dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Instalacja elektryczna - o czym warto pamiętać w 2023

    Hej,

    mam dom w stanie SSO i będę go wykańczał metodą gospodarczą, będę też szukał elektryka żeby z nim skonsultować wszystko(przewody sobie rozciągnę), do prób i podbicia papierów

    W projekcie mam projekt instalacji elektrycznej i w sumie w podstawowej wersji jest całkiem nawet wystarczający ALE nie ma instalacji teletechnicznej i mam kilka pytań.

    Jak napisałem wszystko skonsultuję z elektrykiem ale chcę mieć też jakąś wiedze co się teraz montuje i w co warto zainwestować.

    - ogólnie co warto wziąć pod uwagę przy rozprowadzaniu instalacji elektrycznej ? (np. ej pamiętaj o tych niebieskich puszkach w odpowiednich miejscach itp.)
    - czy warto rozprowadzać przewody na przyszłość w razie co np. na fotowoltaikę czy tam pompę ciepła bo pewnie w przyszłości w domu się pojawi ?
    - na razie nie będzie rolet i nie wiem czy kiedykolwiek będą, czy wyprowadzić przewody?

    Trochę się jeszcze głowie czy przewody puszczać w styropianie pod wylewką czy po ścianach(porotherm) ale jest sporo tematów o tym i chyba jak kto woli.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Instalacji przyszłościowych takich jak fotowoltaika czy pompa ciepła raczej się nie planuje. W pomieszczeniu technicznym gdzie będzie piec wystarczy zaplanować trójfazowe przyłącze. Z drugiej strony takie pomieszczenia są zawsze w okolicach garażu więc tym bardziej linia będzie wykorzystana.
    Jeśli na razie nie planujesz rolet i nie jesteś pewien to nie planuj.
    Jeśli naprawdę sam rozłożysz instalację elektryczną, zrobisz dla niej bruzdy obsadzisz na odpowiednim poziomie puszki tak aby nie było kolizji z tynkarzami ( oni niechętnie to robią ) myślę że wystarczy ci zajęcia.
    Instalację takie jak internet, telewizję, alarm ze wszystkich punktów ciągnij na nieużytkowe poddasze lub strych nad nim i dopiero tam należy zaplanować Multiswitch do anten i switch do internetu.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuje za podpowiedź,

    ale to np. na fotowoltaikę nie zostawiać żadnych przejść przez strop - chodzi mi o miejsce na przewody? (na razie nie ma przepustów ale jest komin, który raczej nie będzie używany bo będzie wentylacja mechaniczna więc chyba go użyję żeby przeciągać przewody między piętrami )

    Co do rozciągania przewodów to jeszcze nie wiem czy ciągnąc w posadzce czy bruzdować czy płaski przewód po ścianie normalnie puścić. Jest trochę dyskusji na forum ale chyba nie ma jednego słusznego sposobu.

  4. #4

    Domyślnie

    Zamiast niebieskich puszek z kieszenią wystarczą zwykłe pogłębiane puszki - spora różnica cenowa a w tej dodatkowo pogłębianej sterownik do oświetlenia czy rolety też się zmieści.
    Rozdzielnicę multimedialną daj do pomieszczenia technicznego a nie na strych. Tam będą lepsze warunki temperaturowe dla sprzętu.
    Nie wiem ile planujesz odbiorników TV ale zrób to bez multiswitcha, będzie mniej awaryjnie i taniej.
    Ja zawsze przygotowuję pod fotowoltaikę tak, że później instalatorzy mają bez kucia i wiercenia. Z reguły są z tego zadowoleni
    Jeśli ma być przyszłościowo to przede wszystkim rozdzielnica musi być z zapasem wolnego miejsca.
    Wszystko zależy od budżetu. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że ktoś kto przy wykonywaniu instalacji nie chciał niczego na przyszłość przygotowywać dzwoni po kilku latach bo chciałby kamery, domofon itp. Takie rzeczy wychodzą zdecydowanie taniej gdy przewody są przygotowane na etapie robienia instalacji. Później w gotowym otynkowanym budynku trzeba kuć i wiercić i przytulać się z wełną mineralną.
    Przy instalacji jest dużo do ustalenia, ciężko przez forum to wszystko przekazać.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony