dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Budynek gospodarczy- jak go zalegalizować?

    Cześć wszystkim
    Mam problem który wydawał się mały ale im więcej czytam tym mniej wiem.
    Mianowicie mój Ojciec 20 lat temu wzniósł budynek gospodarczy za domem- murowany, z pustaków ok.50m2.
    Niestety budynek ten nigdy nie został oddany do użytkowania- udało mi się znaleźć dokumenty- jest pozwolenie na budowę, plan budynku, jest projekt budynku naniesiony na mapę, niestety dziennik budowy który został wydany jest pusty... Krótko mówiąc na ten moment budynek jest nielegalny. Po śmierci Ojca zrobiłem tam sobie warsztat stolarski i chciałbym zrobić sobie do niego oddzielny licznik. I tu mam do Was pytanie- czy jest jakiś prosty sposób aby zalegalizować ten budynek? Nie jest to dom mieszkalny a udało mi się znaleźć informację tylko dotyczące takich inwestycji. Jak zrobić oddzielne przyłącze w budynku który "nie istnieje"? Bardzo proszę wszystkich o pomoc, zaczyna mi brakować pomysłów.
    Z góry dziękuję

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    czy ten budynek łamie przepisy prawa budowlanego (np. odległości od granic) lub zapisy MPZP (np. powierzchnia biologicznie czynna działki)?
    Jeśli nie, to znajdź jakikolwiek dowód, że budynek stał 20 lat temu (bo samowolę można legalizować w trybie uproszczonym tylko starszą niż 20 lat), zrób ekspertyzę budowlaną, że korzystanie z niego nie zagraża życiu i budynek jest wybudowany zgodnie ze sztuką budowlaną, zrób inwentaryzację geodezyjną i złóż dokumenty o legalizację do Nadzoru budowlanego.

    https://legalis.pl/prostsza-legaliza...i-budowlanych/

    Zakład energetyczny wymaga jakiś dokumentów udowadniających, że warsztat jest legalny? A skąd wiedziałby, ze jest nielegalny? Składasz wniosek o budowę nowego przyłącza i już. Przecież skrzynkę elektryczną możesz powiesić nawet na słupie na środku podwórza.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 08-02-2023 o 20:34

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za odpowiedź
    Niestety budynek stoi zaraz na granicy działek (jest tak jakby połączony z komórką sąsiada) w dokumentach znalazłem kartkę gdzie sąsiedzi podpisali się pod oświadczeniem że zgadzają się na takie rozwiązanie.
    Muszę jakoś zalegalizować ten budynek, ponieważ chce tam założyć warsztat a w przyszłości może działalność- stąd ten oddzielny licznik
    Z tego co się dowiedziałem to dokładniej mówiąc budynek powstał 18 lat temu... Co w takim wypadku? Macie jakieś pomysły?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Art. 49f. Prawa budowlanego
    Uproszczone postępowanie legalizacyjne
    1. W przypadku stwierdzenia budowy obiektu budowlanego lub jego części:
    1) bez wymaganej decyzji o pozwoleniu na budowę albo
    2) bez wymaganego zgłoszenia albo pomimo wniesienia sprzeciwu do tego zgłoszenia
    – jeżeli od zakończenia budowy upłynęło co najmniej 20 lat, organ nadzoru budowlanego wszczyna uproszczone postępowanie legalizacyjne.


    Budynek gospodarczy "niestety" uzyskał pozwolenie na budowę więc chyba nie można zastosować tego przepisu?
    18 lat to kolejna niezgodność.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post

    Budynek gospodarczy "niestety" uzyskał pozwolenie na budowę więc chyba nie można zastosować tego przepisu?
    18 lat to kolejna niezgodność.
    Ale nie została zgłoszona budowa, więc spełnia pkt 2.

    niestety, 18 lat nie przeskoczy, chyba, ze za 2 lata.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dominikos95 Zobacz post
    Niestety budynek stoi zaraz na granicy działek (jest tak jakby połączony z komórką sąsiada)

    Komórka sąsiada ma podobną długość ściany w granicy?

    możesz poczekać 2 lata z legalizacją, by pyknęło 20 lat.

    Drugi licznik nie ma związku z tym budynkiem. Przecież ludzie ciągną sobie prąd do garaży blaszaków. Energetyka nie sprawdza legalności budynków.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Ale nie została zgłoszona budowa, więc spełnia pkt 2.

    niestety, 18 lat nie przeskoczy, chyba, ze za 2 lata.
    Nie znalazłem informacji o braku zgłoszenia budowy.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dominikos95 Zobacz post
    Cześć wszystkim
    Mam problem który wydawał się mały ale im więcej czytam tym mniej wiem.
    Mianowicie mój Ojciec 20 lat temu wzniósł budynek gospodarczy za domem- murowany, z pustaków ok.50m2.
    Niestety budynek ten nigdy nie został oddany do użytkowania- udało mi się znaleźć dokumenty- jest pozwolenie na budowę, plan budynku, jest projekt budynku naniesiony na mapę, niestety dziennik budowy który został wydany jest pusty... Krótko mówiąc na ten moment budynek jest nielegalny. Po śmierci Ojca zrobiłem tam sobie warsztat stolarski i chciałbym zrobić sobie do niego oddzielny licznik. I tu mam do Was pytanie- czy jest jakiś prosty sposób aby zalegalizować ten budynek? Nie jest to dom mieszkalny a udało mi się znaleźć informację tylko dotyczące takich inwestycji. Jak zrobić oddzielne przyłącze w budynku który "nie istnieje"? Bardzo proszę wszystkich o pomoc, zaczyna mi brakować pomysłów.
    Z góry dziękuję

    A kierownik budowy z przed 18 lat jeszcze żyje?
    Jak żyje, to pogoń go żeby wreszczcie dziennik budowy wypełnił (z zachowaniem max ustawowych odstępów czasowych między wpisami) i zgłaszaj zakończenie budowy.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Jeżeli budowa został zgłoszona to można uzupełnić zapisy w dzienniku budowy.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Jeżeli budowa został zgłoszona to można uzupełnić zapisy w dzienniku budowy.
    Co to jest "zgłoszenie budowy"?
    Ojciec autora dostał pozwolenie na budowę które jest ważne przez 2 lata. W ciągu 2 lat musi wystąpić pierwszy wpis w dzienniku budowy i mamy budowę rozpoczętą. Kolejne wpisy muszą być nie rzadziej niż 2 lata a dzisiaj co 3 lata.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Zgłoszenie rozpoczęcia budowy na min. 7 dni przed rozpoczęciem budowy.
    https://codozasady.pl/p/kiedy-mozna-...boty-budowlane
    https://prawoibudowa.pl/rozpoczecie-...zawiadomienie/
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 09-02-2023 o 13:23
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Zgłoszenie rozpoczęcia budowy na min. 7 dni przed rozpoczęciem budowy.
    https://codozasady.pl/p/kiedy-mozna-...boty-budowlane
    https://prawoibudowa.pl/rozpoczecie-...zawiadomienie/
    W pierwszym linku nie ma nic o konieczności zgłaszania rozpoczęcia budowy jeśli się ma pozwolenie na budowę.
    W drugim jest, ale jedyną karą za niezawiadomienie o terminie rozpoczęcia budowy (a nie zgłoszenie) jest możliwa grzywna.
    Zwróć uwagę że mowa jest o "zawiadomieniu" nie "zgłoszeniu".
    Nie ma to żadnego wpływu na to czy budowa jest legalna czy nie.

    "Brak zawiadomienia jest traktowany jako wykroczenie i zgodnie z art. 93 p.b. może skutkować wymierzeniem kary grzywny w trybie postępowania w sprawach o wykroczenia".
    Ostatnio edytowane przez stos ; 09-02-2023 o 14:01

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #14

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za pomoc! Znalazłem kierownika budowy i wreszcie ruszyłem temat

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony