dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie Piec na ekogroszek ogrzewanie podłogowe - zbiornik wyrównawczy

    Cześć,
    Mam pytanie w sprawie zamontowania w instalacji w systemie otwartym zbiornika wyrównawczego - mój instalator chce zamontować go w piwnicy nad piecem. Instalacja jest na parterze nad piwnica w której znajduje się piec co oznacza że zbiornik będzie poniżej rurek i rozdzielacza. Piec jest wykorzystywany wyłącznie do ogrzewania podłogowego. Pytanie czy instalacja zbiornika wyrównawczego w tym wypadku pod instalacja podlogowki jest prawidłowa ?

    Z góry dziękuję za odpowiedź

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Jeżeli kocioł będzie podpięty przez wymiennik to naczynie może być w kotłowni.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Rozumiem że za wymiennikiem z tego co czytam trzebaby zbudować układ zamknięty z urządzeniem przeponowym zaworem bezpieczeństwa itp? Czy wymiennik załatwia w całości sprawę ?
    Jeżeli wymiennik nie załatwia sprawy i trzeba za nim zbudować układ zamknięty to czy nie lepiej odrazu przerobić instalacje na układ zamknięty?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Wymiennik jest po to aby oddzielić układ zamknięty od otwartego. Sprawdź w instrukcji kotła czy producent zezwala na montaż w układzie zamkniętym.

  5. #5

    Domyślnie

    Posiadam piec galmet eko GT 12kw zgodnie z instrukcją można podpiąć go w systemie zamkniętym - „należy doposażyć go w urządzenie do awaryjnego odprowadzania nadmiaru ciepła - może to być zawór upustowo-schładzający DBV lub wężownicą schładzająca z zaworem JBV. Stosować można w sytuacji bezawaryjnego, ciągłego dostępu do wody wodociągowej”
    Poniżej wrzucam jak obecnie wygląda ”osprzęt” mojego pieca - czy mógłbym prosić o jakiś poglądowy schemat jak powinno to wyglądać po przeróbce aby piec mógł pracować w systemie zamkniętym ?Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	6C7331BE-2F67-4F7E-97CC-E87BE70250FB.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	15,2 KB
ID:	463706Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4DC8AD62-7ECE-4F58-9236-24ED4C8AAD99.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	20,8 KB
ID:	463707Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	09BFB80E-1BE3-4433-8BD4-160F907E3302.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	15,2 KB
ID:	463708Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1608EC14-8274-42F9-A806-41ED94588BFE.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	20,0 KB
ID:	463709Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0EE993EE-27E0-4AE4-888B-CE6681D6E3C7.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	20,5 KB
ID:	463710

  6. #6

    Domyślnie

    @kozub21 a mógł byś wyjaśnić czym on uzasadnia takie zainstalowanie naczynka wyrównawczego poniżej ogrzewania podłogowego.

    Ja rozumiem, że z fachmanami ciężko dzisiaj i że on może należeć do sprawnych inaczej – ale co z Tobą - narysuj to na kartce i pokaż a sam zobaczysz, że nawet nie uda się podłogówki woda zalać.

    Sam se bałagan za kupę kasy w instalacji chcesz zrobić – po co ?

    Chcesz schematów – wklep hasło w wyszukiwarkę „schemat ogrzewania podłogowego – obrazy”.

    Tymi zdjęciami to co niby chcesz pokazać ?

    Możesz do tego też zajrzeć : https://forum.muratordom.pl/showthre...owka-grzejniki.

  7. #7

    Domyślnie

    Przepraszam ale w czym jest problem ?

    U mnie naczynie wyrównawcze jest w kotłowni i podłogówka powyżej kotłowni śmiga .

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    W układzie otwartym?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson29 Zobacz post
    U mnie naczynie wyrównawcze jest w kotłowni i podłogówka powyżej kotłowni śmiga .
    Czego nie rozumiesz w tym co zostało napisane o tym ?
    Masz pod ogrzewaniem podłogowy - poniżej poziomu tej podłogówki - powiedzmy 0,5 m otwarty baniak z wodą, którąś jest napełniona instalacja razem z ogrzewaniem podłogowym.
    Naczynko wzbiorcze/naczynko przelewowe - termin kojarzysz - znasz to - do którego jest podłączone też ogrzewanie podłogowe.
    Jakim sposobem układ taki działa u ciebie ?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał gersik Zobacz post
    W układzie otwartym?
    Nie , jest wymiennik.

    Cytat Napisał gersik Zobacz post
    Wymiennik jest po to aby oddzielić układ zamknięty od otwartego. .
    Podejrzewam że instalator chce coś takiego zbudować u autora , a Samsu nie kuma czaczy

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson29 Zobacz post
    Podejrzewam że instalator chce coś takiego zbudować u autora , a Samsu nie kuma czaczy
    Super – po prostu super – po zdjęciach widać, że ta instalacja jest modernizowana i jak z tego wychodzi ten też sprawny inaczej – nie potrafi opisać tego jak jest a jest raczej tak, że mamy do czynienia obecnie z instalacją otwartą.
    Teraz pierwszy sprawny inaczej chce władować do tego naczynko przelewowe po niżej podłogówki. Na co drugi sprawny inaczej sobie kombinować zaczął i już mamy :
    Cytat Napisał kozub21 Zobacz post
    Rozumiem że za wymiennikiem z tego co czytam trzebaby zbudować układ zamknięty z urządzeniem przeponowym zaworem bezpieczeństwa itp?
    Czy wymiennik załatwia w całości sprawę ?
    Jeżeli wymiennik nie załatwia sprawy i trzeba za nim zbudować układ zamknięty to czy nie lepiej odrazu przerobić instalacje na układ zamknięty?
    Cytat Napisał kozub21 Zobacz post
    zgodnie z instrukcją można podpiąć go w systemie zamkniętym -
    „należy doposażyć go w urządzenie do awaryjnego odprowadzania nadmiaru ciepła -
    może to być zawór upustowo-schładzający DBV lub wężownicą schładzająca z zaworem JBV.
    Stosować można w sytuacji bezawaryjnego, ciągłego dostępu do wody wodociągowej”
    Poniżej wrzucam jak obecnie wygląda ”osprzęt” mojego pieca -
    czy mógłbym prosić o jakiś poglądowy schemat jak powinno to wyglądać po przeróbce aby piec mógł pracować w systemie zamkniętym
    To jeszcze mu władujcie sprzęgło i bufor do tego koniecznie oraz przywalcie się do tego, że na 4D siłownika nie ma a jak już założy, to idąc dalej za ciosem jeszcze panel pokojowy mu do tankujcie gdzie pod korek będzie gdy go przekabacicie na PC – ogrzewanie podłogowe już ma, to przynajmniej tyle na tym oszczędności mieć będzie i tyle na tym będzie do przodu !!!

    C19 opanował wasze płuca czy mózgi ???

  12. #12

    Domyślnie

    Czyli jeśli zostanie zamontowany wymiennik płytowy to zbiornik wyrównawczy może być w kotłowni bo ta cześć instalacji będzie pracowała w układzie otwartym, a druga cześć instalacji będzie pracowała w układzie zamkniętym ? Jeżeli tak to rozumiem, że oprócz wymiennika trzeba będzie zaopatrzyć się w pozostałe elementy układu zamkniętego tj. Zbiornik ciśnieniowy , zawór bezpieczeństwa ?


    PS. Co do zdjęć - wkleiłem je dlatego, że tak naprawdę zastałem ten piec „w spadku” nie byłem przy budowie tej kotłowni i nie mam żadnej wiedzy z nią związana, dlatego chciałem zobrazować jakie elementy są w mojej instalacji.

    PS.2 bo po wysłaniu zobaczyłem odpowiedź kol. Wyżej - nadmieniając zależy mi by ta instalacja była możliwe jak najprostsza w konstrukcji, ale działała prawidłowo. Ogrzewać nią będę tylko ogrzewanie podłogowe.
    Ostatnio edytowane przez kozub21 ; 13-02-2023 o 17:30

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał kozub21 Zobacz post
    Czyli jeśli zostanie zamontowany wymiennik płytowy to zbiornik wyrównawczy może być w kotłowni bo ta cześć instalacji będzie pracowała w układzie otwartym, a druga cześć instalacji będzie pracowała w układzie zamkniętym ? Jeżeli tak to rozumiem, że oprócz wymiennika trzeba będzie zaopatrzyć się w pozostałe elementy układu zamkniętego tj. Zbiornik ciśnieniowy , zawór bezpieczeństwa ?
    Paranoja jakaś !!!

    Cytat Napisał kozub21 Zobacz post
    PS. Co do zdjęć - wkleiłem je dlatego, że tak naprawdę zastałem ten piec „w spadku” nie byłem przy budowie tej kotłowni i nie mam żadnej wiedzy z nią związana, dlatego chciałem zobrazować jakie elementy są w mojej instalacji.

    PS.2 bo po wysłaniu zobaczyłem odpowiedź kol. Wyżej - nadmieniając zależy mi by ta instalacja była możliwe jak najprostsza w konstrukcji, ale działała prawidłowo. Ogrzewać nią będę tylko ogrzewanie podłogowe.
    Trza na wstępie było zacząć od tego !!!

    Tak jak ten twój magik tak też nie jako oba - ładują Cię na minę by wypukać Cię z kasy.

    Moja rad jest taka - odczep się od tego - było dobrze jak jest i dobrze będzie tak jak to zostanie - po co chcesz w tak durny sposób to modernizować - gdzieś coś takiego widział na schematach które dostałeś.
    Chcesz w układzie zamknięty - jedno naczynko przeponowe wystarczy + zawór ciśnieniowy bezpieczeństwa + manometr + odpowietrznik.
    Na cholerę Ci do kotła automatycznego zawór upustowo-schładzający DBV lub wężownicą schładzająca z zaworem JBV.

    Ps.
    @lolson29 - a cóże Ty to masz za kocioł zgazowujący drewno ???
    Ostatnio edytowane przez samsu ; 13-02-2023 o 17:52

  14. #14

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	6C7331BE-2F67-4F7E-97CC-E87BE70250FB.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	15,2 KB
ID:	463706
    Zawór 4D z ręczną regulacją przepływu/temperatury : https://forum.muratordom.pl/showthre...iecu-na-pellet - https://forum.muratordom.pl/showthre...D-i-smo%C5%82a
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4DC8AD62-7ECE-4F58-9236-24ED4C8AAD99.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	20,8 KB
ID:	463707
    Pompa obiegowa z zegarem temperatury najprawdopodobniej zasilania.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	09BFB80E-1BE3-4433-8BD4-160F907E3302.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	15,2 KB
ID:	463708
    Cholera wie ale najprawdopodobniej zegar temperatury powrotu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1608EC14-8274-42F9-A806-41ED94588BFE.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	20,0 KB
ID:	463709
    Na kotle - najprawdopodobniej zegar temperatury z zegarem ciśnienia w instalacji.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0EE993EE-27E0-4AE4-888B-CE6681D6E3C7.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	20,5 KB
ID:	463710
    To se w instrukcji sterownika musisz sprawdzić - jedno z tego to najprawdopodobniej będzie wyjście do sterowania siłownika od tego zaworu 4D.

  15. #15

    Domyślnie

    Chcesz instalację modernizować, to dlaczego nie zamontujesz zasobnika na ciepłą wodę użytkową (CWU)?
    Skąd i jak ją teraz masz ?
    Kocioł pracuje ciepłą wodę grzeje !!!
    Na lato by bez smrodu grzać tym można było : https://forum.muratordom.pl/showthre...2000-z%C5%82-t a od bidy to z partyzanta na okrągło - z partyzanta, bo nie wiem jak u Ciebie z antysmogową i byś przypadkiem do CEEB się z tym nie podpierdzielił lub by Cię z tym nie nakryli jak Ci się z kontrolą na kwadrat wbiją - przebierańce jedne.

  16. #16

    Domyślnie

    Jedno jeszcze - do tego : "Posiadam piec galmet eko GT 12kw", to tak fatalnie zmodernizować usiłujesz - po co ???
    Masz na to antysmogowej papiery - do CEEB jest to zgłoszone ?
    Ostatnio edytowane przez samsu ; 13-02-2023 o 18:50

  17. #17

    Domyślnie

    Cała akcja związana jest z generalnym remontem mieszkania , chciałem pozbyć sie zbiornika z łazienki, która jest dosyć mała. Zreszta z tego co czytałem zbiornik wyrównawczy powinien być nad kotłem w linii prostej, a u mnie był jak w schemacie poniżej:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	8D0188E7-269C-4F2E-89B8-273B5DBC2DA1.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	9,4 KB
ID:	463716
    Tam gdzie X to pod spodem jest piec , a tam gdzie „o” to był zbiornik wyrównawczy.

    Obecnie wodę podgrzewam bojlerem elektrycznym - za ok 1.5 roku będę wymieniał źródło ciepła na gaz dlatego nie chciałem teraz jeszcze dodatkowo podpinać zasobnika do pieca.

    Czyli reasumując mam 2 opcje - pozostawić układ otwarty i wrócić ze zbiornikiem w stare miejsce ?? Lub przenieść sie do piwnicy i zrobić układ zamknięty wykorzystując „ jedno naczynko przeponowe wystarczy + zawór ciśnieniowy bezpieczeństwa + manometr + odpowietrznik. ”

  18. #18

    Domyślnie

    No i jeszcze audyt sobie zrób : Ciepło Właściwie - jak i za ile ogrzewać https://cieplo.app

    No wreszcie się rozgadałeś - więc co Ci nie pasuje w tym co dostałeś – słowo dziękuję znasz – czy takiego terminu nie kojarzysz !!!

    No a kocioł gazowy gdzie stać w przyszłości będzie?

  19. #19

    Domyślnie

    Oczywiście ze znam słowo dziękuje i nie omieszkam Ci podziękować za poświęcony mi czas i pomoc w zrozumieniu tego zagadnienia

    Piec gazowy w przyszłości będzie w tej kotłowni, w której obecnie jest piec na ekogroszek.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał kozub21 Zobacz post
    Oczywiście ze znam słowo dziękuje i nie omieszkam Ci podziękować za poświęcony mi czas i pomoc w zrozumieniu tego zagadnienia

    Piec gazowy w przyszłości będzie w tej kotłowni, w której obecnie jest piec na ekogroszek.
    Witaj brateńku.
    Sorki i bez urazy.
    Jesteś następnym, którego na haczyk złapałem !!!
    W prawdzie na migi nam to szło do tej pory ale nie ważne co kto i jak – ważne by się dogadać i dla tego jako dziękuję to traktuję.

    Aalleeż dziękować nie masz za co – PODAJ DALEJ – pomóż bezinteresownie i wszystko jedno w jaki sposób trzem inny osobom i będziemy kwita !!!
    Podziękowanie przyjęte zostało a za nim gadać o tym zaczniemy, to ja uważam, ze tu z remoncikiem do czynienia mamy a nie z jakąś modernizacją czyli z czymś w rodzaju łaty by przebiedować jakoś.

    No i do roboty.

    Rozpierduchę fest tu zrobić trzeba ale z głową tak by w przyszłości nie przerabiać tego.
    1.) Od CWU zacznę – nie wiem co i gdzie o tej głupocie przeczytałeś ale z tym jest tak, że zasadniczo z uwagi na zasadę działania są dwa rodzaje zasobników.
    a.) Co mogą grawitacyjnie być zasilane i tak samo będą pracowały w układzie wymuszonym – te akurat na grawitacji muszą być nad kotłem.
    b.) Co tylko chodzą w układzie wymuszonym i tym jet wszystko jedno – jak podkop zrobisz, to i pod kotłem iść będą.
    c.) Ja tą termę z łazienki bym wywalił i bojler zamontował gdzieś w kotłowni ale z grzałką elektryczną tak by sobie w zależności od humoru.
    d.) Rozważyć tu przy tym musisz czy CWU ma być z cyrkulacją czy bez (odkręcasz ciepłą wodę i ciepła od razu Ci leci – bez konieczności spuszczania zimnej (która w rurze ostygła). Tylko tu by jeszcze ciepłej wody instalacja przerobiona zostać by musiała.
    e.) Jeśli z cyrkulacją, to koniecznie, to : https://forum.muratordom.pl/showthre...-w-tym-sezonie od tyłu przeglądnąć będziesz musiał aż dojdziesz do rozpierduchy mojej z uczestnictwem contras @asolt i później jeszcze trochę do góry by obaczyć tego złodzieja gazu właśnie na CWU a w tym wszystko o tym.
    2.) Kocioł gazowy a cholera wie co te sucze syny wymyślą jeszcze – tak czy inaczej zasobnik do CWU by był już do tego.
    a.) One mają naczynka przeponowe więc i tak układ będzie chodził na wymuszonym.
    b.) Przed zamontowaniem kotła – instalację koniecznie wypłucz – po zamontowaniu - byle jakąś kranówą jej nie zalewał, bo płukać będziesz całość ale z chemią i inhibitora możesz dodać.
    3.) Naczynko przelewowe, to rarytas żaden zwłaszcza przy kotle automatycznym – co by o tym nie gadać to tarza pilnować by woda z niego nie wyparowała – choć raz na rok zajrzeć do niego by sprawdzić do tego czy przypadkiem zgnilizna (korozja) za bardzo szamać go nie zaczęła, bo jak go przeżre, to będzie psit i woda z niego zejdzie.
    a.) Właściwie do czuwania na poziomem wody w naczynku masz jeszcze zegar na kotle ale to zoczyć musisz sobie byś wiedział co jest w odniesieniu do tego co on pokazuje.
    b.) Ja bym temu pozwolił odejść w zaświaty – patrząc na foty – ma już za sobą swoje i niech odpoczywa sobie w pokoju.
    4.) Tu masz naczynko przeponowe z tzw. grupą bezpieczeństwa : https://www.google.com/search?client...&bih=634&dpr=1
    5.) Z tym kotłem podajnikowym, to ja bym się tak nie zaklinał, że go kocioł gazowy zastąpi, ale mocium panie bym kombinował by np. obok tego na groch mógł stanąć – mocium panie/panie mocium a co będzie jak wszyscy będziemy musieli do śmieciuchów wrócić.
    6.) To chyba by tak tyle było – mój ci jesteś więc wal śmiało jak co jeszcze trza Ci będzie.
    Ostatnio edytowane przez samsu ; 13-02-2023 o 21:31

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony