrubunki
    -Filtr magnetyczny Flamco
    -Rury i kształtki miedziane
    -Naczynia przeponowe C.O i C.W.U.
    -Wstępny filtr wody Dafii
    -Nawodnienie i uruchomienie całej instalacji.
    -5 lat gwarancji firmy Viessmann ( warunek co roczny przegląd )
    KOSZTY:
    MAYTERIAŁ : 48 500 PLN
    USŁUGA: 3 500 PLN
    .................................................. ...........
    RAZEM: 52 000 PLN

    2. POMPA CIEPŁA NIBE:
    -Pompa Nibe AMS 10-16KW
    -Jednostka wewnętrzna BS 05-16
    -Moduł SMO 20
    -Kocioł ELK 9
    -Bufor 100 L
    -Zasobnik C.W.U 200L
    -Miedz chłodnicza
    -Osprzęt zasobnika C.W.U
    -Pompa Willo do cyrkulacji wody ciepłej
    -Zawory i śrubunki
    -Filtr magnetyczny Flamco
    -Rury i kształtki miedziane
    -Naczynia przeponowe C.O i C.W.U.
    -Wstępny filtr wody Dafii
    -Nawodnienie i uruchomienie całej instalacji.
    -3 lat gwarancji firmy NIBE ( warunek co roczny przegląd )

    KOSZTY:
    MATERIAŁY : 47 500 PLN
    USŁUGA: 3 500 PLN
    .................................................. .......
    RAZEM: 51 000 PLN
    Przez weekend powinienem otrzymać propozycje od innych oferentów, w tym propozycję pomp gruntowych (DeDietrich, Bosch, Vaillant).
    Z jednej strony gruntówka kusi, bo pożyje to pewnie kilkanaście lat dłużej (lub więcej) od powietrznej, z drugiej na Opolszczyźnie z której pisze występowanie temperatur poniżej -10C w ciągu ostatnich 3 lat możnaby policzyć na palcach jednej ręki. Koszt wykonania 2 otworów po ok. 90-100m wraz z całą dokumentacją to byłoby ok. 25 000 PLN w moim przypadku.
    Co by się nie okazało, że szczęście takie samo ma do wszystkiego !
    Ostatnio edytowane przez samsu ; 11-02-2023 o 19:05

  19. #39

    Domyślnie

    To jak Pany - @Janusz_alfa raczej chyba już odpadł – temat wolny - orać zaczać można czy by tematu nie zaśmiecać na razie nie wyjeżdżać z tym co autorowi tematu powinno być wiadome i co przy waszym współudziale usiłuje ukryć przed potencjalnie zainteresowanymi PC gruntowymi.
    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Jak my mamy ci oszacować koszt energii jak nawet nie podaleś parametrow budynku, izolacji itp.
    Podaj chociaz zapotrzebiwanie na cieplo z projektu.
    PC pracują srednio z COPem okolo 3.5, gruntowe troche lepiej. Podziel wiec to przez tą liczbę, pomnóz razy koszt energii i ci mniej wiecej wyjdzie.

    Ja za dwa razy mniejszy dom, placilem w zeszlym roku jakieś 1500zł/rok za ogrzewanie i cieplą wodę ale te czasy już minely. Szacuje że w tym roku będzie to dwa razy tyle...
    Do tego robią nas w konia i w praktyce likwidują taryfy G12 i G12w powyzej 2MWh wiec rachunki mocno skoczą....
    O co w tym wytłuszczonym i powiększonym chodzi – jak się zaczęło gadanie o tym co 2 zł/kWh miała kosztować to było, że by kij na kiju miał stanąć czy że kij w kij wbić się miał, to nie ruszą i nie zmienią tego.

    Ktoś coś wie więcej lub ma na to ???

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    te 52 tys to składa się koszt też rurek co idą w podłodze czy tylko sama instalacja i jakby podpięcie pod rurki? W każdym razie sporo, nie wiem czy przy tej chacie nie szedłbym w zgazowujący drewno. Duzo kWh potrzebuje chatka a prąd powyżej 2 MWh jest drogi. Chyba, że cię stać na taki komfort i nie patrzysz na cenę.

    Pompa ciepła to już przesądzone?
    Hej. Tak jak podane: robocizna + pompa + rurki, czyli total.
    Tak, z pompą już przesądzone. W dalszym ciągu nie otrzymałem niestety pozostałych ofert, a szkoda, bo chętnie bym je tu z Wami przedyskutował.

    Ad. asumpcji, że coś tutaj kombinuję, prezentuję komercyjne podejście (sprzedaż projektu? ), itp. - szkoda sił się odnosić.
    Energetyczne wyliczenia wkleiłem z oferty Viessmannowskiej na pompę - instalator widział projekt wraz z projektem technicznym (obecnie nie mam go w posiadaniu, ani fizycznym ani w PDF, stąd bazuję i wklejam to, co otrzymałem od oferenta). Jak domniemam Viessman i inni producenci pomp posiadają swoje własne generatory ofert, gdzie wprowadzając dane, system wypluwa proponowane rozwiązania.
    BUDUJEMY NASZ 1. DOM (start: 10.2022):
    • 240 mkw. (12m szer. x 16m dł.), wliczając garaż 1-st
    • dach 2-spad z poddaszem użytkowym
    • porotherm 25 + wewn. 11.5, fundamenty styropian 15cm hydro, elewacja: grafit 20cm lub wełna skalna (jeszcze się waham)
    • pompa ciepła + kominek + rekuperacja + panele foto (pierwszy sezon-dwa spróbuję bez PV)

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony