dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14

Temat: Viesmann 111W

  1. #1

    Domyślnie Viesmann 111W

    Dzień dobry, deweloper pozwolił mi zmienić kocioł i decydowałem się na zakup Viesmann 111W a może to zły wybór?
    Mieszkane ok 120m2 3 poziomy (parter tylko wejście) Ogrzewanie podłogowe na na 1p i na 2p. dodatkowo 1 grzejnik przy wejściu na parterze - osobny mieszalnik. Czy rozszerzenie elektroniki P1 jest potrzebne? sprzęgła nie będzie a czytam ze cyrkulacja c.w.u przy tym piecu nie jest wskazana?
    Czy zalecacie czujnik zew temp czy Termostat ViCare? viototrol 200 jest potrzebny?
    jestem laikiem stad tak chaotycznie
    Jeśli chciałbym mieć stałą temp w obiegu podłogówki to które rozwiązanie jest najlepsze? (na podłodze drewno)
    Zastanawiałem się jeszcze nad 111-F

    Z góry dziękuję za pomoc
    Ostatnio edytowane przez koral84 ; 21-02-2023 o 18:54

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Po pierwsze 120m2 ogrzewania płaszczyznowego to już całkiem sporo i należy tu zerknąć w obliczenia hydrauliczne w projekcie czy pompa kotłowa będzie wystarczająca czy może jednak będzie konieczne zastosowanie sprzęgła, dodatkowej pompy i modułu EM-P1.
    W kotle Vitodens 111-W cyrkulacja jest nie tyle niewskazana co wręcz nie wolno jej montować gdyż zakłóci to prace kotła (szybkie wychładzanie zasobnika może spowodować brak czasu na prace na potrzeby co a w konsekwencji niedogrzanie pomieszczeń).
    Jeżeli chodzi o sposób sterowania to w przypadku sterowania najbardziej ekonomicznym i komfortowym jest sterowanie pogodowe. Można je "wspomóc: zdalnym sterownikiem Vitotrol 200-E ale w przypadku podłogówki lepiej jest wyłączyć wpływ temperatury pomieszczenia i pracować na "czystej" krzywej grzewczej.
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 27-02-2023 o 12:01
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Po pierwsze 120m2 ogrzewania płaszczyznowego to już całkiem sporo i należy tu zerknąć w obliczenia hydrauliczne w projekcie czy pompa kotłowa będzie wystarczająca czy może jednak będzie konieczne zastosowanie sprzęgła, dodatkowej pompy i modułu EM-P1.
    W kotle Vitodens 100-W cyrkulacja jest nie tyle niewskazana co wręcz nie wolno jej montować gdyż zakłóci to prace kotła (szybkie wychładzanie zasobnika może spowodować brak czasu na prace na potrzeby co a w konsekwencji niedogrzanie pomieszczeń).
    Jeżeli chodzi o sposób sterowania to w przypadku sterowania najbardziej ekonomicznym i komfortowym jest sterowanie pogodowe. Można je "wspomóc: zdalnym sterownikiem Vitotrol 200-E ale w przypadku podłogówki lepiej jest wyłączyć wpływ temperatury pomieszczenia i pracować na "czystej" krzywej grzewczej.
    na rozdzielaczach mają być pompy ale to wtedy juz musi być moduł p1?, czasowe włączanie cyrkulacji tylko na 1-2h pewnie rozwiąże problem, zawsze mogę "wypiąć" cyrkulację

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Pompy przy rozdzielaczach to taki średni pomysł . Czemu nie jedna przy kotle ?

    Moduł P1 dwie pompy obsłuży . Znamionowe natężenie to 1 A . Zakładając 30 wat na pompę ( co wg mnie będzie max ) to mamy 0,26 A poboru przy dwóch.

    Pompy mogą pracować niezależnie od kotła ( czyli bez modułu P1) ale jak złe ustawimy im cykle wł/wyl to może zakłócać to poprawne działanie instalacji .( piec w oparciu m.i o temperaturę powrotu która niejako odzwierciedla tempo wychładzania się domu kalkuluje cykle pracy i postoju)

    100 % prawidłowe dla Ciebie rozwiązanie to kocioł >> sprzęgło >> dodatkowa ( jedna ) pompa obiegowa zaraz za sprzęgłem sterowana przez P1.

    U mnie praktycznie każdorazowe załączenie cyrkulacji to również załączenie kotła na grzanie C.W.U . Zrezygnowałem z tego głównie przez logikę działania kotła przy przełączaniu między obiegiem CO a CWU. :

    Kocioł zaczyna grzać , spada temperatura CWU , przełącza się aby podgrzać bojler, zamiast po podgrzaniu CWU wrócić od razu do grzania CO to czeka długi ( licząc czasem w godzinach ) czas Bóg wie na co.

    Kilka uruchomień podgrzewu CWU dziennie i CO przez praktycznie 24 godziny będzie realnie wyłączone.

    Viessmann to piec dla kawalera który najlepiej żeby mył się raz dziennie .
    Ostatnio edytowane przez PLC_00 ; 22-02-2023 o 22:35
    Dom : Przy alabastrowej 20 . 115 m2 powierzchni użytkowej. Ocieplenie : Elewacja 15 cm knauf 0,32 , dach/poddasze 30 cm roockwool , podłoga 15 cm knauf 0,32 . Wentylacja grawitacyjna. Ogrzewanie : Vissmann 100w B1HF. 100 % podłogówka + regulatory pokojowe Salus Quantum SQ610. Okna trzy szybowe Oknoplast winergetic premium . Rodzina 2+2

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post
    Pompy przy rozdzielaczach to taki średni pomysł . Czemu nie jedna przy kotle ?

    Moduł P1 dwie pompy obsłuży . Znamionowe natężenie to 1 A . Zakładając 30 wat na pompę ( co wg mnie będzie max ) to mamy 0,26 A poboru przy dwóch.

    Pompy mogą pracować niezależnie od kotła ( czyli bez modułu P1) ale jak złe ustawimy im cykle wł/wyl to może zakłócać to poprawne działanie instalacji .( piec w oparciu m.i o temperaturę powrotu która niejako odzwierciedla tempo wychładzania się domu kalkuluje cykle pracy i postoju)

    100 % prawidłowe dla Ciebie rozwiązanie to kocioł >> sprzęgło >> dodatkowa ( jedna ) pompa obiegowa zaraz za sprzęgłem sterowana przez P1.

    U mnie praktycznie każdorazowe załączenie cyrkulacji to również załączenie kotła na grzanie C.W.U . Zrezygnowałem z tego głównie przez logikę działania kotła przy przełączaniu między obiegiem CO a CWU. :

    Kocioł zaczyna grzać , spada temperatura CWU , przełącza się aby podgrzać bojler, zamiast po podgrzaniu CWU wrócić od razu do grzania CO to czeka długi ( licząc czasem w godzinach ) czas Bóg wie na co.

    Kilka uruchomień podgrzewu CWU dziennie i CO przez praktycznie 24 godziny będzie realnie wyłączone.

    Viessmann to piec dla kawalera który najlepiej żeby mył się raz dziennie .
    wymusić jakąś zmianę przy deweloperce ciężko , udało się przynajmniej kocioł zamienić - chociaż mam tak nadzieje, wstępnie mial być dedetrich mcr home z zasobnikiem ....

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post
    Pompy przy rozdzielaczach to taki średni pomysł . Czemu nie jedna przy kotle ?

    Moduł P1 dwie pompy obsłuży . Znamionowe natężenie to 1 A . Zakładając 30 wat na pompę ( co wg mnie będzie max ) to mamy 0,26 A poboru przy dwóch.

    Pompy mogą pracować niezależnie od kotła ( czyli bez modułu P1) ale jak złe ustawimy im cykle wł/wyl to może zakłócać to poprawne działanie instalacji .( piec w oparciu m.i o temperaturę powrotu która niejako odzwierciedla tempo wychładzania się domu kalkuluje cykle pracy i postoju)

    100 % prawidłowe dla Ciebie rozwiązanie to kocioł >> sprzęgło >> dodatkowa ( jedna ) pompa obiegowa zaraz za sprzęgłem sterowana przez P1.

    U mnie praktycznie każdorazowe załączenie cyrkulacji to również załączenie kotła na grzanie C.W.U . Zrezygnowałem z tego głównie przez logikę działania kotła przy przełączaniu między obiegiem CO a CWU. :

    Kocioł zaczyna grzać , spada temperatura CWU , przełącza się aby podgrzać bojler, zamiast po podgrzaniu CWU wrócić od razu do grzania CO to czeka długi ( licząc czasem w godzinach ) czas Bóg wie na co.

    Kilka uruchomień podgrzewu CWU dziennie i CO przez praktycznie 24 godziny będzie realnie wyłączone.

    Viessmann to piec dla kawalera który najlepiej żeby mył się raz dziennie .
    czesto potrzeba różny parametr na instalacji stąd każdy z obiegów grzeczych dostaje własną pompę, z dostosowaną do niego charakteystyką. Mowa tu o obiegach grzewczych a nie o poszczególnych pętlach ogrzewania płaszczyznowego czy odejściach na pojedyńcze grzejniki.

    Do Vitodensa 111-W stosowanie cuyrkulacji CWU kończy się brakiem czasu na prace na co stąd mówimy że nie ma tam możliwości robienia cyrkulacji
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7

    Domyślnie

    czujnika temp zew nie będzie więc chyba najlepiej wziąć Termostat ViCare a Vitotrol 200-E chyba będzie zbędny?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Jeżeli ogrzewanie płaszczyznowe i ma być komofrt to najlepiej sterowanie pogodowe. Kazdy inny rodzaj sterowania włącznie z Single Room Control wprowadzi już wahania temperatury.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #9

    Domyślnie

    a co z 111 F może to będzie najlepsze rozwiązanie ?
    albo 100w + zasobnik
    Ostatnio edytowane przez koral84 ; 12-04-2023 o 15:42 Powód: dodan9e

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Vitodens 111-W i Vitodens 111-F to urządzenia które różnią się jedynie zasobnikiem ciepłej wody. 111-W ma wbudowyany zasobnik ze stali szlachetnej ładowany warstwowo o pojemności 42l . W przypadku 111-F jest to zasobnnik wężownicowy,emaliowany o pojemności 130l. W tym drugim przypadku edzie dużó wyższy komfort ciepłej wody (więcej gorącej dowy) oraz możliwość podłączenia cyrkulacji cwu.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #11

    Domyślnie

    to gdzie miałbym ustawić jaka temp chce mieć w pomieszczeniu? bo jeśli zaloze czujnik pogodowy to na czym niby ustawie temp pomieszczenia?

    czym różni się vicare on/off od modulowanego

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Na kotle ustawiamy wymagana temperature pomieszczenia ale on służy tylko do korekty wyliczeń temepratury zasilania. Jesli chcemy by rzeczywista temperatura pomieszczenia była brana pod uwagęnalezy zastosowac sterownik Vitotrol 200-E.

    ViCare ON/OFF działa na zasadzie klasycznego termostatu. Na kotle ustawiamy jedna, stała temperature zasilania a sterownik "mówi" do kotła "grzej" gdy temperatura w pomieszczeniu jest niższa od wymaganej i "nie grzej" gdy temperatura pomieszczenia osiągnie wymaganą.
    ViCare modulowany wylicza temeprature zasilania w zalezności od różnicy między rzeczywista temepratura pomieszczenia a wymaganą. Tzn. jeśli do wymaganej temperatury w pomieszczeniu brakuje niewiele to kocioł obiży temepratuę na instalacji CO by jak najbardziej wydłuzuć cykl pracy. Im dłuższy cykl pracy tym bardziej ekonomiczna praca a jednocześnie wyższy komfort cieplny. Jeśli zaś będzie duża różnica między wymagana temepratua w pomieszczneiu a rzeczywistą (chcemy np 21*C a jest 18*C) to kociol mocno podniesie temepratue na instalacji by jak najszybciej dogrzać pomieszczenia.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  13. #13

    Domyślnie

    myślałem ze na kotle ustawiany temp która idzie na podłogę a nie temp pomieszczenia

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    w trybie pogodowym na kotle ustawiamy temepraturę pomieszczenia. Kociol na podtsawie temperatury zewnętrzej z krzywej grzewczej wylicza temprature zasilania. Po czym tempratura zasilania korygowana jest dodatkowo w zalezności od ustawinej temperatury pomieszczenia.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony