dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Exclamation Nadproże strunobetonowe 3,6m - grozi katastrofą budowlaną?

    Cześć i czołem!

    Budujemy BRI na zgłoszenie stąd brak projektu - proszę o konstruktywną krytykę czy ma to szansę zagrać.

    Główne obawy mamy w związku z tak długimi podciągami nad dwoma lewymi oknami 310x60
    KONBET podaje sumę nośność dwóch podciągów 12,8kN na m2 - m2 ściany z silki24 to 340kg - oni utwierdzają że będzie ok.

    Waga Silki na tych 3 metrach to ~1 tona + wieniec 24x24 z drewnianym stropem + dach i ewentualny śnieg.

    Inne kwestie to:
    - filary na których się owe podciągi opierają - lać słupy czy silka wytrzyma?
    - filar 27cm między oknami tarasowymi (góra) - lać słup czy silka wytrzyma?
    - wielkość / głębokość / zbrojenie - stóp pod drewniane słupy podtrzymujące 2,5 metrową kontynuacje dachu (zadaszenie tarasu)

    https://ibb.co/xghYPND


    Za każdą opinię za / przeciw / zdecydowanie NIE przeciw będziemy wdzięczni!
    Ostatnio edytowane przez LuKinu ; 03-02-2023 o 22:52

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Cytat Napisał LuKinu Zobacz post
    Cześć i czołem!

    Budujemy BRI na zgłoszenie stąd brak projektu - proszę o konstruktywną krytykę czy ma to szansę zagrać.

    Główne obawy mamy w związku z tak długimi podciągami nad dwoma lewymi oknami 310x60
    KONBET podaje sumę nośność dwóch podciągów 12,8kN na m2 - m2 ściany z silki24 to 340kg - oni utwierdzają że będzie ok.

    Waga Silki na tych 3 metrach to ~1 tona + wieniec 24x24 z drewnianym stropem + dach i ewentualny śnieg.

    Inne kwestie to:
    - filary na których się owe podciągi opierają - lać słupy czy silka wytrzyma?
    - filar 27cm między oknami tarasowymi (góra) - lać słup czy silka wytrzyma?
    - wielkość / głębokość / zbrojenie - stóp pod drewniane słupy podtrzymujące 2,5 metrową kontynuacje dachu (zadaszenie tarasu)

    https://ibb.co/xghYPND


    Za każdą opinię za / przeciw / zdecydowanie NIE przeciw będziemy wdzięczni!
    Jeśli wymiary podciągu są dobrze policzone to nie będę dyskutował. 12kN/m2 to 1223kg na m2. Dla 3metrowego podciągu daje to 3669kG więc tona silki nie zrobi na nim raczej wrażenia. Wieniec, dach i obciążenie śniegiem będą rozłożone na całość budynku.
    Jedynie co przykuło moją uwagę to po pierwsze rozmiary podciągów czyli 12 x 12 na ścianie 24cm ?
    Tam prawdopodobnie są dwa podciągi jeden obok drugiego co automatycznie podwaja nośność.
    Po drugie to 15 cm posadowienie dwóch podciągów na słupie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał LuKinu Zobacz post
    Cześć i czołem!

    Budujemy BRI na zgłoszenie stąd brak projektu - proszę o konstruktywną krytykę czy ma to szansę zagrać.

    Główne obawy mamy w związku z tak długimi podciągami nad dwoma lewymi oknami 310x60
    KONBET podaje sumę nośność dwóch podciągów 12,8kN na m2 - m2 ściany z silki24 to 340kg - oni utwierdzają że będzie ok.

    Waga Silki na tych 3 metrach to ~1 tona + wieniec 24x24 z drewnianym stropem + dach i ewentualny śnieg.

    Inne kwestie to:
    - filary na których się owe podciągi opierają - lać słupy czy silka wytrzyma?
    - filar 27cm między oknami tarasowymi (góra) - lać słup czy silka wytrzyma?
    - wielkość / głębokość / zbrojenie - stóp pod drewniane słupy podtrzymujące 2,5 metrową kontynuacje dachu (zadaszenie tarasu)

    https://ibb.co/xghYPND


    Za każdą opinię za / przeciw / zdecydowanie NIE przeciw będziemy wdzięczni!
    Kolego, możesz spać spokojnie, mam te nadproża struno betonowe Konbet takiej samej długości (3,6 m) w dwóch miejscach - na bramą garażową i nad przesuwką HS w salonie, siódmy rok użytkowania i wszystko w porządku.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Cytat Napisał LuKinu Zobacz post
    KONBET podaje sumę nośność dwóch podciągów 12,8kN na m2 - m2 ściany z silki24 to 340kg - oni utwierdzają że będzie ok.
    Dziwne, możesz podać źródło takiej informacji? - nośność dwóch nadproży wyrażona w "kN na m2" ??
    Masz na myśli nadproża Konbet SBN 12/12 2S czy SBN 12/12 3S ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Cytat Napisał LuKinu Zobacz post
    Cześć i czołem!
    Budujemy BRI na zgłoszenie stąd brak projektu - proszę o konstruktywną krytykę ...
    Za każdą opinię za / przeciw / zdecydowanie NIE przeciw będziemy wdzięczni!
    przy okazji tego wpisu, bardzo chętnie wyrażę swoją Opinię :
    Ustawodawca stwierdził zmieniając " ambitnie " Prawo Budowlane, że takie obiekty ( BRI ) na Zgłoszenie i bez projektu, nawet jeżeli się " złożą " przygniatając X tonami użytkowników obiektu - to oni wyjdą z tego cało ! i mogą spać spokojnie. Kuriozum na skalę europejską ! Można jedynie czekać na pierwszą katastrofę ( oby nie ! )
    Jeśli chcesz się od tego uchronić, zleć zdroworozsądkowo choćby przeliczenie konstrukcji obiektu przez uprawnionego projektanta konstrukcji, aby " spać spokojnie " czego serdecznie życzę.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Jeśli wymiary podciągu są dobrze policzone to nie będę dyskutował. 12kN/m2 to 1223kg na m2. Dla 3metrowego podciągu daje to 3669kG więc tona silki nie zrobi na nim raczej wrażenia. Wieniec, dach i obciążenie śniegiem będą rozłożone na całość budynku.
    Jedynie co przykuło moją uwagę to po pierwsze rozmiary podciągów czyli 12 x 12 na ścianie 24cm ?
    Tam prawdopodobnie są dwa podciągi jeden obok drugiego co automatycznie podwaja nośność.
    Po drugie to 15 cm posadowienie dwóch podciągów na słupie.

    Chcę zastosować dwa podciągi / nadproża obok siebie - 3 struny w każdym o wymiarach 12x12 co daje 24 cm szerokości (tyle co silka 24)
    Miła Pani z Konbetu podała mi nośność jednego nadproża na poziomie 6,4kN / m2 co przy 2 nadprożach daje 12,8kN/m2.
    Jedynie mam wątpliwości czy nośność mogę liczyć z tak prostego wzoru: długość x nośność = całkowita nośność. w końcu czym bliżej środka tym "dźwignia" większa.

    Posadowienie w tym wypadku wyjdzie po 25 cm z każdej strony - pytanie czy na zbrojonym słupie czy silkowej ścianie będzie ok.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Kolego, możesz spać spokojnie, mam te nadproża struno betonowe Konbet takiej samej długości (3,6 m) w dwóch miejscach - na bramą garażową i nad przesuwką HS w salonie, siódmy rok użytkowania i wszystko w porządku.
    Właśnie widziałem wcześniej Twoje zdjęcia - stąd mój pomysł
    Rozumiem że na nim u Ciebie jest strop lany, ściana kolankowa, wieniec 24 i dach 2 spadowy?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Dziwne, możesz podać źródło takiej informacji? - nośność dwóch nadproży wyrażona w "kN na m2" ??
    Masz na myśli nadproża Konbet SBN 12/12 2S czy SBN 12/12 3S ?
    Źródło: miła Pani z obsługi klienta KONBET
    Oczywiście mam na myśli 3 struny - 2 sztuki obok siebie

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    przy okazji tego wpisu, bardzo chętnie wyrażę swoją Opinię :
    Ustawodawca stwierdził zmieniając " ambitnie " Prawo Budowlane, że takie obiekty ( BRI ) na Zgłoszenie i bez projektu, nawet jeżeli się " złożą " przygniatając X tonami użytkowników obiektu - to oni wyjdą z tego cało ! i mogą spać spokojnie. Kuriozum na skalę europejską ! Można jedynie czekać na pierwszą katastrofę ( oby nie ! )
    Jeśli chcesz się od tego uchronić, zleć zdroworozsądkowo choćby przeliczenie konstrukcji obiektu przez uprawnionego projektanta konstrukcji, aby " spać spokojnie " czego serdecznie życzę.
    Dziękuję za opinię

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał LuKinu Zobacz post
    Właśnie widziałem wcześniej Twoje zdjęcia - stąd mój pomysł
    Rozumiem że na nim u Ciebie jest strop lany, ściana kolankowa, wieniec 24 i dach 2 spadowy?
    Jest nawet więcej, dach wielospadowy pokryty ceramiką, strop lżejszy bo ceramiczny, ściana kolankowa a jakże, wieniec wyobraź sobie też. Śmiej się śmiej, ale to Ty masz problem nie ja, ja chciałem pomóc.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Jest nawet więcej, dach wielospadowy pokryty ceramiką, strop lżejszy bo ceramiczny, ściana kolankowa a jakże, wieniec wyobraź sobie też. Śmiej się śmiej, ale to Ty masz problem nie ja, ja chciałem pomóc.
    o kurczę, zupełnie nie miałem intencji wyśmiewania - wybacz jeśli tak to zinterpretowałeś - ta emotka to szczery uśmiech (bo na serio na Twoich zdjęciach widziałem to rozwiązanie i się zainspirowałem że tak się da ) - nie śmiech.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał LuKinu Zobacz post
    o kurczę, zupełnie nie miałem intencji wyśmiewania - wybacz jeśli tak to zinterpretowałeś - ta emotka to szczery uśmiech (bo na serio na Twoich zdjęciach widziałem to rozwiązanie i się zainspirowałem że tak się da ) - nie śmiech.
    O kurcze, kiedy ja te zdjęcia wstawiałem, że nie kojarzę? W takim razie sory za nietakt.
    Swoją drogą jak temat, dalej spędza sen z powiek, czy przeliczyłeś i śpisz spokojnie?
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Cytat Napisał LuKinu Zobacz post
    Chcę zastosować dwa podciągi / nadproża obok siebie - 3 struny w każdym o wymiarach 12x12 co daje 24 cm szerokości (tyle co silka 24)
    Miła Pani z Konbetu podała mi nośność jednego nadproża na poziomie 6,4kN / m2 co przy 2 nadprożach daje 12,8kN/m2.
    Jedynie mam wątpliwości czy nośność mogę liczyć z tak prostego wzoru: długość x nośność = całkowita nośność. w końcu czym bliżej środka tym "dźwignia" większa.
    Cytat Napisał LuKinu Zobacz post
    Źródło: miła Pani z obsługi klienta KONBET
    Oczywiście mam na myśli 3 struny - 2 sztuki obok siebie
    Nośność nadproża nie jest wyrażana w kN/m2.
    Nadproże SBN 12/12 3S L=3600mm ma dopuszczalne obciążenie obliczeniowe 5,47 kN/m ((na metr bieżący a nie na metr kwadratowy).
    Dwa nadproża SSBN 12/12 3S mają dopuszczalne obciążenie obliczeniowe = 2 x 5,47 kN/m = 10,94 kN/m (bieżący).
    Krótkotrwałe ugięcie nadproża od 1/3 tego obciążenia to 6,01 mm.
    źródło: Deklaracja właściwości użytkowych nr 34/2021 KONBET

    Co dokładnie opiera się na tych nadprożach?
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 06-02-2023 o 13:23
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Nośność nadproża nie jest wyrażana w kN/m2.
    Nadproże SBN 12/12 3S L=3600mm ma dopuszczalne obciążenie obliczeniowe 5,47 kN/m ((na metr bieżący a nie na metr kwadratowy).
    Dwa nadproża SSBN 12/12 3S mają dopuszczalne obciążenie obliczeniowe = 2 x 5,47 kN/m = 10,94 kN/m (bieżący).
    Krótkotrwałe ugięcie nadproża od 1/3 tego obciążenia to 6,01 mm.
    źródło: Deklaracja właściwości użytkowych nr 34/2021 KONBET

    Co dokładnie opiera się na tych nadprożach?

    Coś takiego znalazłem:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-02-6 o 14.48.02.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	22,0 KB
ID:	463623

    Na nadprożach będzie kontynuacja ściany nośnej - 90 cm silki 24cm (950 kg na 3 metrach), na tym wieniec 24x24 - do niego kieszenie na strop drewniany , wyżej dach dwuspadowy - niesymetryczny
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-02-6 o 14.41.08.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	13,2 KB
ID:	463621   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-02-6 o 14.41.16.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	7,7 KB
ID:	463622  
    Ostatnio edytowane przez LuKinu ; 06-02-2023 o 14:56

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Cytat Napisał LuKinu Zobacz post
    Coś takiego znalazłem:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-02-6 o 14.48.02.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	22,0 KB
ID:	463623

    Na nadprożach będzie kontynuacja ściany nośnej - 90 cm silki 24cm (950 kg na 3 metrach), na tym wieniec 24x24 - do niego kieszenie na strop drewniany , wyżej dach dwuspadowy - niesymetryczny
    Nie licz 950 kG na 3 metrach tylko 950 kg / 3m = 317 kg/m czyli 3,17 kN/m.
    Jaki ma ciężar ta ściana z Silki w kG/m2 lub w kg/m3 jako silka ?
    Silka E wg katalogu ma 1500 kg/m3 co daje obciążenie 1500kg/m3 x 0,24m x 0,90m = 324 kg/m czyli 972 kg na 3 metrach lub 1004 kg na 3,1 metra.
    Ale jest to obciążenie charakterystyczne a nie obliczeniowe które służy do doboru nadproża i określenia jego przydatności.

    Musisz zebrać sumę wszystkich obciążeń przypadających te dwie belki SBS 12/12 3S w kN/m bieżący
    - c. własny belek
    - c.własny wieńca
    - c. własny ściany nad nadproże- tynki na tych elementach
    - oddziaływanie ze stropu nad parterem policzone z 1/2 rozpiętości razem z c. wł stropu, warstw wykończeniowych i obc. użytkowego
    - oddziaływanie z konstrukcji dachu (też penie z połowy rozpiętości całego dachu)
    - obciążenie śniegiem
    Wszystkie obciążenia liczysz jako obliczeniowe a nie charakterystyczne !!
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony