dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18

Temat: Komin do kozy

  1. #1

    Domyślnie Komin do kozy

    Czy do kozy trzeba wymurować klasyczny komin od fundamentu, czy można jakoś inaczej to rozwiązać? Jakąś rurą.

    Dom to parterówka, poddasze nieużytkowe.

    Obecnie trzeba zgłaszać takie piecyki/kominki? Wymaga to jakiejś zgody?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Komin - rura stalowa dwuścienna.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    Ktoś tu coś chyba napisał, że taki komin to do gazu, ale chyba obraźliwie i zostało usunięte???


    Widzę jakieś rury na necie z ociepleniem, są też kominy systemowe, które chyba są znacznie tańsze do tych murowanych. Tylko górę chyba i tak trzeba wymurować.

    Wolałbym, żeby nie ciekło. Mam doświadczenie z 2 kominami ze starych domów i oba ciekły 100 dekarzy robiło i nikt nie ogarnął w pełni do dzisiaj. Kominy murowane, góra z klinkieru.

    To już bym wolał z kozy zrezygnować, niż ma mi zaciekać.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Taki komin dwuścienny nadaje się i do kotła gazowego i do kominka.
    Rura dwuścienna wychodzi przez połać dachu i nic nie trzeba murować.
    Są systemowe rozwiązania przejścia takiego komina przez dach.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5

    Domyślnie

    Dostaję wiadomości PW, ale coś chyba jest na forum zwalone, bo nie wiedzę od kogo i nie mogę odpisać, a jak wejdę w skrzynką odbiorczą, to pokazuje brak wiadomości.

    Prosiłbym o wypowiedź w temacie jeśli można. Na razie zrozumiałem, że komin systemowy do spalin? No dostaję różne informacje i zgłupiałem

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Wrzuć do wyszukiwarki hasło
    "komin dwuścienny do kominka"
    Zobacz jak wygląda przykładowy komin i jego element
    https://www.stalowe-kominy.pl/
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7

    Domyślnie

    Jaki instalator powiedział mojemu wykonawcy, że systemowy wyjdzie taniej niż rurowy.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Systemowy wyjdzie taniej łącznie z obróbką przejścia przez dach i wykończeniem ponad połacią dachu ??
    Systemowy postawiony na stropie czy na fundamencie ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post
    Jaki instalator powiedział mojemu wykonawcy, że systemowy wyjdzie taniej niż rurowy.
    Liczby pewnie się zmieniły - ale wątpię, by proporcje nie były podobne.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7680857

  10. #10

    Domyślnie

    Taki komin rurowy można wyprowadzić na zewnątrz domu. Pewnie traci sie trochę energii ale nic do domu nie będzie ciekło. Najlepiej kupic kozę z nawiewem z zewnątrz.

  11. #11

    Domyślnie

    Na fundamencie. A można systemowy komin stawiać na stropie? Ja będę miał strop drewniany - osb, wełna, więc i tak odpada.

    Wstępna wycena 1600 komin 1200 robocizna tak pi razy drzwi. Chociaż pewnie nie policzył klinkieru, czy co tam się daje na wykończenie i pracy dekarza.
    Tę izolowane rury są chyba dość drogie. Na Allegro można w sumie znaleźć po 350 m

    W ogóle mi mówili, że ta rura to przez poddasze, a wcześniej ta czarna wewnątrz. No to aż tyle rury nie trzeba tej drogiej.

    Będę miał rekuperację, wiec teoretycznie kozy nie powinienem mieć, ale chciałbym. Niby powinna mieć wtedy dolot powietrza z zewnątrz, ale z tego co wiem robią i bez chociaż nie wolno podobno. Nie wiem jak tam z ciągiem wtedy.

    Jak znacie to podacie jakieś linki do potencjalnych rozwiązań.
    Ostatnio edytowane przez KowalM ; 17-02-2023 o 12:42

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Po co pytasz jak wiesz lepiej ? Rekuperacja i koza bez dopływu powietrza z zewnątrz ?

    Jak nie masz kasy to zrezygnuj z kozy i kominka, kup biokominek.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post
    ...
    Będę miał rekuperację, wiec teoretycznie kozy nie powinienem mieć, ale chciałbym. Niby powinna mieć wtedy dolot powietrza z zewnątrz, ale z tego co wiem robią i bez chociaż nie wolno podobno. Nie wiem jak tam z ciągiem wtedy.

    Jak znacie to podacie jakieś linki do potencjalnych rozwiązań.
    Będziesz montował kominek / kozę bez doprowadzonego zewnętrznego powietrza wiedząc, że jest to złe rozwiązanie i nie wolne tego robić?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post

    Jak znacie to podacie jakieś linki do potencjalnych rozwiązań.
    Na YT masz wszystko. Obejrzyj jak robią to inni. Co do kominów zacznij od kanału (nie reklamuję tej konkretnej firmy, ale fajnie pokazane są rozwiązania z kominem izolowanym dwuściennym) to przykłady:
    https://www.youtube.com/watch?v=VFdU3Bd9jj0
    https://www.youtube.com/watch?v=PjylzxUwMBg
    Sporo osób zamieszcza filmy z tego jak podłączają kominki z dolotem do komina etc.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Będziesz montował kominek / kozę bez doprowadzonego zewnętrznego powietrza wiedząc, że jest to złe rozwiązanie i nie wolne tego robić?
    Nie, pociągnę sobie dolot w podłodze.

    Co do kominna no teoretycznie komin rurowy jest chyba droższy. Do systemowego trzeba doliczyć wykończenie i robociznę też, ale ja mama poddasze nieużytkowe, ocieplone to mogę do góry poprowadzić zwykła rurą kominkową czarną, a tę ocieploną dać tylko na wyjście na zewnątrz. Czy coś źle rozumuję?

    No fundamenty sobie wyleję na wszelki wypadek. Tak samo pod komin w kotłowni gazowej. Chociaż się jeszcze nie zdecydowałem, czy gaz czy PC, bo tak źle i tak niedobrze i drogo i kij wie co będzie. Ponoć mają zakazać ogrzewania gazem w przyszłości źródło.
    Ostatnio edytowane przez KowalM ; 28-03-2023 o 14:21

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post
    Nie, pociągnę sobie dolot w podłodze.

    Co do kominna no teoretycznie komin rurowy jest chyba droższy. Do systemowego trzeba doliczyć wykończenie i robociznę też, ale ja mama poddasze nieużytkowe, ocieplone to mogę do góry poprowadzić zwykła rurą kominkową czarną, a tę ocieploną dać tylko na wyjście na zewnątrz. Czy coś źle rozumuję.
    W przestrzeni nieogrzewanej kominy należy prowadzić izolowane.
    To, że poddasze nieużytkowe masz ocieplone nie znaczy, że jest ogrzewane, bo temp. na takim poddaszu mimo ocieplenia i tak są zbliżone do temp. zewnętrznych.
    Chyba, że zależy Ci aby ten komin nieizolowany (rura czarna) ogrzewała przy okazji poddasze. Ale musisz się wówczas liczyć z większą ilością skroplin spływających wewnątrz komina, czy utrzymania odpowiedniej siły czynnej w pierwszej fazie rozpalania - zaciąganie dymu do pomieszczenia zanim komin się nie nagrzeje. Zależy też jak często będzie palone.

    Muszisz rozważyć też sposób przejścia komina przez strop i dach. W tych miejscach komin musi być izolowany od konstrukcji stropu/dachu.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  17. #17

    Domyślnie

    Zapytałem dekarza jak on to widzi, na razie nie odpisał. Wyjście komina na dachu w miejscu, w którym chciałbym postawić kozę jest akurat między dwoma skosami tuż przy kalenicy, ewentualnie można przemieścić nieco kozę i komin wzdłuż ściany, a następnie wejść do komina z boku, ale stawiam komin za nie wiem pewnie 4k (komin + robocizna+ obróbka) muszę wyjść czarną rurą, żeby mi też grzała i wejść do komina u góry, ale w pomieszczeniu.

    Co do poddasza, to właśnie myślałem, że też go będzie nieco ogrzewać, ale z drugiej strony nie wiem na ile często będę palił. Ocieplany stalowy komin przez całe poddasze to pewnie ze 4m rury. To już prawie pod cenę samego komina chyba podchodzi, no może trochę mniej tylko że bez roboty i wykończenia.

    Na poddaszu będzie też rekuperator.

    Czy mi wystarczy komin systemowy bez wentylacji? Bo w sumie chyba jej nie powinienem mieć. Chyba, że sobie jeszcze okap walnę, ale to się kłóci z rekuperacją?
    Jak włączę okap to mi będzie z kozy ssało jak będzie nieszczelna. Moja siostra tak ma.
    Ostatnio edytowane przez KowalM ; 22-02-2023 o 13:40

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post
    Czy do kozy trzeba wymurować klasyczny komin od fundamentu, czy można jakoś inaczej to rozwiązać? Jakąś rurą.

    Dom to parterówka, poddasze nieużytkowe.

    Obecnie trzeba zgłaszać takie piecyki/kominki? Wymaga to jakiejś zgody?
    Zaproś kominiarza. Określi warunki dotyczące komina.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony