dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie okna skrzynkowe i nawiewniki

    Witam wszystkich Forumowiczów!
    Mam problem, z którym walczę od miesiąca. Sprawa dotyczy poniemieckiej kamienicy. Kominiarz (na zlecenie PINB) stwierdził, że musi być wykonany nawiew powietrza do pokoi mieszkalnych przez montaż nawiewników (w zaleceniach wpisał AERECO) w oknach PCV. Biedak coś poplątał, bo w mieszkaniu są stare, oryginalne, poniemieckie drewniane okna skrzynkowe. I brnie w to. Próbowałem znaleźć wykonawcę, ale każdy puka się w czoło, że w skrzynce nawiewników nie da się zamontować. Google też nie znajduje takich przypadków.
    Pytanie do ekspertów - co z tym zrobić? Nie chcę wiercić dziury w ścianie zewnętrznej (50cm grubości, kamienica pod ochroną konserwatora), nie mam też miejsca między grzejnikiem i parapetem podokiennym.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    napisz pismo do firmy kominiarskiej informujące, że w zaleceniach pokontrolnych jest błąd (okna PCV) i prosisz o sprostowanie i nowa opinię.

  3. #3

    Domyślnie

    Napisałem. Ma być nawiewnik lub dziura w scianie, a w zasadzie to ma być tylko odpowiedni strumień powietrza. I gość upiera się, że nawiewniki da się zamontować, każe szukać lepszej firmy, niż ta z którą korespondowałem. Chętnie założę nawiewniki zamiast dziur, tylko pytam jak.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ale w opinii jest błąd, który on ma skorygować. Do okien skrzynkowych drewnianych nie ma nawiewników, które wpisał. One są do okien PCV.
    Nie daj się zbyć, niech poprawia opinię.
    on nie chce, bo pewnie nie zna żadnego modelu nawiewnika do takiego okna i nie wie co wpisać.

    Swoją drogą co jest u pozostałych lokatorów w mieszkaniach? Jak rozwiązują kwestię nawiewu?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    z tego co widzę w Internecie, w zabytkowych oknach skrzynkowych stosuje się nawiewniki, tylko pewnie akurat nie model wskazany przez kominiarza. Musiałbyś się skontaktować z firmą robiąca renowacje zabytków, żeby coś zaproponowali a nie producentem zwykłych okien PCV.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał wropl Zobacz post
    Pytanie do ekspertów - co z tym zrobić?
    Jeżeli w pomieszczeniach nie ma problemów cieplno-wilgotnościowych rzuciłbym kominiarzowi krótkie "odmawiam" lub grzeczniej "cmoknij mnie" . Brak podstawy prawnej do stawiania takich wymagań, co modyfikacji konstrukcji istniejących okien. Jeżeli istnieje problem cieplno-wilgotnościowy w pomieszczeniach zastosowałbym dowolne nawiewniki spełniające wymagania normy.
    PRO QUALITY

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    ale w opinii jest błąd, który on ma skorygować. Do okien skrzynkowych drewnianych nie ma nawiewników, które wpisał. One są do okien PCV.
    Nie daj się zbyć, niech poprawia opinię.
    on nie chce, bo pewnie nie zna żadnego modelu nawiewnika do takiego okna i nie wie co wpisać.

    Swoją drogą co jest u pozostałych lokatorów w mieszkaniach? Jak rozwiązują kwestię nawiewu?
    Opinia powstała na skutek doniesienia do PINB, który nakazał zrobienie inwentaryzacji przewodów wentylacyjnych i wydanie ekspertyzy (to zostało zrobione dopiero po kominiarzu i podpisał się pod tym kto inny, nie kominiarz), która wskaże problemy z wentylacją w mieszkaniach w mojej bramie.
    U mnie przyczepili się tylko do niewłaściwych wymiarów otworów w drzwiach (już poprawiłem) oraz właśnie braku nawiewników w pokojach.
    Odpowiedzi sporządzającego ekspertyzę na moje uwagi (m.in. błąd w typie okien) zamieściłem poniżej.

    Odpowiedź na błędy w ekspertyzie odnośnie okien PCV zamiast skrzynek
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	odp 1..jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	69,9 KB
ID:	463723

    Odpowiedź na drugi email, po kontakcie z firmą od montażu nawiewników
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	odp 2a.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	97,6 KB
ID:	463724

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	odp 2b.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	101,9 KB
ID:	463725
    I

  8. #8

    Domyślnie

    Niestety, nie jest to takie proste. Odpowiedź zamieściłem powyżej - skany ekspertyzy.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ale w tym drugim piśmie jest tylko napisane, ze masz spełnić Polska normę w sprawie wentylacji a nie zamontować ten konkretny nawiewnik. Wiec jak pisałam - popytaj w firmach zajmujących się renowacją zabytków a nie u producenta okien plastikowych.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    z tego co widzę w Internecie, w zabytkowych oknach skrzynkowych stosuje się nawiewnik.
    A mogę prosić o link?

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał wropl Zobacz post
    A mogę prosić o link?
    1. Stosowanie Polskich Norm nie jest obligatoryjne
    2. Wymagania Polskiej Normy wydanej po dacie powstania obiektu budowlanego nie mogą mieć zastosowania do obiektów, które powstały przed datą jej wydania - per analogiam - prawo nie obowiązuje wstecz
    3. Do opisanej sytuacji nie mają zastosowania przepisy Rozporządzenia, co wynika z treści § 2.

    Droga wspólnoto urzędasy robią Was w konia. Ciekawe, czy każą Wam docieplać ściany zewnętrzne i wymieniać okna, jedne i drugie też nie odpowiadają wymaganiom aktualnych Polskich Norm i treści Rozporządzenia .

    Skarga do WSA tylko mądrze napisana!
    PRO QUALITY

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    https://www.oknostol.com.pl/okna/okna-skrzynkowe/
    przedostatni rząd zdjęć lewa strona "Okno skrzynkowe dwuskrzydłowe z nawiewnikiem higrosterowalnym"

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał T12345T Zobacz post

    Skarga do WSA tylko mądrze napisana!
    Tyle, że jeśli mają gaz a rzeczywiście kominiarz stwierdził słaby nawiew, to dla ich własnego interesu jest jednak polepszyć wentylację by nie skończyć w grobie po zaczadzeniu.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Tyle, że jeśli mają gaz a rzeczywiście kominiarz stwierdził słaby nawiew, to dla ich własnego interesu jest jednak polepszyć wentylację by nie skończyć w grobie po zaczadzeniu.
    Do tej pory członkom nieszczęsnej wspólnoty jakoś udawało się ujść z życiem, (i niech tak pozostanie na wieki wieków), ale tak na wszelki wypadek może łatwiej i prościej zamontować czujniki. Parafrazując hasło reklamowe, urzędy - nie dla idiotów!
    PRO QUALITY

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał T12345T Zobacz post
    Do tej pory członkom nieszczęsnej wspólnoty jakoś udawało się ujść z życiem, (i niech tak pozostanie na wieki wieków), ale tak na wszelki wypadek może łatwiej i prościej zamontować czujniki. Parafrazując hasło reklamowe, urzędy - nie dla idiotów!
    Każdy leżący na cmentarzu z powodu zaczadzenia, do momentu śmierci, "jakoś" uchodził z życiem i przez wiele lat mieszkał na tykającej bombie. Dobra wentylacja to także brak pleśni, której zarodniki są rakotwórcze.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Każdy leżący na cmentarzu z powodu zaczadzenia, do momentu śmierci, "jakoś" uchodził z życiem i przez wiele lat mieszkał na tykającej bombie. Dobra wentylacja to także brak pleśni, której zarodniki są rakotwórcze.
    Tak, w kamienicy (w której są dwie klatki schodowe i tworzą jedną wspólnotę) praktycznie w każdym mieszkaniu jest ogrzewanie gazowe, w nielicznych zostały też piece kaflowe. Natomiast kuriozalne jest to, że PINB nakazał wykonanie ekspertyzy tylko w mojej klatce, chociaż w drugiej jest pewnie tak samo kiepsko z wentylacją. I oni nie będą nic zmieniać.

    Pleśni nie miałem, nawiew przez nieszczelności stolarki był wystarczający. Nawiew do pomieszczenia kotła gazowego robiłem przez ścianę zewnętrzną - to było w projekcie. Więc tu raczej bezpiecznie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony