dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Ocena betonu po rozszalowaniu

    Witam, pytanie do ekspertów na temat betonu na stropie. Na początku grudnia wylałem strop żelbetowy grubości 20 i 14 cm o dosyć dużej powierzchni mniej więcej 150m2. Strop zbrojony górą i dołem drutem 12, dół 10x10 góra 20x20, prócz tego wiadomo wieńce, nadproża itp. Beton zamówiony B25 z dodatkami mrozowymi. W sumie poszło około 40m3 betonu. Podczas zalewania było zimno, nocami około -4. Ostatnio rozszalowaliśmy cały strop, stał na stemplach i w szalunkach około 2 miesięcy, wiadomo, ze względu na wolniejsze wiązanie i tu rodzi się mój problem i dylemat... myślicie, że z betonem jest wszystko okej, jeżeli nigdzie nie popękał ani nie widać żadnego ugięcia ? Bałem się, że może go przemrozić, ale aktualnie góra jest jasno biała, kolor takiego wyschniętego betonu tak jak mówię nie widać nigdzie pęknięć ani nie odchodzi żadna warstwa, złuszczyło się tylko jakby mleczko z góry, próbowałem go zarysować prętem to też nie odpryskuje nic z góry... od dołu wyrywaliśmy deski łomem bo były przyklejone do betonu to też nie odchodziły z "warstwą betonu"... dodam, że rozpiętość to 6,75 na 6m w salonie bez żadnego podciągu, myślicie, że jakby coś było nie tak z betonem to od razu po rozszalowaniu widać byłoby jakiś defekt ? Szczerze to nawet próbowałem skakać na piętrze i nie czuć jakiś drgań stropu czy coś w tym stylu.

  2. #2

    Domyślnie

    Miałem ten sam dylemat, ważny jest dodatek oraz po fakcie dowiedziałem się że można też zamówić beton o podwyższonej temeraturze. Poprawcie mnie jeśli się mylę. Ja sugerowałem się tym:

    https://www.przegladbudowlany.pl/201...jdukiewicz.pdf

  3. #3

    Domyślnie

    Nie za dużo dała mi ta lektura, u mnie był zastosowany beton na bazie cementu CEM I 42,5R i dodatek zimowy STACHEMENT F10. Także zupełnie inna sytuacja.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek756 Zobacz post
    Nie za dużo dała mi ta lektura, u mnie był zastosowany beton na bazie cementu CEM I 42,5R i dodatek zimowy STACHEMENT F10. Także zupełnie inna sytuacja.
    https://inzynierbudownictwa.pl/piele...niany-problem/

    a jeżeli chcesz być pewny to po prostu trzeba zlecić ekspertyzę betonu, żadne tam podskakiwanie po betonie plus nikt rozsądny Ci na odległość nie potwierdzi jakości betonu...

  5. #5

    Domyślnie

    Ja rozumiem, ale tak obligatoryjnie pytam, żeby nie siać sobie w głowie paniki i zlecać już ekspertyz, chodzi mi o to, czy jakby coś było nie tak, to czy strop po rozszalowaniu od razu zaczął by pękać lub się uganiać. Generalnie teraz nad stropem nad garażem który jednocześnie jest płaskim dachem leży z tona więźby dachowej a ogólnie nad stropem stoi już całe piętro.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek756 Zobacz post
    Ja rozumiem, ale tak obligatoryjnie pytam, żeby nie siać sobie w głowie paniki i zlecać już ekspertyz, chodzi mi o to, czy jakby coś było nie tak, to czy strop po rozszalowaniu od razu zaczął by pękać lub się uganiać. Generalnie teraz nad stropem nad garażem który jednocześnie jest płaskim dachem leży z tona więźby dachowej a ogólnie nad stropem stoi już całe piętro.
    rozumiem, przy budowie to naprawdę może psychika siąść , jeżeli masz sensownego Kierownika Budowy to z nim wyjaśniaj wątpliwości, jeżeli slaby to poszukaj fachowca do oceny

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Jeżeli nie widać żadnych zarysować i nadmiernych ugięć to powinno być ok.
    Tona więźby (2 m3 ?) na stropie to jest mało jak na powierzchnię garażu i nośność tego stropu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8

    Domyślnie

    Byłem dziś spróbować wbić gwoździe w ten beton, generalnie wchodzi z 3mm i się wygina, nieraz aż odstrzeli to dobry znak ?

  9. #9

    Domyślnie

    Na razie może być trochę za wcześnie na testy. Poczekaj ze 2-3 tygodnie na ciepłą pogodę. Potem spróbuj np otwornicą wywiercić jakąś dziurę fi60mm, może potrzebujesz zrobić przepust? -zobaczysz czy będzie szło jak po maśle czy w ogóle dasz radę amatorsko to wykonać?
    Gwoździki to nie jest dobry sposób a drgania mogą być zawsze.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek756 Zobacz post
    Byłem dziś spróbować wbić gwoździe w ten beton, generalnie wchodzi z 3mm i się wygina, nieraz aż odstrzeli to dobry znak ?
    Co Ty masz za kierbuda? Robi się odwiert i próbkę wysyla do labu. Przecież od tego jest KB, żeby przynamniej konstrukcji przypilnować!
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Co Ty masz za kierbuda? Robi się odwiert i próbkę wysyla do labu. Przecież od tego jest KB, żeby przynamniej konstrukcji przypilnować!
    Tak, ale niech poczeka jeszcze ze 2tygodnie. Badanie kosztuje chyba ok 300zł i będzie spał spokojnie (albo nie).

  12. #12

    Domyślnie

    A po czym wgl można rozpoznać, że beton jest przemrożony bo wygląda on normalnie jak na każdej budowie. Pewnie gdyby nie to, że wylewałem go w zimie to nie przejmowałbym się jego wyglądem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony