dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29

Temat: GbbVictronWeb

  1. #1

    Domyślnie GbbVictronWeb

    Jak wiecie (lub nie), napisałem GbbVictronWin - program pod Windows do optymalizowania ładowania baterii w nocy, aby w dzień było miejsce na prąd z paneli (dla systemu Vicron)

    Ponieważ nie działał na komórkach, więc przerobiłem program na przeglądarkę.



    Przedstawiam obecnie: GbbVictrinWeb: https://gbbvictronweb.gbbsoft.pl/



    Działa bardzo podobnie. Obecnie w wersji beta.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-02-08 200853.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	91,2 KB
ID:	463654Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-02-08 200917.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	47,1 KB
ID:	463655Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-02-08 200929.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	75,4 KB
ID:	463656Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-02-08 200941.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	70,8 KB
ID:	463657Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-02-08 200955.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	94,4 KB
ID:	463658

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    639

    Domyślnie

    Kalkuluje Ci się to? Ładowanie z taniej taryfy i używanie w dzień? Jaką pojemność magazynu masz? Nie szkoda Ci cyklów pracy?
    Chyba... że masz magazyn na LTO a nie LFP

  3. #3

    Domyślnie

    Na ładowaniu zarabiam dziennie 10zl, gdy nie ma slonca (porównuję cenę zakupu prądu do ceny G11).
    Mam 15kWh magazynu.
    W zasadzie cały dzień i noc jadę na taniej taryfie.
    Wyjątkiem są sytuację, gdy np puszczana jest 3x pralka. Wtedy nie starcza.

    Dla odmiany dzisiaj zamiast kupować tani prąd między 13 a 15, akumulatory naladowaly się darmowym prądem z paneli. Czyli dzisiaj od 10 do 22 mam prąd za darmo.

    Mam do dyspozycji 6000 cykli.

    Czy mi się opłaca? Nie wiem, powiem Ci w grudniu, jak minie rok... Z mojego symulatora wynika, że dopiero po dodaniu ładowania w nocy tanią taryfą i między 13 a 15, zwrot z inwestycji spadł poniżej 8 lat.

    Dane z dzisiaj.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SmartSelect_20230209_213257_VRM.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	77,3 KB
ID:	463674
    Ostatnio edytowane przez gb987t ; 09-02-2023 o 20:48

  4. #4

    Domyślnie

    Wersja 0.2 GbbVictronWeb

    Dodalem strefę czasową w Plants, aby poprawnie pokazywał daty i czas.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    639

    Domyślnie

    Cytat Napisał gbbsoft Zobacz post
    Na ładowaniu zarabiam dziennie 10zl, gdy nie ma slonca (porównuję cenę zakupu prądu do ceny G11).
    Mam 15kWh magazynu.
    W zasadzie cały dzień i noc jadę na taniej taryfie.
    Wyjątkiem są sytuację, gdy np puszczana jest 3x pralka. Wtedy nie starcza.

    Dla odmiany dzisiaj zamiast kupować tani prąd między 13 a 15, akumulatory naladowaly się darmowym prądem z paneli. Czyli dzisiaj od 10 do 22 mam prąd za darmo.

    Mam do dyspozycji 6000 cykli.

    Czy mi się opłaca? Nie wiem, powiem Ci w grudniu, jak minie rok... Z mojego symulatora wynika, że dopiero po dodaniu ładowania w nocy tanią taryfą i między 13 a 15, zwrot z inwestycji spadł poniżej 8 lat.

    Dane z dzisiaj.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SmartSelect_20230209_213257_VRM.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	77,3 KB
ID:	463674
    Czy za rok... za rok to wciąż będzie działać tak jak działa.
    Będzie koszty prądu redukować.
    Dopiero można stwierdzić czy to ma sens jak pojemność akumulatora znacząco się zmniejszy. Ale tak jak mówisz...
    do dyspozycji jest 6000cyki.
    I po tylu cyklach wciąż będzie 80% pojemności pierwotnej. Ponoć... .

  6. #6

    Domyślnie

    Wersja 0.3

    Dodano możliwość włączenia wysyłanie do Cerbo DischargePlan, czyli ustawień MinSCO i GridSetpoint (systemu ESS), głównie w celu wymuszenia wysyłania prądu do sieci. Można to powiązać z warunkiem przekroczenia ceny sprzedaży powyżej wskazanego limitu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-02-10 182248.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	82,7 KB
ID:	463684

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.847

    Domyślnie

    Cytat Napisał gbbsoft Zobacz post
    Na ładowaniu zarabiam dziennie 10zl, gdy nie ma slonca (porównuję cenę zakupu prądu do ceny G11).
    Mam 15kWh magazynu.
    W zasadzie cały dzień i noc jadę na taniej taryfie.
    Wyjątkiem są sytuację, gdy np puszczana jest 3x pralka. Wtedy nie starcza.

    Dla odmiany dzisiaj zamiast kupować tani prąd między 13 a 15, akumulatory naladowaly się darmowym prądem z paneli. Czyli dzisiaj od 10 do 22 mam prąd za darmo.

    Mam do dyspozycji 6000 cykli.

    Czy mi się opłaca? Nie wiem, powiem Ci w grudniu, jak minie rok... Z mojego symulatora wynika, że dopiero po dodaniu ładowania w nocy tanią taryfą i między 13 a 15, zwrot z inwestycji spadł poniżej 8 lat.

    Dane z dzisiaj.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SmartSelect_20230209_213257_VRM.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	77,3 KB
ID:	463674
    Ile kosztowała ta inwestycja i dokładniej co w niej jest ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8

    Domyślnie

    18x paneli Trina Solar Vertex TSM-D19 550W = 9.9kWp
    SofarSolar 11KTLX-G3 3F
    3x Multiplus II 48/5000
    Cerbo GX
    Touch GX
    3x Turbo Energy 5,12kWh
    Licznik prądu invertera
    Montaż (z prowadzeniem przewodu ziemią 30m) z uruchomieniem i konfiguracją.
    Koszt: 110tyś brutto z 8% VAT
    Roczne zużycie: 18MWh
    Piki na fazie: 8kW, ciągłe obciążenie fazy do 5kW
    Ostatnio edytowane przez gb987t ; 10-02-2023 o 19:17

  9. #9

    Domyślnie

    Wersja 0.4

    Dodałem możliwość udostępniania innym swoich danych. Innemu kontu założonego w ramach programu.

  10. #10

    Domyślnie

    WERSJA 0.5

    Forecast: dodano nowy filtr: 'No PV Forecast', aby szybko sprawdzić najgorszy scenariusz (brak ładowania z PV)

  11. #11

    Domyślnie

    Wersja 0.7 (BETA)

    - W module DischargePlans można ustawić MaxFeedInPower jaki ma być ustawiony (np: 0W), gdy cena sprzedaży<=0.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-02-17 162829.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	39,3 KB
ID:	463766

  12. #12

    Domyślnie

    Wersja 0.8 (BETA)

    1. Dodałem możliwość określenia źródła cen. Na liście są prawie wszystkie kraje europejskie (niektóre mają wiele obszarów).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-02-25 213258.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	67,0 KB
ID:	463869

    2. Dodałem możliwość optymalizacji godziny rozpoczęcia działania Scheduler-ów (ładowania baterii) na podstawie najniższej ceny prądu (przycisk "Optimize schedules")

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-02-25 213615.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	86,6 KB
ID:	463870

    Po optymalizacji należy wysłać dane do Cerbo (przycisk "Send New Start, Duration and MAXSCO to Cerbo")

    PS. Nie wiem, czy wiecie, ale na zachodzie są taryfy, w których cena zakupu (!) prądu zmienia się co godzinę. Jest oparta na cenie Day-AHead (odpowiednik naszej ceny sprzedaży od kwietnia 2024) + podatki i dodatkowe (stałe) opłaty.
    Ostatnio edytowane przez gb987t ; 25-02-2023 o 21:10

  13. #13

    Domyślnie

    Wersja 0.8.1

    Dodałem możliwość włączenia, aby program automatycznie co godzinę sprawdzał 'optymalizację godzin rozpoczęcia działania Scheduler-ów na podstawie ceny minimalnej'.

  14. #14

    Domyślnie

    Wersja 0.9

    W danych inwertera dodałem możliwość określenia dokładności prognozy PV (z forecast.solar) dla każdego miesiąca i każdej godziny. W ten sposób można określić, że w pewnych godzinach w ogóle nie ma produkcji prądu, ponieważ mamy cień (np: od drzew)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-02-28 180322.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	82,1 KB
ID:	463899

  15. #15

    Domyślnie

    Program oficjalnie dotarł do wersji 1.0

    Podsumowując:

    Program służy do optymalizacji Schedulerów (w module ESS funkcjonalność umożliwiające ładowanie baterii do wskazanego %) w systemach Victron w nocy (lub podczas taniej taryfy) w ten sposób, by było miejsca na prąd z paneli jak zaczyna świecić słońce, na podstawie prognozy produkcji pobranej ze strony forecast.solar.

    Dodatkowo:
    - program może wymusić wysyłanie prądu do sieci, gdy cena sprzedaży przekracza zadany próg. Program pobiera ceny sprzedaży RCE z PSE (przyda się to od kwietnia 2023).
    - program może wyłączyć wysyłanie prądu do sieci, gdy cena spada poniżej zera
    - program może dynamicznie zmieniać godziny początkowe Schedulerów w oparciu o ceny zakupu prądu. W Polsce nie ma jeszcze taryf ze zmianą ceną zakupu, ale na zachodzie są. Program umożliwia pobieranie cen Day-Ahead dla prawie wszystkich krajów Europy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-03-08 181037.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	90,2 KB
ID:	464134
    Ostatnio edytowane przez gb987t ; 08-03-2023 o 20:58

  16. #16

    Domyślnie

    Wersja 1.1
    - Schedulery mogą być włączane i wyłączane bezpośrednio z programu.

    Wersja 1.2
    - Przycisk 'Correct MaxSOC of all Schedules' optymalizuje także godziny, w których Schedules działają.

  17. #17

    Domyślnie

    Wersja 1.2.1

    Schedules z 'MaxSCO=5%' i zaznaczonym 'Don't optimalize' są taktowane jak 'blokada rozładowania baterii' podczas optymalizacji baterii.

  18. #18

    Domyślnie

    Wersja 2.0
    - Discharge Plan: Włącz Relay1 lub/i Relay2, gdy cena jest mniejsza od zera. Może być używany do całkowitego wyłączenia PV.
    - Scheduler: Może być automatycznie wyłączony przez Optymalizator w Battery Forecat, gdy OverMax=Yes (w celu dodatkowego rozładowania baterii w nocy przed dobrą pogodą)
    - Dynamic Disable Battery Discharge (DDBD): program może wyłączyć rozładowywanie akumulatora i wymusić eksport do sieci do okresu najniższej ceny (aby opóźnić ładowanie akumulatora, w zamian za sprzedaż prądu)
    Program do optymalizacji Victronow i inwerterów Deya: GbbOptimizer.gbbsoft.pl
    Maksymalizowanie zysku przy cenach dynamicznych, odliczanie ładowania EV, prognozowanie konsumpcji przez PC, itd...

  19. #19

    Domyślnie

    Podsumowanie co program obecnie potrafi:

    - automatyczne włącza ładowania baterii w nocy (po odpowiedniej konfiguracji), jeżeli w ciągu dnia baterie nie naładują się do 100% i takie ustawienie systemu, aby dojść 100% SOC (lub innej wprowadzonej wartości np: 95%). To nic nie kosztuje, a daje (np: w zimie) zarobić kilka złotych dziennie.
    - automatyczne wyłączania jednego z nocnych schedulerów, gdy w ciągu dnia SOC dobija do 100%. W ten sposób w nocy można wyładować baterie, gdy w dzień jest słońce.

    Jak przyjdą zmienne ceny sprzedaży (od kwietnia 2024), to są opcje, które obecnie używają na zachodzie:
    - opóźnienie ładowania baterii do okresu ceny najniższej - w ten sposób rano sprzedajesz wyprodukowany prąd, a od momentu ceny najniższej (czyli najlepszego słońca) ładujesz baterie z PV, jeżeli w ciągu x godzin naładujesz je do wskazanego poziomu (np: 90%) - znaczy jest słońce
    - sprzedaż prądu w cenie najwyższej z baterii i/lub PV do wskazanego poziomu SOC

    A jak przyjdą jeszcze taryfy o zmiennej cenie zakupu, to można:
    - ładowanie baterii w cenie najniższej (o ile jest potrzeba, bo mało słońca)

    Dodatkowo można co dziennie aktualizować z danych VRM godzinowe dane zużycia prądu przez dom.

    To wszystko można włączyć lub wyłączyć i dodatkowo skonfigurować.
    Program do optymalizacji Victronow i inwerterów Deya: GbbOptimizer.gbbsoft.pl
    Maksymalizowanie zysku przy cenach dynamicznych, odliczanie ładowania EV, prognozowanie konsumpcji przez PC, itd...

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.442
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Czy można zmienić zachowanie/przeznaczenie magazynu zimą i latem? Chodzi mi o to, żeby zimą był UPSem (zawsze naładowany, jeśli dostępne są źródła), a latem buforem taniej energii (ładowany tanio, rozładowany w drogiej "taryfie").
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony