dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Vitodens 100-W - krzywa grzewcza a program czasowy

  1. #1

    Domyślnie Vitodens 100-W - krzywa grzewcza a program czasowy

    Dzień dobry! To mój pierwszy rok eksploatacji nowego kotła Vitodens 100-W ze sterowaniem pogodowym. Chciałbym prosić o pomoc w następującej sprawie. Ogrzewam dom piętrowy o powierzchni ok. 150 m2. Na piętrze same grzejniki (oprócz łazienki, gdzie jest także ogrzewanie podłogowe), a na parterze grzejniki połączone z ogrzewaniem podłogowym - wszystko działa w jednym obiegu grzewczym. Temperaturę normalną i komfortową ustawiłem na 21 stopni w godz. 6-22. Natomiast na noc ustawiłem temp. zredukowaną na 19 stopni. Krzywa grzewcza to 0,8 minus 1. Temperatura zasilania utrzymuje się na poziomie 39-40 stopni. Przy takich ustawieniach temperatura w domu o 6 rano wynosi ok. 20,6-20,7 stopnia i przez cały dzień kocioł często nie jest w stanie dogrzać do zadanych 21 stopni. Z moich obserwacji wynika, że przez 16 godzin (od 6 do 22) temperatura pomieszczenia rośnie o 0,2 do 0,3 stopnia. Sytuacja się zmienia, kiedy zwiększę temperaturę zredukowaną na 20 stopni. Wtedy w dzień w domu mam zwykle ok. 21 stopnia, ale w nocy temperatura w ogóle nie spada (tzn. zmierzona temperatura o 6 rano i 22 w nocy jest taka sama). Która sytuacja jest lepsza z punktu widzenia oszczędnej eksploatacji: niższa temperatura w nocy i zwiększenie temp. zasilania, żeby kocioł dogrzał do 21 stopni czy raczej wyższa temperatura w nocy i stała temp. pomieszczenia?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Co masz na mysli lepsza??? Jak mam byc komfort cieplny czyli Twoje oczekiwanie wymaganej temperatury pomieszczenia to musisz skorygować ustawienia krzywej grzewczej. Czy że ma być taniej wtedy najelpiej zaróno w nocy jak i w dzień ustawić jak najniższą temperaturę.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Pisząc lepsza, oczywiście miałem na myśli obie kwestie, czyli uzyskanie komfortowej temperatury przy oszczędnej pracy kotła. W końcu po to zainwestowałem w nowy kocioł Wcześniej miałem gazowy kocioł atmosferyczny, temperatury w domu 21,5 stopnia i wyższe i kocioł zużywał mniej gazu, niż ten nowy kocioł kondensacyjny przy niższych ustawionych temperaturach w domu. Krótko mówiąc, kiedyś grzałem i nie przejmowałem się zużyciem gazu, a teraz zamiast oszczędności, w domu mam chłodniej i zużycie wzrosło. Gdzie tkwi błąd? W pogodówce?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    jeżeli miałeś kocioł atmosferyczny to niema szans by obecny zużywał więcej gazu nie przy tej samej wymaganej temperaturze pomieszczenia niezależnie od poczynionych nastaw.
    Ogólnie nalezy tak dobrać temperaturę zasilania by była możłiwie najniższa gwarantująca osiągnięcie wymaganej temperatury w pomieszczeniu.
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 09-02-2023 o 11:55
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5

    Domyślnie

    No tak, tylko rachunek mówi co innego. Ale OK. Trudno porównać dwa miesiące zimowe z kolejnych lat, bo mogły być inne warunki zewnętrzne.

    A czy istnieją jakieś zalecenia, w jakim czasie powinna zostać osiągnięta wymagana temperatura w pomieszczeniu? Czy kocioł powinien dochodzić do niej przez cały dzień, czy lepiej, żeby została osiągnięta w ciągu np. 3-4 godzin, a potem tylko podtrzymywana?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    wszysto zależne jest od wielu czynników wiec nie da sie powiedzieć jak szybko nastąpi wygrzanie pomieszczeń.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony