dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    arahjan

    Zarejestrowany
    Jan 2023
    Skąd
    Pruszcz Gdański
    Kod pocztowy
    83-000
    Posty
    2

    Domyślnie Bocianek dom 152m2 uż

    Witam.

    Planuję rozpocząć budowę domu w tym roku.
    Wciąż nie podjąłem decyzji o sposobie ogrzewania domu, ale najbliżej mi do gazu - sieć jest w drodze.
    W związku z tym mam pytanie. Czy jest sens i ekonomiczne uzasadnienie ogrzewania c.w.u. latem z fotowoltaiki a zimą gazem? Ewentualnie częściowe podgrzanie wody foto a do oczekiwanej temperatury gazem. Co musiałby wejść w skład takiego systemu?

    Pozdr,
    Sz

  2. #2

    Domyślnie

    Ogrzewając gazem i tak płacisz opłaty stałe (abonament) czy gaz zużywasz czy nie. Więc skoro i tak płacisz abonament za gaz po co inwestować w dodatkową instalację fotowoltaiczną tylko do grzania wody (bo rozumiem że myślisz o instalacji off grid nie podłączonej do sieci, tylko do grzania wody)?

    Nie wiem ile przy obecnych stawkach wynosi rachunek za podgrzanie ciepłej wody, ale swego czasu założyłem miernik zużycia prądu na bojler i miesięcznie dla rodziny 2+2 to było około 60-70zł. Tak na szybko wpisałem na allegro "system solarny do grzania wody" i pierwszy z brzegu zestaw 3000W to 8300zł bez konstrukcji montażowej. Powiedzmy że całość z robotą to 10 000zł, podziel przez miesięczny koszt podgrzania wody (potrafisz może oszacować jakie masz do tej pory?) i wyjdzie Ci okres wyjścia na zero, dopiero później zaczynasz oszczędzać. Jak to będzie 8-10 lat to wydaje mi się to mało opłacalne.

    Policz też w drugą stronę, ile kosztuje Ciebie 1 kWh z gazu, ile kWh energii potrzebujesz na podgrzanie ciepłej wody jaki jest tego roczny koszt.

    Kiedyś stosunek kosztów 1 kWh z prądu do 1 kWh z gazu było około 2 do 1. Czyli jak prądem grzałem wodę za 60-70zł to gazem wychodziło 30-35zł. Zakładanie jakiegoś dodatkowego systemu (możliwe awarie, serwis, problemy) za powiedzmy 10 000zł żeby oszczędzić 35zł miesięcznie a przy tym i tak płacąc opłaty stałe...

    Przelicz sobie sam, stawki podałem z głowy z czasu przed wojną. Nie wiem jak to wygląda teraz.
    ps. może masz jakieś nietypowe zużycie ciepłej wody? Bardzo wysokie? To wtedy wszystko może wyglądać inaczej. Podstaw swoje zużycia i stawki energii i będziesz wszystko wiedział
    Ostatnio edytowane przez martinpl ; 06-02-2023 o 12:28

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    skoro tylko do grzania wody latem to proste solary zamiast paneli FV

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    RomaniKinga

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-004
    Posty
    2

    Domyślnie

    Takie rozwiązanie zastosowania fotowoltaiki do podgrzewania c.w.u. latem, a zimą używanie gazu do ogrzewania domu, może być ekonomicznie opłacalne i ma sens.

    Podgrzewanie wody przy użyciu paneli fotowoltaicznych jest możliwe, ale wymaga zainstalowania odpowiedniego systemu solarnego, który umożliwi pozyskiwanie energii słonecznej. Taki system składa się z paneli słonecznych, akumulatorów i regulatora ładowania. Ważne jest, aby zaprojektować odpowiednią ilość paneli i akumulatorów, aby zapewnić wystarczającą ilość ciepłej wody.
    https://piosenki-religijne.pl/
    Jeśli chodzi o ogrzewanie domu gazem, to konieczne będzie zainstalowanie odpowiedniego pieca lub kotła gazowego, który będzie mógł zapewnić ciepło w okresie zimowym. Warto zwrócić uwagę na sprawność energetyczną urządzenia oraz koszty eksploatacji.

    Możliwe jest również zastosowanie systemu hybrydowego, który będzie wykorzystywał zarówno energię słoneczną, jak i gaz. W takim systemie panele fotowoltaiczne będą służyć do podgrzewania c.w.u., a gaz będzie używany do podgrzewania wody do odpowiedniej temperatury oraz ogrzewania domu.

  5. #5

    Domyślnie

    Można, tylko uważaj żeby nie wrzucić w instalacje do "darmowego& podgrzewania wody w kwocie 20 tys by zaoszczędzić miesięcznie podgrzanie 5m3 wody w kwocie załóżmy 50zl,co nie ma za życia szansy w ogóle na zwrot.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał arahjan Zobacz post
    Witam.

    Planuję rozpocząć budowę domu w tym roku.
    Wciąż nie podjąłem decyzji o sposobie ogrzewania domu, ale najbliżej mi do gazu - sieć jest w drodze.
    W związku z tym mam pytanie. Czy jest sens i ekonomiczne uzasadnienie ogrzewania c.w.u. latem z fotowoltaiki a zimą gazem? Ewentualnie częściowe podgrzanie wody foto a do oczekiwanej temperatury gazem. Co musiałby wejść w skład takiego systemu?

    Pozdr,
    Sz
    Twoje pytanie jest bardzo dobrze pomyślane, jako że zintegrowanie systemu gazowego z fotowoltaiką może przynieść wiele korzyści, zarówno finansowych, jak i środowiskowych.

    Odpowiedź jest tak, ma to sens i istnieje ekonomiczne uzasadnienie dla tego typu systemu. Fotowoltaika to znakomity sposób na ogrzewanie c.w.u. (centralnego ogrzewania użytkowego) w sezonie letnim, kiedy jest dużo słońca, natomiast gaz to skuteczne rozwiązanie na zimowe miesiące.

    Fotowoltaika pozwoli Ci na ograniczenie zużycia gazu, co jest nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Dodatkowo, nadwyżka energii elektrycznej wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne może być sprzedawana do sieci, co stanowi dodatkowe źródło dochodu.

    W skład takiego systemu musiałby wejść:
    • Panele fotowoltaiczne - instalowane na dachu lub innym optymalnym miejscu do maksymalizacji nasłonecznienia. Wielkość instalacji powinna być dobrana do twoich potrzeb.
    • Falownik - urządzenie konwertujące prąd stały wytwarzany przez panele na prąd przemienny, który można wykorzystać do ogrzewania wody.
    • Zasobnik c.w.u. (bojler) - do przechowywania podgrzewanej wody. Najlepiej zastosować bojler dwufunkcyjny - z jednym wężownicą do podgrzewania wody gazem, a drugim do podgrzewania energią z paneli fotowoltaicznych.
    • Kocioł gazowy - do ogrzewania c.w.u. w miesiącach zimowych i podtrzymywania temperatury w bojlerze, gdy nie ma wystarczającej ilości energii z paneli fotowoltaicznych.
    • Regulator - do sterowania procesem i zapewnienia optymalnego wykorzystania obu źródeł energii.

    Przy instalowaniu takiego systemu warto skonsultować się z profesjonalnym doradcą energetycznym, który pomoże Ci zaprojektować i zainstalować system zgodnie z Twoimi potrzebami i możliwościami. Wspomnę także, że są dostępne różne formy dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne, co może znacznie obniżyć początkowe koszty inwestycji.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Znowu AI?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony