dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 39
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Janek1987

    Zarejestrowany
    Feb 2023
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    28

    Domyślnie Czy każde poddasze można docieplić

    Witam wszystkich serdecznie bo jestem tutaj nowy. Mam takie pytanie. Czy każde poddasze czyli "strych" nad parterem można docieplić?? Nie mówię tutaj czy poddasze ma być użytkowe czy nie bo to jest drugorzędna sprawa. Po prostu mam ochotę docieplić skosy, wstawić grzejniki tak żeby było mi tam ciepło jak np raz a tygodniu sobie tam wejdę. Taka fantazja. Czy z punktu technicznego/technologicznego każde poddasze możemy docieplić oraz ogrzać???

    Dziękuje!

  2. #2

    Domyślnie

    Oczywiście, że można docieplić, kwestia czym i jaki budżet.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.743

    Domyślnie

    Kiepska sprawa jak dach z dachówki a nie ma membrany niby się da ale bardzo kłopotliwe to .

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Janek1987

    Zarejestrowany
    Feb 2023
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    28

    Domyślnie

    To powiem o co chodzi. w 2021r na wiosnę wykonywałem u klienta sufit podwieszany w nowym domku jednorodzinnym. Parterowy z poddaszem. Klient chciał tylko sufit podwieszany!!. Na pierwszym spotkaniu zobaczyłem, że nie ma docieplenia wykonanego. Spytałem się go co z dociepleniem, czy posiada jakiś projekt. Odpowiedział mi, że docieplenie zrobi sobie sam we wrzesniu/ pazdzierniku. Projekt jest nie potrzebny ponieważ tylko w moim zakresie jest sufit GK. Narazie zależy mu tylko na suficie aby można było kontynuować prace wykończeniowe w środku. Klient powiedział, że dociepli sobie skosy bo poddasze chce zrobić takie bardziej użytkowe, ogrzewane. Czyli kwestia docieplenia w ogóle nie była moją sprawa.
    Z klientem podpisałem umowę wraz z technologią na sufit podwieszany na parterze. Prace wykonane oraz rozliczone. Póżniej szpachlowalismy maszynowo, malowanie itp. Pod koniec prac poinformował mnie, że zamówił transport wełny mineralnej i czy ułożyłbym mu między belkami stropowymi od strony poddasza. Podpisałem z nim ankes do umowy: "ułożenie wełny mineralnej między belkami stropowymi na poddaszu: 18zł/m2" Wełnę dostarczył, robotę wykonaliśmy oraz rozliczyliśmy (faktura). W tym samym czasie klient ułożył na belkach płytę OSB. Dzwoni do mnie pod koniec 2021r ze żle wykonałem u niego docieplenie bo nie zastosowałem paroizolacji !!!!!
    Sprawa trafiła do sądu. Głownym tematem pozwu jest niewykonanie prac budowlanych zgodnie z projektem.
    Zeznania świadków: nikt nie widział kierownika budowy, nikt nie widział żadnego projektu. Klient zeznał, że osobiście nie przekazał mi projektu ale był ogólno dostepny. Klient zeznał, że miał inny początkowo plany co do zagospodarowania poddasza. Klient zeznał, że on dostarczył wełnę. Paroizolacji nie kupił, bo rzekomo na pracach się nie zna ale ilości wełny wyczytał z projektu....Sędzina na koniec sprawy powiedziała tak. Jeżeli uzna, że była to budowa to ja przegrywam bo obowiązuje mnie praca z projektem. Jeżeli nie była to budowa to wtedy mamy kodeks cywilno-prawny i ja wygrywam. Powiedziała, że mamy tydzień jeszcze składanie dowodów. Tamta strona nie złożyła żadnych dowodów. Ja z adwokatem złożyliśmy dowody, że nie była to budowa bo: nie było dziennika budowy, nie było już kierownika budowy. Jeżeli były to prace budowlane to kierownik powinien odbierać wszelkie prace zakrywkowe i wiele innych punktów. Konkretnie ich spunktowaliśmy. Chciałbym tutaj podkreślić, że głównym tematem pozwu jest nie wykonanie prac zgodnie z projektem a POWÓD nawet do akt dowodowych nie załączył projektu!!!!!!!
    Został wezwany biegły w tej sprawie. Czyli biegły ma umowę, która mówi jasno o ułożeniu tylko wełny. Nie ma projektu. Nie było kierownika budowy bo jego rola dawno się tam juz skończyła. Ma zeznania świadków, że nikt nie widział projektu. Były to prace wykończeniowe. Nie była to budowa!!!!!
    Sędzina zadała mi dobre pytanie, jakie jeszcze ma właściwości/zastosowanie wełna mineralna. Odpowiedziałem, że akustyczne. Powiedziałem na koniec sędzinie, że gdybym miał wykonać docieplenie a nie zastosowałbym paroizoalcji to w ogóle byśmy się tutaj nie spotykali bo bym przegrał.

    Czekam teraz na opinie biegłego. 2 Pytania do biegłego:

    1.Czy z punktu technologicznego można poddasze docieplić inna technologią (skosy)?? Np technologią pianową albo wełna??

    2.Czy w ramach wykonywanie prac przez pozwane czyli ułożenie wełny mineralnej między belkami stropowymi położenie paroizolacji jest obowiązkowe??

    (Proszę spojrzeć na drugie pytanie które zadało strona powoda. Nie docieplenia tylko ułożenia wełny )

    Co sądzicie o tej sprawie???
    Ostatnio edytowane przez Janek1987 ; 06-02-2023 o 16:17

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie ma umowy na "docieplenie stropu". Równie dobrze mógł cię wynająć do wsadzenia tej wełny do szafek, bo miał taki kaprys.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Janek1987

    Zarejestrowany
    Feb 2023
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    28

    Domyślnie

    Mam wrażenie, że zostałem wmanewrowany w docieplenie, którego nawet nie miałem w umowie. Z drugiej strony tak obiektywnie patrząc, nawet jak nie ma tego docieplenia stropu czy nawet elewacji. Budynek jest oddany do użytku to kto komu zabroni "spać" w takiej nieruchomości?? Kto komu zabroni spać na posadzce, gdzie nie ma np paneli?? Kto komu zabroni zamontować wannę w piwnicy bo ma taki kaprys. Tutaj rzuciłem już wcześniej taki temat prawnikowi, że nawet jak nie ma tego docieplenie to nie jest to rzeczą niezbędną do użytkowania nieruchomości.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dlatego odcinać się od używania słów docieplenie.
    Nigdy nie było o tym mowy. Pan chciał składować wełnę i postanowił składować ją między krokwiami, co wam zlecił i wy wykonaliście.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Janek1987

    Zarejestrowany
    Feb 2023
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    28

    Domyślnie

    Tylko mam wrażenie, że sprawa poszła w złym kierunku. W czwartek jest wizja lokalna na nieruchomości przez biegłego. Będę obecny z prawnikiem. Biegły chce prawdopodobnie na podstawie wizji lokalnej odpowiedzieć na pytanie, czy obecne tam poddasze pod względem technicznym można ocieplić (tak mi sie wydaje). Konstrukcja dachowa płatwiowo-kleszczowa.
    Moje wrażenie, że sprawa poszła w złym kierunku mam na myśli to, że jakby docieplenie domku, czy to elewacja, stropy, skosy są rzeczą niezbędną do użytkowania nieruchomości bez których nie da się żyć. Prawnik mnie uspokaja, mówi zebyśmy poczekali na opinię biegłego.
    Napiszę jeszcze raz. Umowa obejmowała tylko i wyłścznie ułożenie wełny między belkami. Powód w aktach sprawy nie złożył nawet PROJEKTU!!!! Powód sam dostarczył wełnę zgodnie z umową. Nie dostarczył paroizolacji. Sam zeznał, że miał na początku inne plany co do zagospodarowania poddasza.....
    Tak mi się wydaje, że biegły powinien odpowiedzieć jeszcze na pytanie, czy docieplenie (elewacja, stropy, skosy) są rzeczą niezbędną do użytkowania nieruchomoiści.
    Ostatnio edytowane przez Janek1987 ; 06-02-2023 o 19:57

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ale dlaczego to mi piszesz? Ja nie jestem sadem, nie mnie musisz przekonywać.

    po prostu mówię o linii obrony - nie wykonywałeś docieplenia strychu. Wykonywałeś składowanie wełny wg. wytycznych inwestora.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Janek1987

    Zarejestrowany
    Feb 2023
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    28

    Domyślnie Czy każdy dom musi być ocieplony?

    Witam wszystkich. Mam dość banalne pytanie ale chciałbym aby ktoś utwierdził mnie w tym przekonaniu.

    Podam przykład. Mam dom jednorodzinny, oddany do użytku oraz przystosowany w środku do jego użytkowania.
    Pytanie brzmi, czy obowiązkiem każdego właściciela takiego domu jest wykonanie ocieplenia w postaci elewacji, poddasza, stropu między kondygnacjami??
    Nie wnikam w to czy będzie zimno czy nie bo to drugorzędna sprawa. Czy pod wzgledem formalnym jest taki obowiązek??


    dzieki wielkie

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Nie jest mi znany taki obowiązek erga omnes. Jeśli więc nie przyjąłeś na siebie takiego zobowiązania, to nie.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janek1987 Zobacz post


    dzieki wielkie
    Po co zakładasz temat o tym samym? Łączę z istniejącym tematem.

    Zgodnie z prawem budowlanym dom aby został odebrany (zakończona formalnie budowa), musi być ocieplony, bo musi spełniać wytyczne energetyczne z Rozporządzenia o Warunkach Technicznych. To potwierdza kierbud w Dzienniku Budowy.

    Ale to nie ma nic wspólnego z twoim zleceniem i konfliktem z inwestorem.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janek1987 Zobacz post
    Mam wrażenie, że zostałem wmanewrowany w docieplenie, którego nawet nie miałem w umowie. Z drugiej strony tak obiektywnie patrząc, nawet jak nie ma tego docieplenia stropu czy nawet elewacji. Budynek jest oddany do użytku to kto komu zabroni "spać" w takiej nieruchomości?? Kto komu zabroni spać na posadzce, gdzie nie ma np paneli?? Kto komu zabroni zamontować wannę w piwnicy bo ma taki kaprys. Tutaj rzuciłem już wcześniej taki temat prawnikowi, że nawet jak nie ma tego docieplenie to nie jest to rzeczą niezbędną do użytkowania nieruchomości.
    Wmanewrowany? Masz umowę czy nie masz na ułożenie tej wełny? Po coś się ją układa i paroizolacja zazwyczaj musi być. Trzeba było powiedzieć inwestorowi, że bez niej może być kicha i sie będzie woda wykraplać. Ty wykonujesz, więc, generalnie, Twoja odpowiedzialność. Faktycznie, inwestor mógł nie wiedzieć o paroizolacji prawda?

    Ja już wykonywałem prace źle na wyraźne życzenie inwestora i zawsze uwazałem, żeby taki idiota nie miał na mnie haka w postaci umowy. A jak była umowa, to podsuwałem pomysł, aby zmiany spisać i podpisać - to często kończyło widzimisie. A jak ktos już był naprawdę aroganckim bucem, to po prostu robiłem zdjęcia, brałem świadka, że inwestor nie udostępnia obiektu i po sprawie. I zawsze miałem spokój. Moim zdaniem Ty dałeś ciała. A co zrobisz w sądzie, to już inna sprawa.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Janek1987

    Zarejestrowany
    Feb 2023
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    28

    Domyślnie

    Umowa była, aneks do umowy „ułożenie wełny mineralnej między belkami stropowymi”. Sam inwestor zeznał ze miał początkowo plany co do zagospodarowania poddasza. Ja się go pytałem co z dociepleniem na samym początku. Zgodnie z umowa dostarczył wełnę. On zeznał, ze na pracach się nie znał ale wiedział jak wyczytać z projektu ile wełny trzeba kupić. Paroizolacji Kię kupił bo zgodnie z umowa nie była potrzebna. To nie była już budowa, nie było kierownika, nie było dziennika budowy. Obowiązywała nas umowa cywilno-prawna. Głównym tematem pozwu jest niewykonanie prac zgodnie z projektem którego nawet nie ma w aktach sprawy!!!! Przepraszam Was ale po prostu mam stresa bo prace wykonałem rzetelnie, nic Nie kombinowałem. Działam długo na rynku i tu takie rzeczy się dzieją.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Janek1987

    Zarejestrowany
    Feb 2023
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    28

    Domyślnie

    Przecież wiadomo, ze między kondygnacjami docieplonymi paroizolacji się nie kładzie nie spełni ona swojej funkcji. Taki plan miał inwestor. Chciał mieć docieplone poddasze.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Już się pogubiłem co ma być docieplone. Jeśli wełna jest termoizolacją, to generalnie paroizolacja musi być, nie ważne między czy i czym. Skoro inwestor chciał docieplać poddasze po stropie (tak rozumiem), to paroizolacja niepotrzebna. I tego bym się trzymał - że to nie miało być ocieplenie, tylko izolacja akustyczna. Oczywiście masz tym łatwiej, że nie ma projektu i to wszystko było na gębę. To po jego stronie jest udowodnienie, że zrobiłeś "źle".
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janek1987 Zobacz post
    Witam wszystkich. Mam dość banalne pytanie ale chciałbym aby ktoś utwierdził mnie w tym przekonaniu.

    Podam przykład. Mam dom jednorodzinny, oddany do użytku oraz przystosowany w środku do jego użytkowania.
    Pytanie brzmi, czy obowiązkiem każdego właściciela takiego domu jest wykonanie ocieplenia w postaci elewacji, poddasza, stropu między kondygnacjami??
    Nie wnikam w to czy będzie zimno czy nie bo to drugorzędna sprawa. Czy pod wzgledem formalnym jest taki obowiązek??
    dzieki wielkie
    Nie ma takiego obowiązku ! Może on jedynie wynikać z projektu np. budynku, czy też nadbudowy, rozbudowy, przebudowy budynku istniejącego i Decyzji administracyjnej ( np. Pozwolenia na budowę ) wydanej dla tego projektu.
    Dot. wcześniejszego Twojego wpisu : jeśli Klient chce obłożyć wełną mineralna coś tam - proszę bardzo ! ale to do jego obowiązków ( zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane ) należy zapewnienie opracowania projektu budowlanego. Jeśli go nie dostarczył to On ma problem, nie Ty, tym bardziej, że to, że wykonujesz jakieś prace budowlane, czy wykończeniowe nie powoduje że jesteś " uczestnikiem procesu budowlanego ", tym samym nie ma tutaj z Twojej strony jakiejkolwiek odpowiedzialności zawodowej. Za prace budowlane realizowane zgodnie z projektem odpowiada Kierownik Budowy, nie taki czy inny wykonawca, taka czy inna firma.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Janek1987

    Zarejestrowany
    Feb 2023
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    28

    Domyślnie

    Dziękuję Wam bardzo za pomoc. Dużo pomogliście. Mam nadzieję, że sprawa dobrze się skończy dla mnie.

    Dzięki!!!

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janek1987 Zobacz post
    Głównym tematem pozwu jest niewykonanie prac zgodnie z projektem.
    Ale ty nie wykonywałeś jakichkolwiek prac związanych z projektem domu. Wykonywałeś prace związane z osobistym życzeniem inwestora.
    Równie dobrze może oskarżyć kierowcę który dowiózł mu wełnę, że nie ułożył jej zgodnie z projektem a tylko zostawił na podwórku.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Ale ty nie wykonywałeś jakichkolwiek prac związanych z projektem domu. Wykonywałeś prace związane z osobistym życzeniem inwestora.
    Równie dobrze może oskarżyć kierowcę który dowiózł mu wełnę, że nie ułożył jej zgodnie z projektem a tylko zostawił na podwórku.
    hmm, a jak miał wykonać ocieplenie na życzenie inwestora, to może to zrobić źle? Przecież gdyby to dotyczyło np położenia kafli w łazience, to inwestor mógłby przywieźć same kafle, a o izolacji p-wodnej mógłby w ogóle nie wiedzieć. No i oczywiście raczej ciężko prosić o projekt łazienki, bo w 99% nikt takiego nie ma. Wykonawca ma obowiązek wykonać prace zgodnie ze sztuką, co oznacza m.in. nienaruszenie konstrukcji czy choćby zabezpieczenie przed wykraplaniem wilgoci. Tyle, że w tym wypadku nie jest ani jasne ani oczywiste do czego wełna miała służyć, a wobec tego spokojnie trzymałbym się wersji, że to izolacja akustyczna.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony