dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Nietypowy bufor ciepła

    Witam wszystkich.

    Planuję małą rewolucję w CO i zamontowanie buforu ciepła.
    Ze względów architektonicznych bardzo pasowałoby mi umieszczenie go w piwnicy, pod schodami.
    Niestety nie zrobiłem zdjęcia, które pokazałoby to miejsce, ale chyba nietrudno to sobie wyobrazić.
    W każdym razie kubatura tego miejsca wygląda tak, jak na załączonym rysunku. Pokazane wymiary są brutto, a więc bez pomniejszenia o warstwę izolacji.
    Myślę o izolacji w postaci pianki PIR, żeby zminimalizować jej grubość, a tym samym uzyskać jak największą objętość netto samego bufora.
    Moje pytanie dotyczy wymuszonego kubaturą KSZTAŁTU takiego bufora, bo standardowo mają one postać pionowego walca (chodzi oczywiście o warstwowy rozkład temperatury).
    Czy według Was taki kształt ma sens?
    Powtarzam, że nie chodzi mi teraz o kwestie wykonawcze, czyli konieczność spawania tego na miejscu, sprawę wpasowania tego w tę przestrzeń i ułożenia/montażu izolacji.
    Będę wdzięczny za Wasze opinie i sugestie.

    Pozdrawiam
    Tomek
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	BUFOR.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	65,7 KB
ID:	463627  

  2. #2

    Domyślnie

    Bardzo piękny bufor i spokojnie można budować - należy tylko pamiętać o porządnym wzmocnieniu za pomocą wielu szpilek aby nie wydęło ścianek.

  3. #3

    Domyślnie

    Szpilki? Nie bardzo rozumiem. Byłbyś tak miły i podpowiedział o co chodzi?
    Zakładałem izolację z pianki PIR, a więc bardzo twardej. W założeniu warstwa izolacji opiera się o ściany boczne pomieszczenia, więc myślałem, że to wystarczy.

  4. #4

    Domyślnie

    Może nie wystarczyć - szpilka ściągająca przeciwległe ściany czyli pręt przeszywający bufor zakończony jakimis duźymi nakretkami i wspawany . Ewentualnie rama dookoła z ceownika kub profilu zamkniętego.
    Jest taki wykonawca P2AR który ma na stronie paradę buforów i tam można zobaczyć jak i ile tych szpilek montować. Warto dać gęsto. Siły rozpierające będą potężne.

    https://www.p2ar.pl/oferta/zbiorniki-buforowe/

  5. #5

    Domyślnie

    To zależy do czego ten bufor potrzebujesz i czym go będziesz ładować. Jakie jest zapotrzebowanie energetyczne budynku.
    Teoretycznie możesz w tej przestrzeni zmieścić jakieś 3 m3 wody (po odjęciu ocieplenia). Pytanie czy taki gigant Ci potrzebny, zwłaszcza że jego budowa nie będzie łatwa ani specjalnie tania. Dodatkowo ciężko będzie w nim uzyskać uwarstwienie, więc będzie dużo wody, ale niekoniecznie gorącej.
    Klasyczny walcowy zmieści się około 900 litrów (fi=750, h=2000).
    Trzy tony bufora każe się jeszcze zastanowić nad nośnością tego co pod nim.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.774

    Domyślnie

    Zbiornik ma być zbudowany z blach i wypełnienie wodą?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony