dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Mocowanie drabinki dla dzieci do ściany gazobetonowej. Zagrożenie?

    Drogie Forum,

    znajoma poprosiła mnie o zamocowanie drabinki dla swych pociech.

    Wygląda to dokładnie jak na tej aukcji: https://allegro.pl/oferta/gimnastycz...baw-8104020256.

    Pierwotnie była przekonana, że ściana, na której ją zaplanowała, jest ze zbrojonego betonu (tzw. żelbetu). Na miejscu okazało się jednak, że wiertło wchodzi w materiał bez udaru. Materiał jest miękki, dość sypki i pylący. Na moje laickie oko to gazobeton (ściana działowa między dwoma pokojami, na projekcie mieszkania oznaczona bodaj WS2).

    Początkowo uznałem, że to mało problemowa robota i, mając w głowie raczej statyczne obciążenie ściany, która miała podpierać (trzymać) tę drabinkę, nawet nie przyszło mi do głowy, że stabilność tego mocowania będzie wzbudzać jakiekolwiek moje obawy.

    Do momentu, kiedy zobaczyłem, jak dzieciaki się wspinają po niej. Działają na nią siłami nie tylko góra-dół, ale, odchylając swe ciała przy wspinaczce, by nadać sobie energii na wspięcie na kolejne szczeble, próbują ją "wyrwać" ze ściany. Wiecie, co mam na myśli, prawda?

    I tu w mojej wyobraźni zrodziła się obawa o wytrzymałość takiej (prawdopodobnie) gazobetonowej ściany. Czy ten materiał nie jest zbyt sypki, "lekki", by utrzymać rozszalałe, pełne energii dzieciaki przy takich zabawach i czy dzieci, prężąc swe ciała, nie wyrwą kołków wraz z fragmentem ściany? Zastosowałem uniwersalne kołki o średnicy 8 mm.

    A może namawiać kobitę na przeniesienie tej drabinki na sąsiednią ścianę (tym razem ponoć na pewno żelbetową, z oznaczeniem bodaj WS3 na projekcie)? A może zostawić, gdzie jest, tylko dać większą średnicę otworu i kołka? Są jakieś dedykowane (specjalne, lepsze od uniwersalnych) kołki do tego typu podłoża?
    Ostatnio edytowane przez uszy ; 16-02-2023 o 22:51

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    To jest delikatna ścianka, zdecydowanie nie nadaje się do mocowania niczego oprócz obrazka ewentualnie LEKKIEJ szafeczki np. łazienkowej . Powiesić kuchenną miałbym obiekcje.

  3. #3

    Domyślnie

    W cienkiej ścianie działowej, która nawet nie jest połączona ze stropem, nie mocuje się takich rzeczy. Poza tym do gazobetonu stosuje się odpowiednie kołki.
    Zabawkę należy przenieść na ścianę żelbetową.

  4. #4

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
    Potwierdzają one moje obawy. Wiem, co robić.

  5. #5

    Domyślnie

    Do gazobetonu można zastosować "kotwy chemiczne" (pasta/klej w kartuszach). Otwór w scianie wypełnia się "klejem" i w tym umieszcza pręt gwintowany - trzyma jak wsciekłe

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebasto Zobacz post
    Do gazobetonu można zastosować "kotwy chemiczne" (pasta/klej w kartuszach). Otwór w scianie wypełnia się "klejem" i w tym umieszcza pręt gwintowany - trzyma jak wsciekłe
    Można ale po pierwsze to po dwie lub trzy wklejone szpilki na każdą stronę wysokości drabinki, a po drugie to ściana nośna 18 - 24cm a nie działówka 12.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony