dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Mieszkanie/przebywanie w budynku gospodarczym. Jak zmienić na mieszkalny?

    Witam....

    Zacznę może od początku.
    W 2019 roku zgłosiłem budowę budynku gospodarczego 35m2 z poddaszem nieużytkowym z gotowego projektu kupionego w Internecie, był to początek budowy na mojej działce, powyżej miał powstać dom.
    W gotowym projekcie była uwzględniona instalacja elektryczna, kanalizacyjna, komin itp. (Wszystko zgodnie z prawem budowlanym). Otrzymałem zgodę milczącą na co wybrałem sobie zaświadczenie.

    Po godzinach budowałem ten budynek samemu, skończyłem go do stanu "deweloperskiego" w sensie to co było w projekcie to zrobiłem.
    Mieszkałem z rodziną w bloku no i zaczął się covid...
    Mieliśmy plan na budowę domu powyżej tego budynku on miał być taką narzędziarziówką a kiedyś pewnie czymś więcej na stare lata, jednak życie potoczyło się inaczej, żona straciła pracę mi też trochę spadły dochody, potem pojawiły się poważne problemy zdrowotne, otrzymaliśmy odmowę kredytu, zaczęło być lekko mówiąc średnio finansowo.
    Ratując się zamieszkaliśmy w tym budynku gospodarczym oczywiście po wykończeniu go wewnątrz i ociepleniu itp.
    Mam tam podłączony legalnie prąd, kanalizacje i wodę.

    No i od końca 2020 roku sobie tam mieszkamy/przebywamy...

    Jak to teraz zrobić żeby zmienić sposób użytkowania?
    Chce to ogarnąć prawnie tak żeby było wszystko w porządku i kiedyś jak siły będą to to rozbudować.

    Jestem na etapie takim że mam wszystkie media, budynek ocieplony, ogrzewany kominkiem i prądem, jedyne co nie spełnia WT to nie mam tam okien 3 szybowych.

    Niestety nie dam rady wybudować domu tak jak było w planie zdrowie nie pozwala a o pieniądzach już nie wspomnę...

    Doradziłby mi ktoś coś?
    Ogólnie to rozważam dwie opcje:
    1. Udam się do radcy prawnego żeby doradził jak ugryźć temat, złoże wniosek o zmianę sposobu użytkowania, zrobię ekspertyzę?
    2. Załatwić na ten budynek numer porządkowy (nie ma u mnie z tym problemów można mieć na pustą działkę) i tak sobie mieszkać, dzieci są małe to i tak mnie zgodnie z prawem nie wyrzucą bez zaoferowania lokalu zastępczego.

    Nie ukrywam że nie chce kombinować, ale życie trochę przycisnęło więc nie było wyjścia.

    Proszę o jakieś rady nie o natychmiastową krytykę.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    podstawowe pytanie - czy budynek spełnia warunki techniczne lokalu mieszkalnego? Bez tego nie przejdzie.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mateusz30qaz Zobacz post
    2. Załatwić na ten budynek numer porządkowy (nie ma u mnie z tym problemów można mieć na pustą działkę) i tak sobie mieszkać, dzieci są małe to i tak mnie zgodnie z prawem nie wyrzucą bez zaoferowania lokalu zastępczego.
    To jest akurat najmniejszy problem. Numer porządkowy może dostać każdy budynek, a nie tylko mieszkalny. Ponadto numer porządkowy można dostać nawet jak nie ma budynku tylko jest pomysł na jego postawienie. To nic nie kosztuje i możesz to już załatwiać. Rysunek (nawet odręczny) działki ze szkicem naniesionego budynku i zaznaczonym wejściem do tego budynku (aby urząd wiedział od której ulicy jest wejście, jeśli działka ma styk z wieloma ulicami). To załatw od razu i jak dobrze pójdzie to w lutym powinieneś już mieć numer domu.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    podstawowe pytanie - czy budynek spełnia warunki techniczne lokalu mieszkalnego? Bez tego nie przejdzie.
    Tak spełnia.
    Jedyne czego nie spełnia to nie mam okien 3 szybowych a teraz chyba jest to wymagane?



    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    To jest akurat najmniejszy problem. Numer porządkowy może dostać każdy budynek, a nie tylko mieszkalny. Ponadto numer porządkowy można dostać nawet jak nie ma budynku tylko jest pomysł na jego postawienie. To nic nie kosztuje i możesz to już załatwiać. Rysunek (nawet odręczny) działki ze szkicem naniesionego budynku i zaznaczonym wejściem do tego budynku (aby urząd wiedział od której ulicy jest wejście, jeśli działka ma styk z wieloma ulicami). To załatw od razu i jak dobrze pójdzie to w lutym powinieneś już mieć numer domu.
    Dziękuje za radę.
    Załatwię to w najbliższych dniach.
    U nas numer nadaje Gmina także to powinien być prosty proces bo nawet ulic nie mamy tylko miejscowość.
    Ale wezmę sobie mapkę na której jest naniesiony budynek (tą którą składałem do Starostwa przy zgłoszeniu).
    Ostatnio edytowane przez Mateusz30qaz ; 21-02-2023 o 09:38

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mateusz30qaz Zobacz post
    Tak spełnia.
    Jedyne czego nie spełnia to nie mam okien 3 szybowych a teraz chyba jest to wymagane?
    Nie ma wymogu "okien 3-szybowych". Jest wymóg spełnienia określonych współczynników przenikania ciepła. A jak to spełnisz technicznie, to nie jest istotne. Np. przestrzeń wypełniona próżnią lub kryptonem. Możesz to nawet osiągnąć przy jednej szybie. Kier. bud. lub Ty podpisujesz się, że określone współczynniki są spełnione. Nikt tego nie sprawdza, a urząd polega na opinii kierownika budowy, choć nie namawiam cię do kłamania.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  6. #6

    Domyślnie

    Niestety ale marnie widzę szanse legalizacji tego jako lokalu mieszkalnego. Najwiekszym problemem będzie chyba spełnienie wytycznych obecnie wymaganych. Ciekawe też czy w MPZP nie masz narzuconych innych warunkow np minimalnej wielkosci budynku mieszkalnego / spadku dachu i innych bzdetów których nie musial spełniać budynek gospodarczy.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    Niestety ale marnie widzę szanse legalizacji tego jako lokalu mieszkalnego. Najwiekszym problemem będzie chyba spełnienie wytycznych obecnie wymaganych. Ciekawe też czy w MPZP nie masz narzuconych innych warunkow np minimalnej wielkosci budynku mieszkalnego / spadku dachu i innych bzdetów których nie musial spełniać budynek gospodarczy.
    Ale autor pisze, że wszystko jest spełnione poza szybami. Tylko okna do wymiany. Być może okna spełniają współczynniki pomimo dwóch szyb...
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  8. #8

    Domyślnie

    Nie wierze żeby było wszystko spełnione.... teraz trzeba spełniać takie pierdoły z wentylacją, sanitarką, wymagania na EP i U itp że cieżko to dodać do pomieszczenia jak nie było normalnego projektu.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    Nie wierze żeby było wszystko spełnione.... teraz trzeba spełniać takie pierdoły z wentylacją, sanitarką, wymagania na EP i U itp że cieżko to dodać do pomieszczenia jak nie było normalnego projektu.
    MPZP w 100 się zgadza mam tam tylko zapisane odległości od granicy działki, kąt nachylenia dachu i kolor.

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Ale autor pisze, że wszystko jest spełnione poza szybami. Tylko okna do wymiany. Być może okna spełniają współczynniki pomimo dwóch szyb...
    Okna mogą nie spełnić gdyż mają chyba współczynnik 1,1 W/m2K.
    Reszta powinna być ok, posiadam: 2*5cm styropianu na podłodze (na zakładkę) 0,035W/mK. Ściany z porothermu 25cm + 15 cm styropianu grafitowego 0,033W/m2K
    Strop na skosach 15+10cm wełny skalnej 0,035 lub 0,033 już nie pamiętam dokładnie musiałbym sprawdzić w fakturach. Góra stropu nad jętkami 40cm tej samej wełny...
    Wentylacja grawitacyjna z kominem systemowym, kominek z nadmuchami do każdego pomieszczenia plus grzejniki elektryczne więc kominek można uznać że jest ozdobą.
    Łazienka jest normalnie z WC, wanną, umywalką, kanalizacja podłączona do miejskiej sieci kanalizacyjnej, bez żadnych kombinacji czy szamba.

    Nawet mam zdjęcia z całej budowy jak lałem wieńce, słupy, zbrojenie płytę itp...
    Hydraulikę zrobiłem sam, elektrykę również (do tego drugiego mam uprawnienia).

    Zamysł był taki żeby to nie było byle co, ale coś co w przyszłości będę mógł wykorzystać do prowadzenia działalności, szkoda tylko że tak się potoczyło że teraz to na pewno nie wybuduje domu obok bo się okazało że nie powinienem dźwigać ciężkich rzeczy, a kredytu na wykonanie systemem zleconym mi nie dadzą.


    Wiem, że u mnie we wsi są ludzie którzy od lat mieszkają w budynkach gospodarczych i nawet na geoportalu są oznaczone jako "g" ale wolałbym to chociaż spróbować wyprostować.
    Ostatnio edytowane przez Mateusz30qaz ; 22-02-2023 o 09:01

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    "Wentylacja grawitacyjna z kominem systemowym, kominek z nadmuchami do każdego pomieszczenia plus grzejniki elektryczne więc kominek można uznać że jest ozdobą.' czyli małe szanse na spełnienie zapotrzebowania energii pierwotnej

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    " Jak to teraz zrobić, żeby zmienić sposób użytkowania? "

    jest różnica między budynkiem gospodarczym, a budynkiem mieszkalnym. To 2 różne funkcje użytkowe oraz wymogi prawne, jakie są stawiane takim obiektom.
    Aby zmienić budynek gospodarczy w mieszkalny potrzebne jest opracowanie PROJEKTU PRZEBUDOWY obiektu z dostosowaniem do tej funkcji. Nie ma tu znaczenia, czy budynek ma 35m2, czy też 200m2 powierzchni. PROJEKT poprzedzony jest Inwentaryzacją budowlaną i ekspertyzą techniczną. Tak więc nie powinieneś udawać się do " radcy prawnego ", ale do Architekta posiadającego doświadczenie w projektach przebudowy / rozbudowy / zmiany sposobu użytkowania / ...
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Przy WG może być problem z EP nawet, przy większościowym udziale kominka jako źródła ogrzewania domu, jeżeli ten kominek nie grzeje również CWU. Trzeba dokładnie policzyć.
    Ale wymagania techniczne to nie tylko wymagania dotyczące energooszczędności budynku. Jest wiele innych wymogów np. powierzchni okien do powierzchni podłogi, wysokości pomieszczeń, wentylacji, hałasu itd. itp. Znajdź lokalnego projektanta, który załatwi całą papierkologię włącznie z kopaniem się z urzędnikami u których ma już wydeptane ścieżki.

    Numer porządkowy nie ma nic do rzeczy - niedaleko mam las gdzie i działki leśne (w MPZP Ls i faktycznie zarośnięte lasem) mają swoje "ulice" i "numery".


  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Przede wszystkim musisz sprawdzić, czy Twój budynek spełnia wymagania techniczne, w tym przepisy dotyczące przeciwpożarowe, ochrony środowiska i sanitarnych, aby otrzymać pozwolenie na użytkowanie.

    hmm ... - sądzisz, że potencjalny użytkownik " budynku gospodarczego, który został zbudowany jako narzędziówka " posiada wiedzę z zakresu : " wymagania techniczne, w tym przepisy dotyczące przeciwpożarowe, ochrony środowiska i sanitarnych " ???

    " radca prawnego lub prawnik specjalizujący się w prawie budowlanym " - nie pełnią samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie ! to po co ten kontakt ?
    za bardzo nie rozumiem.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale wymagania techniczne to nie tylko wymagania dotyczące energooszczędności budynku. Jest wiele innych wymogów np. powierzchni okien do powierzchni podłogi, wysokości pomieszczeń, wentylacji, hałasu itd. itp.
    dokładnie tak !
    patrz : Ustawa Prawo Budowlane Ust.5 - jakie wymagania podstawowe powinien spełniać obiekt budowlany.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Numer porządkowy nie ma nic do rzeczy - niedaleko mam las gdzie i działki leśne (w MPZP Ls i faktycznie zarośnięte lasem) mają swoje "ulice" i "numery".

    A jeszcze na dodatek wszystkie media można dostać na "numer działki", a niekoniecznie numer porządkowy. Co nie zmienia faktu, że numer porządkowy łatwo dostać i nie jest on zależny od przeznaczenia budynku (mieszkalny, gospodarczy, itp.), ani nawet od faktu jego istnienia.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LukaszMC

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    120

    Domyślnie

    Hej,

    mam podobną zagwozdkę i analizując Art. 71. - [Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części; zgłoszenie zmiany, sprzeciw] wydaje mi się że część powyższych opinii wprowadza w błąd.
    Po lekturze artykułu
    https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-d...6796118/art-71
    uważam że jeżeli nie planujesz żadnych prac budowlanych to wystarczy złożyć poprzez portal e-Budownictwo wniosek PB-18
    Zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu (PB-1
    https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/#e...ana_spos_uzytk
    Wymagane załączniki (IMO) to:
    1. Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
    2. Zwięzły opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń, a w razie potrzeby, również danymi technologicznymi. (nie potrzeba uprawnień)
    Dyskusyjne może być ust. 1 pkt 2:
    "podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń;"
    Pytanie czy słowo warunki jest tożsame ze słowem wymagania.
    Ja rozumiem tak - teoretycznie jeżeli zmiana polega na rozpoczęciu produkcji materiałów łatwopalne to zmieniają się warunki bezpieczeństwa ppoż (bo pewnie są jakieś przepisy), natomiast czy zmiana sposobu na mieszkalny zmienia warunki - mam wątpliwości.
    Natomiast jeżeli słowo warunki interpretujemy jako wymagania to zmiana na sposobu na mieszkalny może powodować zmianę wymagań - czyli powierzchnia okien, wysokość pomieszczeń etc. W tym kontekście może być potrzebna ekspertyza techniczna (czyt. osoba z uprawnieniami). Nie zmienia to jednak faktu że IMO żaden z zapisów nie nawiązuje do spełnienia WT przez sam budynek - czyli izolacyjność przegród, źródło ogrzewania etc.
    Ostatnio edytowane przez LukaszMC ; 17-03-2023 o 00:21

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaszMC Zobacz post
    Hej,

    mam podobną zagwozdkę i analizując Art. 71. - [Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części; zgłoszenie zmiany, sprzeciw] wydaje mi się że część powyższych opinii wprowadza w błąd.
    Po lekturze artykułu
    https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-d...6796118/art-71
    uważam że jeżeli nie planujesz żadnych prac budowlanych to wystarczy złożyć poprzez portal e-Budownictwo wniosek PB-18
    Zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu (PB-1
    https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/#e...ana_spos_uzytk
    Wymagane załączniki (IMO) to:
    1. Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
    2. Zwięzły opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń, a w razie potrzeby, również danymi technologicznymi. (nie potrzeba uprawnień)
    Dyskusyjne może być ust. 1 pkt 2:
    "podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń;"
    Pytanie czy słowo warunki jest tożsame ze słowem wymagania.
    Ja rozumiem tak - teoretycznie jeżeli zmiana polega na rozpoczęciu produkcji materiałów łatwopalne to zmieniają się warunki bezpieczeństwa ppoż (bo pewnie są jakieś przepisy), natomiast czy zmiana sposobu na mieszkalny zmienia warunki - mam wątpliwości.
    Natomiast jeżeli słowo warunki interpretujemy jako wymagania to zmiana na sposobu na mieszkalny może powodować zmianę wymagań - czyli powierzchnia okien, wysokość pomieszczeń etc. W tym kontekście może być potrzebna ekspertyza techniczna (czyt. osoba z uprawnieniami). Nie zmienia to jednak faktu że IMO żaden z zapisów nie nawiązuje do spełnienia WT przez sam budynek - czyli izolacyjność przegród, źródło ogrzewania etc.
    Dzięki za radę.

    Postanowiłem jeszcze popytać w urzędzie czy któryś z pracowników nie ma firmy doradczej która pomaga załatwić takie sprawy...
    Budynku pod względem technicznym jestem pewny, a prawda jest taka że jak nie tam to nie mam gdzie mieszkać więc jeśli ktoś wpadnie na pomysł mnie eksmitować to niech się gmina martwi lokalem zastępczym.

  18. #18

    Domyślnie

    Pytanie czy jest gdzieś przepis zabraniający przebywania w SWOIM budynku - czy to gospodarczym czy mieszkalnym czy innym garażu. A jak już wyżej opisano nr posesji musisz uzyskać bez tłumaczenia co na niej stoi i jakie normy spełnia lub nie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony