dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Zwiększenie mocy 1 faza

    Witam

    Obecnie w mieszkaniu mam układ 1 fazowy 4kW zab. przedlicznikowe 20A.
    Złożyłem pismo z prośbą o wymianę na 3 fazy jednak spółdzielnie w tej chwili się nie zgodziła ( planują w niedalekiej przyszłości )

    Chciałbym zwiększyć moc na jednej fazie na więcej. Kabel WLZ od licznika do mieszkania idzie w plastikowych korytkach o przekroju 2x4mm.

    O jaką maksymalną moc mogę wnioskować?

    Pozdrawiam
    AW

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.317

    Domyślnie

    Instalacja w bloku daje prawdopodobnie możliwość zwiększenia mocy do max 6kW.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał arwo Zobacz post
    Kabel WLZ od licznika do mieszkania idzie w plastikowych korytkach o przekroju 2x4mm.


    Pozdrawiam
    AW
    Raczej niemożliwe.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    No.. liderzy forum, w tym wypadku Mareks77 ma rację, jak
    "WLZ od licznika do mieszkania idzie w plastikowych korytkach o przekroju 2x4mm."
    to przecież każdy wie, że
    "Instalacja w bloku daje prawdopodobnie możliwość zwiększenia mocy do max 6kW."

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.317

    Domyślnie

    Nie był bym tego taki pewien i nie ryzykował jednak więcej niż do 5kW.
    To już jest 20A więc max to. 25A
    .
    3 fazy w bloku to jakiś zupełny kosmos.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Mareks77 - zwątpiłeś we własny wpis, wpierw 6 kW, a teraz tylko 5 kW ? Zdecyduj się !
    A z tymi 3 fazami w bloku to rzeczywiście kosmos. Ludziom w głowach się poprzewracało z tego dobrobytu, chcą 3 fazy w bloku

  7. #7

    Domyślnie

    Mam 3 fazy w bloku z 2000r, sam nie wiem po co, ale tak jest.

    Korytko ma zapewne wymiary 2x4cm, nie mm, ale to ma małe znaczenie, ważne jest, jaki jest przewód, który w nim idzie (no chyba, że można go wymienić, to zmieści się przewód 3x16mm2 - ma średnicę 18mm). Takim przewodem można puścić nawet 20kW.

  8. #8

    Domyślnie

    Kabel od licznika do rozdzielni w mieszkaniu jest 2zylowy o przekroju 4mm2. Przepraszam wprowadziłem w błąd nie w korytku tylko w peszelu.
    Tego kabla spółdzielnia narazie nie pozwoliła wymienić.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.317

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Mareks77 - zwątpiłeś we własny wpis, wpierw 6 kW, a teraz tylko 5 kW ? Zdecyduj się !
    A z tymi 3 fazami w bloku to rzeczywiście kosmos. Ludziom w głowach się poprzewracało z tego dobrobytu, chcą 3 fazy w bloku
    Nie wątpię w swoje wypowiedzi........ sugeruję raczej realną wysokość.
    6kW w bloku jest możliwe ze względu na operatora, ale pytający nawet nie określił co to za blok więc jak posiada aluminium to owe 4kW to max.
    Odnośnie stanu instalacji wiedzę posiada spółdzielnia i to ona ograniczy pewne sprawy.
    Mając pod swoją pieczą budynek ze starą instalacją ograniczają się do wysyłania elektryka raz w roku aby sprawdził czy w kuchni i łazience istnieją gniazda z "bolcem" koniecznie zwartym do bieguna neutralnego.
    Nie wiadomo nawet gdzie jest licznik i czy wymianie podlega odcinek do klatki schodowej czy do piwnicy idący zapewne betonowym kanałem.

    Spółdzielnia nie wtyka nosa jeśli wymieniasz instalację we własnym "M" ale jeśli ingerujesz w części wspólne tak jak w tym przypadku to jeśli już wyrazi zgodę zażyczy sobie kompletu dokumentów z wykonanych pomiarów.

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    No.. liderzy forum, w tym wypadku Mareks77 ma rację, jak
    "WLZ od licznika do mieszkania idzie w plastikowych korytkach o przekroju 2x4mm."
    to przecież każdy wie, że
    "Instalacja w bloku daje prawdopodobnie możliwość zwiększenia mocy do max 6kW."
    @domsat....... zmieniłeś pracę ?
    Obecnie z ramienia redakcji Muratora jesteś jakimś recenzentem na forum?
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 21-02-2023 o 07:20
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał arwo Zobacz post
    Kabel od licznika do rozdzielni w mieszkaniu jest 2zylowy o przekroju 4mm2. Przepraszam wprowadziłem w błąd nie w korytku tylko w peszelu.
    Tego kabla spółdzielnia narazie nie pozwoliła wymienić.
    Jeśli to przewód aluminiowy, to możesz wystąpić o 6kW, a jeśli miedziany to 7,5kW.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał humodorek
    Jeśli to przewód aluminiowy, to możesz wystąpić o 6kW, a jeśli miedziany to 7,5kW.
    Z tymi wartościami to bym był ostrożny, bo lepiej sprawdzić arkusz 5-523 i obciążalność prądową długotrwałą dla Al.
    Po drugie, dla zasilania 1-fazowego ZE nigdy nie "przydzieli" mocy 7,5 kW.
    W wyjątkowych sytuacjach 7 kW, ale i to za zgodzą właściciela/zarządcy WLZ budynku.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Z tymi wartościami to bym był ostrożny, bo lepiej sprawdzić arkusz 5-523 i obciążalność prądową długotrwałą dla Al.
    Sprawdziłem, nie pisałbym bez tego.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Autorze tematu - otrzymałeś informację od administracji. Oni znają aktualne możliwości zasilania pod kątem zwiększenia mocy. Obecnie jest to niemożliwe. Koniec = czekasz na modernizację instalacji na klatce schodowej.
    A odpowiedzi od forumowiczów to festiwal głupoty wynikający z braku wiedzy i wyobraźni.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Autorze tematu - otrzymałeś informację od administracji. Oni znają aktualne możliwości zasilania pod kątem zwiększenia mocy. Obecnie jest to niemożliwe. Koniec = czekasz na modernizację instalacji na klatce schodowej.
    A odpowiedzi od forumowiczów to festiwal głupoty wynikający z braku wiedzy i wyobraźni.
    Tak otrzymałem odpowiedz ze nie ma zgody na wymianę kabla 2x4mm2 w pionie klatki na kabel pod 3 fazy.
    Stąd pytanie o możliwości zwiększenia obecnych 4kW na jednej fazie do maksymalnych dla tego przewodu.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Kabel - akurat tu 2 x 4 mm kw od licznika (pewnie na klatce schodowej) do mieszkania to nie jest wlz. To jest już Twoja instalacja i w razie potrzeby to ten odcinek to można dosyć łatwo wymienić. WLZ to przewody biegnące po klatce zwykle z piwnicy na ostatnią kondygnację i to ich przekrój i materiał głównie limituje moc do poszczególnych mieszkań. Stare wlz mogą nie pozwalać na więcej kW/mieszkanie. Dlatego odpowiedź jest odmowna. Wlz będzie zmodernizowany i wtedy każdy powinien mieć zasilanie 3-faz. z zabezpieczeniem 3 x 25A = ok. 15 kW.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat
    Wlz będzie zmodernizowany i wtedy każdy powinien mieć zasilanie 3-faz. z zabezpieczeniem 3 x 25A = ok. 15 kW.
    Marzenia ściętej głowy.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Do elpapiotr i innych uwielbiających dodać coś mało sensownego, tak ni z gruchy, ni z pietruchy:
    Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji.
    Tomasz z Akwinu

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony