dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    pigularz

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-695
    Posty
    3

    Domyślnie Trudny wybór materiału

    Witam forumowiczów
    Spadła na mnie budowa pawilonu handlowego.
    Ponieważ znakomita większość postów dotyczy budowy domów pozwoliłem sobie napisać.

    Budynek parterowy 80 m2 dach płaski, grunt stabilny, wielkopolska.
    Projektant dopuszcza i płytę fundamentową i ławę.
    Ponieważ jestem ograniczony czasowo założyłem że będzie to ściana jednowarstwowa.
    Projektant jako strop zaproponował 16 cm płytę PIR na metalowych legarach.
    Jako ogrzewanie służyła będzie klimatyzacja.

    Założenie było takie: 42 cm BK solbet ideal na ściany- nie najdrożej szybko z racji gabarytu i oszczędność czasu i środków z racji nie ocieplania.

    Rozmowy z potencjalnymi wykonawcami zaowocowały następującymi wątpliwościami

    Jeden wykonawca twierdzi że nikt z tego nie buduje -powinno być bk 24 cm + 15/20 cm styropian.
    Argument jest taki że trudno postawić prostą ścianę i lepiej niedoskonałości muru wyrównać właśnie styropianem a i budynek będzie cieplejszy.
    Kolejny argument to mostki cieplne powstałe z racji konieczności wykonania nadproży o innej grubości niż mur

    Kolejny wykonawca proponuje bloczki ytong 48 twierdząc że są lepsze izolacyjnie od solbet.

    Wiem że to dział ścian ale rozterki mam również odnośnie wyboru ława czy płyta.
    Nie będzie ogrzewania podłogowego a i budynek będzie handlowy więc czy jest sens budowy na płycie?

    Uprzejmie proszę o uwagi dotyczące proponowanych rozwiązań-
    również czy wybór stropu jest właściwy-tu projektant i wykonawcy są zgodni że wybór jest trafny.

    pozdrawiam serdecznie
    Paweł

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    cóż, ściana jednowarstwowa wymaga bardzo dokładnego wykonawcy. Pamiętaj, ze przy jednowarstwowych jest problem ze szczelnością gniazdek elektrycznych (chyba, ze planujesz instalacje natynkowe a nie wkuwane?).

    Dlatego wszyscy walą styropian, nawet jak murują ogrodzenie, bo nim się wszystko wyrówna i ukryje niedoróbki wykonawcze.

  3. #3

    Domyślnie

    Mur ściany dwuarstwowej postawisz 2x szybciej niż ściany jednowarstwowej.
    Oklejenie styropianem 1 dzień.
    Na drugi dzień kołkowanie, siatka i narożniki. Trzeci dzień na związanie kleju. Czwartego dnia tynk.
    Ścianę jednowarstwową murujesz 2x dłużej niż dwuwarstwową. Jak murarz paprak to mogą być nierówności rzędu 2-3 mm, ale to wyrównasz tynkiem.
    Tynkowanie 2-3 dni.
    Płyta fundamentowa od a do z to maksymalnie 4 dni.
    Czyli płyta i ściana 2w i jesteś pewnie tydzień do przodu ))
    Ogrzewanie klimą to super rozwiązanie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony