dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 29 z 29

Temat: GbbVictronWeb

  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    629

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Czy można zmienić zachowanie/przeznaczenie magazynu zimą i latem? Chodzi mi o to, żeby zimą był UPSem (zawsze naładowany, jeśli dostępne są źródła), a latem buforem taniej energii (ładowany tanio, rozładowany w drogiej "taryfie").
    Taki sposób dzieje się sam. Nic nie zmieniając. Poza wybranej opcji BateryLife - optimized.
    Jeśli w danym dniu się nie naładuje w pełni to minimalny poziom rozładowania podnosi się o 10% i tak do 80%.
    Ma to na celu wydłużenie życia baterii no i zyskuje właśnie takiego UPS w razie W.

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.438
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Taki sposób dzieje się sam. Nic nie zmieniając. Poza wybranej opcji BateryLife - optimized.
    Jeśli w danym dniu się nie naładuje w pełni to minimalny poziom rozładowania podnosi się o 10% i tak do 80%.
    Ma to na celu wydłużenie życia baterii no i zyskuje właśnie takiego UPS w razie W.
    Nie może się zdarzyć sytuacja "Jeśli w danym dniu się nie naładuje w pełni ". W ogóle nie mozę się rozładować ani o 10 % pojemności przez całą zimę - o to mi chodzi.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    629

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie może się zdarzyć sytuacja "Jeśli w danym dniu się nie naładuje w pełni ". W ogóle nie mozę się rozładować ani o 10 % pojemności przez całą zimę - o to mi chodzi.
    jeśli zdarzy się, że naładuje się do pełna to od aktualnego MinSoC odejmuje 10% na następny dzień. Czyli jeśli przez tydzień było krucho a ostatniego dnia słonecznie to następnego dnia zamiast SoC 80% - będzie SoC 70%

    No to sobie musisz ręcznie ustawić MinSoc na poziom jaki chcesz. Żaden problem.
    A programik Gbb bez problemu jeszcze to ułatwi.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Czy można zmienić zachowanie/przeznaczenie magazynu zimą i latem? Chodzi mi o to, żeby zimą był UPSem (zawsze naładowany, jeśli dostępne są źródła), a latem buforem taniej energii (ładowany tanio, rozładowany w drogiej "taryfie").
    Wydaje mi się, że jedno drugiemu nie przeszkadza.
    Programy stara się, aby w ciągu dnia dojść do 100% a jednocześnie nie spaść poniżej minimum (u mnie 35%).
    Wszystko zależy od ustawień, celów i możliwości (każda instalacja jest inna).
    Zawsze ustawienia można zmienić trochę na zimę.

    Ps. Ja mam w tej chwili ustawienia dobre na zimę i na lato. Choc zapewne w kwietniu 2024 będę musiał je zmienić, bo zewnętrzne warunki się zmienia.

    PS. A co wiosną i jesienią. W fotowoltaice nie ma "zimy" i "lata". Jest tylko dużo słońca, mniej i bardzo mało.
    Ostatnio edytowane przez gb987t ; 30-05-2023 o 19:20
    Program do optymalizacji Victronow i inwerterów Deya: GbbOptimizer.gbbsoft.pl
    Maksymalizowanie zysku przy cenach dynamicznych, odliczanie ładowania EV, prognozowanie konsumpcji przez PC, itd...

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Poza wybranej opcji BateryLife - optimized.
    Opcja 'BateryLife - optimized' jest oparta na wiedzy z przeszłości.
    Natomiast mój program opiera się na wiedzy na temat tego co będzie się z produkcją PV działo w ciągu najbliższych 24h, czyli na wiedzy o przyszłości.
    Program do optymalizacji Victronow i inwerterów Deya: GbbOptimizer.gbbsoft.pl
    Maksymalizowanie zysku przy cenach dynamicznych, odliczanie ładowania EV, prognozowanie konsumpcji przez PC, itd...

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.438
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gbbsoft Zobacz post
    PS. A co wiosną i jesienią. W fotowoltaice nie ma "zimy" i "lata". Jest tylko dużo słońca, mniej i bardzo mało.
    Chodzi o okres grzewczy. Tryb UPS ma być po to, aby w razie gdyby cała okolica załączyła pompy ciepła, a napięcie siadło, to ja w swoim domu mam mieć prądu na tyle, żeby dotrwać bez wyrzeczeń do następnej ew. awarii sieci.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Chodzi mi o to, żeby zimą był UPSem (zawsze naładowany, jeśli dostępne są źródła)
    Tak. Trzeba w "DischargePlan" włączyć rozładowywanie w dzień, ustawić GridSetpoint na 0 (aby nie wysyłał prądu do sieci) i włączyć "MinSOC is optimized by Battery Forecast". Wtedy program będzie optymalizował rozładowania baterii tak, aby PV naładował ci baterie do 100% (przy danym zużyciu prądu przez dom w danej godzinie)


    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    a latem buforem taniej energii (ładowany tanio, rozładowany w drogiej "taryfie").
    Tak. Trzeba skonfigurować "Dynamic Charge", aby ładował baterie w godzinach najniższej ceny zakupu prądu (przydały by się wtedy dynamiczne taryfy w Polsce), oraz "Dynamic Discharge", aby rozładowywał baterie w godzinach najwyższej ceny sprzedaży prądu. Do tego program weźmie także pod uwagę prognozowana produkcje PV i prognozowane zużycie prądu przez dom.

    Możesz do tego dorzucić "Dynamic disable battery discharge", który zablokuje ładowanie baterii z PV (najczęściej w godzinach porannych), aż do okresu najtańszego prądu, aby go po lepszej cenie sprzedać, a baterie naładować przy najniższej cenie zakupu (z sieci lub/i z PV - w zależności od tego jaka będzie sytuacja - program ci to policzy).
    Program do optymalizacji Victronow i inwerterów Deya: GbbOptimizer.gbbsoft.pl
    Maksymalizowanie zysku przy cenach dynamicznych, odliczanie ładowania EV, prognozowanie konsumpcji przez PC, itd...

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Chodzi o okres grzewczy. Tryb UPS ma być po to, aby w razie gdyby cała okolica załączyła pompy ciepła, a napięcie siadło, to ja w swoim domu mam mieć prądu na tyle, żeby dotrwać bez wyrzeczeń do następnej ew. awarii sieci.
    Wszystko zależy ile masz PV i ile zużywa twój dom prądu.
    Jeżeli w okresie grzewczym dom zużyje całą produkcje PV, to w Victronach wystarczy włączyć Mode="Keep batteries charged" i zawsze masz 100% SOC bez konieczności używania jakiegokolwiek programu.

    Dopiero jak byś miał nadmiar prądu (PV>Dom) i nie chciał go oddać do sieci (sprzedać), to wtedy program ci pomoże zrobić wcześniej troche miejsca w bateriach, aby pomieścić ten nadmiar - no ale wtedy przez pewien czas nie będziesz miał 100%.
    Program do optymalizacji Victronow i inwerterów Deya: GbbOptimizer.gbbsoft.pl
    Maksymalizowanie zysku przy cenach dynamicznych, odliczanie ładowania EV, prognozowanie konsumpcji przez PC, itd...

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.438
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Czyli się da to zrobić i o to mi chodziło.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony