dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Pękające płytki pod futrynami

    Witam.
    Przed miesiącem zamieszkaliśmy w nowym domu. Na podłogach w łazienkach i na korytarzu daliśmy plytki w formacie 120x60.
    Po wprowadzeniu zauważyliśmy w jednym miejscu pęknięcie płytki pod futryną (w miejscu w którym płytka była docięta w kształt L). Teraz zauważylismy, że te delikatne pęknięcia są w kilku miejscach (pęknięcie zawsze idzie od rogu miejsca dociętego w kształt L i zawsze jest to pod futryną).
    Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna? Błąd płytkarza, błąd przy montażu drzwi, czy po prostu praca budynku i to, że płytka w tym miejscu jest oslabiona.

    Z góry dziękuję za odpowiedźi

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Cytat Napisał Januszzz Zobacz post
    Witam.
    Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna? Błąd płytkarza, błąd przy montażu drzwi, czy po prostu praca budynku i to, że płytka w tym miejscu jest oslabiona.
    Zapewne przyczyną jest jedno i drugie. Docięta płytka jest osłabiona więc jeśli płytka znajduje się pod futryną to w związku z pracą budynku należało by pozostawić 1mm szczelinę maskując ją akrylem itp.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Wiem, że teraz już nic nie zmienię i wychodzi na to, że płytki zostały położone dobrze i drzwi "teoretycznie" również. Ale czy zostawianie tej 1 mm szczeliny jest ogólnie stosowaną praktyką w takich przypadkach i ktoś powinien to zasugerować czy nawet zrobić sam od siebie czy raczej na szczególne zyczenie klienta?

  4. #4

    Domyślnie

    https://files.fm/u/x9kavjyem
    Tu jest zdjęcie jednej z płytek, ogólnie nie rzuca się to w oczy, trzeba spojrzeć pod odpowiednim kątem, czy to może się jakoś powiększyć, zrobić się większa szczelina?
    Jest sens przejechać to jakimś wypełniaczem czy czym podobnym?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    W progach pewnie były dylatacje w wylewce (powinny być). Żeby ich nie przenosić na płytki potrzebne są specjalne maty kompensacyjne i jest wtedy duża szansa, że nie popęka. Oczywiście klej musi być co najmniej S2. Kładzenie w tym miejscu płytek wyciętych w L dodatkowo zwiększa ryzyko.
    A jeżeli jest ogrzewanie podłogowe to przed położeniem płytek konieczne jest wygrzanie wylewki. Przed klejeniem jaka była wilgotność wylewki?

    Jeżeli nie było maty i dylatacja nie została przeniesione i/lub nie był klej S2 i/lub wylewka nie była sucha i/lub podłogówka nie została wygrzana - błąd glazurnika.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Cytat Napisał Januszzz Zobacz post
    https://files.fm/u/x9kavjyem
    Tu jest zdjęcie jednej z płytek, ogólnie nie rzuca się to w oczy, trzeba spojrzeć pod odpowiednim kątem, czy to może się jakoś powiększyć, zrobić się większa szczelina?
    Jest sens przejechać to jakimś wypełniaczem czy czym podobnym?
    Pytanie bez zamieszczania zdjęcia może jednak zbić z tropu. Na fotce widoczne pęknięcie powstało na 90% w wyniku braku zachowanej dylatacji dwóch płaszczyzn podłogowych pomiędzy dwoma pomieszczeniami. Takie dylatacje ( nacięcia w wylewce ) są w każdych progach drzwi, natomiast brak ich na okładzinie podłogowej czyli płytkach. Obie wylewki pracują różnie stąd naprężenie spowodowało pęknięcie.
    Płytkarz powinien to wiedzieć i poinformować państwa o problemie w sposobie kładzenia. W tym wypadku brak jest dobrych rozwiązań i nawet kleje wysokoelastyczne nie radzą sobie z problemem.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Januszzz Zobacz post
    https://files.fm/u/x9kavjyem
    Tu jest zdjęcie jednej z płytek, ogólnie nie rzuca się to w oczy, trzeba spojrzeć pod odpowiednim kątem, czy to może się jakoś powiększyć, zrobić się większa szczelina?
    Jest sens przejechać to jakimś wypełniaczem czy czym podobnym?
    Niczym tego nie wypełnisz, a czy będzie się powiększać - może ale na pewno z czasem zrobi się bardziej ostre i widoczne.
    Najlepszym rozwiązaniem jest póki czas* wybicie pękniętej płytki, i tu są dwa rozwiązania - przyklejenie identycznie dociętej na klej sylikonowy do szyb. Oraz drugie rozwiązanie przecięcie umyślnie równo na środku futryny - tak, aby zamknięte drzwi idealnie przysłaniały i wypełnienie tak powstałej fugi masą elastyczną.
    * "Póki czas" = dostępność płytek
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #8

    Domyślnie

    https://files.fm/u/tc9px4jq6
    Sądzać po tych zdjęciach, dylatację w progach były.
    Posadzki zrobione w lipcu, a płytki na koniec listopada. Wcześniej posadzkę wygrzewałem. Klej keraflex extra, tylko teraz nie wiem czy S1 czy S2. Maty żadne nie były dawane.

    W kilku miejscach faktycznie płytka będzie wypadać na dylatacji, ale na przyklad w poniższym zdjęciu zaznaczyłem jak była wycięta płytka i miejsce w którym pękła. Na dylatacji przypadł już brzeg kolejnej płytki, która nie była docinana.
    https://files.fm/u/a75jwhp9k

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Januszzz Zobacz post
    Wcześniej posadzkę wygrzewałem.
    Wg jakiej procedury? Jaka była wilgotność po wygrzaniu?

    Cytat Napisał Januszzz Zobacz post
    Klej keraflex extra, tylko teraz nie wiem czy S1 czy S2. Maty żadne nie były dawane.
    Tylko S1 - czyli słabo.


  10. #10

    Domyślnie

    Klej na pewno S1 bo znalazłem zdjęcie, ale dlaczego pękło w miejscu, które zaznaczyłem, gdzie nie było dylatacji?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Januszzz Zobacz post
    Klej na pewno S1 bo znalazłem zdjęcie, ale dlaczego pękło w miejscu, które zaznaczyłem, gdzie nie było dylatacji?
    Wylewka, zwłaszcza grzewcza, pracuje. Na zmianę unosi się i opada w rogach każdej części wydzielonej dylatacjami - i płytka pęka. Zwłaszcza cięta inaczej, niż po całości w linii prostej.
    Wysuszenie grubego jastrychu trwa długo - dlatego dopytuję o zmierzoną wilgotność (najlepiej metodą CM).

  12. #12

    Domyślnie

    Wilgotność nie wiem jaka byla. Wczoraj zauważyliśmy, że jest to nie tylko w jednym miejscu i chcąc zagłębić się w temat napisałem najpierw tutaj.
    Ogólnie mam zamiar zakupić kilka szt. płytek i zobaczyć co będzie się z tym działo, zanim zacznę coś robić. W tej chwili po całej budowie nie mam siły, ani chęci tego ruszać. Ale muszę przygotować jakieś rozwiązanie na przyszłość, gdy zacznie bardziej dokuczać.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Pytanie jaki klej był używany, bo w takich newralgicznych miejscach to szalenie istotne.
    kerakol h40 BIAŁY jest wskazany.

    Inna rzecz, ze gdy kladlem podloge sam w moim mieszkaniu kilkanascie lat temu, to zamiast wspomnianych mat jeden z budowlancow doradzil ciekawy "patent" dla plytek, ktore wypadaly w dylatacjach. Tj. wieksza czesc plytki/połowę ktora przecina linia dylatacji przykleic na klej, a mniejszą na solidną warstwę... silikonu,
    Świetnie się to sprawdziło, bo 3 płytki do pomieszczeń ( gres 60 x 60) wypadajace na dylatacji i w dodatku Lki o ramionach grubosci 18-26 cm przez kilkanascie lat sprawowaly sie bez zarzutu. Tak samo pelne plytki kladzione na dylatacjach w salonie i i kuchni. Cała podłoga tj 50m2 bez ani jednego pekniecia i bez zważania na dylatacje czy docinania w Lki.
    To co warto zauważyć to fakt, iż był to jastrych, a ogrzewanie pełniły jedynie zwykłe kaloryfery, a nie podłogówka. Znajomy, któremu doradziłem podobny patent i także miał płytki 60 x60 i w jego wypadku ogrzewanie podłogowe też tak położył 5 lat temu i zero pęknięc na dylatacjach - tu niestety nie pamiętam czy miał docinanie w L.
    Ostatnio edytowane przez Dzeus86 ; 06-02-2023 o 16:11

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał Januszzz Zobacz post
    Wilgotność nie wiem jaka byla. Wczoraj zauważyliśmy, że jest to nie tylko w jednym miejscu i chcąc zagłębić się w temat napisałem najpierw tutaj.
    Ogólnie mam zamiar zakupić kilka szt. płytek i zobaczyć co będzie się z tym działo, zanim zacznę coś robić. W tej chwili po całej budowie nie mam siły, ani chęci tego ruszać. Ale muszę przygotować jakieś rozwiązanie na przyszłość, gdy zacznie bardziej dokuczać.
    Uważaj, jeżeli dokupione płytki będą z innej parti to na 100% będą różniły się odcieniem. Zalecam wziąć ścinek obecnej płytki i przyłożyć przed zakupem do tej, którą będziesz chciał uzupełnić braki.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony