dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Wybór kotła gazowego i zasobnika

    Stoję przed wyborem kotła gazowego.
    Dom od dewelopera, który pierwotnie zaproponował kocioł dwufunkcyjny.

    Chcę to zmienić i zainstalować jednofunkcyjny z zasobninikiem.

    Mam wycenę trzech zestawów:
    • Viessmann Vitodens 100
    • Beretta Ciao Green 25
    • Immergas Victrix Tera 24


    Który wybrać? Albo może inny?
    Jakiej wielkości zasobnik? Czy 100L będzie ok?

    Szczegóły:

    --> dom ok 180m2 dobrze ocieplony
    --> dwie kondygnacje + poddasze do ewentualnego zagospodarowania (zrobiony osobny rozdzielacz na poddaszu pod grzejniki)
    --> w domu na parterze 100% podlogowka + pietro z podlogowka w lazience i przedpokoju + 3 pokoje z grzejnikami
    --> 2 lazienki (parter i pietro)
    --> rodzina 3 osobowa

    Poproszę o poradę.
    Ostatnio edytowane przez LukaszK1984 ; 08-02-2023 o 13:21

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Immergas Victrix 12 TT
    https://www.ceneo.pl/44076416

    zasobnik 100l jest ok
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Immergas Victrix 12 TT
    https://www.ceneo.pl/44076416

    zasobnik 100l jest ok
    Mam zasobnik 160 i też jest ok, zależy co dla kogo.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Myślę, że jeśli 12kW, to z większym zasobnikiem. Albo takim 100l, ale żeby większa ilość wody była nagrzana.

    Nie wiem, czy 12kW nagrzeje przepływowo wodę do dłużej używanego prysznica, choć może przesadzam.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Myślę, że jeśli 12kW, to z większym zasobnikiem. Albo takim 100l, ale żeby większa ilość wody była nagrzana.

    Nie wiem, czy 12kW nagrzeje przepływowo wodę do dłużej używanego prysznica, choć może przesadzam.
    Przepływowo nie nagrzeje, w momencie poboru wody i uruchomienia kotła w celu podgrzania temperatura oscyluje w granicach 45 stopni, po zakręceniu kranu w prysznicu kocioł rusza na maxa i u mnie osiąga 60-62 stopnie, mam zadaną 45.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    raxon

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    335

    Domyślnie

    Jesli kociol do normalnego to jak najnizszej mocy. Jednofukcyjny jest duzo wygodniejszy ale wiadomo, zbiornik zajmuje miejsce. U mnie jest zbiornik 120l i jest super. Kociol tez victrix 12KW.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    każdy zasobnik ma w danych technicznych podane parametry pozwalajace dobrać pojemność.
    Pierwszy to wydatek chwilowy (10io minutowy) w litrach na minutę - określa ile wody dostaniemy przez pierwsze 10 minut od odkręcenia kranu. Wążne jeśli mamy kilka łzienek które będą pracowały w tm samym czasie.
    Drugim parametrem jest wydatek ciągły (dużo mniejszy od wydatku chwilowego - mówi ile wody otrzymamy jak odkrecimy kran z cieplą wodą na stałe.

    oba wydatki sa bardzo ważne szczególnie gdy ktoś chce stosować deszczownice z dużymi poborami.

    Trzecim parametrem jest współczynik NL tu wchodzi w zycie statystyka:
    NL=1 oznacza ze zasobnik obsłuży statystyczną rodzinę czyli 3,5 osoby z prysznicem, umywalką i zlewem w kuchni.

    polecam wytyczne projektowe: https://static.viessmann.com/resourc...e-fit&view=Fit
    gdzi ejest opisana dokładnie metodyka doboru zasobnika.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony