dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 27
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 525
  1. #41

    Domyślnie

    Nie mam nic przeciwko umieszczeniu moich pytań na stronach taniej klimy

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: maco dnia 2002-11-27 23:53 ]</font>

  2. #42
    Guest

    Domyślnie

    Czy mozna prozmawiac z kimś, kto użytkowuje taki wyminnik ciepła. Rozmawiałem z projektantem wentylacji. On twierdzi ze podgrzewanie powietrzxa O.K. ale chłodzenie..... Dla chłodzenia wyliczana jest tzw. moc chłodnicza. Czyli musi być tyle i tyle KW. To znaczy okreslona ilośc m3 powietrza o temepraturze np. 5 stopni. Z gruntownika nie jesteśmy wstanie uzyskać 20 % tej mocy chłodniczej. Nawiew 20 stopni O.K. ale według niego to nic nie da poniewaz budynek bedzie oddawał więcej ciepła niz to powietrze bedzie chłodzic. Twierdi , że to jest matematyka i naciagnąć ani oszukac się nie da. Kto ma racje. Jest chłodno w lecie czy nie. Kto uzytkowuje taki wymiennik (mze adres albo telefon). Wybaczcie ale na razie tylko Witek (nie do końca bezinteresowny) ma doswiadczenia z tym wymiennikiem.

    Pozdrawiam

  3. #43

    Domyślnie

    Tu chyba trzeba przeprowadzić podobne obliczenia jak dla ogrzewania. Suma źródeł ciepła po jednej stronie i chłodzenie GWC po drugiej.
    Myślę, że przy otwartych zasłonach, przy dużych oknach i drzwiach przeszklonych od południa w domu wydzieli się tyle ciepła, że porządny klimatyzator będzie miał co robić.
    A z drugiej strony jak się zasłoni rano okiennice albo okna będą osłonięte drzewami czy krzewami od bezpośredniego działania słońca to wtedy moc grzewcza będzie porównywalna z mocą chłodzeniową GWC i w domu będzie chłodno.
    Zapytaj swojego projektanta jak obliczył zapotrzebawnie na moc chłodzenia i z grubsza od jakich czynników ta moc zależy (sam jestem ciekaw tego )
    Taniaklima podaje, że w upalne dni moc GWC może dochodzić do 2kW na m3 złoża. Wiedząc jakie jest zapotrzebowanie na moc chłodzenia możesz dobrać wielkość złoża.

  4. #44

    Domyślnie

    halo Witku czy jesteś tam jeszcze czy już poddałeś się

  5. #45
    Guest

    Domyślnie

    Cześć Witku myślę że trafiłeś troche nie tu uważam że jesteś jeszcze jednym sprzedawcą kolumny Zygmunta. Patent na to sprzed 30 lat nie został odnowiony i od 10 lat jest to free należał on do Politechniki Wrocław i 10 lat temu na studiach był omawiany czy są na forum absolwenci może mnie poprą Bogdan
    a tak swoją drogą promocja 60,- * ilość kupujących
    po promocji każdy *240,- ooo...

  6. #46

    Domyślnie

    Rozmawiałem z kimś kto ma GWC ale nie taki jak tu nam proponują.
    Ztego co mi mówił wynika ,że wykopał kanał na głębokość 1m, nasypał tam żwiru, przykrył betonową kształtką U, doprowadził kanał do garażu, zamontował wentylator i już, działa.Mam zamiar wybrać się do niego( jak mnie zaprosi oczywiście) i sprawdzić.

  7. #47
    Guest

    Domyślnie

    to nie GWP

  8. #48
    Guest

  9. #49
    taniaklima.pl
    Guest
    taniaklima.pl

    Domyślnie

    Jot23:
    Grubo sie mylisz popatrz na nasze www przycisk SCHEMAT GWC
    ZIMA Wymiennik zagrzewa powietrze od t2 do tgw. Od tgw do tnoz zagrzewa rekuperator.
    LATEM Wymiennik chlodzi powietrze tg do tp Na naszych www przycisk "Charakterystyka pracy GWC"
    Co ten szczur, (dlaczego zaraz szczur - Twoje intencje sa nie czyste) mialby tam robic, tam jest tylko zwir i nic wiecej? Byly robione badania SANEPID'u - wyzej sa adresy na www Instalatora, tam sa artykuly na ten temat albo na naszych www
    przycisk "Oswiadczenie EXBUD-SKANSKA".
    Korkowania nie ma - bo zloze regeneruje sie z otaczjacego gruntu np w nocy, kiedy wentylatory nie pracuja.
    Max moc cieplna, GWC moze wynosic w ekstremalnych temp 2kW z 1m3 zwiru. Np obnizenie temp z 30C do 20C przy tej efektywnosci moc GWC wynosi, 1kW/m3 zwiru
    Nikt nie robil badan na baniaku-cysternie a na GWC owszem - patrz literatura, na naszych www lub na str www Instalatora
    Ciekawe, jaka firme reprezentujesz - moze robicie klimatyzacje tradycyjne - rozumie Twoj niepokoj?

    Januszek:
    Handlowcom z firmy Alnor zadalem pytanie dotyczace przepustnic (fi160-200) sterowanych elektrycznie i czekam na odpowiedz. Ceny od 416 do 685 zl +22% VAT. Na razie Oni nie moga mi odpowiedziec, dlaczego miedzy dwoma modelami jest taka roznica cen? Odpowiedza - dam znac jak sterowac tymi przepustnicami.

    Pitbull:
    Do kominka rura fi 150-160 i 20-25m rury jest ok a nawet z naddatkiem. Przyjmuje ze czesc tego powietrza bedzie spalana a mala czesc do zasilania ogrzewania w recylkulacji powietrza dla malego budynku.

    Maco: Dziekuje

    Anonimowy:
    Wyzej podalem moce cieplne dla 1m3 zwiru - czy to wystarczy temu Projektantowi? Dla projektantow mamy wytyczne do projektowania GWC gdzie sa miedzy innymi wykresy wg Molliera - czyli jak zachowuje sie powietrze po przejsciu przez GWC czyli: roznice temp przed i za, wilgotność względna przed i za, wilgotność bezwzględna przed i za, różnica entalpii. Oni jednak musza wyrazic chec zeby takie materialy otrzymac bezplatnie.
    Pamietajmy ze roznica temp w budynku i na zewnatrz powinna wynosic ok 5C. Nawiew 20C do budynku i utrzymanie 25C jest proste trzeba tylko okreslic ilosc wymian powietrza na godzine. Mam oswiadczenie uzytkownika ktory eksploatuje GWC od 13 lat: na naszych www przycisk "Oswiadczenie EXBUD-SKANSKA". Czy to wystarczy zeby Cie i Twojego Projektanta przekonac?
    Okresowo zapraszamy na prezentacje GWC w Kielcach SKANSKA-EXBUD lub w Myslowicach woj Slaskie (dom jednorodzinny)

    Maco:
    Te 2 kW to jest rekord 10stycznia 85r byla temp -24C wymiennik zagrzal powietrze do temp 0C.
    W poprzednim dniu 9 stycznia 85r byla temp -25 wymiennik zagrzal powietrze do temp +1 (w tym dniu ta moc byla jeszcze wieksza)
    Wielkosc zloza i czas eksploatacji jest B.wazny. Dla motelu, hotelu i czesciowo domow jednorodzinnych (zalezy od czasu eksploatacji - czy budynek jest eksploatowany calodobowo tylko w soboty-niedziele czy caly tydzien). Dla domu jednorodzinnego moze zaistniec potrzeba zrobienia 2 GWC jeden pracuje drugi "odpoczywa". Nie mozna budowac jednego duzego ktory bedzie pracowal cala dobe. Trzeba wybudowac dwa, ale dopasowane do wielkosci i charakteru eksploatacji budynku, z mozliwoscia, 12 godz. regeneracji zloza.

    Januszek - Nie mam zamiaru sie poddawac! Przepraszam ze czekasz ale moge odpowiadac tylko w godz porannych

    Anonimowy - Bogdan
    Oczywiście ze Masz racje GWC był wielokrotnie "patentowany" - jest to wszystko wymienione na naszych www str przycisk "Literatura GWC". W stosunku do ostatniego patentu wprowadzilismy szereg zmian innowacji i te zmiany innowacje zglosilismy do Urzedu Patentowego RP.
    Witek

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2003-02-04 15:55 ]</font>

  10. #50
    taniaklima.pl
    Guest
    taniaklima.pl

    Domyślnie

    Ostatni raz witam
    Otrzymalem informacje z Muratora ze naruszylem regulamin listy
    Maja racje
    Jak ktos podejmie ten temat to sprobuje odpowiedziec-moze mnie nie wytna?
    Pozdrawiam wszystkich bylo mi milo
    Muratora przepraszam
    Witek

  11. #51

    Domyślnie

    fakt regulamin to regulamin
    uczestnik FORUM zamieszcza reklamy będą inne materiały o lub ogłoszenia o charakterze komercyjnym
    miałem tylko nadzieję że jeszcze dojdziemy do innych problemów nie takich jak brak sterownika ale mozliwość zbudowania wymiennika w ziemi z wysokim poziomem wód gruntowych.
    Może wyedytuj swoje wypowiedzi i zmień te treści które naruszają regulamin bez podawania linków do swojej strony, bo wątek jest wary kontynuowania.

  12. #52

    Domyślnie

    Też bym chciał, żeby wątek pozostał i dyskusja była prowadzona dalej.
    Januszek ma dobry pomysł.
    Możesz wyedytować swoje wypowiedzi i usunąć treści związane z reklamą komercyjną (którą dla zainteresowanych możesz prowadzić przez pocztę pryatną).

  13. #53
    taniaklima.pl
    Guest
    taniaklima.pl

    Domyślnie

    Z ostatniej chwili: MURATOR odpowiedzial ze dyskusji nie zamknie - mam tylko przestrzegac regulaminu - co mniniejszym czynie
    OK probujemy
    Wysoki stan wod gruntowych
    Zglosil sie do mnie goral ktory mowi ze pod cienkim humusem ma skale i juz (to samo dotyczy Wysokogruntowcow). GWC można wykonać na gruncie rodzimym - ale po zdjęciu humusu.
    Witek

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2003-01-16 17:32 ]</font>

  14. #54
    taniaklima.pl
    Guest
    taniaklima.pl

    Domyślnie

    Przepraszam za blad
    Witek

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2003-01-16 17:42 ]</font>

  15. #55
    taniaklima.pl
    Guest
    taniaklima.pl

    Domyślnie

    Witam
    Rysunki na str www posiadaja teraz odnosniki.
    Mam prosbe czy znacie telefony do zwirowni na terenie calego kraju - podzwonie zapytam o ceny
    Na priva Inwestorzy pytaja mnie o ceny i miejsce zakupu zwiru.
    Podobno w W-wie kosztuje 40zl/tona.
    Podaje telefony do zwirowni blisko Raciborza (15-20zl/tona):
    Zwirownie:
    UTEX (032)4194275, 032 4194062,
    CERAMONT (032) 4517471, 032 4517444

    GROMIEC 032 6273141 - drogi żwir z Wisły
    Prosić u nich j/w o telefony przewoźników (ceny za wynajecie wanny 27-28T +/- 2zl/km)

    Oni mogą kupic w żwirowni żwir na dane odbiorcy i dostarczyć w wskazane miejsce -tak bylo u mnie.
    Pozdrawiam
    Witek
    [email protected]
    tel. (032) 201 61 68

  16. #56

    Domyślnie

    tak się zbieram do dalszej dyskusji ale popracować też trzeba.
    Wymiennik oczywiście tak, dobra rzecz myślę że warto go zrobić, faktycznie w instalatorze są również przekroje a wskazówki Witka są na tyle wyczerpujące że zrobienie takiego wymiennika nie będzie żadnym problemem. Ale za wymiennikiem jest cała reszta i tutaj jest dużo gozej. Wymiennik musi być regenerowany czyli przez jakiś czas nie powinien pracować, co przy wentalacji mechanicznej oznacza konieczność prowadzenia inną czerpnią, tą inną czerpnią również powinno prowadzić się powietrze o takiej temp. npowyżej 10 a mniej niż 22
    i tutaj pojawia się problem, oczywiscie przepustnice są ale już nie tak tanie, do sterowania tymi przepustnicami warto by zastosować sterownik, ale takowego na rynku nie znalazłem a wykonanie samemu takiego to dla niekrórych bariera nie do przeskoczenia a niewiele zyskujemy z samego wymiennika bez takiego sterownika, natomiast nie wyobrażam sobie ze chodzę co godzinę (zwłaszcza w nocy) sprawdzam temp na polu, i na wymienniku, i przekręcam przepustnicami.
    i tutaj jest prośba do wszystkich czy ktoś widział taki sterownik lub ma doświadczenie w wykonywaniu takowego

  17. #57
    taniaklima.pl
    Guest
    taniaklima.pl

    Domyślnie

    SPOSOBY WYKORZYSTANIA:
    1. Dwa niezależne GWC. Jeden zasila zimą kominek w powietrze do spalania i ogrzewania a latem w powietrze klimatyzowane. Drugi GWC zasila rekuperator zimą w wstępnie zagrzane powietrze. Latem klimatyzuje pomiesz-czenia po wymianie wkładu rekuperatora na letni.
    2. Na okres zimowy można polecić wykonanie instalacji z zasilaniem w powietrze z rekuperatora lub recylkulację powietrza w budynku. Powietrze to można wprowadzić w obieg w przewód pomiędzy GWC a wentylatorem Rys5. Z zastrzeżeniem że można recylkulować zagrzane powietrze ale tylko suche, czyste i bez zapachów.
    3. Jeden wentylator może obsługiwać dwa niezależne złoża za pośrednictwem odpowiednich przysłon, których automatyka lub obsługa decydują za pośrednictwem którego złoża ma być zasilany układ wentylacyjny budynku.
    a) Nad tym teraz pracuje:
    Firma alnor - przepustnice DTBL str 106 ich katalogu.
    Firma compit maja termostaty roznicowe do kolektorow slonecznych. Dzwonilem powiedzieli ze zakres pomiaru miesci sie w granicach -20C do +40C max do 180C
    Obie firmy maja swoje www
    Termostat roznicowy bedzie analizowal roznice temp powietrza zewnetrznego i z GWC. Ma przelaczac na bardziej korzystne zrodlo.
    b) Jezeli zloze bedzie pracowac 16 godz. dziennie to 8 godz. wystarczy na regeneracje GWC.
    4. Można wykorzystać wentylator ssący z rekuperatora, jednak sprzedawca lub Projektant-inż. wentylacji powinien wyrazić opinię czy w wybranym modelu rekuperatora pokonanie oporów złoża GWC, długości przewodów do wymiennika w znaczący sposób obniży wydajność części ssącej rekuperatora. Opór złoża GWC wynosi około 120 Pa. Może wystarczy tylko skoordynować-wyregulować część ssącą do wydechowej lub trzeba będzie za-stosować rekuperator o większej wydajności dla pokonania oporu złoża i przeprowadzić regulację części ssącej i tłoczącej?

    Pozdrawiam
    Witold Piecha: [email protected]
    tel. (032) 201 61 61

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2003-01-16 17:44 ]</font>

  18. #58

    Domyślnie

    teraz chwila prawdy
    czy mamy więc tanią klimę w lecie i dużo ciepła w zimie, niestety nie jest tak różowo, włąsnie cały czas jak ten wątek trwa sprawdzałem temperaturę z GWC ponieważ takowy posiadam co prawda przeponowy ale jest i temp wynosi 8 st C prawie zawsze jak na zewnątrz jest 14 i jak jest 5 (może mam jakąś inną ziemię)
    Wynika z tego że należy przełączać na GWC z innej czerpni dopiero poniżej 8 stC na zewnątrz.
    latem zaś temp w domku dobrze ocieplonym z odpowiednio ustawionymi (zacienienie) oknami nie przekroczyła 24 stS i nie jest to dużo zwłaszcza że na zewnątrz było 32,
    nie powinno się zmniejszać temp wewnątrz aby nie wystąpił szok termiczny, czyli GWC powinien się dopiero włączyć kiedy temp wewnątrz wzrośnie powyżej 24 a wyłączać wtedy kiedy różnica temp między zewnątrz a wewnętrz wyniesie 8 st
    teraz widać jaki algorytm powinien być dla sterownika nie mówiąc o jego programowaniu i czasowym sterowaniu. nie ma takich sterowników
    a teraz o kosztach mówisz że GWC to około 1000 zł to trochę za mało, to są same materiały ale jeszcze ich transport u mnie np: jeden kurs 150 zł a trzeba i żwir i tłuczeń(kamienie) jeszcze rury , drenaz , nawadnianie, izolacja
    myślę że 2000 zł to trzeba dać za jeden a teraz słyszę że dobrze by było żeby były dwa to drugie 2000 zł
    teraz rury to też nie mały koszt te w ziemi najlepiej kanalizacyjne dalsze wydatki
    jesteśmy już w domu a tu trzeba dać przepustnice min dwie a jak ktoś ma rekuperator to 3 cena 500 za stukę dalsze 1500zł
    i teraz jak to wszystko
    dodamy razem to wyjdzie jakieś 5-6 tyś
    bez tego sterownika który jest nieodzowny.
    czy dalej uważasz że jest to tania klima.



    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: januszek dnia 2002-11-30 09:29 ]</font>

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: januszek dnia 2002-11-30 09:30 ]</font>

  19. #59

    Domyślnie

    Januszek, a czy dom o którym piszesz jest zamieszkały ?

    Ja myślę, że jeden GWC na początek powinien wystarczyć. Jak się okaże w gorące lato, że on nie wyrabia to zawsze można zrobić drugi.

    Sterownik. Na wątku o alarmach ( http://forum.murator.com.pl/viewtopi...=2538&forum=34 )pisano o sterowniku uniwersalnym PLC, który może sterować zarówno alarmem jaki światłem i innymi rzeczami w domu. Podobno też bardzo łatwo się go programuje (tak jak pilot TV)

    Bez sterownika sprawa się rzeczywiście komplikuje bo trzeba ręcznie przełączać pewnie kilka razy w roku...

    Oddzielny GWC do kominka nie ma dla mnie uzasadnienia ekonomicznego. A dwa GWC z automatyką napewno zapewnią lepszy komfort w lecie ale tak jak piszesz koszt wydaje się roznąć nieproporcjonalnie do spodziewanych zysków (czy komfortu).


    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Maco dnia 2002-11-30 09:53 ]</font>

  20. #60

    Domyślnie

    dom nie jest zamieszkały chociaż pewne elementy instalacji już funkcjonują (np: utrzymuję w zimie dodatnią temp tak aby można było w nim pracować)
    Tu nie chodzi o to że taki wymiennik nie wystarczy tylko o to ile trzeba zainwestować a jakie mamy z tej inwestycji zyski
    tak jak mówię w miesiącach takich jak teraz to GWC nie powinien pracować, w lecie też jest to wątpliwe z powodów które wcześniej opisałem
    ten sterownik nie przełączałby kilka razy w roku tylko częściej
    wyobraż sobie letnią sierpniową noc ty śpisz a temp nad ranem spada poniżej 20, czy widzisz sens jego schładzania bo ja nie
    nie będę konkretnie mówił przy jakiej temp winien się włączyć bo to zależy od wielu czynników, dlatego sterownik powinien być programowalny.
    A cena sterownika 3000zł jest dla mnie zaporowa.
    jak dodam cenę sterownika + GWC i przewody i przepustnice,to chyba lepiej kupić klimatyzator.

Strona 3 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony