dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Jakie upusty związane z energooszczędnością okien w 2023?

    Dostałam ofertę gdzie okna do nowego budynku mają współczynnik >0.9 czy to jest problem? Co mogę stracić finansowo przekraczając ten wskaźnik? Czy każde jedno okno musi być <0.9?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Tak, każde okno w budynku mieszkalnym musi mieć wg Warunków Technicznych Uw lepsze niż 0,9.
    Firma proponująca taką ofertę powinna to wyjaśnić.
    Możesz stracić szansę na odbiór budowy.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał VCG Zobacz post
    Dostałam ofertę gdzie okna do nowego budynku mają współczynnik >0.9 czy to jest problem?
    Takie okna możesz zamontować tylko w przestrzeni słabo ogrzewanej. Rozporządzenie w sprawie WT:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WTOkna.jpg
Wyświetleń:	259
Rozmiar:	59,5 KB
ID:	463642  

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał VCG Zobacz post
    Co mogę stracić finansowo przekraczając ten wskaźnik?
    Pomijając kwestie prawne, to finansowo tracisz na ogrzewaniu.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Pomijając kwestie prawne, to finansowo tracisz na ogrzewaniu.
    Pobawiłem się BuildDeskiem i przeliczyłem mój dom dla różnych parametrów moich okien.
    - Uw=0,65 g=0,53 --> EUco+w=15,9
    - Uw=0,7* g=0,53 --> EUco+w=16,66
    - Uw=0,9 g=0,53 --> EUco+w=19,49
    - Uw=1,00 g=0,53 --> EUco+w=20,98

    Lepsze Uw to oszczędności. Oczywista oczywistość. Ale patrzymy tylko na jeden parametr - ile ciepłą wypuszczą. A są też inne jak szczelność czy przepuszczalność energii promieniowania słonecznego g. A co, jak "zimny" pakiet bardziej przepuszcza promieniowanie słoneczne?

    - Uw=1,00 g=0,7 --> EUco+w=17,37
    - Uw=1,00 g=0,75 --> EUco+w=16,43

    Wychodzi na to, że niepotrzebnie skupiamy się (i my, i minister w rozporządzeniu) na jednym parametrze. Okazuje się, że tańsze, jednokomorowe okna o znacznie gorszym od wymaganego U mogą być bardziej energooszczędne. Więc nie, samo gorsze U nie oznacza z automatu droższego ogrzewania.
    Mogłem uzyskać lepszy efekt szukając okien o lepszym g zamiast skupiać się, jak chyba wszyscy, na Uw.


    *Średnia ważona - takie okna mam, nie zmieniałem dla wszystkich U.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 09-02-2023 o 20:40

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    a co by dopiero było, jakbyś mógł wpisać tam także parametry przepuszczalności powietrza... zwłaszcza konkretną wartość przepuszczalności odniesienia..

    Ps. Sedno w temacie autora postu tkwi w czymś innym:
    - okno "pięciomorowe" o głębokości 70mm z pakietem szybowym Ug 0,7-0,6 osiąga Uw rzędu 0,9-1,0
    - okno "siedmiokomorowe" ~80mm - ma już szybę Ug 0,5 i Uw ok. 0,8.
    Różnica w cenie między nimi bywa duża ze względu na cenę profili.. i w tym tkwi tajemnica ich "ciekawej" alternatywy
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mogłem uzyskać lepszy efekt szukając okien o lepszym r zamiast skupiać się, jak chyba wszyscy, na Uw.
    Rozumiem, ze chodziło o g a nie r. Te przeliczenia powinny chyba jeszcze uwzględniac położenie okien względem słońca bo dla okien od północy chyba się nie bardzo sprawdzi. Powłoką Eclaz można pobić g dla okien dwukomorowych do 0.6 (0.7 dla jednokomorowych).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony