dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    HoaxxX

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Kod pocztowy
    85-313
    Posty
    13

    Domyślnie Czy te koszty budowy przyłącza kanalizacyjnego są realne?

    Do teraz mieliśmy szambo, urząd miasta dał nam nakaz się przyłączyć do kanalizacji (zgodnie z prawem), ale koszty które nam przedstawili, są przerastające..

    W ulicy jest sieć kanalizacyjna. Podali nam, że odcinek od granicy naszej działki do miejsca gdzie mogą przyłączyć, to jedynie 7-8 mb.
    Czyli niby nie dużo. Koszt całkowity to zaś 55 tyś zł.

    Zaznaczają, że prace będą utrudnione z uwagi na to, że woda gruntowa jest w tym miejscu wysoko (co mnie dziwi, bo dzielnica jest usytuowana na najwyższym poziomie miasta - nawet nazywa się "Górzyskowo").
    Poszczególnych pozycji kosztorysu miejski zakład Wod-Kan nam nie chce udostepnić (co mnie bardzo dziwi), jedynie podano w rozmowie, że sama studzienka rewizyjną będzie kosztowała kilkanaście tyś zł, a za odtworzenie asfaltu na ulicy zapłacimy 16 tyś.

    Wysłałem zapytania do wykonawców prywatnych, jednak na 10 odpowiedziało mi dwóch.
    Jeden strzela, że w 50 tyś się nie zmieści, drugi podał 70 tyś zł.

    Mam mętlik w głowie. Czytając w internecie liczyłem łącznie na 10-15 tyś, a tu taki szok.

    Przyłącze faktycznie tyle może kosztować czy robią człowieka w konia bo przyłączyć się musi pod groźbą kary?
    Ostatnio edytowane przez HoaxxX ; 07-02-2023 o 01:52

  2. #2

    Domyślnie

    Nie mogą cie zmusić do wykonania tego ich firmą. Na pewno możesz wykonać to swoją ekipią, z tym że będą robić wszystko żeby ci to utrudnić bo na pewno mają zmowę i kasę od każdego domu. Cena wykonania oczywiście kosmos. Wody gruntowe przy kanalizacji nie mają wiekszego znaczenia. Najwyżej odpala się pompę i po problemie.
    Akurat robimy ulicę i wymieniają nam studnie rewizyjne na takie duże, gdzie człowiek może wejść do środka (a nawet dwóch) i koszt takiej studni z robocizną wycenili na 3900zł brutto. A to są potężne studnie z kilku kręgów betonowych i wytrzymałością pokryw na samochody cieżarowe.
    Przylącze kanalizacyjne to okolo 400-500zł za metr chyba że trzeba szalunki dawać, ale to na duże głębokości a nie pod samym domem....
    Naprawa drogi asfaltowej to osobny koszt ale taką wcinkę na 2.5m kolega płacił chyba 3-4tyś (utwardzenie po zasypaniu i asfaltowanie). Za zajęcie pasa drogowego jest jakaś stała opłata.
    Ostatnio edytowane przez Toty ; 07-02-2023 o 06:17

  3. #3

    Domyślnie

    Skoro prywatne firmy rowniez wyceniaja podobnie to moze faktycznie sa tam jakies specyficzne warunki. Ja za podobna odleglosc jak ty, placilem 10 tys za wode i kanalizacje, razem z projektami , studzienkami i naprawa asfaltu .

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Mnie w 2020 roku wpięcie w sieć kanalizacyjną wyniosło 6 tyś zł . Firma zewnętrzna z polecenia wodociągów. Pracownik wodociągów był tylko na odbiorze przed zasypaniem. Odległość ok 12 metrów. Studnia rewizyjna plastik ( czy jakieś inne tworzywo ). Gość z firmy powiedział mi wtedy że jak bym chciał studnie rewizyjną betonową ( z kręgów ) to bym zapłacił jak za zboże. ( nawet nie pytałem ile ) .
    Dom : Przy alabastrowej 20 . 115 m2 powierzchni użytkowej. Ocieplenie : Elewacja 15 cm knauf 0,32 , dach/poddasze 30 cm roockwool , podłoga 15 cm knauf 0,32 . Wentylacja grawitacyjna. Ogrzewanie : Vissmann 100w B1HF. 100 % podłogówka + regulatory pokojowe Salus Quantum SQ610. Okna trzy szybowe Oknoplast winergetic premium . Rodzina 2+2

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    HoaxxX

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Kod pocztowy
    85-313
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adiš Zobacz post
    Skoro prywatne firmy rowniez wyceniaja podobnie to moze faktycznie sa tam jakies specyficzne warunki. Ja za podobna odleglosc jak ty, placilem 10 tys za wode i kanalizacje, razem z projektami , studzienkami i naprawa asfaltu .
    Trzecia firma dzisiaj mi też potwierdziła, że wg. nich to takie drogie będzie.
    Mówili, że odcinek nie długi, ale głęboki (4m w najniższym punkcie) z uwagi na to, że kanalizacja jest pod odpływem wód deszczowych.

    Za łatę asfaltu na jeden pas mówią, że ich to będzie kosztowało 12 tyś, i że jak by uszkodzili drugi pas, to drugie tyle by musieli zapłacić.
    Ich zdaniem droga o sporym ruchu samochodów i dlatego asfalt droższy (choć jest to średnio objechana ulica, 40 kmh, wszędzie pachołki, nie jakaś główna droga).

  6. #6

    Domyślnie

    Mieszkasz na jakiejś skarpie czy co? Kanalizacja 4m pod ziemią? Na jakiej głobokosci idzie ta nitka w ulicy w którą masz się wpiać?
    za 12 tyś to można wyasfaltować 50metrów ulicy a nie 2m.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    HoaxxX

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Kod pocztowy
    85-313
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    Mieszkasz na jakiejś skarpie czy co? Kanalizacja 4m pod ziemią? Na jakiej głobokosci idzie ta nitka w ulicy w którą masz się wpiać?
    za 12 tyś to można wyasfaltować 50metrów ulicy a nie 2m.
    Głębokość tej nitki z tego co rozumiem, to 4,10m.
    Przyłącze ma iść przez jeden pas, przez chodnik i na działkę do studzienki (którą dopiero zrobią). Łączna długość 7,40m fi160. Jeżeli dobrze to czytam z rysunku, to ze studzienki ma wychodzić na głębokości 3,10m.

    Nie mam pojęcia na jakiej głębokości to "normalnie" u innych idzie. Zakładam, że o metr wyżej niż u mnie - ale żeby to tak drastycznie zwiększało koszt? (z ok. 10 tyś do 55 tyś)

    Do tego całego jeszcze wtedy dochodzi połączenie od domu do tej studzienki (20m przez moją działkę).
    Do niedawna myślałem, że to będzie pikuś (200-300zł z mb), teraz się obawiam, że i ten odcinek mnie będzie kosztował dalszy majątek, bo głębokość i bo wody gruntowe i bo coś tam jeszcze.
    Ostatnio edytowane przez HoaxxX ; 08-02-2023 o 01:16

  8. #8

    Domyślnie

    Duzo, bardzo dużo.
    Właśnie dostałam wycenę - ok 12 m przylacza, jedna sudzienka rewizyjna - wszystko za 6,5 tys. Projekt, uzgodnienia z MPWiK (pierwsze i drugie już mam) i geodeta (szacuję 1-1,5tys) po mojej stronie. Ale kanalizacja jest tuz za płotem, wiec nie mam rycia drogi. Wody gruntowe raczej nisko.
    U ciebie muszą być jakieś specyficzne warunki, bo każda firma wycenia na bardzo duże kwoty. Chyba, że w calej okolicy panuje zmowa cenowa, ale raczej w większym miescie jest to mało prawdopodobne.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    HoaxxX

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Kod pocztowy
    85-313
    Posty
    13

    Domyślnie

    Wiem już troche więcej.

    Rozmawialiśmy z prywatnym wykonawcą, i wygląda na to, że te koszty są tak wygórowane z uwagi na przepisy obowiązujące w naszym mieście (Bydgoszcz).
    Mają tu ponoć absurdalne wymagania do odbioru prac nawierzchniowych, gwarancje nałożone na wykonawcy, specificzne wymogi co do uprawnień i standardów, itd. 70% tych kosztów to samo odtworzenie nawierzchnii! Te pieniądze by trafiły do specjalistycznych firm trzecich, z odpowiednimi uprawnieniami i dysponujących sprzętem spełniającym wymogi przepisów.

    Gdyby było więcej powierzchni do zrobienia, za metr by kosztowało znacznie mniej, a tu płacić by trzeba za samo sprowadzenie maszyn i ekip. Przykładowo, za samo odmalowanie fragmentu lini przerywanej na środku ulicy by trzeba zapłacić kila tysięcy.

    Wykonawca podał, że w Toruniu czy Włocławku wszystko by robili sami i podobne przyłącze kosztowało by 10-15 tyś.

    Jakiś koszmar biurokratyczny!
    Na chwilę obecną rozważamy zmianę planu i opcję podłączenia się do studzienki sąsiada.
    Ostatnio edytowane przez HoaxxX ; 08-02-2023 o 15:48

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    HoaxxX

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Kod pocztowy
    85-313
    Posty
    13

    Domyślnie

    No i sąsiedzi nic nie chcą na ten temat słyszeć ;(

    65-80 tyś w plecy.
    W łeb sobie można strzelić.

  11. #11

    Domyślnie

    wiadomo że jak masz się połączyć do studni sąsiada to nie będzie chciał słyszeć ale jak położysz 10tys na stole to może zmienić zdanie.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    wiadomo że jak masz się połączyć do studni sąsiada to nie będzie chciał słyszeć ale jak położysz 10tys na stole to może zmienić zdanie.
    Do mojej studzienki ściekowej, tej wiosny podłączyła się budująca sąsiadka i nic nie kładła na stole.
    myślenie jest przyszłością

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    HoaxxX

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Kod pocztowy
    85-313
    Posty
    13

    Domyślnie

    Próbowałem z kasą. Mi sąsiadka powiedziała, że nie ważne czy dam im 5, 10 czy 15 tysięcy, oni wolą nie ryzykować, że im się za kilka lat jakieś problemy pojawią.
    Zaczeli rzucać każdą hipotezą, że kostka im opadnie, że drzewka zmarnieją, że kable zerwie, że ze studzienki im się będzie cofało, itd. itp.
    Ani z moim potencjalnym wykonawcą nie pogadają (bo on może kłamać), ani mi do słowa nie dadzą dojść.
    Po prostu nie i basta, ale trzymają za nas kciuki, że jakoś sobie z tym poradzimy.
    Mają takie prawo, ale niesmak pozostaje, szczególnie gdy ode mnie kiedyś otrzymali pisemne poparcie w sprawie dobudówki do granicy działki.
    No ale to taki rant..

    Jeszcze jedna opcja, jaką chcę spróbować to zgłosić budowę przydomowej oczyszczalni i argumentować, że mam do tego prawo z uwagi na to, że alternatywa jest "ekonomicznie nieopłacalna" (praktycznie nie do sfinansowania). Duża szansa, że wydadzą sprzeciw, ale mało do stracenia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony