dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 27
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 525
  1. #1
    taniaklima.pl
    Guest
    taniaklima.pl

    Domyślnie Gruntowy Wymiennik Ciepła

    Na głębokości 1-4 m w naszej strefie klimatycznej w ciągu całego roku panuje stała temperatura +100C (±1,50C). Do wykorzystania tej energii służą tzw Gruntowe Wymienniki Ciepła (GWC). Co najmniej kilkanaście pracujących w Polsce GWC potwierdzają, że powietrze zewnętrzne, przepływając przez złoże posadowione na tej głębokości podgrzewa się w szczytach zimowych o 20C , latem zaś ulega ochłodzeniu z około +30C do +20C.
    Konstrukcja GWC zaprojektowana jest jako naturalne złoże czystego płukanego żwiru umieszczonego w gruncie. Przepływające powietrze przez żwir (w zależności od pory roku) jest ochładzane, osuszane, podgrzewane lub nawilżane, a także filtrowane. Bezpośredni kontakt złoża z otaczającym gruntem rodzimym ułatwia szybką regenerację złoża.
    Witek

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2002-12-07 17:12 ]</font>

  2. #2

    Domyślnie

    Ta wiadomość chyba powinna być w dziale Ogłodzenia...

    Czy ogólnie możesz powiedzieć jak się wykonuje GWP przy wysokim poziomie wód gruntowych (około 1m) ?

    Chętnie zobaczę działający GWP w pobliżu Warszawy !

  3. #3

    Domyślnie

    Ta wiadomość chyba powinna być w dziale Ogłodzenia...

    Czy ogólnie możesz powiedzieć jak się wykonuje GWP przy wysokim poziomie wód gruntowych (około 1m) ?

    Chętnie zobaczę działający GWP w pobliżu Warszawy !

  4. #4

    Domyślnie

    On 2002-11-07 21:18, Maco wrote:
    Ta wiadomość chyba powinna być w dziale Ogłodzenia...

    Czy ogólnie możesz powiedzieć jak się wykonuje GWP przy wysokim poziomie wód gruntowych (około 1m) ?

    Chętnie zobaczę działający GWP w pobliżu Warszawy !
    Też jestem tym zainteresowany (poziomem wód)

  5. #5

    Domyślnie

    No cóż...
    Wyglądało to na jednorazowe zamieszczenie ogłoszenia...
    Producent (czy projektant) niniejszego rozwiązania nie wzbudza tym samym u mnie dużęgo zaufania takim postępowaniem.

    Oczekiwałem jakiejś dyskusji albo przynajmniej odpowiedzi na pytania....

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    Super temat!!!!

    Energia geotermalna możliwa do wykożystania przy niewielkim nakładzie środków. jak rozumiem mozna to wykozystac do ogrzewania powietrznego, klimatyzacji lub wentylacji. Czy ktoś juz uzytkowuje taki wymiennik. Czy naprawdę wystarcza na schłodzenie domu latem???
    Czekam na głosy w dyskusji. Tyle sie mówi o pompach ciepła i dolnych zródłach (odwierty i wymienniki poziome). Tutaj oczywiście to co innego ale idea podobna, do wentylacji wymuszonej w sam raz... tylko czy działa!!!!

  7. #7

    Domyślnie

    Ja na wiosnę będę robił taki wymiennik ( w tym roku już nie zdążyłem ) mniej wiecej za rok podzielę się uwagami jak to działa , jak zrobię na wiosne to całe lato będę testował ( chłodzenie domu w upalne dni )
    Piotrek

  8. #8

    Domyślnie

    Piotrek,
    A będziesz robił według "projektu" z początku tego wątku, czy massz jakieś inne oprawcowanie ?

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Dotychczasowe wyniki badań rurowych, gruntowo-powietrznych wymienników ciepła stosowanych do wentylacji budynków wykazują, że są one najbardziej efektywne przy bardzo niskiej temperaturze zewnętrznej, tzn. wówczas, gdy występuje duża różnica pomiędzy temperaturą powietrza atmosferycznego a temperaturą gruntu na poziomie rur wymiennika. Istotny wpływ na ich wydajność cieplną mają ponadto prędkość przepływu strumienia powietrza w rurach oraz rodzaj gruntu, w którym są ułożone, a zwłaszcza jego wilgotność]. Niektóre z tych wymienników działają okresowo w cyklach 8 h pracy, 16 h przerwy, niezbędnej dla regeneracji cieplnej gruntu otulającego rury wymiennika.
    Wymiana ciepła pomiędzy rurami z powietrzem doprowadzanym odbywa się za pośrednictwem gruntu i zależy od jego przewodności cieplnej. Jeśli grunt w otoczeniu budynku jest spoisty i nawodniony, a zatem cechuje się wysoką przewodnością cieplną, to wskazane byłoby umieszczenie ponad rurami wymiennika warstwy izolacji cieplnej z nienasiąkliwego materiału. Zadaniem takiej izolacji jest zmniejszanie odpływu ciepła z gruntu do atmosfery zimą, zaś latem ------ ograniczanie wpływu wysokiej temperatury powietrza zewnętrznego na temperaturę w gruncie na poziomie rur wymiennika ciepła. Natomiast w przypadku gruntu sypkiego i suchego dla zwiększenia wymiany ciepła można zalecić deszczowanie terenu ponad wymiennikiem, dzięki czemu zwiększy się przewodność cieplna gruntu, a w konsekwencji --- wydajność cieplna wymiennika gruntowego.
    Podczas przepływu strumienia ciepłego powietrza w rurach, wskutek obniżenia się temperatury strumienia powietrza poniżej punktu rosy, może wystąpić kondensacja pary wodnej zawartej w powietrzu. W związku z tym zachodzi konieczność zapewnienia odprowadzenia kondensatu do drenażu. Kondensacja pary wodnej w rurach odprowadzających zużyte powietrze, przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej urządzenia, dzięki wykorzystaniu dodatkowego ciepła, jakim jest ciepło utajone powietrza, wydzielane podczas skraplania się pary wodnej.

  10. #10
    taniaklima.pl
    Guest
    taniaklima.pl

    Domyślnie

    Przepraszam ze wygladalo to jak ogloszenie.
    Jest to jednak temat ktory zna bardzo dobrze kilku ludzi w Polsce, swiatowe zainteresowanie tym tematem jest mi trudno ocenic. W wyszukiwarkach www jest bardzo malo tych informacji.
    My ze swej strony wprowadzilismy duzo innowacji i to stalo sie zastrzezeniem patentowym RP
    Teraz odpowiadam na pytania:
    1. Przy wysokim stanie wod gruntowych GWC mozna wykonac plytszy ale nalezy go powiekszyc lub mozna go wypietrzyc ponad teren, tak, aby dno GWC bylo nad powierzchnia wod gruntowych.
    2. Na trasie W-wa Poznan jest w budowie motel. Bedzie tam GWC o wydajnosci 15tys.m3/h Prosze na poczatku roku wejsc na nasze str www bedzie tam lista referencyjna i adres tego Motelu bedzie wymieniony.
    3. Efekt energetyczny i koszty wykonania: latem calkowite zapotrzebowanie na chlod klimatyzacyjny. Mozna uzywac do ogrzewania ten sam GWC ktory latem sluzyl do klimatyzacji. Zima - srednio w sezonie ok 20-30% zapotrzebowania na ogrzewanie z 1m3 zloza uzyskuje sie max 1-2kW ciepla srednio 0,5kW. W szczytach(-15stC) do 50% zapotrzebowania na energie do ogrzewania, wentylowania (po co rozszczelniac okna i "wpuszczac" do sypialni -15stC). Mozna kupic tanszy rekuperator (bez czujnika i grzalki elektr.) gdyz nie ma potrzeby jego odmrazania, bo temp. powietrza z GWC jest 0stC lub zawsze dodatnia. Cena wykonania GWC ok 1tys.zl - dla domu do 150m2. Jezeli Inwestor zdecyduje sie przed wykopaniem fundamentow to ta cena, bedzie duzo nizsza (praca koparki i wywiezienie nadmiaru ziemi). Jezeli zrobi to tak jak ja, czyli w komorach murow fundamentowych to koszt bedzie jeszcze nizszy. Mam dom nie podpiwniczony i w komory te musialbym
    sypac piasek. Ja zamiast piasku nasypalem zwiru (15zl/tona)- cena nizsza transport troche drozszy wyszlo na to samo (zwiru nie trzeba ubijac - oszczedzilem na wynajeciu zageszczarki). Z dodatkowa robocizna zmiescilem sie w cenie 500zl slownie piecset zl. Koszt eksploatacji ogrzewania i klimatyzowania - max
    zuzycia energii 80-100W (silnk wentylatora).Pamietajmy ponosimy tylko koszty przesylu powietrza przez zloze (opor ok
    200Pa) a nie jego ogrzewania lub chlodzenia!!!!!
    Na tym polega rewelacja jego zastosowania
    4. Znane są instalacje wymienników rurowych (przeponowych). Jednak ze względu na ich małą wydajność cieplną wynikającą z małej powierzchni wymiany ciepła (mala powierzchnia styku powietrza z powierzchnia rury i mala objetosc gruntu wokol rury ktory bierze udzial w wymianie temperatury). Poza tym nie mają one własności czyszczenia powietrza. Cena wykonania jest wyzsza i zajmowanego terenu jest nie porownywalnie wieksza..
    5. Ciesze sie ze sa Inwestorzy ktorzy chca wykonac GWC nawet bez naszej dokumentacji. Znaczy to ze temat ten jest jednak znany i wazny. Mamy przekonanie ze ze wzgledu na niska cene jego wykonania i eksploatacji jest mozliwe jego powszechne stosowanie. Dlatego cena dokumentacji dla domku jednorodzinnego wynosi do konca roku tylko 60zl brutto. Inwestor, który będzie miał GWC w domu będzie chcial mieć taki sam w firmie lub będzie się nim chwalil wśród znajomych. Wiemy ze domy buduja ludzie, którzy maja wlasne firmy lub "obracaja" się w kregu ludzi, którzy sa wlascicielami firm. Tu chcemy zarobic pieniadze
    Pozdrawiam
    Witold Piecha


    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2002-11-28 15:50 ]</font>

  11. #11

    Domyślnie

    Dziękuję za informacje.

    1. Wysoki poziom wód gruntowych. Czy dolny poziom złoża musi być powyżej górnego poziomu wód gruntowych, czy możliwe jest czasowe (na skutek wahań poziomu wód) "zamoczenie" dolnej części złoża?

    2. Ja się mocno zastanawiam nad płytą fundamentową "legalett" (w skócie jest to zbrojona płyta fundamentowa) i mam pytanie czy można takie złoże wykonać pod taką płytą ? Jakie jest ryzyko potrzeby dotarcia do takiego wymiennika (wiadomo, że pod fundamentem jest to niemożliwe) w czasie użytkowania ?
    No i czy kondtrukcyjnie ten żwir zamiast piasku nie pogorszy stabilności grunt;u pod płytą ?

  12. #12
    taniaklima.pl
    Guest
    taniaklima.pl

    Domyślnie

    ad 1 Moze zostac okresowo zalany - ale czysta woda gruntowa (uwaga na okoliczne szamba).
    ad 2 Potrzeby dotarcia nie ma - wskazuje na to 23 letnia praca wymiennika w Polanicy zdroju.
    Moga sie zdarzyc przypadki losowe (np powodz)wtedy GWC mozna probowac przeplukac woda.
    Pozdrawiam

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2003-01-16 17:35 ]</font>

  13. #13

    Domyślnie

    czy tego typu wymiennik zwłaszcza wykonany pod częścią budynku do którego nie ma dostępu nie wymaga okresowego czyszczenia, czy po jakimś czasie użytkowania w złożu nie rozmnożą się jakieś grzyby i inne tego typu paskudztwa, i co wtedy zmuszeni jesteśmy oddychać powietrzem z zarodnikami grzybów.

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: januszek dnia 2002-11-19 13:02 ]</font>

  14. #14

    Domyślnie

    Właśnie.
    Gdzieś przeczytałem, że powietrze z takiego wymiennika jest nawet czystsze niż przed zarówno pod względem bakteriologicznym jaki i ilości zanieczyszczeń "stałych".
    Nie do końca rozumiem na jakiej zasadzie to się dzieje...?
    Jeszcze te bakterie to potrafie jakoś zrozumieć, że wlatują do ziemengo wilgotnego czegoś o niskiej temperaturze i tam się trochę roznbijają o ten żwir i dużo ich ginie... Ale zo ztymi trupkami ? EYpłukują się czy coś je zjada co tam się zalęga ?

    Z drugiej strony jak się kopie fundament i jak się przekopie przez warstwę humusu to już w piachu nie ma żadnych robali i grzybów... Ale z drugiej strony nie ma też dostępu świeżego powietrza a w GWP będzie... ?

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Maco dnia 2002-11-19 12:58 ]</font>

  15. #15
    taniaklima.pl
    Guest
    taniaklima.pl

    Domyślnie

    Zloze z Gruntowego Wymiennik Ciepła jest wykonane z czystego plukanego zwiru. Jest to filtr zwirowy. Bakterie, grzyby, owady i inne zyjatka jezeli dostana sie do zwiru to z braku pokarmu, pozywki gina lub "czekaja na lepsze czasy". W Exbudzie co 2-3lata w miejscu gdzie powietrze z zewnatrz styka sie z zlozem i wychodzi z zloza pobierane sa probki zwiru z nalotem i sa wysylane do sanepidu.
    Na wlocie jest kurz i bakterie, grzyby, pylki itp wszystko jest albo jest martwe albo czeka na pozywienie. Na wylocie z GWC zwir jest czysciutki. Nie ma sladow jak przy wlocie.
    W Polanicy Sanepid wykonywal po 15 latach eksploatacji badanie powietrza, z analiza co na wlocie a co na wylocie z GWC. Wydano oswiadczenie takie:
    cytuje: "W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, iż powietrze po przejściu przez wymiennik ciepła zawiera wielokrotnie mniej komórek drobnoustrojów, alergenów niż przy wlocie" koniec cytatu
    Jednak w czasie jego wykonywania trzeba przestrzegac pewnych regul,zasad - to sa szczegoly, sa w "Wytycznych do wykonania GWC"

  16. #16

    Domyślnie

    Cześć,

    ja również jestem zainteresowany GWC. W związku z tym mam pytanie (być może do Redakcji) - w Muratorze 9/2000 był artykuł o rekuperatorach i były 3 zdjęcia GWC. W jakisposób można dotrzeć do tego Czytelnika z artykułu? Wiem również, że w Magazynie Instalatora GWC był prezentowany. Piotrek, czy sam robiłeś projekt i w oparciu co?
    Czy mógłbyś się nim podzielić?

  17. #17

    Domyślnie

    do: taniaklima.pl

    Co zawiera dokumentacja wykonania GWC - jak jest obszerna, czy ma list materiałów itd. Jakie macie doświadczenie w projektowaniu i użytkowaniu tego typu wymienników.

    Zastanawiam się poważnie nad zakupem dokumentacji, z tym, że nie chciałbym się później rozczarować.

  18. #18

    Domyślnie

    jesze raz ja z pytaniem co dzieje się z wodą która się skropli z powietrza w czasie lata, w jaki sposób jest odprowadzana.

  19. #19

    Domyślnie

    jeszcze raz ja z innym problemem, oczywiście wymiennik tak ale co robić w okresie przejsciowym jesień, wiosna, kiedy na polu jest temp jest około 15 za duzo żeby podgrzać a taki wymiennik jeszcze będzie schładzał. Co wtedy.

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    W okresie przejściowym jeśli wykorzystujemy rekuperator to GWC nie wykorzystujemy.

Strona 1 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony